MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 22:00, a dostawę kurierem otrzymasz nawet już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Parownica czy żelazko – które wybrać?

Parownica czy żelazko – które wybrać?

Parownica czy żelazko? Dowiedz się, czego i jak używać, by doprowadzić odzież do porządku. Niewłaściwie korzystając ze sprzętu do prasowania, ryzykujesz przypalenie i zniszczenie ulubionych koszul czy sukienek. Przekonaj się, czy parownica zastąpi żelazko, czy lepiej wybrać urządzenie tradycyjne.

Parownica czy żelazko? Najważniejsze różnice


Żelazko parowe to sprzęt używany w każdym domu od wielu lat. Do prawidłowego działania potrzebuje wody destylowanej (nie powinno używać się kranówki), miejsca z dostępem do gniazdka sieciowego i równej, płaskiej powierzchni roboczej, czyli deski do prasowania. Korzystanie z żelazka nie należy do najprostszych czynności. W związku z tym, że stopa nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, trzeba wciąż uważać, by się nie poparzyć ani nie przypalić ubrania. A o to jest łatwo – wystarczy chwila nieuwagi i można uszkodzić delikatną tkaninę.
Wobec tego atrakcyjną alternatywą może być parownica do ubrańUrządzenie to, w przeciwieństwie do żelazka, nie styka się bezpośrednio z materiałem i nie generuje bardzo wysokich temperatur. Dlatego jest bezpieczna i dla ciebie, i dla tkanin. Co więcej, parownicy używa się do wygładzenia ubrań zawieszonych na wieszaku, a nie leżących na płasko. Korzystanie z parownicy w pionie sprawia, że poradzi sobie nie tylko z odzieżą, ale także zasłonami!

Żelazko czy parownica? To zależy!


To, czy lepsze jest żelazko, czy parownica, zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, jaki chcesz wyprasować. Do grubych tkanin, które są mocno pogniecione, najlepiej nadają się żelazka. Są niezawodne, gdy trzeba wyprasować obrus albo bawełniane ubrania. 
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku bardzo delikatnych tkanin – takich jak len, jedwab czy wiskoza. Wysokie temperatury szkodzą tym materiałom, podobnie jak długi bezpośredni kontakt z rozgrzaną stopą żelazka. Chcąc lekko odświeżyć taką odzież, lepiej sięgnąć właśnie po parownicę. 
Czy parownica wyprasuje koszule? Odpowiedź znajdziesz na metce, w informacji o składzie materiału. Im jest cieńszy, tym większa szansa, że parownica poradzi sobie z zagnieceniami. Zwróć jednak uwagę, że parownice (nazywane też steamerami) różnią się od siebie wydajnością. Kompaktowe modele, przeznaczone do używania podczas podróży, mają mniejsze możliwości niż większe urządzenia potrafiące generować silniejszy strumień pary. Jeśli chcesz dodatkowo ułatwić sobie prasowanie koszul, możesz rozważyć zakup pralki z funkcją prania bez zagnieceń. 

Czy parownica zastąpi żelazko?


Parownica zamiast żelazka lepiej sprawdzi się przede wszystkim w dwóch sytuacjach:

●    gdy nie ma czasu albo możliwości, żeby rozstawić deskę do prasowania;

●    gdy boisz się zniszczenia delikatnej tkaniny. 


Nie ma wątpliwości, że parownica do ubrań nie jest sprzętem, który prasuje tak idealnie jak żelazko. Sprawdza się jednak jako awaryjne urządzenie na szczególne okazje. Przede wszystkim wtedy, gdy nie ma pod ręką żelazka, a udało się dostrzec drobne zagniecenia, które trzeba łatwo i szybko usunąć – na przykład tuż przed wyjściem. 
Pamiętaj jednak, że wygoda ma też swoje ograniczenia. Woda w parownicy zużywa się błyskawicznie – zawartość zbiornika wystarcza na uprasowanie dwóch lub trzech sztuk odzieży (czasem jednej, jeśli jest mocno wygnieciona!), a potem znów trzeba napełniać pojemnik i czekać, aż urządzenie się nagrzeje. Dlatego jeśli leży przed tobą sterta pogniecionych ubrań i nie wiesz, co lepsze – parownica czy żelazko – sprawa jest prosta. To drugie sprawdzi lepiej w tych okolicznościach!
Gdy trzeba wyprasować tylko jedną rzecz – odwrotnie. Wówczas to parownica oznacza oszczędność czasu! Wystarczy napełnić zbiornik z wodą i podłączyć sprzęt do zasilania. Bez konieczności rozkładania i składania nieporęcznej deski!

Parownica czy żelazko – które wybrać?

Parownica do ubrań czy żelazko – co lepsze?

