Lustrzanka dla amatora - na co zwrócić uwagę? Ranking aparatów dla początkujących

Obecnie zdecydowanie dominuje fotografowanie za pomocą urządzeń mobilnych. Mimo tego wiele osób z pasją do robienia zdjęć wybiera inną drogę. Lustrzanka dla amatora na początek to pierwszy krok w nauce profesjonalnej fotografii. Jeśli myślimy albo o rozwoju zawodowym w tym kierunku, albo po prostu o bardziej profesjonalnym robieniu zdjęć na użytek prywatny, warto zastanowić się na zakupem aparatu tego typu. Jaką jednak lustrzankę na początek kupić?


Co to jest lustrzanka?


To kategoria aparatów z wymienną optyką, dzięki którym możemy wykonywać zdjęcia o dużo wyższej jakości niż te zrobione aparatem kompaktowym. Lustrzanki doskonale radzą sobie w warunkach z gorszym oświetleniem, posiadają szybki autofocus – mechanizm, który automatycznie ustawia ostrość fotografowanego obiektu. Są jednak znacznie większe i cięższe od tradycyjnych cyfrowych aparatów kompaktowych. Lustrzanka pozwala użytkownikowi na osiągnięcie ciekawszych rezultatów niż zwykły kompakt. Jednak nawet najlepszy aparat nie zdziała cudów, jeśli będzie niedopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Spróbujemy podpowiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupu lustrzanki dla amatora. Jaką wybrać na początek? Oto nasz poradnik!


Lustrzanka dla amatora – o czym pamiętać?


Jeśli kupujemy sprzęt po raz pierwszy, często nie mając odpowiedniego doświadczenia, łatwo popełnić błąd. Dlatego lepiej dokładnie zastanowić się, czego potrzebujemy oraz jakie cechy i parametry będą istotne przy zakupie pierwszej lustrzanki na początek.


Najważniejsze rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu aparatu dla amatora, to:


 • Matryca – jej rodzaj i fizyczna wielkość.
 • Wyświetlacz.
 • Lampa błyskowa.
 • Dostępne funkcje i udogodnienia.
 • Waga i wymiary aparatu.


Lustrzanka dla amatora


Jaka lustrzanka na początek? Zwróć uwagę na matrycę!


Najważniejszym elementem lustrzanki cyfrowej jest matryca. To światłoczuły element, jakim zapisuje obraz – niezbędny przy robieniu zdjęć. Biorąc pod uwagę technologię, w jakiej została wykonana, można wyróżnić:


 • Charge Coupled Device – CCD.
 • Complementary Metal Oxide Semiconductor – CMOS.


Coraz częściej wykorzystuje się jednak technologię CMOS, ze względu na rejestrowanie obrazu z mniejszymi zakłóceniami. Innym typem matrycy, stanowiącym połączenie jakości matrycy CCD z mniejszym zużyciem prądu matrycy CMOS jest Live MOS. Technologia ta pozwala na zaoszczędzenie do 40% energii.

Drugim istotnym elementem matrycy jest jej rozdzielczość, podawana w milionach pikseli. Wartość mega pikseli (Mpx) oznacza liczbę fotoczułych komórek na matrycy. Wyróżnić można piksele efektywne, czyli wykorzystane fotoczułe komórki na matrycy, i niewykorzystane, służące do zapisu informacji o zdjęciu. Im większa rozdzielczość matrycy, tym lepsza jakość zdjęcia. Nawet przy znacznym powiększeniu odwzorowanie szczegółu jest lepsze.

Ważnym elementem budowy lustrzanki cyfrowej jest wielkość fizyczna matrycy. Najczęściej stosuje się tzw. matrycę niepełnoklatkową – APS-C, z przekątną wynoszącą 1,8 cala. Im większa matryca, tym bardziej precyzyjne rejestrowanie obrazu, wysoka plastyka, dokładniejsze odwzorowanie i maksymalna czułość (ISO).

