Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jaki czytnik ebooków wybrać?

By czytać więcej


Według badania Biblioteki Narodowej w 2015 roku tylko 37% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Najbardziej intensywnie czyta młodzież i studenci. Co zrobić, by najbardziej aktywni czytelnicy nie przestali czytać? Co może zachęcić tych, którzy nie czytają do sięgnięcia po książkę? Rozwiązaniem obu tych problemów mogą być książki elektroniczne. Jaki czytnik ebooków wybrać i jakie są jego zalety?

Ebook lepszy niż książka?


Czy książki elektroniczne są w stanie w przyszłości wyprzeć wydania papierowe? Choć ebooki nie pachną, nie pozwalają nam szeleścić kartkami, po prostu nie są tak „fizyczne” jak tradycyjne książki, to jednak mają kilka istotnych zalet, które mogą zachęcić do tego, by kupić czytnik ebooków.
  • Czytniki ebooków dają większą swobodę czytania. Po pierwsze – dzięki nim możemy czytać dłużej. Ebooki nie męczą oczu i mają wydajne baterie. Podczas czytania możemy dowolnie zmieniać wielkość czcionki, dodawać własne notatki, a w niektórych przypadkach nawet zamienić zwykłego ebooka w audiobooka.
  • Ebooki dają szansę na szybkie znalezienie tego, czego szukamy. Zastosowanie hiperłączy pozwala np. na błyskawiczne przeskoczenie do wybranego przez nas rozdziału. Znacznie sprawniej przebiega też szukanie konkretnych słów i fraz. Umożliwia to zintegrowany system przeszukiwania treści. Dzięki niemu odnalezienie poszukiwanego przez nas cytatu będzie tak samo proste zarówno w kilkunasto-, kilkudziesięcio-, jak i kilkusetstronnym tekście.

Czytnik ebooków

  • Książki elektroniczne, dla których kupujemy czytniki ebooków są zdecydowanie tańsze i łatwiej dostępne niż wydania papierowe. Znikają koszty druku i dystrybucji. Przede wszystkim ebooki możemy pobierać praktycznie z dowolnego zakątka świata. Nie musimy znosić długiego czasu oczekiwania na dostarczenie przesyłki, ani opłacać okropnie wysokich kosztów transportu. Ponadto nie musimy się martwić o ewentualne problemy z niewielkim nakładem. Równie ważne jest też to, że książki elektroniczne są dostępne non stop, 24/7.
  • W naszych domowych biblioteczkach i na regałach nie ma nieskończenie wiele miejsca na książki. Kilkanaście, czy nawet kilka książek to także dość duże obciążenie dla plecaka, czy torby. Jeśli mamy czytnik ebooków nie musimy się tym przejmować. Elektroniczne książki ważą zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście megabajtów, więc na czytniku bez problemu pomieścimy nawet najbardziej obszerną kolekcję ebooków.

Co musi mieć dobry czytnik ebooków?


  • Smartfon to smartfon, tablet to tablet, a czytnik ebooków to czytnik ebooków. Dlatego dobry czytnik książek elektronicznych nie może być wyposażony w zwykły wyświetlacz LCD, który znamy z innych urządzeń mobilnych. Nawet matowe ekrany LCD świecą tak mocno, że bardzo szybko męczą wzrok. Najlepsze czytniki ebooków korzystają wyłącznie z technologii e-ink, którą znajdziemy np. w urządzeniu Lark FreeBook 6.0
  • Najjaśniejsze ekrany e-ink o największym kontraście to te, które zostały wykonane w technologii Pearl i Carta. Jedyną drobną wadą tzw. e-papieru korzystającego z dobrodziejstw dwóch wymienionych technologii jest to, że wyświetla on obraz wyłącznie w czerni i bieli. Będąc użytkownikami takich czytników ebooków jak np. ONYX inkBOOK Classic, czy Prestigio PER3162BN, nie zwrócimy na to jednak zbyt dużej uwagi. O kolory może zadbać wyobraźnia. O komfort czytania zatroszczy się tylko najwyższej jakości wyświetlacz. 
  • Warto postawić na czytniki ebooków, które posiadają regulowane i równomierne podświetlenie. Dzięki temu praktycznemu dodatkowi będziemy mogli czytać bez względu na porę dnia i nocy. Warto zwrócić uwagę na to, że za dodatkową funkcję przedniego podświetlenia wcale nie będziemy musieli więcej zapłacić. Dowodzi tego np. model Kiano Booky Light.

Ereader box

  • Zdecydowanie najpopularniejsze są czytniki ebooków z ekranami o przekątnej 6 cali. Wielkość 12 x 9 cm w zupełności wystarczy do wygodnego czytania i zapewnia maksymalną poręczność, jednocześnie zachowując pełną funkcjonalność. Niektóre modele, takie jak np. Prestigio MultiReader 5364, Onyx Boox M96 Universe, inkBook Onyx, czy Onyx C65 HD AfterGlow, mogą być wyposażone też w ekran dotykowy. Nie reaguje on tak płynnie i szybko jak w smartfonach i tabletach, ale w niektórych sytuacjach jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
  • Rozdzielczość 800 x 600 pikseli zapewnia w miarę wyraźny obraz. Lepszą jakość gwarantują ekrany HD 1024 x 758. Onyx Boox T68 Lynx posiada wyświetlacz, który wyświetla tekst jeszcze wyraźniej dzięki rozdzielczości Ultra HD 1440×1080. Jedynym parametrem technicznym, który powinien nas interesować jest tak naprawdę wielkość pamięci wewnętrznej. Procesor i RAM mają znikomy wpływ na szybkość działania danego urządzenia. Płynność użytkowania zależy przede wszystkim od zainstalowanego oprogramowania. Karty pamięci albo sprawiają niemałe problemy, albo szybko wyczerpują baterię. Warto więc wybierać takie czytniki ebooków, które mają przynajmniej 4 GB pamięci. Dodatki takie jak przeglądarka internetowa, czy odtwarzacz MP3 są praktycznie całkowicie zbędne.

Dołączysz do grona e-czytelników?


Czytniki ebooków stają się coraz popularniejsze i zyskują coraz większe grono sympatyków. Według badań TNS w 2014 roku korzystało z nich aż 12% Polaków. Urządzenia te największe triumfy w statystykach sprzedaży święcą w sezonie prezentowym i urlopowym. Elektronicznej książki nie postawimy na półce, nie zaszeleścimy jej kartkami, ani nie poczujemy jej wyjątkowego zapachu. Z drugiej strony ebooki są po prostu tańsze, łatwiejsze w przechowywaniu, możemy mieć je zawsze przy sobie i czytać wtedy, kiedy tylko mamy na to ochotę, bez względu na porę dnia i nocy. Czytniki ebooków nie są drogie, a przy ich kupnie wystarczy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj ekranu i pojemność pamięci wewnętrznej. Czy to wystarczy, by przekonać nas do sięgnięcia po naszego pierwszego ebooka?

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]