Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?


Kindle – co to jest?


Urządzenia marki Kindle wprowadzone przez firmę Amazon są obecne na rynku już od 2007 roku. Przez wiele lat funkcjonowania zostały pod wieloma względami udoskonalone i zapracowały na zaufanie wśród miłośników książek w wersji elektronicznej. Kindle umożliwia wygodne czytanie elektronicznych książek bez efektu zmęczenia oczu, dzięki zastosowaniu technologii elektronicznego papieru. Ekrany czytników Kindle są monochromatyczne, więc pobierają znacznie mniej energii niż kolorowe ekrany smartfonów czy tabletów. Dzięki dużej wbudowanej pamięci w czytniku można zgromadzić bardzo wiele tytułów, które w wersji drukowanej nie zmieściłyby się na półce.


Kto powinien rozważyć zakup takiego czytnika?


  • Osoby, które dużo podróżują i dużą czytają – o ile zabieranie ze sobą kilku grubych książek może być problemem, tak w przypadku czytnika – nie ma mowy o dodatkowym obciążeniu swojego bagażu.


  • Miłośnicy nowych technologii – bo czytnik to wygodny, modny, poręczny gadżet.


  • Czytelnicy, którzy nie mają miejsca na gromadzenia książek – jeśli domowa biblioteczka jest przepełniona, zamiast rezygnować z nowych tytułów w kolekcji, lepiej jest mieć je w wersji cyfrowej.


Jakie formaty czyta Kindle?


Jakie formaty czyta Kindle? EPUB czy MOBI?


Mając już swój czytnik e-booków, można cieszyć się z możliwości czytania cyfrowych książek. Warto jednak pamiętać o tym, aby w czytniku znalazły się odpowiednie pliki, kompatybilne z urządzeniem. Jaki format na Kindle będzie odpowiedni? MOBI czy EPUB? Czy faktycznie oba są obsługiwane? Przyjrzyjmy się dokładnie wszystkim formatom czytanym przez Kindle:


  • MOBI,
  • Doc lub Docx,
  • PDF,
  • JPG.


  1. Format MOBI to domyślny format książek na czytniki Kindle. Książki w tym formacie obsługują także czytniki innych popularnych firm, jak Onyx, inkBOOK albo Pocketbook.


2. Odtwarzanie plików Doc albo Docx, czyli standardowych plików zapisanych w Wordzie lub jego odpowiedniku, oznacza możliwość odczytania plików, które sami przygotujemy sobie na komputerze na przykład pracy dyplomowej.


3.  Kolejny format na Kindle to PDF – typowy dla dokumentów, przewodników, raportów. Na koniec warto też wymienić JPG, który pozwoli nam oglądać także grafiki – oczywiście tylko w czerni i bieli, a nie w kolorze.


4.  Popularnym formatem plików dla e-booków jest także format EPUB, którego nie obsługuje czytnik Kindle. EPUB czy MOBI – czy to ma znaczenie przy kupowaniu książki? Nie zawsze. Na szczęście wielu sprzedawców e-książek stosuje tak zwany multiformat, co oznacza, że kupując książki w wersji elektronicznej, dostajemy od razu 3 pliki – EPUB, MOBI i PDF. W ten sposób, zawsze znajdzie się odpowiednia wersja na każdy czytnik albo na komputer PC czy tablet.


Skoro znamy już formaty Kindle, warto zastanowić się, jak i gdzie kupować książki elektroniczne.