Klasy energetyczne pralek – co oznaczają? Jakie wyróżniamy?

Klasa energetyczna pralki to jedna z podstawowych informacji w specyfikacji każdego modelu – obok pojemności bębna, szybkości obrotów czy liczby dostępnych programów. Nie ma zatem wątpliwości, że jest istotna. 1 marca 2021, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, zamieniono wcześniejsze klasy energetyczne (nie tylko pralek) na zupełnie nową klasyfikację, która jest bardziej rygorystyczna. Na pewno warto znać aktualnie obowiązujące oznaczenia klas energetycznych pralek i innych sprzętów.


Klasa energetyczna pralki – co to jest?


Czym jest kolorowa naklejka na obudowie interesującej nas pralki? To właśnie etykieta energetyczna, na której zawarte są przede wszystkim informacje o klasie energetycznej, którą charakteryzuje się wybrana przez nas pralka. Dzięki kolorom przechodzącym z zielonego w czerwony, łatwo zauważyć bardzo prostą zależność – im wyższa klasa energetyczna pralki (A), tym niższe zużycie energii elektrycznej, w porównaniu z modelami o niższej klasie energetycznej (G).


Na etykiecie energetycznej można znaleźć też informacje o marce i modelu urządzenia, zużyciu wody, pojemności znamionowej w kg, skuteczności prania oraz o poziomie emitowanego hałasu.


Klasa energetyczna pralki – co to jest?


Czy wiesz, że pralka może pochłaniać nawet około 9% całkowitej zużytej energii przez wszystkie sprzęty elektroniczne znajdujące się w Twoim domu? Wyższa klasa energetyczna nowej pralki to nie tylko ekonomia w postaci większych oszczędności na rachunkach za prąd, ale także ekologia dzięki świadomemu dbaniu o środowisko naturalne.


Przed zakupem pralki należy jednak koniecznie pamiętać o tym, że dane podawane przez producenta wybranego przez nas modelu zostały zmierzone w warunkach laboratoryjnych i że niemal na pewno rzeczywiste zużycie energii w warunkach domowych będzie się od nich różnić. Informacje te okażą się jednak nieocenione, gdy będziemy porównywali zużycie energii na cykl lub rok w przypadku pralek różnych producentów. Dzięki nim oszacujemy i porównamy różnice nie tylko w cenie, ale i koszcie użytkowania danych modeli.


Nowością jest także fakt, że na etykiecie energetycznej odnajdziemy kod QR, który pozwoli po zeskanowaniu uzyskać dodatkowe informacje. W 2021 roku zmienił się także sam sposób dokonywania obliczeń w celu klasyfikacji produktów. Przykładowo w starej skali zużycie energii przez pralki obliczało się na podstawie rocznego zużycia, natomiast obliczenia dla nowej etykiety ze zmienioną skalą opierają się na 100 cyklach prania


Nie ma wątpliwości, że nowe klasy energetyczne pralek są czytelniejsze od poprzednich Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zmiany w klasach energetycznych, które wprowadzono w 2010 roku. Wówczas sprzęty o klasie A uzyskały dodatkowe rozróżnienie – w ten sposób na rynku zdecydowana większość modeli pralek miała klasę A+, A++ albo A+++. Co oznacza, że praktycznie każdy sprzęt postrzegany był jako energooszczędny.Jak zmieniły się klasy pralek?


Najlepiej można zaobserwować to na konkretnych przykładach.  • Pralka ELECTROLUX EW8F148BP – ten model według wcześniejszych oznaczeń mógł się pochwalić klasą A+++. Obecnie, zużywając na 100 cykli prania 54 kWh, mieści się tylko w klasie energetycznej B.


  • Pralka SAMSUNG WW8NK62E0RW/EO AddWash slim także mogłaby być uznawana zgodnie ze standardami z 2010 roku za ekologiczną, wtedy otrzymując klasę A+++. Teraz ma etykietę energetyczną C. Zużycie energii na 100 cykli prania wynosi 63 kWh.Łatwo zaobserwować, że tanie pralki często zużywają więcej energii niż te droższe. Przykładowo budżetowa pralka BEKO AWUE6511BWW3 za ok. 1000 zł ma teraz klasę energetyczną E. Inna popularna pralka ELECTROLUX EW6S426WP ma teraz klasę energetyczną F, zużywając 83 kWh.


