Odkamienianie ekspresu – jak i czym odkamienić? Poradnik krok po kroku

Odkamienianie ekspresu do kawy jest niezbędną czynnością. Powinniśmy robić to regularnie, nie tylko ze względu na walory smakowe kawy, ale również po to, aby urządzenie mogło służyć przez lata i nie uległo awarii. Nadmiar kamienia to także większe zużycie wody oraz głośniejsza praca. Nie należy zatem tej kwestii lekceważyć. Odkładający się osad w ekspresie ciśnieniowym to podobny problem jak kamień w czajniku elektrycznym czy na niektórych częściach w pralce. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.


Kiedy odkamienianie będzie potrzebne?


Na szczęście sprawa jest dość prosta. Nawet znacznie prostsze w działaniu urządzenia, takie jak dzbanki filtrujące, sygnalizują w odpowiednim momencie nadmiar kamienia i konieczność wymiany filtra. Tak samo jest w przypadku ekspresów ciśnieniowych. Zazwyczaj na ekranie urządzenia pojawiają się powiadomienia o konieczności oczyszczenia. Jeśli ekspres nie ma takiej funkcji, można szukać informacji co do częstotliwości odkamieniania, wertując instrukcję. Inna opcja to kierowanie się podpowiedziami ekspertów. Tutaj jednak zdania są podzielone. W niektórych poradnikach zaleca się odkamieniać ekspres co 3–4 miesiące, w innych nawet raz na miesiąc.


Można także uwzględniać liczbę zrobionych kaw – i przystąpić do odkamieniania ekspresu po przygotowaniu około 200–300 filiżanek. Są to oczywiście uśrednione wartości, bo wiele zależy od tego, jaka jest twardość wody w miejscu, w którym mieszkamy.


Jak odkamienić ekspres do kawy? Sprawdź sposoby!


Czym odkamienić ekspres do kawy?


Chcąc odkamienić ekspres, mamy do wyboru wiele różnych preparatów. Najczęściej mają formę:


Niektórzy producenci, jak na przykład Siemens, sprzedają także produkty w pakietach. Taki zestaw do konserwacji ekspresu zawiera 10 tabletek czyszczących, 3 tabletki odkamieniające, 1 filtr BRITA Intenza, 1 specjalną szczotkę do czyszczenia rurki doprowadzającej mleko.


Niektórzy są zwolennikami alternatywnych, domowych metod. Podobnie jak w przypadku innych czynności związanych z czyszczeniem sprzętów AGD, zaleca się używanie octu lub kwasku cytrynowego. Czy warto? Wydaje się, że lepiej korzystać ze specjalistycznych środków, zwłaszcza że nie są drogie. Preparaty mające za zadanie odkamienianie ekspresu kosztują zazwyczaj 20–60 zł i umożliwiają powtórzenie tego procesu kilkakrotnie.


Skoro wiemy już, jakich używać środków i ile mniej więcej kosztują, czas zastanowić się, jak wyczyścić ekspres do kawy.