Jakie szkło czy folię do telefonu wybrać? Które rozwiązanie jest lepsze?

Szkło hartowane czy folia – co lepiej ochroni smartfona przed uszkodzeniem, co jest wygodniejsze? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, to dobrze. Nowoczesne telefony są delikatne, dlatego na pewno warto myśleć o ich ochronie. Jakie szkło lub jaką folię więc wybrać?


Ekran to zdecydowanie najważniejsza część każdego smartfona. To jakość wyświetlacza w dużym stopniu wpływa na cenę i decyduje o tym, czy jesteśmy zadowoleni z telefonu. To też najdelikatniejsza część, w największym stopniu narażona na uszkodzenia. Jeśli chcemy spać spokojnie i nie obawiać się każdego upadku smartfona, warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie na ekran. Taką funkcję mogą pełnić folia ochronna albo szkło hartowane. Jakie jednak szkło do telefonu wybrać? A może zdecydować się na folię? W artykule doradzamy, co będzie lepsze, oraz wskazujemy konkretne modele.


Jakie szkło ochronne do telefonu wybrać?


Folia ochronna czy szkło hartowane na telefon?


Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Przede wszystkim należy podkreślić, że folie to rozwiązanie tańsze od szkła. Są one z reguły cienkie i nie aż tak wytrzymałe jak szkło. Dobrze chronią przez zarysowaniami, ale już niekoniecznie przed rozbiciem ekranu. Hartowane szkło zapewnia zatem zazwyczaj lepszą ochronę przed upadkami. Wyjątkiem są jednak smartfony o zaokrąglonych brzegach – w tym przypadku to bardziej elastyczna folia chroni lepiej niż sztywne szkło.


Wybór sposobu ochrony telefonu nie pozostaje także bez wpływu na parametry ekranu. Używanie folii może zmniejszyć kąty widzenia, a nawet zniekształcić kolory widoczne na wyświetlaczu.


Myśląc o tym, co lepsze – folia czy szkło hartowane – warto także uwzględniać sytuację wyjściową. Jeśli nasz smartfon już w standardzie jest pokryty ochronnym szkłem Gorilla Glass, być może zabezpieczenie w postaci folii okaże się całkowicie wystarczające.


Jaka folia na telefon będzie odpowiednia?


Kupując folię ochronną, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące elementy:


  • Dopasowanie do ekranu – folia powinna idealnie przylegać do ekranu. Z tego powodu nie warto kupować modeli uniwersalnych, a wyłącznie te dopasowane do konkretnego modelu smartfona.


  • Jakość wykonania – łatwo daje się wyczuć, czy materiał, z którego wykonano folię, jest odpowiedniej jakości. Dobre akcesoria są odpowiednio grube i łatwo się przyklejają. Kiepskie folie nie tylko chronią w niewystarczający sposób, ale również mogą zniekształcać kolory na wyświetlaczu oraz pogarszać kąt widzenia.


  • Cenę – folie ochronne na smartfona można kupić już za 10 zł, niemniej bardzo niska cena to poważny sygnał ostrzegawczy. Lepiej sięgać po markowe produkty, a nie tanie odpowiedniki nieznanego pochodzenia. Czasem markową folię dobrej jakości można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie na wyprzedaży. Zwłaszcza jeśli nie szukamy folii do najnowszego modelu telefonu, a do takiego sprzed 2–3 lat. Bardzo tanio można zakupić na przykład folie do Samsung Galaxy S10.Jakie szkło ochronne na telefon?


Jeśli chcemy zainwestować w szkło zamiast folii, również trzeba ten zakup przemyśleć. Do tego samego smartfona może być na rynku wiele modeli szkieł od różnych producentów. Jakie szkło hartowane na telefon? Żeby to ocenić, warto popatrzeć na te parametry:


  • Twardość szkła – nie ma bezpośredniego wpływu na pęknięcia, ale na ochronę przez zarysowaniem – jak najbardziej tak. Twardość jest mierzona w skali Mohsa od 1 do 10. Jeśli obawiamy się zarysowania ekranu na przykład przez klucze czy monety znajdujące się w kieszeni, najlepiej szukać szkieł, które oznaczone są jako H9.


  • Grubość – może się znacznie różnić, a wpływa na codzienny komfort przy korzystaniu z telefonu. Grubsze szkło to większe wymiary i waga telefonu – warto mieć to na uwadze, zwłaszcza gdy nawet bez dodatkowego szkła telefon już jest dość masywny.


  • Jakość materiałów – tu warto polegać na opiniach innych użytkowników. Można zapytać znajomych, jakie szkło hartowane na telefon wybrali, i kierować się ich opinią. Materiał dobry jakościowo nie tylko chroni, ale pozostaje również niezauważalny. Z dobrym szkłem ekran dotykowy wygląda dokładnie tak samo jak wcześniej i równie łatwo się go używa. 


Czy ma znaczenie, jakiej firmy szkło hartowane na telefon wybierzemy? Jeśli jest to znana marka, to raczej nie. Kluczowe jest, aby szkło było właściwie dobrane do konkretnego modelu telefonu. Wiadomo, że szkło ochronne do iPhone 12 będzie wyglądać trochę inaczej niż szkło do Samsunga Galaxy S9. Czasami szkło pasuje do więcej niż jednego modelu. Na przykład produkty THOR Case Fit Privacy do Apple iPhone sprawdzi się zarówno w przypadku telefonu iPhone 11 Pro, jak również iPhone XS.