Czułość ISO oznacza czułość matrycy na światło. Wyższa czułość pozwala na wykonywanie zdjęć w słabszym oświetleniu bez użycia lampy błyskowej. Można ją regulować automatycznie lub ręcznie. Może przyjmować wartości od 100 do 64000. Słabe oświetlenie i ustawienie niskiej wartości ISO skutkuje dłuższym czasem naświetlania. Należy zatem liczyć się z efektem rozmycia zdjęcia. Coraz więcej lustrzanek cyfrowych jest wyposażonych w matrycę z możliwością stabilizacji. Funkcja ta wspomaga wykonywanie zdjęć nieporuszonych, nawet przy słabym oświetleniu. Producenci często montują stabilizację obrazu również w obiektywie, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na ten element.Co jeszcze będzie ważne przy zakupie lustrzanki dla amatora?


Myśląc o tym, jaką lustrzankę na początek kupić, należy spojrzeć także na wyświetlacz. Powinniśmy zwrócić uwagę na jego:


 • rozmiar,
 • rozdzielczość,
 • możliwość obrotu, ułatwiającą robienie zdjęć w nietypowej pozycji.


Wyświetlacz pozwala podejrzeć wykonane zdjęcia. Obecnie wykorzystuje się także opcję Live View, dobrze znaną użytkownikom aparatów cyfrowych, która oznacza podejrzenie zdjęcia na wyświetlaczu przed jego zrobieniem. Podgląd, oprócz wygody robienia zdjęć, pozwala także na ocenę naświetlenia i balansu bieli. Ponadto służy do obsługi menu oraz ustawień parametrów obrazu. Duży wyświetlacz jest bardzo wygodny, ale pobiera więcej energii z akumulatora.

Amatorskie lustrzanki najczęściej sprzedawane są w tzw. zestawie kitowym. Dzięki temu klient nie musi dodatkowo zastanawiać się nad wyborem obiektywu do zakupionego korpusu. Obiektywy tego typu są zazwyczaj najtańsze i najgorzej zbudowane, ale zaskakują jakością wykonywania zdjęć.

Dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bardziej profesjonalną fotografią, znaczenie mają także waga i wymiary aparatu. Lustrzanka cyfrowa jest cięższa od kompaktu. Sam korpus może ważyć nawet 1 kg. Wymiary takich aparatów stwarzają problemy szczególnie tym, którzy preferują mobilny styl życia. Ogólna waga aparatu to również obiektyw, który, w zależności od wielkości waży do kilku kilogramów. Lustrzanki różnią się też obudową.

W tańszych wersjach aparatów tego typu obudowa jest wykonana najczęściej z plastiku. Droższe modele posiadają obudowy wykonane ze stopów magnezu, dodatkowo uszczelniane. Są dzięki temu odporne na uderzenia, a także lepiej zabezpieczone przed dużą wilgotnością czy śniegiem. Każda lustrzanka jest wyposażona w wizjer optyczny, pokazujący obraz rzeczywisty, a więc ten zarejestrowany na zdjęciu W lustrach amatorskich wizjer pokrywa około 95% tego, co będzie zarejestrowane na zdjęciu. Wykonana fotografia jest zatem odrobinę większa.

Kolejnym istotnym elementem jest lampa błyskowa, zazwyczaj wbudowana w aparat. Włącza się automatycznie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Można wykorzystać również tryb manualny, gdzie lampa błyska z mocą ustawioną przez użytkownika. Lustrzanki posiadają też wbudowaną tzw. gorącą stopkę, w miejsce której można zamontować dodatkową, zewnętrzną lampę błyskową. Pozwoli ona na mocniejszy błysk i możliwość modelowania światła.

Niezbędne w użytkowaniu aparatu cyfrowego są też złącza, za pomocą których zdjęcia można przesłać do komputera, takie jak kabel USB czy bezprzewodowe Wi-Fi. Niektóre modele wyposażono także w złącze HDMI, dzięki któremu istnieje możliwość podłączenia się do telewizorów wysokiej rozdzielczości.


Jaką lustrzankę dla amatora wybrać? Oto przydatne funkcje, na które warto zwrócić uwagę!


Poza podstawowymi parametrami aparatów, które zostały wyszczególnione powyżej, można wyróżnić funkcje dla bardziej wymagających, takie jak:


 • samowyzwalacz,
 • efekty barwne,
 • zdjęcia seryjne,
 • format zapisu danych,
 • język menu.


