Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Dobry aparat fotograficzny dla amatora – jaką lustrzankę wybrać na początek?

Obecnie zdecydowanie dominuje fotografowanie za pomocą urządzeń mobilnych. Mimo tego wiele osób z pasją do robienia zdjęć wybiera inną drogę. Lustrzanka dla amatora na początek to pierwszy krok w nauce profesjonalnej fotografii. Jeśli myślimy albo o rozwoju zawodowym w tym kierunku, albo po prostu o bardziej profesjonalnym robieniu zdjęć na użytek prywatny, warto zastanowić się nad zakupem aparatu tego typu. Jaką jednak lustrzankę na początek kupić?


Lustrzanka dla amatora – o czym pamiętać?


Co to jest lustrzanka?


To kategoria aparatów z wymienną optyką, dzięki którym możemy wykonywać zdjęcia o dużo wyższej jakości niż te zrobione aparatem kompaktowym. Lustrzanki doskonale radzą sobie w warunkach z gorszym oświetleniem, posiadają szybki autofocus – mechanizm, który automatycznie ustawia ostrość fotografowanego obiektu. Są jednak znacznie większe i cięższe od tradycyjnych cyfrowych aparatów kompaktowych. Lustrzanka pozwala użytkownikowi na osiągnięcie ciekawszych rezultatów niż zwykły kompakt. Jednak nawet najlepszy aparat nie zdziała cudów, jeśli będzie niedopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Spróbujemy podpowiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupu lustrzanki dla amatora. Jaką wybrać na początek? Oto nasz poradnik!


Lustrzanka dla amatora – o czym pamiętać?


Jeśli kupujemy sprzęt po raz pierwszy, często nie mając odpowiedniego doświadczenia, łatwo popełnić błąd. Dlatego lepiej dokładnie zastanowić się, czego potrzebujemy oraz jakie cechy i parametry będą istotne przy zakupie pierwszej lustrzanki na początek.


Najważniejsze rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu aparatu dla amatora, to:


 • Matryca – jej rodzaj i fizyczna wielkość.
 • Wyświetlacz.
 • Lampa błyskowa.
 • Dostępne funkcje i udogodnienia.
 • Waga i wymiary aparatu.


Jaka lustrzanka na początek? Zwróć uwagę na matrycę!


Najważniejszym elementem lustrzanki cyfrowej jest matryca. To światłoczuły element, jakim zapisuje obraz – niezbędny przy robieniu zdjęć. Biorąc pod uwagę technologię, w jakiej została wykonana, można wyróżnić:


 • Charge Coupled Device – CCD.
 • Complementary Metal Oxide Semiconductor – CMOS.


Coraz częściej wykorzystuje się jednak technologię CMOS, ze względu na rejestrowanie obrazu z mniejszymi zakłóceniami. Innym typem matrycy, stanowiącym połączenie jakości matrycy CCD z mniejszym zużyciem prądu matrycy CMOS jest Live MOS. Technologia ta pozwala na zaoszczędzenie do 40% energii.

Drugim istotnym elementem matrycy jest jej rozdzielczość, podawana w milionach pikseli. Wartość mega pikseli (Mpx) oznacza liczbę fotoczułych komórek na matrycy. Wyróżnić można piksele efektywne, czyli wykorzystane fotoczułe komórki na matrycy, i niewykorzystane, służące do zapisu informacji o zdjęciu. Im większa rozdzielczość matrycy, tym lepsza jakość zdjęcia. Nawet przy znacznym powiększeniu odwzorowanie szczegółu jest lepsze.

Ważnym elementem budowy lustrzanki cyfrowej jest wielkość fizyczna matrycy. Najczęściej stosuje się tzw. matrycę niepełnoklatkową – APS-C, z przekątną wynoszącą 1,8 cala. Im większa matryca, tym bardziej precyzyjne rejestrowanie obrazu, wysoka plastyka, dokładniejsze odwzorowanie i maksymalna czułość (ISO).

Czułość ISO oznacza czułość matrycy na światło. Wyższa czułość pozwala na wykonywanie zdjęć w słabszym oświetleniu bez użycia lampy błyskowej. Można ją regulować automatycznie lub ręcznie. Może przyjmować wartości od 100 do 64000. Słabe oświetlenie i ustawienie niskiej wartości ISO skutkuje dłuższym czasem naświetlania. Należy zatem liczyć się z efektem rozmycia zdjęcia. Coraz więcej lustrzanek cyfrowych jest wyposażonych w matrycę z możliwością stabilizacji. Funkcja ta wspomaga wykonywanie zdjęć nieporuszonych, nawet przy słabym oświetleniu. Producenci często montują stabilizację obrazu również w obiektywie, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na ten element.


