Aktualności

więcej

2023-12-07

Oprogramowanie to wszelkiego rodzaju programy komputerowe. Oprogramowanie można pobrać z Internetu lub zainstalować na komputerze z nośnika danych, jak dysk CD-ROM. Po zakończeniu instalacji można korzystać z różnych funkcji oprogramowania. Oprogramowanie ma wiele różnych zastosowań.
Więcej

2023-04-28

Pracując z różnymi dokumentami, pewnie często zastanawiasz się, jak zapisać plik w PDF. Format ten jest bardzo wygodny – do czytania, prezentowania, wysyłania mailem czy drukowania. Dowiedz się, jak zapisać dokument w PDF. Po przeczytaniu artykułu będziesz też wiedzieć, jak zmienić plik na PDF, np. z formatu .doc lub .docx.

Więcej

Zestawy komputerowe i komputery stacjonarne do twojego domu


Zestawy komputerowe i komputery stacjonarne nadal są bardzo popularnym wyborem i nie zapowiada się na to, aby zostały wyparte przez laptopy. Przydają się szczególnie graczom, którzy potrzebują sprzętu ze świetną kartą graficzną i bardzo wydajnym procesorem, a także pracownikom w biurach czy osobom na co dzień zajmującym się profesjonalnie np. grafiką czy montażem filmów. W MediaMarkt oferujemy nie tylko gotowe zestawy komputerowe w stylu All-In-One, ale także mini PC czy pojedyncze komputery stacjonarne – każdy powinien więc znaleźć wymarzony model dla siebie.


Zestawy komputerowe czy samodzielny komputer stacjonarny? A może Mini PC?


Każdy z wymienionych sprzętów wyróżnia się czymś innym i ma swoje zalety.


Komputer stacjonarny All-In-One. To sprzęt „wszystko w jednym”. Nie ma oddzielnego komputera w standardowej obudowie, do którego podłączamy monitor. W komputerze stacjonarnym typu All-In-One płyta główna i wszystkie podzespoły znajdują się w obudowie specjalnego monitora. Taki komputer stacjonarny w zestawie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca – do monitora podpinamy tylko myszkę i klawiaturę. Może więc być idealnym wyborem np. do biura.


Samodzielny komputer stacjonarny. To sprzęt znany nam doskonale od lat. Współczesne komputery stacjonarne różnią się jednak od swoich poprzedników – mają o wiele lepsze procesory, dyski o większej pojemności oraz większą liczbę pamięci RAM. Wiele z nich to profesjonalne sprzęty, które dzięki zaawansowany kartom graficznym pozwolą uruchomić każdą grę czy program. Świetnie sprawdzą się jako domowy komputer – nie tylko do gier, ale i do pracy.


Mini PC. To pośrednie rozwiązanie dla osób, które wahają się pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem. Dzięki swoim małym wymiarom i niewielkiej wadze Mini PC są łatwe do przeniesienia. Osoby, które dużo podróżują i potrzebują wydajnego komputera, powinny więc być szczególnie zadowolone z takiego rozwiązania.


W naszym sklepie znajdziesz gotowe zestawy komputerowe oraz samodzielne komputery stacjonarne od takich producentów jak: Acer, Apple, HP czy MSI. Polecane przez nas modele są niezawodne i gwarantują wydajność na odpowiednim poziomie – zarówno gdy potrzebujemy komputera do nauki czy pracy, jak i komputera do gier.


Na co zwrócić uwagę, wybierając komputer stacjonarny – w zestawie albo bez?


Zestawy komputerowe mają wiele parametrów, które powinniśmy sprawdzić przed kupnem wymarzonego przez nas modelu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na komputer stacjonarny All-In-One, czy na komputer w stylu „tower”, warto zerknąć zwłaszcza na poniższe kwestie:


Procesor. Obecnie najlepsze procesory to Intel Core, jak np. Intel Core i3, i5 albo i7. W MediaMarkt znajdziesz zestawy komputerowe zarówno z 2-, jak i z 4- czy nawet 6-rdzeniowym procesorem. Procesor zapewnia sprawniejsze działanie komputera, dlatego jeśli chcemy, aby sprzęt służył nam przez lata, warto zdecydować się na większą liczbę rdzeni.


Pamięć RAM. Odpowiada za to, jak szybko działa system, oraz przechowuje informacje o wszystkich obecnie działających programach. To pamięć RAM zapewnia sprawne działanie wszelkich aplikacji. Im jej więcej, tym wydajniejszy jest system. Obecny standard to pamięć RAM o wielkości 4 GB, jednak warto też zwrócić uwagę na zestawy komputerowe i komputery z pamięcią RAM 8 czy nawet 16 GB.


Karta graficzna. Parametr istotny zwłaszcza dla graczy, choć powinni na niego zwrócić uwagę wszyscy, którzy planują regularnie korzystać z komputera – karta graficzna nie odpowiada w końcu wyłącznie za mapowanie wypukłości, efekty czy generowanie grafiki 3D, ale służy również do poprawnego wyświetlania wszelkich aplikacji czy programów. Obecnie najlepsze karty na rynku produkowane są przez NVIDIA, AMD czy Intel – jako przykład można podać niezawodną kartę NVIDIA GeForce RTX 2080.


Dysk i jego pojemność. O dogodną przestrzeń na pliki w zestawach komputerowych zatroszczy się odpowiedniej wielkości dysk HDD (od 500 do 2048 GB) lub SSD (8–512 GB). Możemy wybierać pomiędzy dyskami tradycyjnymi, magnetycznymi, dyskami typ flash albo nawet hybrydowymi – tzw. SSHD, które łączą w sobie dyski HDD i SSD.


Komputery stacjonarne All-In-One oraz samodzielne modele mogą być również wyposażone w napęd optyczny i tuner TV oraz przeinstalowany system operacyjny Windows w wersji 7 i 8.x, Linux, Android lub Mac OS.