MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Klasy energetyczne pralek – co oznaczają? Jakie wyróżniamy?

Nie ma opisu obrazu

Klasa energetyczna pralki to jedna z podstawowych informacji w specyfikacji każdego modelu – obok pojemności bębna, szybkości obrotów czy liczby dostępnych programów. Nie ma zatem wątpliwości, że jest istotna. W 2021 r. decyzją Komisji Europejskiej zamieniono wcześniejsze klasy energetyczne (nie tylko pralek) na zupełnie nową klasyfikację, która jest bardziej rygorystyczna. Poznaj obowiązujące oznaczenia klas energetycznych pralek i innych sprzętów!

Klasa energetyczna pralki – co to jest?

 

Czym jest kolorowa naklejka na obudowie interesującej nas pralki? To właśnie etykieta energetyczna, na której zawarte są przede wszystkim informacje o klasie energetycznej, którą charakteryzuje się wybrana przez nas pralka. Dzięki kolorom przechodzącym z zielonego w czerwony, łatwo zauważyć bardzo prostą zależność – im wyższa klasa energetyczna pralki (A), tym niższe zużycie energii elektrycznej, w porównaniu z modelami o niższej klasie energetycznej (G).

 

Na etykiecie energetycznej można znaleźć też informacje o marce i modelu urządzenia, zużyciu wody, pojemności znamionowej w kg, skuteczności prania oraz o poziomie emitowanego hałasu.

 

Czy wiesz, że pralka może pochłaniać nawet około 9% całkowitej zużytej energii przez wszystkie sprzęty elektroniczne znajdujące się w Twoim domu? Wyższa klasa energetyczna nowej pralki to nie tylko ekonomia w postaci większych oszczędności na rachunkach za prąd, ale także ekologia dzięki świadomemu dbaniu o środowisko naturalne.

 

Przed zakupem pralki należy jednak koniecznie pamiętać o tym, że dane podawane przez producenta wybranego przez nas modelu zostały zmierzone w warunkach laboratoryjnych i że niemal na pewno rzeczywiste zużycie energii w warunkach domowych będzie się od nich różnić. Informacje te okażą się jednak nieocenione, gdy będziemy porównywali zużycie energii na cykl lub rok w przypadku pralek różnych producentów. Dzięki nim oszacujemy i porównamy różnice nie tylko w cenie, ale i koszcie użytkowania danych modeli.

 

Nowością jest także fakt, że na etykiecie energetycznej odnajdziemy kod QR, który pozwoli po zeskanowaniu uzyskać dodatkowe informacje. W 2021 roku zmienił się także sam sposób dokonywania obliczeń w celu klasyfikacji produktów. Przykładowo w starej skali zużycie energii przez pralki obliczało się na podstawie rocznego zużycia, natomiast obliczenia dla nowej etykiety ze zmienioną skalą opierają się na 100 cyklach prania

 

Nie ma wątpliwości, że nowe klasy energetyczne pralek są czytelniejsze od poprzednich Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zmiany w klasach energetycznych, które wprowadzono w 2010 roku. Wówczas sprzęty o klasie A uzyskały dodatkowe rozróżnienie – w ten sposób na rynku zdecydowana większość modeli pralek miała klasę A+, A++ albo A+++. Co oznacza, że praktycznie każdy sprzęt postrzegany był jako energooszczędny.

Nie ma opisu obrazu

Jak zmieniły się klasy pralek?

 

Najlepiej można zaobserwować to na konkretnych przykładach.

 

 

Łatwo zaobserwować, że tanie pralki często zużywają więcej energii niż te droższe. Na tych przykładach widać zatem, że nowe klasy energetyczne pralek uwypukliły różnice, które wcześniej trudno było dostrzec. Dla konsumenta to bardziej precyzyjna i miarodajna informacja. Natomiast na producentach nowa klasyfikacja ma wymusić tworzenie bardziej ekologicznych rozwiązań. Wydaje się, że wszyscy na tym skorzystamy.

 

Musimy pamiętać, że pralki z wyższą klasą energetyczną często wyróżniają się znacznie bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami niż mniej wydajne modele. Co więcej, zaoszczędzone dzięki nim pieniądze zsumują się z oszczędnościami zebranymi dzięki pozostałym sprzętom AGD i RTV z wysoką klasą energetyczną.

Czytaj więcej
Kuchenka gazowo-elektryczna 60 cm – ranking. Jakie modele polecamy?
Duże AGD

22. styczeń

Kuchenka gazowo-elektryczna 60 cm – ranking. Jakie modele polecamy?

Zastanawiasz się, jaka kuchenka gazowo-elektryczna jest najlepsza? Nasz poradnik na pewno ułatwi znalezienie właściwego urządzenia. To jeden z najważniejszych sprzętów AGD – niezależnie od tego, czy gotujesz na co dzień, czy eksperymentujesz w kuchni tylko przy okazji uroczystości rodzinnych i spotkań z przyjaciółmi. Zobacz ranking kuchenek gazowo-elektrycznych!

22. styczeń

Dowiedz się więcej o Kuchenka gazowo-elektryczna 60 cm – ranking. Jakie modele polecamy?
Jaką lodówkę od Samsunga wybrać?
Duże AGD

13. grudzień

Jaką lodówkę Samsung wybrać?

Zastanawiasz się, jaką lodówkę Samsung wybrać? To marka godna zaufania! A stając przed wyborem modelu, który będzie służyć przez lata, trzeba zwracać uwagę na jego jakość. Poznaj udogodnienia nowoczesnych lodówek Samsung!

13. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaką lodówkę Samsung wybrać?
Jaka mała lodówka do zabudowy – Co warto wiedzieć?
Duże AGD

12. grudzień

Jaka mała lodówka do zabudowy – co warto wiedzieć?

Lodówki wcale nie muszą mieć zawsze dużych rozmiarów. Mała lodówka do zabudowy nie zabierze zbyt wiele miejsca w kuchni. To bardzo istotne np. dla studentów, singli czy par. Mała lodówka to także dobry pomysł, jeśli często jadamy poza domem. Przeczytaj, czym charakteryzują się najlepsze małe lodówki do zabudowy!

12. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaka mała lodówka do zabudowy – co warto wiedzieć?