Lustrzanka na początek przygody z fotografią? Jaką wybrać?


Co jeszcze będzie ważne przy zakupie lustrzanki dla amatora?


Myśląc o tym, jaką lustrzankę na początek kupić, należy spojrzeć także na wyświetlacz. Powinniśmy zwrócić uwagę na jego:


 • rozmiar,
 • rozdzielczość,
 • możliwość obrotu, ułatwiającą robienie zdjęć w nietypowej pozycji.


Wyświetlacz pozwala podejrzeć wykonane zdjęcia. Obecnie wykorzystuje się także opcję Live View, dobrze znaną użytkownikom aparatów cyfrowych, która oznacza podejrzenie zdjęcia na wyświetlaczu przed jego zrobieniem. Podgląd, oprócz wygody robienia zdjęć, pozwala także na ocenę naświetlenia i balansu bieli. Ponadto służy do obsługi menu oraz ustawień parametrów obrazu. Duży wyświetlacz jest bardzo wygodny, ale pobiera więcej energii z akumulatora.

Amatorskie lustrzanki najczęściej sprzedawane są w tzw. zestawie kitowym. Dzięki temu klient nie musi dodatkowo zastanawiać się nad wyborem obiektywu do zakupionego korpusu. Obiektywy tego typu są zazwyczaj najtańsze i najgorzej zbudowane, ale zaskakują jakością wykonywania zdjęć.

Dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bardziej profesjonalną fotografią, znaczenie mają także waga i wymiary aparatu. Lustrzanka cyfrowa jest cięższa od kompaktu. Sam korpus może ważyć nawet 1 kg. Wymiary takich aparatów stwarzają problemy szczególnie tym, którzy preferują mobilny styl życia. Ogólna waga aparatu to również obiektyw, który, w zależności od wielkości waży do kilku kilogramów. Lustrzanki różnią się też obudową.

W tańszych wersjach aparatów tego typu obudowa jest wykonana najczęściej z plastiku. Droższe modele posiadają obudowy wykonane ze stopów magnezu, dodatkowo uszczelniane. Są dzięki temu odporne na uderzenia, a także lepiej zabezpieczone przed dużą wilgotnością czy śniegiem. Każda lustrzanka jest wyposażona w wizjer optyczny, pokazujący obraz rzeczywisty, a więc ten zarejestrowany na zdjęciu W lustrach amatorskich wizjer pokrywa około 95% tego, co będzie zarejestrowane na zdjęciu. Wykonana fotografia jest zatem odrobinę większa.

Kolejnym istotnym elementem jest lampa błyskowa, zazwyczaj wbudowana w aparat. Włącza się automatycznie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Można wykorzystać również tryb manualny, gdzie lampa błyska z mocą ustawioną przez użytkownika. Lustrzanki posiadają też wbudowaną tzw. gorącą stopkę, w miejsce której można zamontować dodatkową, zewnętrzną lampę błyskową. Pozwoli ona na mocniejszy błysk i możliwość modelowania światła.

Niezbędne w użytkowaniu aparatu cyfrowego są też złącza, za pomocą których zdjęcia można przesłać do komputera, takie jak kabel USB czy bezprzewodowe Wi-Fi. Niektóre modele wyposażono także w złącze HDMI, dzięki któremu istnieje możliwość podłączenia się do telewizorów wysokiej rozdzielczości.


Jaką lustrzankę dla amatora wybrać? Oto przydatne funkcje, na które warto zwrócić uwagę!


Poza podstawowymi parametrami aparatów, które zostały wyszczególnione powyżej, można wyróżnić funkcje dla bardziej wymagających, takie jak:


 • samowyzwalacz,
 • efekty barwne,
 • zdjęcia seryjne,
 • format zapisu danych,
 • język menu.


Bogata oferta producentów lustrzanek nie ułatwia wyboru. Z czasem system należy rozbudować o lampy błyskowe, kolejne obiektywy lub też dodatkowe zasilanie, niezbędne przy długotrwałej pracy fotografa. To także zaangażowanie i dobre oko. Atutem lustrzanki jest z pewnością ergonomiczność, istotna z punktu widzenia początkującego fotografa. Pozwala na fotografię z poziomu oka, zmianę parametrów takich jak czułość ISO, przesłonę czy czasu naświetlania.

