Jak działa zmywarka? Budowa i funkcje

Jak działa zmywarka do naczyń? To jeden z tych sprzętów, które potrafią z dnia na dzień poprawić komfort życia. Rezygnacja z ręcznego mycia sztućców, talerzy i garnków to oszczędność czasu i niesamowita wygoda. Poznaj budowę zmywarki do naczyń!
Budowa zmywarki – co warto wiedzieć?
Zmywarki do naczyń różnią się ceną i możliwościami. Podobnie jak inne urządzenia AGD, są stale udoskonalane niemniej jednak, zasada działania zmywarki, niezależnie od modelu, jest bardzo podobna. Aby to dokładnie wyjaśnić, powinniśmy w pierwszej kolejności wymienić najważniejsze elementy wchodzące w skład tego sprawnie działającego mechanizmu. Z czego właściwie składa się zmywarka? Oto najważniejsze części wraz z ich funkcjami.
- Pompa myjąca – to główny element odpowiadający za obieg wody w zmywarce. Pompuje wodę wraz z detergentem pod ciśnieniem do ramion spryskiwaczy, aby umyć umieszczone w komorze naczynia.
- Grzałka przepływowa – ma za zadanie podgrzewanie wody, aby osiągnęła odpowiednią temperaturę. Jak wiadomo, w wysokiej temperaturze łatwiej poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami – szczególnie z zaschniętym tłuszczem. Z drugiej strony, podgrzanie wody do wyższej temperatury wymaga zużycia większej ilości energii. Poza tym, niektóre naczynia mogą ulec uszkodzeniu w wysokiej temperaturze. Dlatego na przykład programy do kieliszków przewidują używanie nieco zimniejszej wody.
- Ramiona spryskujące – to przez nie przedostaje się woda pod ciśnieniem. Czasem są zastępowane innym rozwiązaniem - takim, jak kurtyna wodna.
- Kosze na naczynia – to tutaj umieszczamy całą zastawę, którą chcemy umyć. Zazwyczaj, zmywarka umożliwia wkładanie naczyń na dwóch lub trzech piętrach oraz w specjalnym koszu na sztućce. Im bardziej pojemny model, tym większa szansa na łatwe zmieszczenie dużych patelni, garnków czy brytfann. W niektórych modelach, wysokość koszy jest regulowana (podobnie jak półki czy balkoniki w lodówce), dzięki czemu łatwiej zarządzać przestrzenią w zmywarce i pomieścić wszystkie naczynia, nawet te o nietypowych rozmiarach.
- Dozownik – tutaj umieszczamy specjalną tabletkę do zmywania.
- Pompa odpływowa – odprowadza brudną wodę po zakończeniu zmywania - prosto do rury kanalizacyjnej.
Jak działa zmywarka do naczyń?
Skoro potrafimy nazwać i opisać najważniejsze części, pozostaje nam przyjrzeć się krok po korku wszystkim procesom, które zachodzą we wnętrzu. Jak to możliwe, że naczynia zostają umyte?
- Po umieszczeniu naczyń we wnętrzu zmywarki i wybraniu odpowiedniego programu, następuje pobranie wody. Urządzenie dokładnie wie, ile wody potrzeba, w zależności od wybranej opcji.
- Silnik napędza pompę myjącą, która następnie tłoczy wodę do ramion spryskiwaczy. Woda natryskiwana jest pod różnym kątem, dzięki czemu trafia do wszystkich zakamarków i sprawie usuwa zabrudzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że aby proces przebiegał prawidłowo, naczynia muszą być ułożone we właściwy sposób i nie nachodzić na siebie.
- Grzałka podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury – znów w zależności od wybranego programu.
- Za pomocą dozownika, uwalniania jest tabletka z detergentem, który rozpuszcza brud. Odbywa się płukanie, a na koniec woda jest odprowadzona do kanalizacji.
- Naczynia już są czyste, ale wciąż mokre. Teraz pora na suszenie – w tym celu, włączany jest wentylator o dużej mocy, dzięki któremu resztki wody zostają odparowane. Wysoka temperatura sprawia, że tuż po zakończeniu programu, naczynia wyjmowane ze zmywarki są jeszcze gorące.
Działanie zmywarki pod wieloma względami przypomina programy do prania. Tutaj również cały proces dzielony jest na kilka faz – wstępne płukanie, mycie zasadnicze oraz ostateczne płukanie na koniec programu.
Budowa zmywarki. Jak dbać o swoją zamykarkę?
Proces mycia w zmywarce jest jak widać całkowicie zautomatyzowany. Rola użytkownika teoretycznie sprowadza się do wkładania brudnych naczyń oraz tabletki, wybierania właściwego programu na panelu, a następnie - wyjmowania czystych naczyń. Wydaje się, że nawet ekspresy ciśnieniowe wymagają więcej zaangażowania. W końcu trzeba nie tylko dosypywać kawę, ale też dolewać wody, opróżniać pojemnik na fusy i tackę, a także od czasu do czasu wyczyścić blok zaparzający oraz pojemnik na mleko czy rurkę od systemu spieniania. Czy zmywarka naprawdę nie wymaga żadnych dodatkowych czynności? Nie do końca.
Jeśli sprzęt ma służyć przez wiele lat i nie ulec awarii, tutaj także potrzebna jest przynajmniej podstawowa konserwacja. Przede wszystkim, powinniśmy zadbać o regularne czyszczenie zmywarki. W sprzedaży można znaleźć wiele specjalistycznych środków o takim przeznaczeniu. Mogą mieć formę płynu lub specjalnej tabletki czyszczącej, którą umieszcza się w pustej zmywarce (bez naczyń) i uruchamia wraz z programem. Często stosowane są także specjalne zapachy do zmywarek, które neutralizują nieprzyjemną woń.
Osoby, które szczególnie cenią ekologię, zamiast środków chemicznych próbują naturalnych, domowych środków czyszczących o uniwersalnym zastosowaniu, jak ocet, kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona. Chcąc regularnie dbać o zmywarkę, powinniśmy także używać środków zmiękczających wodę i odkamieniających.

