Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Plusy i minusy

Wybór lodówki to jeden z kluczowych momentów urządzania funkcjonalnej i wygodnej kuchni. Piękna lodówka wolnostojąca może nadać wyjątkowy charakter całemu wnętrzu, a lodówka do zabudowy, którą schowamy  za frontem meblowym pomoże stworzyć jednolite, minimalistyczne  i nowoczesne wnętrze.

Często zadajemy sobie pytanie, która lodówka jest lepsza –do zabudowy czy wolnostojąca? Przedstawię Wam plusy  i minusy obydwu rozwiązań dla nowoczesnej kuchni

Najnowsze trendy w urządzaniu kuchni


Minimalistyczne podejście w aranżowaniu wnętrz sprawia, że  w kuchni coraz częściej staramy się ukryć sprzęt AGD. Aranżowanie nowoczesnej kuchni polega obecnie na idealnym wkomponowywaniu w zabudowę większości wyposażenia kuchennego. Do tego potrzebny jest wysokiej klasy sprzęt AGD do zabudowy. Mimo to lodówki wolnostojące są wybierane równie chętnie, co lodówki do zabudowy. Jaka jest przyczyna popularności lodówek wolnostojących? Najnowsze lodówki wolnostojące mają ciekawy design i kolorystykę i niejednokrotnie stanowią bardzo modny akcent w nowoczesnych kuchniach, zwłaszcza tych otwartych na salon. Często wtedy lodówka ustawiana jest pomiędzy kuchnią i salonem jako element łączący obydwa wnętrza.

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Jaka sprawdzi się w mieszkaniu?


Lodówki do zabudowy – plusy i minusy


Lodówka do zabudowy jest w kuchni praktycznie niezauważalna. Trudno odróżnić ją od pozostałych elementów kuchennej zabudowy. Dlatego to rozwiązanie idealnie pasuje do nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Lodówki do zabudowy są tak zaprojektowane, by można je było obudować bez ryzyka związanego z brakiem odpowiednej wentylacji czy uszkodzenia mebli kuchennych lub samej lodówki. Jeżeli zabudowalibyśmy zwykłą lodówkę wolnostojącą, to najprawdopodobniej doprowadzilibyśmy do jej poważnego uszkodzenia. Dodatkowo każda lodówka do zabudowy jest przygotowana do montażu frontu kuchennego, dzięki temu można ją później otwierać tak, jak zwyczajną szafkę.

Zalety lodówki do zabudowy
Wady lodówki do zabudowy
 • Atrakcyjny, estetyczny wygląd
 • Perfekcyjne dopasowanie do wnętrza kuchni

 • Mniejsza pojemność w porównaniu do lodówki wolnostojącej o tych samych rozmiarach
 • Droższa niż lodówka wolnostojącaLodówki wolnostojące – plusy i minusy


Lodówka wolnostojąca daje ogromną swobodę aranżacyjną. Można ją umieścić praktycznie w dowolnym miejscu w kuchni. Jedynym ograniczeniem jest to, że lodówki wolnostojącej nie wolno ulokować w pobliżu źródeł ciepła. Ważna jest także ilość wolnej przestrzeni w kuchni, indywidualne upodobania i budżet, który chcemy przeznaczyć na aranżację wnętrza. Lodówki wolnostojące są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych i stylach. Miłośnikom stylu vintage na pewno spodobają się lodówki retro.

Lodówki wolnostojące mają wiele elementów dekoracyjnych (np. stylizowane uchwyty, podświetlenie czy ekrany dotykowe) oraz takie dodatki jak podajniki do lodu lub schłodzonej wody. Najpoważniejszą wadą lodówek wolnostojących jest kłopot z wyborem urządzenia. Mnogość kolorów, różna stylistyka, zróżnicowane wyposażenie - może sprawić, że proces decyzyjny będzie czasochłonny.


Zalety lodówki wolnostojącej 
Wady lodówki wolnostojącej
 • Bardziej mobilna niż lodówka do zabudowy
 • Duży wybór lodówek
 • Kosztuje mniej niż lodówka do zabudowy
 • Ma większą pojemność niż lodówka do zabudowy o tych samych wymiarach
 • Kłopot z wyborem, ze względu na szeroką ofertę rynkowąLodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Na co jeszcze zwrócić uwagę?


