MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Klasy energetyczne pralek – A+, A++ i A+++. Co oznaczają?

Czym jest klasa energetyczna pralki?


Czym jest kolorowa naklejka na obudowie interesującej nas pralki? To właśnie etykieta energetyczna, na której zawarte są przede wszystkim informacje o klasie energetycznej, którą charakteryzuje się wybrana przez nas pralka. Dzięki kolorom przechodzącym z zielonego w czerwony łatwo zauważyć bardzo prostą zależność – im wyższa klasa energetyczna pralki (A), tym niższe zużycie energii elektrycznej w porównaniu z modelami o niższej klasie energetycznej (D). Czy warto dopłacić kilkaset złotych do bardziej efektywnej pralki, aby liczyć na jeszcze wyższe oszczędności?


Pralka ELECTROLUX EWS11266SDU

Energooszczędna (r)ewolucja


Pod koniec 2010 roku za sprawą unijnej dyrektywy najbardziej efektywne energetycznie pralki oznacza się także trzema dodatkowymi klasami energoszczędności – A+, A++ i A+++. Obok nich na etykiecie energetycznej można znaleźć też informacje o marce i modelu urządzenia, zużyciu wody, pojemności znamionowej w kg, skuteczności prania oraz o poziomie emitowanego hałasu. Czy wiesz, że pralka może pochłaniać nawet około 9% całkowitej zużytej energii przez wszystkie sprzęty elektroniczne znajdujące się w Twoim domu? Wyższa klasa energetyczna nowej pralki to nie tylko ekonomia w postaci większych oszczędności na rachunkach za prąd, ale także ekologia dzięki świadomemu dbaniu o środowisko naturalne. Przed zakupem pralki należy jednak koniecznie pamiętać o tym, że dane podawane przez producenta wybranego przez nas modelu zostały zmierzone w warunkach laboratoryjnych i że niemal na pewno rzeczywiste zużycie energii w warunkach domowych będzie się znacznie od nich różnić. Informacje te okażą się jednak nieocenione, gdy będziemy porównywali zużycie energii na cykl lub rok w przypadku pralek różnych producentów. Dzięki nim oszacujemy i porównamy różnice nie tylko w cenie, ale i koszcie użytkowania danych modeli. Porównajmy klasy energetyczne na przykładzie reprezentujących je trzech popularnych modeli.


Klasy energetyczne pralek


Klasa energetyczna A+


Beko WMB 61031 dzięki technologii Aqua Fusion, systemowi automatycznej kontroli zużycia wody i programowi BabyProtect zapewnia wydajne i bezpieczne pranie. Czy jest ono jednak równie oszczędne pod względem zużycia prądu? Według danych producentów pralka Beko WMB 61031 zużywa w ciągu roku 187 kWh. W 2015 średnie ceny za 1 kWh kształtują się podobnie jak w ubiegłym roku – na poziomie 0,56 zł. Po wykonaniu prostego działania widzimy, że za rok pracy naszej pralki zapłacimy około 104,72 zł.

187 [kWh]×0,56 [zł]= 104,72 [zł]


Klasa energetyczna A++


Samsung WF60F4E0W0W oferuje rewolucyjną technologię EcoBubble, bęben Diamond o specjalnym profilu, aż 12 programów prania, system Smart Check i funkcję automatycznego doboru parametrów prania w zależności od ładunku. Czy poza tym pralka koreańskiego producenta da szansę zaoszczędzić swoim użytkownikom na rachunkach za prąd? Oczywiście – jej deklarowane roczne zużycie energii to około 170 kWh, co w porównaniu do poprzedniego modelu daje nam oszczędność 9,52 zł.

170 [kWh]×0,56 [zł]=95,20 [zł]
104,72 [zł]-95,20 [zł]=9,52 [zł]


Klasa A+++


Electrolux EWS11266SDU posiada dwa zaawansowane rozwiązania Fuzzy Logic i OptiSense, które dzięki automatycznemu doborowi parametrów oraz ograniczeniu zużycia prądu i wody umożliwiają pranie oszczędne i łagodne dla tkanin. Pytanie tylko – jak bardzo oszczędne? Klasa A+++ została przyznana tej pralce dzięki rocznemu zużyciu energii elektrycznej na poziomie 152 kWh. W porównaniu z klasą A+ i A++ zyskujemy odpowiednio 19,60 i 10,08 zł oszczędności.

