MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Czym zastąpić blender? Czy warto wybrać mikser?

Czym zastąpić blender? Czy warto wybrać mikser?

Zastanawiasz się, czym zastąpić blender? Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się użycie miksera. Ale czy zamieniając blender na mikser za każdym razem uzyskasz satysfakcjonujące rezultaty? To zależy i od urządzania, i od potrawy. Przeczytaj, które urządzenie jest lepsze, i wybierz najlepszy mikser!

Mikser czy blender – co lepsze?


Mikser i blender to urządzenia niezwykle funkcjonalne i niewątpliwie przydatne w każdej kuchni. By odpowiedzieć sobie na pytanie, które z nich będzie dla nas bardziej odpowiednie, należy sprecyzować indywidualne potrzeby oraz ustalić budżet możliwy do przeznaczenia na zakup. Ustalenie powyższych kwestii wiele nam ułatwi.Mikser, idealny do mieszania ze sobą wielu składników, jest najtańszym rozwiązaniem, jednak o zawężonym spektrum działania. Nieco bardziej funkcjonalne i zaawansowane są blendery, aczkolwiek te są z reguły dużo droższe. Osoby, które poszukują zaawansowanego technologicznie sprzętu, stawiają zwykle na wielofunkcyjne roboty kuchenne. Oferujące co prawda wiele możliwości, ale są pokaźne gabarytowo i znacznie droższe niż miksery czy blendery.

Mikser zamiast blendera

Mocne i słabe strony mikserów


Najprostsze i najtańsze są lekkie i mobilne miksery ręczne, które kuszą przede wszystkim niską ceną. Z drugiej jednak strony, z tych samych względów ich praca wymaga obsługi i nadzoru użytkownika. Są też mało zaawansowane technologicznie – oferują najczęściej dwie lub trzt prędkości, co nie zawsze jest wystarczające. Kolejną grupę mikserów stanowią miksery stacjonarne – na stałe przymocowane do podstawy, oferowane w komplecie z pasującą do nich misą. Urządzenia tego typu są nieco bardziej zaawansowane technologicznie, oferują wiele poziomów prędkości i dużą moc. Są także na ogół znacznie trwalsze i solidniejsze. Jak można się domyślać, wspomniane udogodnienia i atuty znajdują odzwierciedlenie w cenie.

 Jak kupować miksery?


Bez względu na to, jaki rodzaj miksera nas interesuje, warto podczas zakupu zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które mogą mieć niemały wpływ na komfort użytkowania i zadowolenie z zakupu. Mowa przede wszystkim o poniższych:

  • Moc – moc miksera wyrażona jest w watach. Im jest większa, tym możliwości pracy urządzenia są bardziej rozbudowane. Przygotowywanie lekkiego ciasta naleśnikowego nie wymaga wprawdzie dużej mocy, jednak do rozrobienia ciasta o gęstszej konsystencji potrzebny jest już mikser o mocy powyżej 400 W.
  • Prędkość – moc przekłada się zwykle na prędkość obracania się końcówek. Zdecydowanie najlepsze są modele, które umożliwiają płynne sterowanie prędkością. W starszych mikserach dominuje najczęściej nieco mniej praktyczna regulacja skokowa.
  • Akcesoria – dokonując wyboru, należy zwrócić również uwagę na dostępne w zestawie akcesoria oraz możliwość ich dokupienia. Mowa głównie o misach i końcówkach przeznaczonych do najróżniejszych działań – miksowania, ubijania, ucierania itp.
  • Dodatkowe funkcje – aby ułatwić sobie pracę, należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje mikserów – dostępność wagi elektronicznej w podstawie, zabezpieczenia wyłączające urządzenie w momencie przegrzania czy obluzowania się końcówek itp.

Jaki mikser polecamy?


  • Mikser BOSCH MFQ2420B To urządzenie z mocą 400 W i 4 prędkościami. W zestawie mamy końcówki do ubijania piany i do zagniatania ciasta. Mieszadła wykonane są ze stali nierdzewnej i można myć je w zmywarce.
  • Mikser BRAUN HM 3100 WH MultiMix 3 Bardzo podobny model, o wyższej mocy: 500 W, płynnie regulowanej. Dzięki kompaktowym wymiarom i sprytnej konstrukcji SmartMix jest wygodny i nie wymaga używania siły przy mieszaniu składników
  • Mikser z misą ELECTROLUX ESM3310 Rozwiązanie zapewniające większą wygodę czy mikser ze zintegrowaną misą. Obrotowa misa wykonana jest ze stali, a obudowa częściowo ze stali, a częściowo z tworzywa sztucznego. Moc urządzenia to 450W. Wprawdzie zajmuje więcej miejsca niż mikser ręczny, ale za to konstrukcja tego typu sprawia, że urządzenia nie trzeba cały czas trzymać w dłoni.

