Jaki telewizor 4K?

Telewizory 4K oferują póki co najwyższą rozdzielczość dostępną na rynku, choć oczywiście jest to jedynie kwestią czasu aż światło dzienne ujrzą coraz śmielej zapowiadane przez czołowych producentów telewizory 8K, czyli tzw. Super Ultra HD. Zanim jednak doszliśmy do momentu, w którym wyświetlany obraz ma rozdzielczość aż 3840 x 2160 pikseli, w erze telewizorów kineskopowych najpierw musieliśmy uznać za wystarczającą wartość jedynie liczbę 576, a następnie, po debiucie plazm, od 420 do 720 wyświetlanych linii. W 2005 roku świat elektroniki użytkowej powitał format HD Ready, który 2 lata później rozwinął się do doskonale znanego nam Full HD. Jaki telewizor 4K wybrać, by dokonać przyszłościowego zakupu i podążyć za najnowszymi technologicznym trendami?


Co daje, a czego (jeszcze) nie telewizor 4K?


Wyższa liczba pikseli wiąże się przede wszystkim z większą jakością i ostrością obrazu. Piksele wyświetlane w rozdzielczości 3840 x 2160 są zdecydowane mniejsze od tych, które składają się na rozdzielczość 1920x1080 pikseli. W praktyce oznacza to, że obraz w formacie Ultra HD możemy bezproblemowo oglądać ze znacznie bliższej odległości niż miałoby to miejsce w przypadku obrazu w formacie Full HD, który najlepiej ogląda się z dalszej odległości. Jeżeli wybierzemy telewizor 4K o dużej przekątnej, to siedząc odpowiednio blisko niego, wypełnimy znaczną część swojego pola widzenia pełnym szczegółów obrazem. Musimy jednak pamiętać o wciąż niewielkiej liczbie dostępnych materiałów w formacie Ultra HD i o tym, że telewizory 4K nie zawsze dobrze radzą sobie z dynamicznymi scenami. Jaki telewizor 4K wybrać? Poniżej kilka przykładowych propozycji.


Najmniejszy, najtańszy, jeden z najlepszych


LG 43UF680V to jeden z mniejszych i tańszych telewizorów 4K. Mimo to jest to bardzo interesujący model, którego zakup powinien rozważyć każdy, kto szuka niezbyt dużego telewizora. Przedstawienie modelu LG 43UF680V zacznijmy od bliższego przyjrzenia się funkcji skalowania obrazu do rozdzielczości 4K o nazwie 4K Upscaler. Dzięki niej treści w formacie Full HD mogą być wyświetlone z jakością zbliżoną do tej, która charakteryzuje format Ultra HD. W codziennym użytkowaniu na pewno docenimy też system operacyjny WebOS 2.0, w który wyposażone są najlepsze telewizory LG. Ten wielowątkowy system oraz jego estetyczny, intuicyjny i płynny interfejs zamieniają codzienne korzystanie ze Smart TV koreańskiego producenta i ogromnej liczby dostępnych aplikacji w autentyczną przyjemność. Wyjątkowe wrażenia zapewni także elegancka i smukła konstrukcja w połączeniu z innowacyjnym pilotem Magic Motion oraz systemem dźwięku przestrzennego Ultra Surround. O odpowiednią jakość wyświetlanego obrazu zadba ponadto Picture Mastering Index 1000, Micro Pixel Control oraz inne inteligentne technologie i dedykowane tryby obrazu.


Telewizor 4K na żądanie


Panasonic TX-50CX680E to przykład dużo większego telewizora za niewiele większą kwotę. Model ten generuje szerokie spektrum subtelnych, naturalnie stonowanych barw, dzięki którym wyświetlane na ekranie 4K kolory wyglądają wyjątkowo autentycznie praktycznie w każdej scenie. Dzięki funkcji Local Dimming dużo lepsza jest także intensywność kolorów. Kontrast między nimi jest zwiększany poprzez strefowe wygaszanie diod odpowiadających za ciemne obszary ekranu, przy jednoczesnym nieosłabianiu intensywności obszarów jaśniejszych. Obraz jest szczególnie wyrafinowany, a poszczególne komponenty Smart TV działają płynnie dzięki czterordzeniowemu procesorowi Quad Core Pro. Co więcej, szybki dostęp do treści jest gwarantowany przez system operacyjny Firefox OS i ekran główny My Home Screen o zupełnie nowym obliczu. Dzięki nim można intuicyjnie czerpać korzyści ze wszystkich dostępnych kanałów, zainstalowanych aplikacji oraz podłączonych urządzeń mobilnych. Dodatkową atrakcją jest funkcja TV Anywhere, która pozwala oglądać i nagrywać dowolne materiały z telewizora na ekranie smartfona lub tabletu nawet wtedy, gdy jesteśmy daleko poza domem.