Jak działa zmywarka? Jaką zmywarkę kupić?
Skoro jest nam znana zasada działania zmywarki i wszystkie korzyści wynikające z posiadania tego sprzętu, pozostaje kwestia wyboru konkretnego modelu. Wymiana starej zmywarki na nową może przynieść wiele korzyści – przede wszystkim, niższe zużycie wody i energii - dzięki lepszej klasie energetycznej, a także możliwość skorzystania z nowych, niespotykanych wcześniej technologii.
Przy zakupie nowej zmywarki warto rozpatrzyć wiele zmiennych. Które czynniki w największym stopniu powinny wpływać na decyzję o zakupie konkretnego sprzętu?
- Rodzaj sprzętu – zmywarka wolnostojąca czy zmywarka do zabudowy? Preferowany rodzaj urządzenia zależy od tego, jak mamy urządzoną kuchnię.
- Pojemność – zależy od naszych nawyków i liczby osób w gospodarstwie domowym. Jadając w domu i przygotowując samodzielnie posiłki, będziemy potrzebować większej zmywarki niż wtedy, gdy głównie stołujemy się poza domem. Ładowność określa się przez liczbę kompletów naczyń, które zmieszczą się w koszach. Zazwyczaj jest to 10-14 kompletów. Warto też spojrzeć na rozmiary urządzenia. Tutaj występują dwa standardy, dopasowane do wielkości szafek kuchennych, czyli szerokość 45 cm lub szerokość 60 cm.
- Rodzaj i liczba programów
- Renoma producenta – w sklepach nie brakuje sprawdzonych zmywarek od takich firm, jak Amica, Bosch, Samsung, Beko czy Whirlpool.
Firmy produkujące zmywarki starają się wyróżnić na wiele sposobów i zapewniać to, czego nie ma konkurencja. Na jakie rozwiązania szczególnie warto zwrócić uwagę w proponowanych modelach?
- zmywarka Samsung DW60A8050FS/EO Moduł Wi-Fi to ciekawa opcja, w którą wyposażona jest ta lodówka. Dzięki połączeniu z internetem, można zarządzać pracą zmywarki zdalnie, z poziomu aplikacji w smartfonie.
- zmywarka Whirlpool WSFO3O34PFX Umożliwia zmywanie strefowe, czyli szczególnie skupienie się na naczyniach umieszczonych w konkretnym miejscu, ma także system samoczyszczący i zabezpieczenie przed dziećmi, żeby żaden maluch nie mógł zmienić przypadkowo ustawień już po uruchomieniu programu.
- zmywarka Bosch SPV2HMX42E Serie 2 Ma na przykład funkcję ekstra suszenia oraz funkcję InfoLight, czyli czerwone światło wyświetlane na podłodze przed zmywarką informujące o trwającej pracy urządzenia.
- zmywarka Sasmung DW60M6031BB Ma funkcję dezynfekcji – bardzo przydatną, jeśli zależy nam na jak najwyższej higienie naszych naczyń.
Teraz wiesz, jak działa zmywarka do naczyń
Zmywarki to z pozoru proste urządzenia. W rzeczywistości, chociaż działają podobnie, dają różne rezultaty. Dlatego warto starannie podejść do wyboru konkretnego modelu. Zwłaszcza, że będzie to najprawdopodobniej zakup na wiele lat.
Czytaj więcej

11. luty
Jakie są najlepsze marki pralek? Top 10
Pralki Bosch, Samsung, Whirpool – wszystkie znajdują się w naszym Top 10. Chcesz wiedzieć, jakie firmy cieszą się największą popularnością? Sprawdź nasze zestawienie najlepiej sprzedających się marek pralek.
11. luty

22. styczeń
Kuchenka gazowo-elektryczna 60 cm – ranking. Jakie modele polecamy?
Zastanawiasz się, jaka kuchenka gazowo-elektryczna jest najlepsza? Nasz poradnik na pewno ułatwi znalezienie właściwego urządzenia. To jeden z najważniejszych sprzętów AGD – niezależnie od tego, czy gotujesz na co dzień, czy eksperymentujesz w kuchni tylko przy okazji uroczystości rodzinnych i spotkań z przyjaciółmi. Zobacz ranking kuchenek gazowo-elektrycznych!
22. styczeń

13. grudzień
Jaką lodówkę Samsung wybrać?
Zastanawiasz się, jaką lodówkę Samsung wybrać? To marka godna zaufania! A stając przed wyborem modelu, który będzie służyć przez lata, trzeba zwracać uwagę na jego jakość. Poznaj udogodnienia nowoczesnych lodówek Samsung!
13. grudzień