Nowe klasy energetyczne – jak wyglądają etykiety energetyczne od 2021 roku?

Klasa energetyczna jest powszechnie stosowanym sposobem na określanie, na ile energooszczędne jest konkretne urządzenie. Sprzęty o wyższych parametrach zużywają po prostu mniej prądu, generują mniejsze rachunki i są bardziej ekologiczne. Dlatego tak często sprzedawcy podają klasy energetyczne jako jeden z kluczowych parametrów dla całej specyfikacji.


Wydaje się, że te oznaczenia zostaną z nami na bardzo długo, niemniej jednak co jakiś czas Komisja Europejska wprowadza pewne modyfikacje, tak aby parametry na etykiecie były bardziej czytelne dla konsumenta. Co warto wiedzieć o nowych klasach energetycznych w 2021 roku? Zobacz szczegóły.


Klasa energetyczna – co to znaczy?


Według badań aż 93% konsumentów w Unii Europejskiej deklaruje, że rozpoznaje klasy energetyczne. Aż 79% bierze je pod uwagę przy wyborze sprzętu. Nie zawsze jednak mamy pełną wiedzę na ten temat. W powszechnym rozumieniu: im wcześniejsza litera alfabetu, tym bardziej energooszczędny sprzęt, więc pralka z klasą energetyczną A, opłaca się bardziej niż pralka z klasą energetyczną C. To jednak nie koniec. W rzeczywistości, oprócz konkretnego oznaczenia literowego, etykieta energetyczna przekazuje o wiele więcej informacji!


Klasa energetyczna pokazuje też:


 • konkretne zużycie energii,
 • poziom hałasu – wyrażony w decybelach i dodatkowo, od 2021, w formie skali od A do D,
 • inne informacje – na przykład pojemność lodówki w litrach.


Teraz etykieta energetyczna ma także kod QR, który po zeskanowaniu odsyła do szczegółowych parametrów konkretnego urządzenia.


Nowa klasyfikacja dotyczy takich sprzętów jak:Standardy z 2021 roku są także zdecydowanie bardziej rygorystyczne niż te wcześniejsze. Wcześniej zdecydowana większość urządzeń bez trudu uzyskiwała klasę A+, A++ lub A+++. Obecnie, zwłaszcza tańsze urządzenia, kwalifikują się tylko na klasę energetyczną C, D czy nawet E.Jakie nowe klasy energetyczne obowiązują?


 • A (najlepsza, zarezerwowana dla naprawdę dobrych sprzętów; klasa A nie ma już żadnych plusów).
 • B.
 • C.
 • D.
 • E.
 • F.
 • G (najgorsza, kwalifikują się do niej najsłabsze i najmniej energooszczędne sprzęty)/


Dlaczego klasa efektywności energetycznej jest taka ważna?


Uważa się, że efektywność energetyczna jest bardzo ważna dla dalszego rozwoju gospodarczego i poprawy jakości życia. Oszczędność energii przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co ma wpływ na klimat. Oprócz tego oznacza oszczędności dla wielu gospodarstw domowych, a to istotne zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii.


Związek producentów AGD APPLiA Polska podkreśla to, podając przykład lodówek. Według szacunków tej organizacji tylko w Polsce przy wymianie 1 mln lodówek na najbardziej efektywne konsumenci zaoszczędzą ok. 2 mld zł w ciągu 10 lat. Jednocześnie emisja dwutlenku węgla powinna spaść nawet o 2,5 mln ton!


Jaki sprzęt RTV/AGD jest naprawdę energooszczędny?


Najwyraźniej widać rewolucję w etykietach energetycznych na konkretnych przykładach:


 • Telewizor LG 55UN71003LB, czyli model z 2020 roku, według poprzednich standardów mógłby pochwalić się klasą energetyczną A+. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę nową klasyfikację, jego aktualna klasa energetyczna to F.


 • Trudno także o prawdziwie ekologiczną chłodziarkę. Lodówka LG GBB72NSDFN, chociaż wcześniej była sprzedawana z klasą energetyczną A+++, obecnie oceniona jest na klasę D. • A czy łatwo jest znaleźć ekologiczną zmywarkę? To także wyzwanie. Zmywarka BOSCH SMS4ETI14E kiedyś miała klasę energetyczną A+++, a teraz - C.Co to wszystko oznacza? Zmiany na lepsze! Konsumenci będą teraz szybciej dostrzegać różnice między urządzeniami, bo wysokie nowe etykiety energetyczne trudniej uzyskać. Producenci będą mieć natomiast motywację, aby udoskonalać swoje produkty i dążyć do bardziej ekologicznych rozwiązań.


Zobacz więcej

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać? Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.

Więcej

Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz? Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Grill w piekarniku to duże urozmaicenie w kuchni. Dzięki tej funkcji możemy przygotować wiele smacznych potraw bez użycia tłuszczu, w dodatku niezależnie od pogody.

Więcej

Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić? Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!

Więcej

Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać? Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się na zakupem nowej lodówki no frost? Zobacz jaką wybrać.

Więcej

Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić? Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić?

Zastanawiasz się, jaką zamrażarkę kupić? Nasz poradnik na pewno Ci się przyda! 

Więcej

Jaki ekspres do kawy do 3500 zł? Ranking 2021 Jaki ekspres do kawy do 3500 zł? Ranking 2021

Jakie modele ekspresów do kawy do 3500 zł polecamy? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system? No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.

Więcej

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową? Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.

Więcej

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać? Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]