 1. Pojemność to jeden z najważniejszych parametrów każdej lodówki. Należy wybrać taki model, którego pojemność będzie odpowiadała liczbie użytkowników lodówki. Każda lodówka powinna mieć pojemność 120-130 litrów na jedną osobę. Na każdego kolejnego użytkownika powinno przypaść dodatkowe 30 litrów pojemności. Ten parametr jest bardzo ważny zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup lodówki do zabudowy. Należy pamiętać, że tego typu urządzenia charakteryzuje mniejsza pojemność w porównaniu do lodówek wolnostojących o tych samych rozmiarach.

 2. Klasa energetyczna to kolejny bardzo ważny parametr. Lodówki pracują praktycznie bez przerwy. Aby uniknąć wysokich rachunków za prąd, lodówka powinna mieć klasę energetyczną A+++, A++ lub A+. Najwyższa z możliwych obecnie klas efektywności energetycznej to A+++ (-20%).  Klasa energetyczna informuje o tym, ile prądu zużywa  konkretny model lodówki do zabudowy czy wolnostojącącej w danych warunkach.

 3. Niezależnie od tego, czy jest to lodówka do zabudowy, czy wolnostojąca nie może być postawiona w pobliżu źródeł ciepła. Ponadto zarówno lodówki do zabudowy, jak i lodówki wolnostojące powinny być oddalone od ściany o ok. 10 cm. Po pierwsze umożliwi to prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie ciepła, po drugie ułatwi otwieranie drzwi lodówki i wyjmowanie z niej półek.


Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Jaką lodówkę wybrać?


Zarówno lodówki do zabudowy, jak i lodówki wolnostojące mają swoje plusy i minusy. Najważniejszą zaletą lodówek do zabudowy jest to, że tworzą z resztą kuchennej zabudowy jednolitą całość i są praktycznie niezauważalne. Z drugiej strony lodówka wolnostojąca jest bardziej praktyczna, pojemniejsza i ma więcej dodatków. O tym czy w naszej kuchni znajdzie się lodówka do zabudowy czy wolnostojąca może zadecydować ilość wolnej przestrzeni, wystrój wnętrza oraz indywidualne upodobania użytkownika.

Artykuł przygotowała

Przeczytaj więcej

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!
Jak poprawnie przechowywać żywność?

Jak poprawnie przechowywać żywność?

Jak magazynować produkty spożywcze, aby szybko się nie popsuły? Mamy dla Was  kilka dobrych rad.
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Lodówka turystyczna – jaki model wybrać?

Lodówka turystyczna – jaki model wybrać?

Podczas wypadów na działkę, wyprawy nad morze albo na piknik w lesie, za chłodzenie napojów i przekąsek będzie odpowiadać lodówka turystyczna. Jaki model lodówki wybrać, aby spełniła oczekiwania? Oto nasz praktyczny poradnik.
Zamrażarki skrzyniowe i szufladowe – którą warto wybrać

Zamrażarki skrzyniowe i szufladowe – którą warto wybrać

Jaką zamrażarkę warto wybrać? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę i wskazujemy najlepsze modele.
Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w domu?

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w domu?

Co zrobić, aby ograniczyć zapachy z kuchni podczas przygotowywania posiłk
Cicha lodówka do kuchni – przegląd najlepszych modeli

Cicha lodówka do kuchni – przegląd najlepszych modeli

Lodówka jest sprzętem, który pracuje praktycznie non stop, dlatego warto zwrócić uwagę na poziom hałasu. Na rynku jest wiele lodówek pracujących wyjątkowo cicho. Co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy w tym artykule.
Jak oszczędnie gotować?

Jak oszczędnie gotować?

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.
Kupujesz sprzęt AGD? Nie zapomnij o tych usługach

Kupujesz sprzęt AGD? Nie zapomnij o tych usługach

O jakich usługach dodatkowych warto pamiętać urządzając kuchnię? Dlaczego lepiej wezwać fachowców? Sprawdź, które usługi są dostępne w MediaMarkt.
Gdy hałas jest Twoim wrogiem - przegląd najcichszych urządzeń RTV i AGD

Gdy hałas jest Twoim wrogiem - przegląd najcichszych urządzeń RTV i AGD

Oprócz ceny przedmiotu i kosztów eksploatacji, coraz większe znaczenie ma komfort użytkowania. A na to składa się również generowany hałas. Wielu producentów bierze to pod uwagę, proponując różne sprzęty w wersji cichej, aby trafić w upodobania osób, którym szczególnie przeszkadza nadmiar decybeli.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]