Bogata oferta producentów lustrzanek nie ułatwia wyboru. Z czasem system należy rozbudować o lampy błyskowe, kolejne obiektywy lub też dodatkowe zasilanie, niezbędne przy długotrwałej pracy fotografa. To także zaangażowanie i dobre oko. Atutem lustrzanki jest z pewnością ergonomiczność, istotna z punktu widzenia początkującego fotografa. Pozwala na fotografię z poziomu oka, zmianę parametrów takich jak czułość ISO, przesłonę czy czasu naświetlania.

Dla pasjonatów fotografii obiektów ruchomych idealnym rozwiązaniem będzie model z największą liczbą punktów AF, w tym dużą prędkością zdjęć seryjnych czy czujników krzyżowych. Jeśli nie zamierzasz w najbliższym czasie inwestować w wyposażenie swojego aparatu, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup uniwersalnego zestawu, czyli zakupu aparatu z odpowiednim obiektywem. Jeśli jednak planujesz powiększyć zasoby sprzętowe, zdecyduj się na taką markę, która oferuje największą gamę akcesoriów opcjonalnych. Należy jednak pamiętać, że robienie dobrych zdjęć to nie tylko aparat. Tajemnica dobrze wykonanego zdjęcia to, oprócz świetnego sprzętu, dopasowanie jego możliwości do użytkownika, zaangażowanie fotografa czy znajomość technik fotograficznych.


Lustrzanka dla amatora – jaki model wybrać? Ranking lustrzanek amatorskich


Mamy nadzieję, że wiesz już więcej o tym, jakie istotne cechy ma lustrzanka dla początkujących. Poradnik powinien pozwolić poznać specyfikację różnych modeli. A jakie aparaty dla amatorów polecamy? W rankingu zebraliśmy wybrane modele!


1. Lustrzanka cyfrowa SONY Alpha 68 ILCA-68K

Aparat w przystępnej cenie, zapewniający duże możliwości. Procesor BIONZ X, z zaawansowanymi technologiami reprodukcji obrazu, szybko przetwarza duże ilości danych z przetwornika, zapewniając bardziej realistyczny obraz. Jest bardzo wszechstronny, ponieważ umożliwia zrobienie doskonałego zdjęcia pod różnym kątem – 35 stopni w górę i 55 stopni w dół, w tym znad głowy lub z poziomu podłoża. Odpowiednie zbliżenie zapewni trzykrotny zoom optyczny. Nagrywa filmy o rozdzielczości Full HD.


2. Lustrzanka cyfrowa CANON EOS 2000D + 18–55mm IS II + LP-E10

Model z matrycą 24,1 MP, bardzo dobrze sprawdza się również przy fotografowaniu ze słabym oświetleniem. Z poziomu urządzenia można łatwo udostępniać fotografie w mediach społecznościowych. Szybko prześlemy pliki do aplikacji dzięki Wi-Fi i NFC. Rozdzielczość fotografii tego aparatu to 6000×4000.


3. Lustrzanka cyfrowa NIKON D7500 Body

To aparat  dla amatora umożliwiający kręcenie filmów w 4K. Rejestruje bardzo ostre zdjęcia i doskonale radzi sobie z fotografią nocną. Atutem tego modelu jest także wysoka czułość ISO – zakres 100–51200. Współpracę tej lustrzanki z urządzeniami mobilnymi gwarantuje bezpłatna aplikacja Wireless Mobile Utility. Jako zaletę można wymienić także niewielką wagę – tylko 720 gramów.


4. Lustrzanka cyfrowa CANON EOS 2000D + 18–135mm IS STM

Aparat z łącznością Wi-Fi i NFC. Początkujący na pewno chętnie będą korzystać z możliwości robienia zdjęć w trybie Live View i trybu twórczej automatyki. Można także dodawać wyjątkowe efekty do zdjęć dzięki filtrom kreatywnym. Ogniskowa w tym zestawie ma rozpiętość między 18 mm a 135 mm.