152 [kWh]×0,56 [zł]=85,12 [zł]
104,72 [zł]-85,12 [zł]=19,60 [zł]
95,20 [zł]-85,12 [zł]=10,08 [zł]


Wyższa klasa energetyczna pralki – czy to się opłaca?


Zakładając, że wybrana przez nas pralka posłuży nam 10 lat, to w przeciągu całego okresu eksploatacji zaoszczędzimy na rachunkach za prąd 95,20 zł (klasa energetyczna A++ vs klasa energetyczna A+), 196,00 zł (klasa energetyczna A+++ vs A+) lub 100,80 zł (klasa energetyczna A+++ vs A++). Nie są to może bardzo duże oszczędności, lecz musimy pamiętać, że pralki z wyższą klasą energetyczną często wyróżniają się znacznie bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami niż mniej wydajne modele, a ponadto zaoszczędzone dzięki nim pieniądze zsumują się z oszczędnościami zebranymi dzięki pozostałym sprzętom AGD i RTV z wysoką klasą energetyczną.


Zobacz więcej

Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno? Co wybrać?

Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno? Co wybrać?

W tym artykule analizujemy, co jest lepsze – pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno – oraz polecamy najlepsze modele z danej kategorii.
Czyszczenie pralki – jak wyczyścić ją octem, a jak przy pomocy specjalnych detergentów?

Czyszczenie pralki – jak wyczyścić ją octem, a jak przy pomocy specjalnych detergentów?

Czyszczenie pralki co jakiś czas jest bardzo potrzebne. Robiąc to regularnie, nie tylko pozbędziemy się różnych zabrudzeń, ale także nieprzyjemnych zapachów. W jaki sposób wyczyścić pralkę, żeby jej wnętrze było czyste i świeże? Można zdecydować się na specjalne detergenty lub skorzystać produktów do czyszczenia dostępnych na co dzień w każdym domu.
Jaki prać ubrania szybko i oszczędnie – przegląd programów i technologii w pralkach najnowszej generacji

Jaki prać ubrania szybko i oszczędnie – przegląd programów i technologii w pralkach najnowszej generacji

Oto przegląd technologii, na które warto zwracać uwagę, kupując nowoczesną pralkę.
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Jak poradzić sobie z trudnymi plamami – najciekawsze triki związane z praniem

Jak poradzić sobie z trudnymi plamami – najciekawsze triki związane z praniem

Jakie triki będą pomocne, gdy plama nie chce zejść? Poniżej przegląd sprawdzonych metod.
Ranking suszarek do prania na 2020 rok

Ranking suszarek do prania na 2020 rok

Elektroniczne suszarki do prania potrafią niesamowicie ułatwić życie i zdecydowanie skrócić czas pomiędzy momentem wrzucenia ubrania do pralki, a chwilą, gdy znów ubrania są gotowe do założenia lub położenia w szafie, dlatgo przedstawimy najczęściej wybierane suszarki przez Klientów.
Jak wybrać pralkę do zabudowy pod blatem?

Jak wybrać pralkę do zabudowy pod blatem?

Gdy mamy do dyspozycji małą lub nieustawną łazienkę, często zbawiennym rozwiązaniem okazuje się przeniesienie pralki do kuchni. O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na taką opcję? Zobacz zbiór praktycznych informacji o pralkach do zabudowy.
Najlepsza pralka do dziecięcych ubrań – zobacz nasze propozycje

Najlepsza pralka do dziecięcych ubrań – zobacz nasze propozycje

Na co powinni zwrocić uwagę rodzice, wybierając pralkę? Zobacz nasz praktyczny poradnik oraz przegląd wybranych modeli.
Jak uniknąć pogniecionych ubrań? Praktyczny poradnik

Jak uniknąć pogniecionych ubrań? Praktyczny poradnik

Jak zadbać o swoją odzież i nie musieć poświęcać wielu godzin na dokładne prasowanie? W tym artykule zdradzamy najlepsze sposoby na to, jak uniknąć pogniecionych ubrań.
Pralko-suszarka do 3000 zł – doradzamy, co wybrać

Pralko-suszarka do 3000 zł – doradzamy, co wybrać

Pralko-suszarki to pewnego rodzaju kompromis, który w wielu domach może się doskonale sprawdzić. Jak wybrać dla siebie odpowiedni model w rozsądnej cenie? Doradzamy w tym artykule. Jako maksymalny budżet na zakup takiego urządzenia przyjęliśmy 3000 zł, czyli taką kwotę, przy której trudno byłoby kupić oba odrębne urządzenia.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]