Na tych przykładach widać zatem, że nowe klasy energetyczne pralek uwypukliły różnice, które wcześniej trudno było dostrzec. Dla konsumenta to bardziej precyzyjna i miarodajna informacja. Natomiast na producentach nowa klasyfikacja ma wymusić tworzenie bardziej ekologicznych rozwiązań. Wydaje się, że wszyscy na tym skorzystamy.


Musimy pamiętać, że pralki z wyższą klasą energetyczną często wyróżniają się znacznie bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami niż mniej wydajne modele. Co więcej, zaoszczędzone dzięki nim pieniądze zsumują się z oszczędnościami zebranymi dzięki pozostałym sprzętom AGD i RTV z wysoką klasą energetyczną.


Zobacz więcej

Silnik inwerterowy w pralce – co to jest i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Wady i zalety

Silnik inwerterowy w pralce – co to jest i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Wady i zalety

Jeśli chcemy mieć czyste i świeże ubrania, a do tego nie lubimy hałasu, na pewno może nam pomóc silnik inwerterowy w pralce. 
Pralki wąskie ładowane od przodu – ranking 6 produktów

Pralki wąskie ładowane od przodu – ranking 6 produktów

W niewielkiej łazience najlepiej sprawdzają się wąskie pralki ładowane od przodu. Ranking tych urządzeń, które prezentujemy w artykule, z pewnością ułatwi wybór najlepszego modelu do Twojego domu.
Jaką pralko-suszarkę wybrać? Ranking produktów

Jaką pralko-suszarkę wybrać? Ranking produktów

Potrzebna Ci pralko-suszarka? Ranking 2020 to najbardziej aktualne zestawienie sprawdzonych urządzeń z tej kategorii. Pomożemy wybrać sprzęt o najlepszych parametrach.
Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno? Co wybrać?

Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno? Co wybrać?

W tym artykule analizujemy, co jest lepsze – pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno – oraz polecamy najlepsze modele z danej kategorii.
Czyszczenie pralki – jak wyczyścić ją octem, a jak przy pomocy specjalnych detergentów?

Czyszczenie pralki – jak wyczyścić ją octem, a jak przy pomocy specjalnych detergentów?

Czyszczenie pralki co jakiś czas jest bardzo potrzebne. Robiąc to regularnie, nie tylko pozbędziemy się różnych zabrudzeń, ale także nieprzyjemnych zapachów. W jaki sposób wyczyścić pralkę, żeby jej wnętrze było czyste i świeże? Można zdecydować się na specjalne detergenty lub skorzystać produktów do czyszczenia dostępnych na co dzień w każdym domu.
Jaki prać ubrania szybko i oszczędnie – przegląd programów i technologii w pralkach najnowszej generacji

Jaki prać ubrania szybko i oszczędnie – przegląd programów i technologii w pralkach najnowszej generacji

Oto przegląd technologii, na które warto zwracać uwagę, kupując nowoczesną pralkę.
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Jak poradzić sobie z trudnymi plamami – najciekawsze triki związane z praniem

Jak poradzić sobie z trudnymi plamami – najciekawsze triki związane z praniem

Jakie triki będą pomocne, gdy plama nie chce zejść? Poniżej przegląd sprawdzonych metod.
Ranking najlepszych suszarek do prania na 2021 rok

Ranking najlepszych suszarek do prania na 2021 rok

Elektroniczne suszarki do prania potrafią niesamowicie ułatwić życie i zdecydowanie skrócić czas pomiędzy momentem wrzucenia ubrania do pralki, a chwilą, gdy znów ubrania są gotowe do założenia lub położenia w szafie, dlatgo przedstawimy najczęściej wybierane suszarki przez Klientów.
Jak wybrać pralkę do zabudowy pod blatem?

Jak wybrać pralkę do zabudowy pod blatem?

Gdy mamy do dyspozycji małą lub nieustawną łazienkę, często zbawiennym rozwiązaniem okazuje się przeniesienie pralki do kuchni. O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na taką opcję? Zobacz zbiór praktycznych informacji o pralkach do zabudowy.

powrót