Dla pasjonatów fotografii obiektów ruchomych idealnym rozwiązaniem będzie model z największą liczbą punktów AF, w tym dużą prędkością zdjęć seryjnych czy czujników krzyżowych. Jeśli nie zamierzasz w najbliższym czasie inwestować w wyposażenie swojego aparatu, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup uniwersalnego zestawu, czyli zakupu aparatu z odpowiednim obiektywem. Jeśli jednak planujesz powiększyć zasoby sprzętowe, zdecyduj się na taką markę, która oferuje największą gamę akcesoriów opcjonalnych. Należy jednak pamiętać, że robienie dobrych zdjęć to nie tylko aparat. Tajemnica dobrze wykonanego zdjęcia to, oprócz świetnego sprzętu, dopasowanie jego możliwości do użytkownika, zaangażowanie fotografa czy znajomość technik fotograficznych.


Lustrzanka dla amatora – jaki model wybrać? Ranking lustrzanek amatorskich


Mamy nadzieję, że wiesz już więcej o tym, jakie istotne cechy ma lustrzanka dla początkujących. Poradnik powinien pozwolić poznać specyfikację różnych modeli. A jakie aparaty dla amatorów polecamy? W rankingu zebraliśmy wybrane modele!


Lustrzanka cyfrowa CANON EOS 1300D + 18-55 IS
Zastanawiasz się, jaki aparat dla amatora kupić za mniej niż 2000 zł? Oto propozycja w tym budżecie! Lustrzankę wyposażono w matrycę APS-C  o rozdzielczości 18 mln pikseli z  wysokim zakresem czułości ISO 100-6400. Z innymi urządzeniami aparat komunikuje się przez Wi-Fi i Bluetooth. Aparat ma 3-krotny zoom optyczny i  ogniskową w zakresie 18 – 55 mm. Wykonane zdjęcia będą mieć rozdzielczość 5184 ×x 3456, a filmy maksymalnie Full HD, przy płynności na poziomie 30 klatek na sekundę.


Lustrzanka cyfrowa CANON EOS 1300D + 18-55 IS


Lustrzanka cyfrowa CANON EOS 2000D + 18–55mm IS II + LP-E10

Model z matrycą 24,1 MP, bardzo dobrze sprawdza się również przy fotografowaniu ze słabym oświetleniem. Z poziomu urządzenia można łatwo udostępniać fotografie w mediach społecznościowych. Szybko prześlemy pliki do aplikacji dzięki Wi-Fi i NFC. Rozdzielczość fotografii tego aparatu to 6000×4000, natomiast filmy nagramy w rozdzielczości maksymalnie Full HD. Aparat można kupić osobno lub w zestawie z kartą pamięci i torbą.


Aparat CANON EOS 250D Czarny + EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM

To aparat o identycznym rozmiarze matrycy, z tą samą wartością ogniskowej. Ma jednak inny procesor obrazu i potrafi nagrywać filmy w wyższej rozdzielczości – tylko Full HD, ale również 4K. Z tego powodu, można powiedzieć, że to najlepsza lustrzanka dla początkujących, których interesuje nie tylko fotografia, ale też jak najlepsza jakość video. Jest także odrobinę lżejszy – waży 449 gramów.


CANON EOS 90D Body

Na koniec, jeszcze warto wymienić model marki Canon. To już wydatek powyżej 5000 zł, ale zapewnia nieco większe możliwości. Zdjęcia zrobimy w rozdzielczości 6960 × 4640 a filmy nagramy w 4K. Jest zbudowany na matrycy APS-C 32,5 Mpix, która zapewnia obiektywowi 1,6-raza większy zasięg, niż w przypadku aparatów z matrycą pełnoklatkową. Świetnie sprawdza się w sytuacjach wymagających przebywania w samym środku akcji. Umożliwia kreatywne kadrowanie i uchwycenie obiektów w ruchu, dzięki krótkiemu czasowi naświetlania.


Aparat fotograficzny dla amatora


Amatorzy fotografii często zastanawiają się, jaki smartfon do robienia zdjęć wybrać. Jeśli jednak chcemy rozpocząć przygodę z fotografowaniem bez użycia telefonu, dobrym wyborem wydaje się właśnie lustrzanka dla początkujących. 2022 rok to dobry moment na zakup. Ceny flagowych fotograficznych smartfonów są w obecnej chwili na tyle wysokie, że równie dobrze można kupić dobry aparat fotograficzny dla amatora. Zwłaszcza, że to inwestycja na długie lata.


Jaka lustrzanka na początek? Podsumowanie


Jeśli interesujesz się fotografią, zajrzyj do naszego innego, uniwersalnego artykułu z rankingiem najlepszych aparatów! Warto poszukać także opinii o konkretnych aparatach na specjalistycznych forach, grupach na Facebooku lub innych miejscach skupiających pasjonatów fotografii. Dobry wybór może być początkiem wspaniałej przygody z fotografowaniem.

