Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Monitor do komputera Full HD czy 4K?

Ekrany wyświetlające obraz w najwyższej możliwej rozdzielczości 4K Ultra HD stają się coraz popularniejsze. Gdy zaczęły pojawiać się na rynkum podchodzono do nich z pewną dozą ostrożności - i słusznie, bo jeszcze rok czy dwa lata temu, mimo posiadania ekranów, nie mieliśmy dostępnych zbyt wiele możliwości, żeby obaczyć video tej jakości. Jednak świat idzie do przodu i dziś mamy 4K zarówno w grach na konsole, jak i w filmach - czy to kupowanych na nośnikach Blu-ray, czy strumieniowanych w ramach usługi video takiej, jak Netflix. Coraz więcej kamer czy smartfonów ma także możliwość kręcenie filmów w Ultra HD. Stąd coraz większa popularność i coraz niższe ceny telewizorów UHD. A co z monitorami komputerowymi? Czy naprawdę warto zainwestować w taki sprzęt? Wszystko oczywiście zależy od jego przeznaczenia. Zobaczcie krótki poradnik, który pomoże odpowiedzieć na pytanie czy przyda nam się monitor 4K czy wystarczy tańszy Full HD.Co warto wziąć pod uwagę wybierając monitor do komputera?


Wielkość


Chcemy posiadać coraz większe wyświetlacze. Widać to doskonale na przykładzie telewizorów, gdzie jeszcze niedawno dominowały ekrany o przekątnej 32 cala, a obecnie rzadko decydujemy się na mniejszy ekran niż 50 cali. W przypadku monitorów, zauważalny jest podobny trend. Kiedyś w zupełności wystarczał monitor o przekątnej 15-17 cali, jak w laptopie, dziś zaś do komputera stacjonarnego najczęściej dobieramy monitory powyżej 23 cali. Jakie to ma znaczenie? Cóż, im większy ekran, tym większa szansa, że dostrzeżemy różnicę w rozdzielczości. Chociaż UHD pokazuje obraz 4 razy dokładniejszy, trudno to dostrzec na małym ekranie. Zatem im większy monitor chcemy umieścić na biurku, tym więcej argumentów za 4K.


Przeznaczenie


Wiadomo, że jeśli z komputera korzystamy głównie do pracy biurowej lub przeglądania internetu, ekran UHD będzie nieuzasadnioną ekstrawagancją. Co innego, jeśli komputer często wykorzystujemy do oglądania filmów i seriali oraz do gier. Natomiast warto podkreślić, że gracze, oprócz monitora, powinni zwrócić uwagę także na inne podzespoły umieszczone pod obudową. Granie na najwyższych możliwych ustawieniach graficznych, wymaga przecież odpowiednio silnego procesora, pamięci obliczeniowej oraz karty graficznej. Jeśli płynne działanie gry osiągniemy wyłącznie w niższej rozdzielczości, posiadanie doskonałego monitora także mija się z celem.Inne urządzenia w domu


Na pewno najbardziej komfortowa jest sytuacja, gdy posiadamy w domu kilka urządzeń umożliwiających oglądanie video w jakości 4K. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że może być to kosztowne. Jeśli właśnie planujemy kupić telewizor 4K, być może posiadanie monitora nie będzie już konieczne. W końcu każdy zaawansowany smart TV, umożliwia strumieniowanie obrazu z komputera lub przewodowe połączenie za sprawą złącza HDMI. W takiej sytuacji, będziemy mogli liczyć na granie w super jakości na dużym ekranie telewizora, o ile akurat inni domownicy nie zechcą w tym samym czasie oglądać ulubionego serialu albo wiadomości. Podobnie w drugą stronę. Jeśli inwestujemy duże pieniądze w monitor, być może nie będziemy potrzebowali już drogiego telewizora, bo z usług video można korzystać za sprawą komputera, a programy telewizyjne oglądane online to też już od dawna standard.


4K czy Full HD?


Podsumowując, warto podkreślić że technologia Ultra HD to dobry wybór dla zapalnych graczy, dysponujących bardzo dobrym sprzętem, miłośników filmów i seriali oglądanych online, a także wszystkich osób, które raczej nie korzystają z telewizora. W takiej sytuacji, najlepszym pomysłem będzie zakup dużego monitora o rozdzielczości przynajmniej 27-28 cali — na przykład od LG albo ACER. Taka decyzja oznacza wydatek rzędu 1800-2000 złotych. Czyli znacznie mniej niż telewizor UHD.W przypadku, gdy video oglądamy głównie korzystając z telewizora i nie jesteśmy zainteresowani graniem w topowe gry komputerowe na najwyższych ustawieniach, to do codziennej pracy, korzystania z internetu i okazjonalnego grania, w zupełności wystarczy ekran Full HD. To rozsądna decyzja i duża oszczędność, bo monitor Full HD 23-24 cale kupimy już za 800-1000 złotych, natomiast w przypadku większych - rzadko cena przekracza 1500 zł.


Trzecia opcja to zakup laptopa z rozdzielczością 4K. Tutaj mamy do wyboru kilka propozycji od HP, Acer lub Lenovo. Cena waha się o 5000 nawet do 10 000 zł.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane do 31.12.2019r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]