MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaką dobrą patelnie żeliwną kupić? Czym się kierować?

Jaką dobrą patelnie żeliwną kupić? Czym się kierować?

Dobra patelnia żeliwna wielu osobom może przypaść do gustu bardziej niż nowoczesna patelnia ceramiczna czy tytanowa. Żeliwo stosowane jest przy produkcji kuchennych naczyń od bardzo dawna i wciąż jest z wielu powodów rozsądnym wyborem. Dowiedz się, jaką patelnię żeliwną kupić!

Wady i zalety patelni żeliwnych


Żeliwo to stop żelaza, węgla i innych składników, wypalany w specjalnie przygotowanej formie, następnie czyszczony i szlifowany. W porównaniu z innymi patelniami patelnie żeliwne są bardzo ciężkie. Z jednej strony może być to problem, ponieważ trudno taką patelnię unieść, z drugiej – duży ciężar zapewnia stabilność, więc znacznie trudniej taką patelnię potrącić albo przewrócić. Co oprócz ciężaru składa się na charakterystyczne cechy?

Największe wady to:

  • podatność na korozję – z tego powodu należy po każdym użyciu taką patelnie dokładnie wycierać do sucha za pomocą ściereczki lub ręcznika papierowego,
  • podatność na zmiany temperatury – patelnie żeliwne należy powoli rozgrzewać i powoli chłodzić, aby nie uległy uszkodzeniu.

A co dostajemy w zamian? Największe zalety dobrych patelni żeliwnych to:

  • duża trwałość (pod warunkiem że chronimy je przed korozją),
  • znakomite przewodnictwo cieplne – nagrzana patelnia bardzo długo utrzymuje ciepło, dzięki czemu idealnie nadaje się do duszenia potraw. 

Patelnię żeliwną można także postawić na stole, dzięki czemu podana potrawa będzie pozostawać gorąca w chwili nakładania.

Widać zatem, jak nietypowym rozwiązaniem mogą być patelnie żeliwne. Ranking takich produktów pozwoli wybrać konkretny model, niemniej jednak wcześniej warto zastanowić się, czy to aby na pewno dobry wybór dla nas. By naczynia żeliwne długo służyły, należy przede wszystkim odpowiednio o się z nimi obchodzić.

Jak dbać o patelnie żeliwne?


Przed pierwszym użyciem warto taką patelnię umyć pod gorącą wodą, po czym nasmarować olejem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 150 stopni. Następnie – powinniśmy ją wyjąć, ostudzić i oczyścić z nadmiaru oleju. Tłuszcz dobrze zakonserwuje patelnię i wydłuży jej żywotność. Naczynia można natłuszczać regularnie.

O czym jeszcze pamiętać przy codziennym używaniu patelni żeliwnych?

  • do ich mycia nie należy używać detergentów – najlepsza będzie woda i zmywak lub druciana szczotka – żeliwo jest odporne na zarysowania,
  • nie należy myć patelni żeliwnych w zmywarce,
  • w miarę możliwości, patelnie żeliwne powinny unikać octu, cytryny i innych kwaśnych składników,
  • patelnie można zakonserwować za pomocą soli kuchennej, aby zwiększyć właściwości nieprzywierające – podobnie jak w przypadku natłuszczania, należy robić to w wysokiej temperaturze.

Jeśli jesteśmy w stanie konsekwentnie stosować te rady, to z pewnością docenimy wszystkie zalety jakie daje patelnia żeliwna. Jakiej firmy sprzęt kupić? To kwestia wtórna. Oczywiście, można kierować się renomą konkretnego producenta, jednak w pierwszej kolejności powinniśmy patrzyć na coś innego.

Jaką dobrą patelnie żeliwną kupić? Czym się kierować?

Jaka patelnia żeliwna jest najlepsza?


Kupując patelnię żeliwną, warto kierować się podobnymi kryteriami co przy wyborze innych patelni czy garnków. Co zatem będzie istotne?

  • Wielkość – im pojemniejsza patelnia, tym więcej się na niej zmieści. Nie należy jednak przesadzać – pamiętajmy o tym, że te patelnie są ciężkie!
  • Przeznaczenie – ze względu na kształt czy głębokość można wyróżnić patelnie o konkretnym zastosowaniu – na przykład żeliwne patelnie grillowe albo do smażenia naleśników.
  • Uchwyt – warto sprawdzić, z czego wykonana jest rączka i jaki ma kształt – przy dużym ciężarze istotny będzie dobry chwyt.

Wykończenie może być emaliowane, wykonane z tworzywa albo wykończone drewnem.

Teraz już wiesz, czym dokładnie charakteryzuje się patelnia żeliwna. Ranking takich produktów ułatwi wybór konkretnego modelu, jednak pierwszym krok to wybór konkretnej kategorii produktów z ich wszystkimi wadami i zaletami.

Zobacz też nasz inny artykuł o najlepszych patelniach.

Czytaj więcej

Ekspres do kawy w trakcie przygotowywania napoju.
Małe AGD

4. październik

Jaki ekspres do kawy wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje ekspresów

Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy i chcesz ją przygotowywać w domu? Potrzebujesz więc dobrego ekspresu do kawy. Na rynku są dostępne różne rodzaje ekspresów, które odpowiadają na różne potrzeby. Skorzystaj z naszego poradnika i wybierz ekspres idealny dla siebie.

4. październik

Dowiedz się więcej o Jaki ekspres do kawy wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje ekspresów
Ranking frytkownic – beztłuszczowych i zwykłych
Małe AGD

18. marzec

Ranking frytkownic – beztłuszczowych i zwykłych do 300 zł

Nasz ranking frytkownic do 300 zł przyda się każdemu, kto chce przygotować świeże frytki albo inne potrawy z chrupiącą skórką we własnym domu. Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej frytkownicy? Czy potrawy mogą być przygotowane także w zdrowszy sposób, z mniejszą ilością tłuszczu? Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Sprawdź nasz ranking frytkownic – beztłuszczowych i tradycyjnych!

18. marzec

Dowiedz się więcej o Ranking frytkownic – beztłuszczowych i zwykłych do 300 zł
Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?
Małe AGD

18. marzec

Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?

Interesuje Cię ranking wyciskarek do cytrusów? Podpowiadamy, jaki model kupić, prezentując zarówno urządzenia proste i tanie, jak również zaawansowane, z mocniejszym silnikiem i większą liczbą więcej funkcji. Przeczytaj, jaką wyciskarkę do cytrusów wybrać!

18. marzec

Dowiedz się więcej o Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?