Jakiego kupić drona do filmowania? Latające kamery – przewodnik

Od pewnego czasu drony są już dostępne praktycznie dla każdego. Bezzałogowe statki powietrzne przyciągają jak magnes amatorów latania oraz profesjonalnych fotografów i filmowców. Dronami interesują się także ci, którzy zajmują się fotografowaniem i nagrywaniem filmów tylko hobbistycznie. Jakiego kupić drona do filmowania, aby spełnił oczekiwania i jednych i drugich? Poniższy przewodnik pomoże wybrać najlepsze latające kamery, które będą w pełni dopasowane do naszych potrzeb.


4 rodzaje dronów, które znajdziemy sklepach


Dron to prawdziwa gratka dla łowców gadżetów oraz amatorów latania czy wykonywania zdjęć i filmów. Jednak przede wszystkim latające kamery mogą usprawnić pracę wielu osób poprzez wypełnianie różnego rodzaju zadań. Drony latające dzielimy ze względu na liczbę posiadanych przez nie śmigieł. Dla pilotów o różnym stopniu zaawansowania i do różnych celów przeznaczone są tricoptery, quadracoptery, hexacoptery i octocoptery.

Tricoptery (drony trójśmigłowe) – ich trzy śmigła napędzane są przez trzy silniki o dużej mocy. Ponieważ sterowanie takim dronem jest bardzo wymagające, tricoptery są przeznaczone raczej dla zaawansowanych użytkowników. Tylko doświadczony pilot będzie mógł nim bezpiecznie sterować i wylądować.

Quadrocoptery (drony czterośmigłowe) – to najtańsze modele, które są idealne do nauki latania dla początkujących pilotów. Ponadto quadrocoptery wyróżniają się niezłym udźwigiem i całkiem dobrą sterownością. Gdy już opanujemy sterowanie z czterośmigłowego drona, będziemy mogli spokojnie „przesiąść się” na drony wielowirnikowe.


Hexacopter (drony sześciośmigłowe) – dzięki sześciu śmigłom i sześciu silnikom są to modele o większej mocy i większym udźwigu. Hexacoptery stanowią najlepszy wybór dla półprofesjonalnych fotografów i filmowców. Do sześciośmigłowego drona można bezpiecznie przyczepić aparat fotograficzny lub kamerę. Ponadto hexacoptery latają szybciej i wyżej od quadrocopterów. Są też od nich bezpieczniejsze oraz niestety droższe, cięższe i większe.

Octocoptery (drony ośmiośmigłowe) – to najbardziej zaawansowane modele z doskonałą stabilizacją i wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Octocoptery to zdecydowanie najlepszy wybór do wyścigów oraz wykonywania w pełni profesjonalnych zdjęć i filmów.


Tricoptery (drony trójśmigłowe)
Quadrocoptery (drony czterośmigłowe)
Hexacopter (drony sześciośmigłowe)
Octocoptery (drony ośmiośmigłowe)
 • niska cena
 • idealny do nauki sterowania dronem

 • trudny do opanowania
 • przeznaczony dla zaawansowanych operatorów

 • niska cena
 • kompaktowe rozmiary
 • idealny dla początkujących operatorów

 • mały udźwig
 • niekiedy zbyt duża zwrotność

 • wytrzymały
 • zwrotny
 • dobry do amatorskiego wykonywania zdjęć i filmów

 • wysoka cena
 • bardzo wytrzymały
 • duża zwrotność
 • duża stabilność lotu
 • duży udźwig
 • idealny do profesjonalnego wykonywania zdjęć i filmów

 • bardzo wysoka cena


Jaki dron do filmowania będzie najlepszy?


Jeśli chcemy kupić latającą kamerę, powinniśmy zwrócić uwagę na półprofesjonalne i profesjonalne modele. Tzw. drony rozrywkowe (do 1000 zł) są za małe i oferują zbyt krótki czas lotu. Jeżeli posiadają kamerę, to jakość zdjęć i filmów może pozostawiać wiele do życzenia. Ponadto czasami ciężko się nimi steruje, zwłaszcza, że nie są odporne na podmuchy wiatru.

Półprofesjonalne drony w cenie do kilku tysięcy złotych charakteryzują się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Dzięki lepszym specyfikacjom oferują większą funkcjonalność i dużo więcej możliwości. Posiadają m.in. dobrą kamerę oraz funkcję GPS, która może się przydać w krytycznych sytuacjach. Takie półprofesjonalne drony umożliwiają też wykonywanie znacznie dłuższych lotów o dużo dalszych zasięgach.

W pełni profesjonalne drony z najwyższej półki cenowej są stabilne i wytrzymałe oraz niezrównane pod względem bezpieczeństwa i komfortu latania. Dzięki wysokiej jakości kamerze można je wykorzystać do profesjonalnego filmowania i fotografowania z powietrza. Drony, których cena może wynosić nawet ponad 10 000 zł osiągają zdecydowanie najdłuższe zasięgi.


Co musi mieć dobry dron do filmowania?


Wysoka jakość użytych materiałów – najtańsze drony są wykonane z plastiku. Ponieważ latające kamery wznoszą się na wysokość wielu metrów nad ziemią, muszą być wytrzymałe, lekkie i giętkie. Dlatego lepiej będzie kupić droższego drona do filmowania wykonanego ze stopów metali, włókien węglowych czy metali lekkich.

Kamera HD – aby wykonywane zdjęcia i nagrywane filmy wyróżniały się możliwie najwyższą jakością, dron do filmowania powinien mieć kamerę o rozdzielczości minimum HD, a najlepiej Full HD. Płynność i stabilność obrazu w nagrywanych filmach zapewnia tzw. gembal. Jest to statyw, którego zadaniem jest zagwarantowanie stabilności kamery nawet w czasie poruszania się drona.

Precyzyjny kontroler – dobre urządzenie do sterowania dronem ułatwi dokładne wykonywanie poszczególnych manewrów. Wysoka precyzja kontrolera ma kluczowy wpływ na jakość zdjęć i filmów.

Długi czas pracy na baterii – kilka minut lotu oferowane przez najtańsze drony to zdecydowanie za mało. Dron do filmowania musi być w stanie wykonać kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciominutowy lot. Jeżeli dron ma służyć do wykonywania zdjęć i filmów, warto zaopatrzyć się w dodatkowe baterie. Po krótkiej przerwie na wymianę akumulatorów czas lotu będzie znacznie wydłużony.


Zostań operatorem latającej kamery!


Dron do filmowania może pomóc w uzyskaniu niepowtarzalnych, oryginalnych ujęć. Filmowanie z lotu ptaka nadaje nagrywanemu wideo zupełnie nową perspektywę. Latające kamery można używać hobbistycznie, a także w pełni profesjonalne, nagrywając śluby i wesela, materiały promocyjne dla firm, turystyki i rekreacji, nieruchomości i inwestycji. Zastosowania latającej kamery są tak szerokie, jak duża jest nasza kreatywność. Do czego użyjemy naszego drona do filmowania?

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]