Warto pamiętać także o tym, że w kategorii szkieł ochronnych występują różne produkty. Producenci akcesoriów ochronnych dostrzegli oczywiste ograniczenia, jakie ma sztywne szkło, i stworzyli ciekawą alternatywę, jaką jest szkło hybrydowe.

 

Szkło hartowane a hybrydowe


Hybryda łączy w sobie zalety szkła i folii. Takie zabezpieczenie składa się z kilku warstw i cechuje dużą elastycznością. Jego grubość to zazwyczaj 2–3 milimetry. Szkło hybrydowe łatwiej dopasowuje się do kształtu telefonu (także zaokrąglonych krawędzi). Jednak nawet to rozwiązanie nie jest pozbawione pewnych mankamentów.


Chociaż dobrze chroni przed ewentualnymi upadkami, znacznie gorzej radzi sobie z zarysowaniami. Jeśli zatem największym zagrożeniem dla ekranu jest zarysowanie przez znajdujące się w kieszeni klucze czy monety – wybierz szkło hartowane. Jeśli najbardziej niebezpieczny wydaje się upadek, lepiej zaopatrzyć się w szkło hybrydowe.


Niezależnie od tego, jakie szkło do telefonu wybierzemy, trzeba się będzie zająć także jego montażem.


Folia czy szkło hartowane – co wybrać, by chronić smartfona?


Jak zainstalować folię lub szkło hartowane na telefon?


Bez względu na to, jakie szkło albo folię na telefon wybierzemy, ich montaż na smartfon wcale nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby wyświetlacz był bardzo dokładnie oczyszczony. Wszelkie drobinki kurzu na ekranie mogą utrudnić założenie folii, sprawiając, że dostanie się tam powietrze.


Trzeba też bardzo precyzyjnie dopasować kształt, uwzględniając obecność wszystkich złączy, przycisków aparatów i innych wystających elementów. Gdy samodzielnie próbujemy nakleić element ochronny, często nie udaje się to za pierwszym razem i jesteśmy zmuszeni kupić produkt jeszcze raz. Z tego powodu dobrze jest powierzyć usługę specjalistom.


Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż w tym samym sklepie, w którym kupiliśmy folię albo szkło. 


Nie warto oszczędzać!


Oszczędzanie na zabezpieczeniu zazwyczaj nie kończy się dobrze. Zbita szybka generuje zdecydowanie wyższe koszty niż odpowiednia ochrona zawczasu. To, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w smartfonie, zależy od modelu, ale zawsze to większa kwota niż inwestycja szkło hartowane czy folia.


Podsumowując: zabezpieczenie ekranu przed zarysowaniami i pęknięciem jest bardzo ważne, więc nie należy liczyć na szczęście i tej kwestii bagatelizować. Rozsądnie dobrana folia albo szkło na ekran to powinien być pierwszy zakup zaraz po telefonie!


Zobacz więcej

Telefon z najlepszym aparatem – jaki smartfon do robienia zdjęć wybrać?

Telefon z najlepszym aparatem – jaki smartfon do robienia zdjęć wybrać?

Zastanawiasz się, jaki telefon do robienia zdjęć będzie dobry? Nic dziwnego. Aparat w smartfonie to jeden z najistotniejszych elementów, a jego możliwości w dużym stopniu wpływają na cenę urządzenia.
Jak połączyć smartband z telefonem? Instrukcja

Jak połączyć smartband z telefonem? Instrukcja

Zastanawiasz się, jak połączyć smartband z telefonem? Zobacz instrukcję, jak połączyć opaskę z telefonem –na przykładzie Mi Band 5.
Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Podłączenie telefonu do komputera daje wiele potencjalnych korzyści. Zobacz 3 instrukcje krok po kroku.
Jaki smartwatch męski wybrać? Ranking 2021

Jaki smartwatch męski wybrać? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki smartwatch męski warto kupić? Zobacz nasz ranking i wybierz coś dla siebie. 
Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu?

Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu?

Myślisz, jaka karta pamięci do wideorejestratora, jaka do kamery sportowej albo aparatu cyfrowego będzie odpowiednia? Zobacz praktyczny poradnik.
Jaka karta pamięci do telefonu będzie najlepsza?

Jaka karta pamięci do telefonu będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jaka karta pamięci do telefonu spełni Twoje oczekiwania? Warto wybrać mądrze, ponieważ nie zawsze najtańszy model będzie satysfakcjonujący.
Telefony Huawei – ranking. Który wybrać w 2021 roku?

Telefony Huawei – ranking. Który wybrać w 2021 roku?

Który smartfon Huawei więc wybrać? Który będzie najlepszy? Zobacz nasz poradnik.
Jaki selfie stick wybrać? Ranking najlepszych modeli

Jaki selfie stick wybrać? Ranking najlepszych modeli

Jaki kijek do selfie wybrać? Dlaczego warto mieć mieć selfie stick i jaki wybrać? Zobacz nasz poradnik.
Smartwatch a smartband– jakie są różnice? Który wybrać?

Smartwatch a smartband– jakie są różnice? Który wybrać?

Smartband czy smartwatch – który sprzęt jest lepszy? Czym się od siebie różnią? Warto sobie odpowiedzieć na te pytania. Polecimy sprawdzone modele, które warto kupić.
Czy smartband działa bez telefonu? Jakie funkcje są dostępne bez smartfona?

Czy smartband działa bez telefonu? Jakie funkcje są dostępne bez smartfona?

Zastanawiasz się, czy smartband działa bez telefonu – oraz w ogóle jak działa, nawet przy połączeniu ze smartfonemjak działa smartband? 

powrót