Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Plusy i minusy

Wybór lodówki to jeden z kluczowych momentów urządzania funkcjonalnej i wygodnej kuchni. Kupienie lodówki do zabudowy może też pozytywnie wpłynąć na wygląd kuchni. Jednak lodówki wolnostojące również mogą stworzyć minimalistycznie i nowocześnie wyglądające wnętrze. Która lodówka jest lepsza – lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Plusy i minusy obydwu rozwiązań dla nowoczesnej kuchni znajdziemy poniżej.

Najnowsze trendy w urządzaniu kuchni


Coraz częściej staramy się ukryć w kuchni sprzęt AGD. Aranżowanie nowoczesnej kuchni polega obecnie na idealnym wkomponowywaniu kuchennego wyposażenia w zabudowę. Do tego potrzebny jest wysokiej klasy sprzęt AGD do zabudowy. Mimo to lodówki wolnostojące są wybierane równie chętnie, co lodówki do zabudowy. Jaka jest przyczyna popularności lodówek wolnostojących? Jeżeli wybierzemy odpowiedni model, to będzie się on prezentował w nowoczesnej kuchni tak samo dobrze, jak lodówka do zabudowy. Najnowsze lodówki wolnostojące mają ciekawy design i kolorystykę.

Lodówki do zabudowy – plusy i minusy


Lodówka do zabudowy jest w kuchni praktycznie niezauważalna. Trudno odróżnić ją od pozostałych elementów kuchennej zabudowy. Dlatego idelanie pasuje do nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Lodówki do zabudowy są tak zaprojektowane, by można je było obudować bez ryzyka związanego z brakiem odpowiednej wentylacji czy uszkodzenia mebli kuchennych lub samej lodówki. Jeżeli zabudowalibyśmy zwykłą lodówkę wolnostojącą, to najprawdopodobniej doprowadzilibyśmy do jej poważnego uszkodzenia. Dodatkowo każda lodówka do zabudowy jest przygotowana do montażu frontu kuchennego. Dzięki temu można ją później otwierać tak, jak zwyczajną szafkę.


Lodówki do zabudowy są praktycznie niewidoczne. Na pewno nie zepsują ogólnej koncepcji kuchni, ponieważ tworzą z resztą zabudowy jednolitą całość. To niewątpliwe zalety, które posiada każda lodówka do zabudowy. Niestety tego typu urządzenia mają również swoje wady. Ich specjalna konstrukcja odbija się negatywnie na ich pojemności. Pojemność lodówki do zabudowy jest zazwyczaj mniejsza od tej, którą może pochwalić się lodówka wolnostojąca. Sama zabudowa kuchenna często zajmuje dużo miejsca. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie w małych kuchniach, w których liczy się odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Lodówki do zabudowy są również droższe i mniej bezpieczne. W przypadku awarii istnieje ryzyko szybkiego rozprzestrzenienia się ognia.

Zalety lodówki do zabudowy
Wady lodówki do zabudowy
 • Atrakcyjny, estetyczny wygląd
 • Perfekcyjne dopasowanie do wnętrza kuchni

 • Mniejsza pojemność w porównaniu do lodówki wolnostojącej o tych samych rozmiarach
 • Zajmuje więcej miejsca
 • Droższa niż lodówka wolnostojąca
 • Niebezpieczeństwo szybkiego rozprzestrzenienia się ognia w przypadku awarii

Lodówki wolnostojące – plusy i minusy


Lodówka wolnostojąca daje ogromną swobodę. Przede wszystkim można ją umieścić praktycznie w dowolnym miejscu w kuchni. Jedynym ograniczeniem jest to, że lodówki wolnostojącej nie wolno ulokować w pobliżu źródeł ciepła. Ważna jest także ilość wolnej przestrzeni w kuchni, indywidualne upodobania i budżet, który chcemy przeznaczyć na aranżację kuchni. Lodówki wolnostojące są dostępne w różnych wariantach kolorostycznych. Nie zawsze wyglądają nowocześnie. Miłośnikom stylu vintage na pewno spodobają się lodówki retro. Lodówka wolnostojąca także może pomóc w urządzeniu pięknej i funkcjonalnej kuchni. Lodówki wolnostojące mają wiele elementów dekoracyjnych (np. stylizowane uchwyty, podświetlenie czy wyświetlacze LED) oraz takie dodatki jak podajniki do lodu lub schłodzonej wody. Najpoważniejszą lodówek wolnostojących jest utrudnione dopasowanie wyglądu urządzenia do wystroju kuchni.


Zalety lodówki wolnostojącej 
Wady lodówki wolnostojącej
 • Można ją ustawić praktycznie w dowolnym miejscu w kuchni
 • Bardziej mobilna niż lodówka do zabudowy
 • Duży wybór lodówek w różnych wariantach kolorostycznych i z różnymi dodatkami
 • Kosztuje mniej niż lodówka do zabudowy
 • Ma większą pojemność niż lodówka do zabudowy o tych samych wymiarach
 • Trudno dopasować jej wygląd do wystroju kuchni

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Pojemność to jeden z najważniejszych parametrów każdej lodówki. Należy wybrać taki model, którego pojemność będzie odpowiadała liczbie użytkowników lodówki. Każda lodówka powinna mieć pojemność 120-130 litrów na jedną osobę. Na każdego kolejnego użytkownika powinno przypaść dodatkowe 30 litrów pojemności. Ten parametr jest bardzo ważny zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup lodówki do zabudowy. Należy pamiętać, że tego typu urządzenia charakteryzuje mniejsza pojemność w porównaniu do lodówek wolnostojącycho tych samych rozmiarach.

Klasa energetyczna to kolejny bardzo ważny parametr lodówek. Lodówki pracują praktycznie bez przerwy. Aby uniknąć wysokich rachunków za prąd, lodówka powinna mieć klasę energetyczną A+++, A++ lub A+. Klasa energetyczna informuje o tym, ile prądu zużywa dana lodówka do zabudowy czy wolnostojąca w danych warunkach.

Czy to lodówka do zabudowy, czy wolnostojąca nie może być postawiona w pobliżu źródeł ciepła. Ponadto zarówno lodówki do zabudowy, jak i lodówki wolnostojące powinny być oddalone od ściany o ok. 10 cm. Po pierwsze umożliwi to prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie ciepła. Po drugie ułatwi otwieranie drzwi lodówki i wyjmowanie z niej półek.

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Jaką lodówkę wybrać?


Zarówno lodówki do zabudowy, jak i lodówki wolnostojące mają swoje plusy i minusy. Najważniejszą zaletą lodówek do zabudowy jest to, że tworzą z resztą kuchennej zabudowy jednolitą całość. Są praktycznie niezauważalne. Z drugiej strony lodówka wolnostojąca jest bardziej praktyczna, pojemniejsza i ma więcej dodatków. O tym czy w naszej kuchni znajdzie się lodówka do zabudowy czy wolnostojąca może zadecydować ilość wolnej przestrzeni i wystrój wnętrza.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]