Jaki dysk do PS4 wybrać? Polecane modele 2021

Zastanawiasz się, jaki dysk zewnętrzny do PS4 kupić i w jaki sposób go podłączyć i skonfigurować? W takim razie nasz poradnik na pewno Ci się przyda. Pojemność dysku w konsoli PlayStation 4, jak wiadomo, jest ograniczona, a nowe gry, zwłaszcza te wydane w ostatnich 2–3 latach, potrafią zajmować dużo miejsca. Obecnie można kupić konsolę PlayStation 4 slim z pamięcią 500 GB albo PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro z dyskiem o pojemności 1 TB. Jeśli lubimy mieć dużo gier, to tylko kwestia czasu, zanim pamięć się zapełni. Na szczęście, producent znalazł na to rozwiązanie. Od 2017 roku, po aktualizacji oprogramowania w wersji 4,50, jest możliwość podłączania do konsoli Sony dysków zewnętrznych. Jaki jednak wybrać i jak dokładnie go podłączyć? Wyjaśniamy!


Dysk zewnętrzny do PS4 – jaki wybrać?


Jaki dysk do PS4 będzie odpowiedni?


Do konsoli Sony PlayStation 4 można podłączyć praktycznie każdy dysk pod warunkiem, że będzie spełniał podstawowe warunki:


 • pojemność minimum 250 GB, maksymalnie 8 TB,
 • interfejs USB 3.0.


Do konsol PlayStation 4 pasują zarówno dyski HDD, jak i SSD o wielkości 2,5 cala. Jak wiadomo, dyski HDD są zdecydowanie tańsze. Technologia SSD zapewnia szybsze ładowanie gier, ale jest kosztowna – najlepiej odzwierciedlają to ceny konsol najnowszej generacji PlayStation 5 i Xbox Series X wyposażonych domyślnie w szybsze dyski.


Jak widać, mamy dużo możliwości, szukając odpowiedniego modelu kompatybilnego z PS4. Jaki dysk polecamy? Wybór jest oczywiście uzależniony od dostępnego budżetu oraz realnych potrzeb. Jak wiadomo, im dysk jest pojemniejszy, tym bardziej wygórowana będzie jego cena.Dysk zewnętrzny TOSHIBA Canvio Basics 1TB Czarny HDTB410EK3AA

To przykład dobrego dysku, który pozwoli znacząco rozszerzyć pamięć, i to tylko dzięki inwestycji ok 200 zł. 1 TB oznacza, jak łatwo policzyć, podwojenie wyjściowej pamięci dla konsoli z większym dyskiem lub zwiększenie trzykrotnie dostępnej pojemności, jeśli dysponujemy konsolą w wersji z 500 GB.


Zewnętrzny dysk twardy SEAGATE Game Drive

Ten model kosztuje więcej niż 300 zł, ale zapewnia dodatkowe 2 TB, czyli łącznie 2,5 TB lub 3 TB. To powinno spokojnie wystarczyć na zainstalowanie 50 gier.


Można także przebierać w innych modelach dysków zewnętrznych do PS4, kierując się przede wszystkim ceną i renomą producenta, ale także wyglądem. Zazwyczaj do konsoli w czarnej obudowie wybiera się czarne dyski, a do konsoli w wersji białej dyski w białej obudowie.


Jak widać, znalezienie odpowiedniego dysku nie jest specjalnie trudne, a potencjalne korzyści dla graczy – ogromne.Jak podłączyć dysk zewnętrzny do PS4?


Gdy już wiemy, jaki dysk zewnętrzny wybrać do PS4, pozostaje jeszcze podłączenie go do konsoli i skonfigurowanie. Samo podłączenie jest banalnie prostą sprawą:


 • Konsola ma port USB, więc wykorzystujemy po prostu ten sam, którego używa się do ładowania pada. Ważne jest, aby dysk łączyć bezpośrednio z konsolą, bez używania hubów USB – wtedy mamy gwarancję, że wszystko zadziała prawidłowo.


 • Po podłączeniu urządzenia należy sformatować dysk zewnętrzny. Aby to zrobić, po uruchomieniu konsoli i podłączeniu dysku należy przejść do sekcji „Ustawienia”, a następnie wybrać „Urządzenia” i „Urządzenia USB”. Po znalezieniu na liście podłączonego dysku wybieramy opcję „sformatuj jako pamięć rozszerzoną”.


 • Przed rozpoczęciem operacji może się pojawić kilkakrotnie ostrzeżenie o konsekwencjach związanych z wykonaniem tego działania. Operacja jest całkowicie bezpieczna, więc można zatwierdzić operację i czekać na sformatowanie pamięci.


 • Po sformatowaniu dysku na ekranie telewizora zobaczymy najważniejsze informacje. Zielona kropka informuje, że jest podłączony i gotowy do działania. Przeczytamy także jego nazwę oraz informacje o dostępnej pamięci.


 • Aby ustawić dysk wewnętrzny jako domyślne miejsce instalowania aplikacji, należy przejść do zakładki „Pamięć masowa” wewnątrz ustawień, a następnie nacisnąć przycisk „Options”. W ten sposób, każda nowa gra będzie się instalować już na nowym, zewnętrznym dysku.


 • Można także zmienić lokalizację gier zainstalowanych wcześniej, przenosząc je z wbudowanego dysku na kompatybilny z konsolą dysk zewnętrzny.


Podsumowując, cały proces sprowadza się do takich kroków jak:


 • podłączenie do konsoli dysku przez USB,
 • sformatowanie dysku,
 • ustawienie dysku jako domyślny za pomocą ustawień,
 • ewentualnie przeniesienie części zawartości z wewnętrznego dysku na zewnętrzny.


 

Czy jest inny sposób na rozszerzenie pamięci w konsoli PlayStation 4?


Teoretycznie istnieje jeszcze alternatywa. Zanim na rynku pojawiły się konsole ze wspomnianym, zaktualizowanym oprogramowaniem 4,50, rozpoznającym dyski zewnętrzne, niektórzy użytkownicy wymieniali na własną rękę dysk znajdujący się w środku. To rozwiązanie wynikało jednak bardziej z desperacji, niż było przemyślanym działaniem. Jak łatwo się domyślić, samodzielne rozkręcenie konsoli w celu wymiany dysku wiąże się z utratą gwarancji producenta.


Nie ma zatem wątpliwości, że stosowanie dysku zewnętrznego jest rozsądniejsze.


Większa pamięć w konsoli PS4 przyda się każdemu, kto lubi gromadzić dużo gier. Zwłaszcza jeśli na etapie zakupu, wybraliśmy wersję PS4 o pojemności zaledwie 500 GB. Zamiast sprzedawać konsolę i kupować nową z dyskiem 1 TB, lepiej dokupić po prostu dodatkową pamięć.


A jak to wygląda u konkurencji? Bardzo podobnie. Microsoft także oferuje możliwość korzystania z tego typu akcesoriów. Dysk zewnętrzny do Xbox One kupimy w tej samej cenie, co do PS4.


Rozszerzenie standardowej pamięci w konsoli jest zatem proste i szybkie, a wymagania w stosunku do dysków oraz ich ceny nie są raczej wygórowane. Wydaje się, że posiadacze konsol PS4 wciąż chętnie będą korzystać z tego rozwiązania.


Zobacz więcej

Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47! Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47!

Po sukcesie pierwszych dwóch odsłon przyszedł czas na zwieńczenie trylogii – taką rolę pełni najnowszy Hitman III. Recenzja pokaże, czy