Interesuje Cię podobny aparat, ale wciąż nie wiesz, jaką lustrzankę na początek wybrać? Zajrzyj do naszego innego, uniwersalnego artykułu z rankingiem najlepszych aparatów! Warto poszukać także opinii o konkretnych aparatach na specjalistycznych forach, grupach na Facebooku lub innych miejscach skupiających pasjonatów fotografii. Dobry wybór może być początkiem wspaniałej przygody z fotografowaniem.

A może poszukujesz pierwszego aparatu dla swojego dziecka? W takim wypadku koniecznie sprawdź nasz poradnik!


Zobacz więcej

Jaki gimbal do telefonu, a jaki do lustrzanki?

Jaki gimbal do telefonu, a jaki do lustrzanki?

Myślisz, jaki gimbal do telefonu wybrać? A może szukać gimbala do lustrzanki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby kupić odpowiedni sprzęt. Dobra stabilizacja obrazu to podstawa przy tworzeniu filmów dobrej jakości, dlatego akcesoria warto trafnie ocenić przed zakupem.
Jaki najlepszy aparat do filmowania wybrać? Czym kręcić wideo?

Jaki najlepszy aparat do filmowania wybrać? Czym kręcić wideo?

Zastanawiasz się, jaki aparat do nagrywania filmów będzie najlepszy? Co wziąć pod uwagę, szukając idealnego modelu? Na te pytania odpowiada nasz poradnik.
Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest?

Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest?

Softbox to narzędzie pracy znane wielu fotografom, ale też osobom prowadzącym streamy czy wideokonferencje. Jaki softbox będzie odpowiedni? Zobacz nasz poradnik.
Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu?

Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu?

Myślisz, jaka karta pamięci do wideorejestratora, jaka do kamery sportowej albo aparatu cyfrowego będzie odpowiednia? Zobacz praktyczny poradnik.
Jaka karta pamięci do telefonu będzie najlepsza?

Jaka karta pamięci do telefonu będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jaka karta pamięci do telefonu spełni Twoje oczekiwania? Warto wybrać mądrze, ponieważ nie zawsze najtańszy model będzie satysfakcjonujący.
Najlepsze bezlusterkowce – ranking 2021. Jaki aparat bezlusterkowy wybrać?

Najlepsze bezlusterkowce – ranking 2021. Jaki aparat bezlusterkowy wybrać?

Najlepsze bezlusterkowce robią równie dobre zdjęcia jak lustrzanki, jednak pod wieloma względami są zdecydowanie bardziej komfortowe. Dlaczego warto kupić aparat bezlusterkowy? Sprawdź!
Lustrzanka vs bezlusterkowiec a może kompakt – co wybrać?

Lustrzanka vs bezlusterkowiec a może kompakt – co wybrać?

Lustrzanka vs bezlusterkowiec? Warto się nad tym zastanowić, jeśli planujemy zakup aparatu cyfrowego. Doradzamy, co będzie najlepsze do fotografowania.
Jaki statyw do aparatu, a jaki do telefonu wybrać?

Jaki statyw do aparatu, a jaki do telefonu wybrać?

Jaki statyw do aparatu albo telefonu więc wybrać? Odpowiadamy! Ranking, który przygotowaliśmy, obejmuje akcesoria przydatne do fotografowania smartfonem, aparatem cyfrowym albo filmowania kamerą.
Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu będzie odpowiedni? Oczywiście kwiaty, kolacja przy świecach i inne romantyczne gesty są mile widziane, niemniej jednak osoby pragmatyczne docenią także technologiczne gadżety. Nie masz pomysłu na prezent na rocznicę ślubu? Zobacz nasze propozycje!
Ranking drukarek laserowych – wielofunkcyjnych i nie tylko!

Ranking drukarek laserowych – wielofunkcyjnych i nie tylko!

Od lat wiadomo, że w przypadku dużej liczby wydruków to druk laserowy jest znacznie tańszy niż atrament. Dlatego warto przeczytać ranking drukarek laserowych. Ta technologia bardzo dobrze sprawdza się przy wydruku wszelkiego rodzaju dokumentów i w domu, i w biurze. Zastanawiasz się, jaką drukarkę laserową wybrać? Zobacz nas poradnik.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
<