Jaki czajnik elektryczny kupić? Regulacja temperatury
Z pozoru wszystkie czajniki elektryczne pracują tak samo – gotują wodę. Standardem jest automatyczne wyłączenie po osiągnięciu wrzenia, a także blokada uniemożliwiająca włączenie, gdy wody jest zbyt mało. To, jak szybko czajnik zakończy pracę, zależy oczywiście od ilości cieczy, a także od mocy urządzenia. Wśród dodatkowych funkcji należy wymienić podtrzymanie ciepła, dzięki któremu na gorącą wodę można liczyć nawet... dwie godziny po jej zagotowaniu.
Druga przydatna funkcja to regulacja temperatury. W przypadku najbardziej podstawowych urządzeń sprawa jest prosta – czajnik posiada jedynie włącznik. Gdy jednak dochodzą dodatkowe opcje w postaci regulacji temperatury i podtrzymania ciepła, potrzeba już więcej przycisków. Gdzie powinny się znajdować? Tutaj są dwie możliwości – albo na obudowie czajnika, albo na jego podstawie. Najbardziej innowacyjne rozwiązanie to jednak sterowanie czajnikiem elektrycznym za pomocą smartfona! To oczywiście tylko opcja dla największych maniaków nowych technologii, ponieważ czajnik da się też obsługiwać w standardowy sposób – przyciskami.
Do czego może być potrzebna taka regulacja? Przede wszystkim, do przygotowania herbat innych niż czarna. Herbata zielona czy biała potrzebują nieco niższej temperatury, żeby zaparzyły się prawidłowo. Zazwyczaj regulacja umożliwia podgrzanie wody do 70, 80 lub 90 °C. Są także czajniki, które potrafią podgrzewać wodę do 40 °C. Tę opcję docenią rodzice małych dzieci, ponieważ to w tej temperaturze przygotowuje się mleko. Inna bardzo przydatna funkcja to podświetlenie LED. Szklane czajniki generują wyraźne niebieskie światło, dzięki któremu nie musisz zapalać światła w kuchni.