Jeśli na co dzień chcesz mieć idealnie wyprasowane ubrania, preferowanym wyborem powinno być żelazko. W niektórych sytuacjach bardziej opłaca się jednak sięgnąć po parownicę. Pamiętaj, że długie prasowanie żelazkiem to fizyczna praca – przesuwanie i unoszenie ciężkiego urządzenia wymaga siły, koncentracji i przede wszystkim cierpliwości. Grunt to znaleźć odpowiedni model. Na co zwrócić uwagę, kupując dobre żelazko?

●    Z czego jest zrobiona stopa żelazka – idealny materiał to taki, który zapewnia odpowiedni poślizg, dzięki czemu do prasowania potrzeba mniej siły. Drugim ważnym elementem jest trwałość i odporność na zarysowania. Z tego powodu odchodzi się od stóp metalowych – ze stali lub z aluminium – na rzecz stopy ceramicznej, ewentualnie stopy z domieszką tytanu. 

●    Jak duża jest moc – im wyższa wartość, tym żelazko szybciej się nagrzewa, co skraca czas prasowania niewielkiej liczby ubrań. 

●    Czy łatwo kontrolujesz temperaturę – idealne modele to takie, w których poziom nagrzania zmienia się płynnie w zależności od rodzaju tkaniny. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba pamiętać o manualnym zmienianiu ustawień za pomocą pokrętła. To charakterystyczna cecha urządzeń z serii Philips OptimalTEMP. 

Parownicą łatwiej pozbyć się zagnieceń w przypadku pojedynczych ubrań, choć nie jest to robione tak dokładnie, jak rozgrzanym żelazkiem. O przydatności konkretnego modelu decydują:

●    siła strumienia pary – im większa wartość, tym bardziej wygładzone ubrania, parametr jest mierzony w gramach na minutę (g/min). 

●    wielkość zbiornika na wodę – najmniejsza w modelach turystycznych, znacznie większa w tych do użytku domowego;

Żelazko czy parownica – podsumowanie


Podsumowując, żelazko i parownica dwa urządzenia o innej charakterystyce, które sprawdzają się w innych sytuacjach. Najlepiej mieć w domu oba i korzystać z nich w zależności od potrzeb.
Osobom, które wciąż mają problem, czy wybrać żelazko, czy parownicę, polecamy jeszcze jedno ciekawe urządzenie – automatyczną szafę parową. Podobnie jak steamery używa pary, ale cały proces jest zautomatyzowany. Wystarczy rozłożyć konstrukcję, umieścić na wieszaku ubranie, kurtkę, płaszcz i uruchomić odpowiedni program za pomocą pilota. To nowoczesne, wygodne i ekologiczne. Przyjmuje się, że prasując w taki sposób zużywasz 30% mniej energii niż przy tradycyjnych metodach!
Jeszcze inna atrakcyjna alternatywa to generator paryTe urządzenia wyglądają podobnie jak żelazka, ale dzięki specjalnej stacji mają możliwość stałego wytwarzania pary o wiele gęstszej niż parownice. Chcesz poznać bliżej ich możliwości? Zobacz ranking generatorów pary!

Czytaj więcej

Ekspres do kawy w trakcie przygotowywania napoju.
Małe AGD

4. październik

Jaki ekspres do kawy wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje ekspresów

Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy i chcesz ją przygotowywać w domu? Potrzebujesz więc dobrego ekspresu do kawy. Na rynku są dostępne różne rodzaje ekspresów, które odpowiadają na różne potrzeby. Skorzystaj z naszego poradnika i wybierz ekspres idealny dla siebie.

4. październik

Dowiedz się więcej o Jaki ekspres do kawy wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje ekspresów
Ranking frytkownic – beztłuszczowych i zwykłych
Małe AGD

18. marzec

Ranking frytkownic – beztłuszczowych i zwykłych do 300 zł

Nasz ranking frytkownic do 300 zł przyda się każdemu, kto chce przygotować świeże frytki albo inne potrawy z chrupiącą skórką we własnym domu. Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej frytkownicy? Czy potrawy mogą być przygotowane także w zdrowszy sposób, z mniejszą ilością tłuszczu? Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Sprawdź nasz ranking frytkownic – beztłuszczowych i tradycyjnych!

18. marzec

Dowiedz się więcej o Ranking frytkownic – beztłuszczowych i zwykłych do 300 zł
Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?
Małe AGD

18. marzec

Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?

Interesuje Cię ranking wyciskarek do cytrusów? Podpowiadamy, jaki model kupić, prezentując zarówno urządzenia proste i tanie, jak również zaawansowane, z mocniejszym silnikiem i większą liczbą więcej funkcji. Przeczytaj, jaką wyciskarkę do cytrusów wybrać!

18. marzec

Dowiedz się więcej o Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?