Blender zamiast miksera

Mocne i słabe strony blenderów


Przy pomocy blendera również można wykonać wiele kuchennych zadań, dlatego warto się zastanowić na jego zakupem. Co prawda nie ugnieciemy nim ciasta, gdyż do tego służy robot kuchenny, ale pozwoli nam przygotować wspaniałe koktajle, soki, przetarte na krem zupy i wiele innych przysmaków. Duża funkcjonalność blendera jest niewątpliwie jego ogromną zaletą. Zarówno w przypadku mikserów, jak i blenderów, można dokonać rozgraniczenia na modele ręczne i stojące (kielichowe).

  • Modele ręczne są bardzo praktyczne i stosunkowo niedrogie. Poradzą sobie z mieszaniem, kruszeniem lodu czy nawet roztarciem przypraw. Są jednak stosunkowo niebezpieczne (odsłonięte noże) i wymagają osobistego nadzoru użytkownika.
  • Modele kielichowe głównie miksują i rozdrabniają, jednak nie brak na rynku bardziej zaawansowanych modeli, które dodatkowo pełnią funkcję młynka do kawy, sokowirówki czy parowaru. Możliwość mieszania ogranicza się jednak wyłącznie do objętości kielicha, a czyszczenie urządzenia wymaga znacznie więcej czasu niż umycie końcówki blendera.

Czym zastąpić blender? Czy warto wybrać mikser?

Jak kupować blender?


Ze względu na mnogość modeli i ich rodzajów, do zakupu blendera należy się dobrze przygotować i zwrócić uwagę na jego kluczowe parametry:

  • Moc – chcąc siekać i rozdrabniać twarde produkty, warto się zdecydować na modele o wysokiej mocy. W przypadku blenderów ręcznych nie musi być ona szczególnie wysoka, jednak modele kielichowe powinny posiadać moc wynoszącą przynajmniej kilkaset wat.
  • Obroty – kolejna istotna kwestia to obroty oraz możliwość ich płynnej regulacji. Zwykle górną granicę stanowi 20 000 obrotów na minutę, jednak jest to prędkość zaporowa, której nie wykorzystuje się zbyt często. Rozsądnie jest jednak wybierać modele oscylujące w granicach tego poziomu, gdyż są najbardziej wszechstronne.
  • Noże – bardzo często noże w urządzeniu montowane są na stałe, ale w sprzedaży dostępne są także modele które w przypadku stępienia można wymieniać. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż kupowanie nowego urządzenia. Istotna jest również liczba skrzydeł, gdyż przekłada się na szybkość i dokładność siekania.
  • Akcesoria – dobry blender posiada w komplecie wiele przydatnych akcesoriów (końcówek, przystawek czy pojemników), dlatego i to warto zweryfikować przed dokonaniem zakupu.
  • Zobacz nasz ranking blenderów kielichowych.

Blender czy mikser? Na co postawić?

 Co zatem wybrać? W dużej mierze jest to kwestia indywidualnych preferencji. Blender będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają funkcjonalnego urządzenia wspierającego wiele codziennych prac kuchennych. Mikser sprawdzi się natomiast w przypadku miłośników pieczenia i przygotowywania najróżniejszych deserów. Nie w każdej sytuacji dobrym wyborem będzie blender zamiast miksera albo mikser zastępujący blender. Z tego powodu najkorzystniej będzie posiadać oba urządzenia i używać ich wymiennie do odpowiednich zadań. Blender czy mikser dobrej jakości to gwarancja niezawodności i trwałości na lata.

Czytaj więcej

Ekspres do kawy w trakcie przygotowywania napoju.
Małe AGD

4. październik

Jaki ekspres do kawy wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje ekspresów

Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy i chcesz ją przygotowywać w domu? Potrzebujesz więc dobrego ekspresu do kawy. Na rynku są dostępne różne rodzaje ekspresów, które odpowiadają na różne potrzeby. Skorzystaj z naszego poradnika i wybierz ekspres idealny dla siebie.

4. październik

Dowiedz się więcej o Jaki ekspres do kawy wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje ekspresów
Ranking frytkownic – beztłuszczowych i zwykłych
Małe AGD

18. marzec

Ranking frytkownic – beztłuszczowych i zwykłych do 300 zł

Nasz ranking frytkownic do 300 zł przyda się każdemu, kto chce przygotować świeże frytki albo inne potrawy z chrupiącą skórką we własnym domu. Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej frytkownicy? Czy potrawy mogą być przygotowane także w zdrowszy sposób, z mniejszą ilością tłuszczu? Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Sprawdź nasz ranking frytkownic – beztłuszczowych i tradycyjnych!

18. marzec

Dowiedz się więcej o Ranking frytkownic – beztłuszczowych i zwykłych do 300 zł
Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?
Małe AGD

18. marzec

Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?

Interesuje Cię ranking wyciskarek do cytrusów? Podpowiadamy, jaki model kupić, prezentując zarówno urządzenia proste i tanie, jak również zaawansowane, z mocniejszym silnikiem i większą liczbą więcej funkcji. Przeczytaj, jaką wyciskarkę do cytrusów wybrać!

18. marzec

Dowiedz się więcej o Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?