MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Odkamienianie ekspresu – jak i czym odkamienić? Poradnik krok po kroku

Odkamienianie ekspresu do kawy jest niezbędną czynnością. Powinniśmy robić to regularnie, nie tylko ze względu na walory smakowe kawy, ale również po to, aby urządzenie mogło służyć przez lata i nie uległo awarii. Nadmiar kamienia to także większe zużycie wody oraz głośniejsza praca. Nie należy zatem tej kwestii lekceważyć. Odkładający się osad w ekspresie ciśnieniowym to podobny problem jak kamień w czajniku elektrycznym czy na niektórych częściach w pralce. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.


Kiedy odkamienianie będzie potrzebne?


Na szczęście sprawa jest dość prosta. Nawet znacznie prostsze w działaniu urządzenia, takie jak dzbanki filtrujące, sygnalizują w odpowiednim momencie nadmiar kamienia i konieczność wymiany filtra. Tak samo jest w przypadku ekspresów ciśnieniowych. Zazwyczaj na ekranie urządzenia pojawiają się powiadomienia o konieczności oczyszczenia. Jeśli ekspres nie ma takiej funkcji, można szukać informacji co do częstotliwości odkamieniania, wertując instrukcję. Inna opcja to kierowanie się podpowiedziami ekspertów. Tutaj jednak zdania są podzielone. W niektórych poradnikach zaleca się odkamieniać ekspres co 3–4 miesiące, w innych nawet raz na miesiąc.


Można także uwzględniać liczbę zrobionych kaw – i przystąpić do odkamieniania ekspresu po przygotowaniu około 200–300 filiżanek. Są to oczywiście uśrednione wartości, bo wiele zależy od tego, jaka jest twardość wody w miejscu, w którym mieszkamy.


Jak odkamienić ekspres do kawy? Sprawdź sposoby!


Czym odkamienić ekspres do kawy?


Chcąc odkamienić ekspres, mamy do wyboru wiele różnych preparatów. Najczęściej mają formę:


Niektórzy producenci, jak na przykład Siemens, sprzedają także produkty w pakietach. Taki zestaw do konserwacji ekspresu zawiera 10 tabletek czyszczących, 3 tabletki odkamieniające, 1 filtr BRITA Intenza, 1 specjalną szczotkę do czyszczenia rurki doprowadzającej mleko.


Niektórzy są zwolennikami alternatywnych, domowych metod. Podobnie jak w przypadku innych czynności związanych z czyszczeniem sprzętów AGD, zaleca się używanie octu lub kwasku cytrynowego. Czy warto? Wydaje się, że lepiej korzystać ze specjalistycznych środków, zwłaszcza że nie są drogie. Preparaty mające za zadanie odkamienianie ekspresu kosztują zazwyczaj 20–60 zł i umożliwiają powtórzenie tego procesu kilkakrotnie.


Skoro wiemy już, jakich używać środków i ile mniej więcej kosztują, czas zastanowić się, jak wyczyścić ekspres do kawy.Czyszczenie ekspresu do kawy krok po kroku


Aby odkamienić ekspres, należy postępować zgodnie z tymi wskazówkami:


  1. Wyjmij i przepłucz pojemnik na wodę.
  2. Uzupełnij pojemnik wodą i dodaj do niego środek do odkamieniania. Teraz trzeba poczekać, aż odkamieniacz całkowicie wymiesza się z wodą. Czas zależy od konkretnego produktu.
  3. Następnie włóż pojemnik z powrotem do urządzenia.
  4. Uruchom urządzenie i przygotuj napój bez kawy. Czynność tę należy powtarzać kilkakrotnie w 5-minutowych odstępach czasu.
  5. Później opróżniamy pojemnik z resztek środka odkamieniającego, płuczemy i ponownie umieszczamy w urządzeniu.


Warto pamiętać, że niektóre ekspresy mają automatyczne programy odkamieniające. Wówczas nasza rola kończy się na uruchomieniu programu i umieszczeniu odkamieniacza w zbiorniku – urządzenie robi za nas całą resztę.


Jak dbać o ekspres do kawy?


Wiesz już, jak odkamienić ekspres do kawy? Okazuje się, że nie taki diabeł straszny. Na koniec warto jednak dodać, że zawsze najlepsze jest uchronić się przed kłopotami z kamieniem w ekspresie, bo lepiej przecież zapobiegać, niż leczyć. W tym celu należy po prostu filtrować wodę, zanim znajdzie się w zbiorniku.


Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tutaj dzbanek filtrujący do wodyNie należy także zapominać o filtrach wbudowanych w samo urządzenie, które także są wymienne. Zarówno antywapienny filtr wody AquaClean PHILIPS SAECO, jak i filtr do wody KRUPS F08801 Claris kosztują ok 80 zł.


Podsumowując, odkamienianie ekspresu to kluczowa czynność związana z jego konserwacją. Warto robić to regularnie, używając do tego odpowiednich środków. Dzięki temu ekspres ciśnieniowy posłuży nam dłużej, a smak i aromat kawy nie będzie budził zastrzeżeń.


Zobacz więcej

Odkamienianie ekspresu – jak i czym odkamienić? Poradnik krok po kroku Odkamienianie ekspresu – jak i czym odkamienić? Poradnik krok po kroku

Odkamienianie ekspresu do kawy jest niezbędną czynnością. Powinniśmy robić to regularnie, nie tylko ze względu na walory smakowe kawy, ale również po to, aby urządzenie mogło służyć przez lata i nie uległo awarii.

Więcej

Ranking ekspresów do kawy do 3000 zł. Jaki wybrać? Ranking ekspresów do kawy do 3000 zł. Jaki wybrać?

Na jaki model ekspresu się zdecydować? Zobacz, jakie propozycje przygotowaliśmy w tym rankingu ekspresów do kawy do 3000 zł.

Więcej

Jaki ekspres kolbowy wybrać? Ranking 2021 Jaki ekspres kolbowy wybrać? Ranking 2021

Jeśli chcesz mieć w domu kawę jak od baristy, warto zastanowić się, jaki ekspres kolbowy to umożliwi. Sprawdź nasz ranking ekspresów kolbowych 2021.

Więcej

Jaki ekspres do kawy do 2500 zł? Ranking na 2020 rok Jaki ekspres do kawy do 2500 zł? Ranking na 2020 rok

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez pysznej aromatycznej kawy. Jaki ekspres do kawy do 2500 zł spełni oczekiwania wymagających kawoszy? Zobacz nasz ranking na 2020 rok, żeby wybrać idealny model.

Więcej

Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy wybrać? Ranking 2021 Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy wybrać? Ranking 2021

Wśród automatycznych ekspresów ciśnieniowych szukamy takiego modelu, który umożliwi przygotowanie doskonałej kawy, będzie łatwy w obsłudze i nie zrujnuje domowego budżetu.

Więcej

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.

Więcej

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.

Więcej

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!

Więcej

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!

Więcej

Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Co może okazać się trafionym prezentem, który docenią nowożeńcy? Mamy kilka propozycji.

Więcej

powrót