Wyjątkowe kolory także poza ekranem


I tak duży, 49-calowy Philips 49PUS7170/12 może być optycznie jeszcze większy dzięki wyjątkowej technologii Ambilight. Dzięki tej jedynej swoim rodzaju funkcji na ścianę emitowana jest bardzo szeroka poświata aż z trzech stron ekranu, tworząc ciepły nastrój, idealny do oglądania filmów w pojedynkę, we dwoje lub w nieco większym gronie. O jakość wyświetlanego obrazu zadba nie tylko technologia Pixel Precise Ultra HD optymalizująca kolory, ostrość i płynność w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, ale także opisana poprzednio funkcja strefowego wygaszania diod LED podświetlających matrycę ekranu, w tym wypadku występująca pod nazwą Micro Dimming Pro oraz technologia Natural Motion, która podwaja liczbę klatek wyświetlanych na sekundę z 24 do 48, eliminując tym samym choćby najmniejsze migotania obrazu. Dodatkową uwagę przyciąga nie tylko doskonałe wykończenie z polerowanego chromu, ale także dwugłowicowy tuner, który umożliwia oglądanie i nagrywanie więcej niż jednego programu oraz pilot z klawiaturą, który z pewnością ułatwi wykorzystanie pełni możliwości, które oferuje system operacyjny Android TV.

Philips 49PUS7170

Innowacja w parze z jakością


System operacyjny Google posiada także telewizor 4K Sony KD-55X8505C. Dzięki Android TV możemy instalować aplikacje dostosowane do dużych przekątnych i obsługi pilotem ze sklepu Google Play wprost na nasz telewizor 4K. Dzięki temu wszystko to, co do tej pory robiliśmy na ekranie naszego smartfona lub tabletu, teraz możemy robić także na o wiele większym ekranie naszego telewizora. Obsługę tych aplikacji z pewnością ułatwi unikatowy, dotykowy pilot One-Flick Remote z funkcją rozpoznawania mowy i bezprzewodowym wyświetlaniem zdjęć ze smartfona dzięki wbudowanej technologii NFC. Pilot ten idealnie pasuje nie tylko do tego nowoczesnego systemu operacyjnego, ale także do smukłej i stylowej sylwetki, którą wyróżnia się Sony KD-55X8505C. Jeżeli jednak o wiele ważniejsza od wyglądu i technologicznych nowinek jest dla nas jakość obrazu, to tym bardziej będziemy zadowoleni z tego, co oferuje telewizor 4K japońskiego producenta. 4K Processor X1 optymalizuje kolory w czasie rzeczywistym, a unikatowy wyświetlacz Sony Triluminos Display wyróżnia się wzorcową reprodukcją najsubtelniejszych i najtrudniejszych do odwzorowania barw, takich jak odcienie szmaragdu, czerwieni i błękitu.


Absolutny top


Gdy na pytanie: „Jaki telewizor 4K wybrać?” odpowiemy: „Topowy.”, jedną z opcji do wyboru z pewnością może być telewizor SUHD Samsung UE48JS8500. Znajdziemy w nim nie tylko system operacyjny Tizen i zakrzywiony ekran, ale także takie technologie jak zastosowane w nim nanokryształy, technologia PurColor, Peak Illuminator Pro, Precision Black & Micro Dimming, które dbają odpowiednio o precyzyjne odwzorowanie barw, naturalne i głębokie kolory, a także o optymalną jasność i perfekcyjny kontrast obrazu oraz o czystszą biel i głębszą czerń. Nie bez znaczenia dla tych wszystkich cech najwyższej jakości obrazu jest także zakrzywiony ekran. Sprawia on, że telewizor jest idealnie dopasowany do naszego pola widzenia, a sam ekran wydaje się być jeszcze większy. Natomiast system operacyjny Tizen doskonale komponuje się ze wszystkimi swoimi zaletami (łatwy dostęp do treści, podgląd ostatnio oglądanych elementów, osobiste rekomendacje) oraz płynnym, intuicyjnym i atrakcyjnym interfejsem użytkownika z równie perfekcyjnym wzornictwem opartym na koncepcji wzorniczej Round Metallic.

Samsung UE48JS8500

Telewizor 4K nie dla mas, ale dla nas


Piksele tworzące obraz w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli są tak małe, że trudno jest je zauważyć nawet z bliskiej odległości. Dlatego też przy rozważaniu na temat tego jaki telewizor 4K wybrać dystans dzielący widza od ekranu schodzi na dalszy plan, ustępując miejsca cenie i rosnącymi wraz z nią  możliwościami oraz różnorodnym koncepcjom wzorniczym i technologicznym nowinkom, którymi charakteryzują się poszczególne modele. Wybierzmy taki telewizor 4K, który po porównaniu z konkurentami uznamy za skrojony zarówno na miarę naszych potrzeb, jak i na miarę naszego portfela.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel