Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Jak właściwie zabudować lodówkę?

Wybór lodówki to jeden z kluczowych momentów urządzania funkcjonalnej i wygodnej kuchni. Warto na tym etapie zastanowić się nad popularnym rozwiązaniem, jakim jest zabudowa lodówki. Lodówka do zabudowy, którą schowamy za frontem meblowym, pomoże stworzyć jednolite, minimalistyczne i nowoczesne wnętrze. Ta decyzja ma też swoje słabe strony.

Często zadajemy sobie pytanie, która lodówka jest lepsza – do zabudowy czy wolnostojąca? Przedstawimy Wam plusy i minusy obydwu rozwiązań dla nowoczesnej kuchni


Najnowsze trendy w urządzaniu kuchni


Minimalistyczne podejście w aranżowaniu wnętrz sprawia, że  w kuchni coraz częściej staramy się ukryć sprzęt AGD. Aranżowanie nowoczesnej kuchni polega obecnie na idealnym wkomponowywaniu w zabudowę większości wyposażenia kuchennego. Do tego potrzebny jest wysokiej klasy sprzęt AGD do zabudowy. Mimo to lodówki wolnostojące są wybierane równie chętnie, co lodówki do zabudowy. Jaka jest przyczyna popularności lodówek wolnostojących? Najnowsze lodówki wolnostojące mają ciekawy design i kolorystykę i niejednokrotnie stanowią bardzo modny akcent w nowoczesnych kuchniach, zwłaszcza tych otwartych na salon. Często wtedy lodówka ustawiana jest pomiędzy kuchnią i salonem jako element łączący obydwa wnętrza.

Zabudowa lodówki – popularne rozwiązanie w urządzaniu kuchni


Lodówki do zabudowy – plusy i minusy


Lodówka do zabudowy jest w kuchni praktycznie niezauważalna. Trudno odróżnić ją od pozostałych elementów kuchennej zabudowy. Dlatego to rozwiązanie idealnie pasuje do nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Lodówki do zabudowy są tak zaprojektowane, by można je było obudować bez ryzyka związanego z brakiem odpowiedniej wentylacji czy uszkodzenia mebli kuchennych lub samej lodówki. Jeżeli zabudowalibyśmy zwykłą lodówkę wolnostojącą, to najprawdopodobniej doprowadzilibyśmy do jej poważnego uszkodzenia. Dodatkowo każda lodówka do zabudowy jest przygotowana do montażu frontu kuchennego, dzięki temu można ją później otwierać tak jak zwyczajną szafkę.


Podsumowując, zalety lodówki do zabudowy to:


Zalety lodówki do zabudowy
Wady lodówki do zabudowy
  • trakcyjny, estetyczny wygląd,
  • perfekcyjne dopasowanie do wnętrza kuchni.

  • mniejsza pojemność w porównaniu do lodówki wolnostojącej o tych samych rozmiarach,
  • wyższa cena niż w przypadku lodówki wolnostojącej,
  • trudniejsza instalacja – o ile lodówkę wolnostojącą, dostarczoną ze sklepu, wystarczy postawić w odpowiednim miejscu, wypoziomować i uruchomić, tak w przypadku tej drugiej – potrzebna jest wiedza, jak zabudować lodówkę, i często pomoc fachowców.



Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Na co jeszcze zwrócić uwagę?


  • Pojemność to jeden z najważniejszych parametrów każdej lodówki. Należy wybrać taki model, którego pojemność będzie odpowiadała liczbie użytkowników lodówki. Każda lodówka powinna mieć pojemność 120–130 litrów na jedną osobę. Na każdego kolejnego użytkownika powinno przypaść dodatkowych 30 litrów pojemności. Ten parametr jest bardzo ważny zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup lodówki do zabudowy. Należy pamiętać, że tego typu urządzenia charakteryzuje mniejsza pojemność w porównaniu do lodówek wolnostojących o tych samych rozmiarach. Na przykład lodówka do zabudowy SAMSUNG BRB260187WW/EF zapewnia 191 litrów w chłodziarce i 71 w zamrażarce. Dla lodówki do zabudowy BEKO BCNA275E21S te wartości to odpowiednio 185l i 69l.


  • Klasa energetyczna to kolejny bardzo ważny parametr. Lodówki pracują praktycznie bez przerwy. Aby uniknąć wysokich rachunków za prąd, lodówka powinna mieć klasę energetyczną A+++, A++ lub A+. Najwyższa z możliwych obecnie klas efektywności energetycznej to A+++ (-20%). Klasa energetyczna informuje o tym, ile prądu zużywa konkretny model lodówki do zabudowy czy wolnostojącej w danych warunkach. Niedrogie urządzenie do zabudowy o dobrej klasie energetycznej to na przykład lodówka WHIRLPOOL ART 9811/A++ SF.


  • Niezależnie od tego, czy jest to lodówka do zabudowy, czy wolnostojąca nie może być postawiona w pobliżu źródeł ciepła. Ponadto zarówno lodówki do zabudowy, jak i lodówki wolnostojące powinny być oddalone od ściany o ok. 10 cm. Po pierwsze umożliwi to prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie ciepła, po drugie ułatwi otwieranie drzwi lodówki i wyjmowanie z niej półek.



Jak zabudować lodówkę do zabudowy?


Zabudowa innych sprzętów przebiega podobnie jak zabudowa lodówki. Porady dotyczące innych sprzętów, o uniwersalnym charakterze, mają więc zastosowanie również tutaj. Ważne jest odpowiednie umiejscowienie urządzenia – tak aby miało ono swobodny dostęp do gniazdka sieciowego oraz żeby znajdowało się z dala od źródeł ciepła – kuchenki, piekarnika, zmywarki czy okna, przez które wpada światło słoneczne. Mamy wybrane idealne miejsce – co dalej? Jak wygląda zabudowa lodówki do zabudowy?


  1. Sprawdź wymiary pod zabudowę. Konieczne jest zachowanie odpowiedniego odstępu lodówki od ścian w celu zapewnienia przepływu powietrza. Zazwyczaj do prawidłowej pracy lodówki wystarczy po 5 cm z każdego boku, 5 cm z tyłu i około 10 cm na górze. Warto jednak przeczytać instrukcję, bo producent konkretnego sprzętu może też podawać inne wartości. Znając wymiary, możemy zamówić odpowiednią szafkę – zazwyczaj takie meble na wymiar zamawia się u stolarza.
  2. Mając gotową szafkę oraz lodówkę do zabudowy, zaczynamy od prawidłowego rozpakowania sprzętu, tak aby otworzyć pudełko i zdjąć wszystkie zabezpieczenia bez uszkodzenia lodówki.
  3. Następie umieszczamy urządzenie w przygotowanej niszy i zdejmujemy listwę usztywniającą. Nie wsuwamy lodówki do końca, tylko pozostawiamy wysuniętą, tak aby mieć swobodny dostęp do lodówki.
  4. Przypinamy listwę maskującą na górze oraz uchwyty mocujące. Standardem jest mocowanie w czterech punktach – na dole i na górze po lewej i po prawej stronie.
  5. Kolejny krok to instalacja w dwóch miejscach uchwytów do otwierania drzwi
  6. Później, w odpowiednim miejscu, umieszczamy uszczelkę
  7. Teraz można dosunąć urządzenie do niszy. Na tym etapie za pomocą poziomicy można sprawdzić, czy lodówka stoi stabilnie, i w razie potrzeby – wyregulować położenie, korzystając z nóżek poziomujących.
  8. Kolejny etap to montaż zawiasów i plastikowych zaślepek.
  9. Później montujemy stelaż do drzwi szafki za pomocą śrub dołączonych do zestawu.
  10. Zawieszamy drzwi i dokręcamy wszystkie elementy.


Jak widać, cały proces jest złożony i czasochłonny, dlatego zdecydowana większość osób powierza to specjalistom, zamiast decydować się na samodzielny montaż.


Jak zabudować lodówkę wolnostojącą?


Co w sytuacji, gdy mamy stosunkowo nową lodówkę wolnostojącą i nie chcemy jej wymieniać, a mimo to marzy nam się kuchnia w zabudowie? Jest na to rozwiązanie. Zabudowa lodówki wolnostojącej także jest możliwa. Po prostu, przygotowując front szafki kuchennej, należy stosować podobne zasady do tych wymienionych wcześniej. Czy lodówka zabudowana w ten sposób będzie działać prawidłowo? Wielu ekspertów podkreśla, że w urządzeniach dedykowanych pod zabudowę inaczej rozwiązany jest system agregatów oraz odprowadzanego z nich ciepła, więc do takich warunków są przygotowane dużo lepiej. Dlatego jeśli już chcemy zabudować lodówkę wolnostojącą, raczej należy traktować to jako tymczasowe rozwiązanie, a w przyszłości rozważyć zakup innego sprzętu skonstruowanego w odpowiedni sposób. Wówczas będziemy mieli całkowitą pewność, że chłodzenie będzie przebiegać prawidłowo.


Artykuł przygotowała

Przeczytaj więcej

Lodówka No Frost cały czas pracuje – czy tak powinno być?

Lodówka No Frost cały czas pracuje – czy tak powinno być?

Lodówka No Frost cały czas pracuje? Jeśli z kuchni wciąż dochodzą głośne dźwięki, warto zainteresować się działaniem wentylatorów. Ciągły hałas może oznaczać, że doszło do awarii i chłodziarka nie działa prawidłowo. Czy masz powody do niepokoju? Wyjaśniamy tajniki działania nowoczesnych lodówek!
Czy lodówka może stać obok piekarnika? Czy to dobre ustawienie?

Czy lodówka może stać obok piekarnika? Czy to dobre ustawienie?

Lodówka obok piekarnika? To dość nietypowy pomysł, ale przy niewielkich przestrzeniach każdy centymetr jest na wagę złota, a odpowiednie rozmieszczenie urządzeń wymaga kreatywności. Czy piekarnik może być koło lodówki, czy takie ustawienie prowadzi do uszkodzenia sprzętu? Pora wyjaśnić tę kwestię, zanim przystąpisz do urządzania kuchni!
Lodówka się nie wyłącza i cały czas chodzi – co robić w takiej sytuacji?

Lodówka się nie wyłącza i cały czas chodzi – co robić w takiej sytuacji?

Jeśli lodówka się nie wyłącza, to znaczy, że układ chłodzenia nie działa prawidłowo. Zacznij od… uważnego posłuchania urządzenia! Najczęściej długie okresy głośnej pracy wskazują na potencjalne kłopoty. Skala problemu jest zależna od jego przyczyn. Proste czynności konserwacyjne można wykonać samodzielnie, a przy poważniejszych awariach warto skorzystać z pomocy fachowca. Jak rozpoznać, dlaczego lodówka cały czas chodzi? Zobacz praktyczny poradnik!
Szron w lodówce – dlaczego się zbiera? Jak temu zapobiec?

Szron w lodówce – dlaczego się zbiera? Jak temu zapobiec?

Szron w lodówce świadczy o tym, że wilgoć nie jest odprowadzana we właściwy sposób. Taka sytuacja może wystąpić także w nowoczesnych lodówkach z systemem No Frost. Jakie są przyczyny powstawania szronu i jak tego uniknąć? Zobacz praktyczny poradnik i łatwo pozbądź się tego problemu!
Po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić? Co ile powinna się włączać i wyłączać?

Po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić? Co ile powinna się włączać i wyłączać?

Chociaż wszyscy mają w domu chłodziarkę i nie wyobrażają sobie bez niej codziennego życia, prawie nikt nie zastanawia się, po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić i jak w ogóle działa. Te kwestie są istotne – nie tylko przy pierwszym uruchomieniu sprzętu. Prawidłowe korzystanie z lodówki oznacza niższe rachunki za energię oraz dłuższą żywotność urządzenia. Zobacz, jak zadbać o lodówkę od jej pierwszych chwil w twoim domu!
Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.
Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!
No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.
Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!
Jaką lodówkę od Samsunga wybrać?

Jaką lodówkę od Samsunga wybrać?

Stając więc przed wyborem modelu lodówki, który ma służyć nam przez lata, zwróćmy uwagę na jakość sprzętu, na którego zakup się zdecydujemy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]