A może poszukujesz pierwszego aparatu dla swojego dziecka? W takim wypadku koniecznie sprawdź nasz poradnik!


Wpisy, które mogą Cię również zainteresować:1. Jaki telewizor do 2000 zł kupić? Ranking

2.
Ranking lodówek 2022 – jaką kupić? Jakie są rodzaje lodówek?

3.
Odkurzacz wodny – ranking. Jaki kupić w 2022 roku?

Czytaj więcej

Dobry aparat fotograficzny dla amatora – jaką lustrzankę wybrać na początek? Dobry aparat fotograficzny dla amatora – jaką lustrzankę wybrać na początek?

Lustrzanka dla amatora na początek to pierwszy krok w nauce profesjonalnej fotografii. Jaką lustrzankę kupić?

Więcej

Aparat Canon EOS 80D z Wi-Fi, NFC i GPS – lustrzanka dla wymagających Aparat Canon EOS 80D z Wi-Fi, NFC i GPS – lustrzanka dla wymagających
Najnowsza lustrzanka Canon EOS 80D to dowód na to, że zaawansowane aparaty cyfrowe z wymienną optyką wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodych, aktywnych i mobilnych fotografów, którzy w każdej chwili chcą dzielić się doskonałej jakości zdjęciami i filmami Full HD.

Więcej

Aparaty fotograficzne – ranking 2021. Jaki model wybrać? Aparaty fotograficzne – ranking 2021. Jaki model wybrać?

Niezależnie od tego, czy kupujesz aparat pierwszy raz, czy to będzie kolejny zakup, warto zobaczyć nasze zestawienie najlepszych produktów.

Więcej

Jaką lornetkę kupić do obserwacji przyrody, a jaką do obserwacji nieba? Jaką lornetkę kupić do obserwacji przyrody, a jaką do obserwacji nieba?

Zastanawiasz się, jaką lornetkę kupić? Wyjaśniamy, w jaki sposób jest zbudowana, jak działa i co warto brać pod uwagę przy wybieraniu takiego sprzętu. Polecamy też sprawdzone modele w przystępnych cenach.

Więcej

Jaki dron do filmowania będzie najlepszy? Co wybrać w 2021 roku? Jaki dron do filmowania będzie najlepszy? Co wybrać w 2021 roku?

Jakiego kupić drona do filmowania? W co muszą być wyposażone dobre latające kamery? Jakie są ich zastosowania? Dowiedz się więcej z naszego poradnika!

Więcej

10 technologicznych prezentów dla nastolatka 10 technologicznych prezentów dla nastolatka

Nastolatków znacznie trudniej zadowolić niż małe dzieci. Nie wierzą już w świętego Mikołaja i do szczęścia potrzebują czegoś więcej niż zabawek. To prawdziwa sztuka, żeby trafić z prezentem.

Więcej

Jaki dron dla dziecka wybrać? Ranking 5 modeli Jaki dron dla dziecka wybrać? Ranking 5 modeli

Co zatem wybrać, jeśli szukamy drona dla dziecka? W krótkim poradniku wyjaśnimy czym się kierować i jakich modeli szukać, żeby wybór był właściwy.

Więcej

Co kupić na pierwszą komunię? Najlepsze prezenty technologiczne Co kupić na pierwszą komunię? Najlepsze prezenty technologiczne

Wraz z majem zaczyna się sezon komunijny. Dla bliskich to okazja, którą chcą uświetnić obdarowując  dzieci wyjątkowym prezentem. Jak wybrać coś oryginalnego i dobrego jakościowo, użytecznego i wspierającego rozwój? Coraz częściej wybieranym upominkiem z okazji pierwszej komunii jest sprzęt elektroniczny.

Więcej

Roboty edukacyjne i droidy – przegląd najlepszych modeli Roboty edukacyjne i droidy – przegląd najlepszych modeli

U dzieci stosunkowo łatwo odkryć smykałkę do robotyki. Zajęcia o takiej tematyce są prowadzone już z myślą o kilkuletnich brzdącach. Jeszcze niedawno prawdziwe roboty mogliśmy oglądać tylko w filmach czy w komiksach, a zabawki naśladujące roboty były tylko ich imitacją. Obecnie, gdy technologia poszła do przodu, robot przeznaczony do zabawy ma ogromne możliwości.

Więcej

Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu

Jakie są obecnie zasady latania dronem? Warto poznać dokładne reguły, aby nie złamać przepisów i nie narazić siebie i innych na niepotrzebne kłopoty.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]