MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Jaki piekarnik wybrać do zabudowy?

Nie ma opisu obrazu

Jaki wybrać piekarnik? Zwróć uwagę na sposób czyszczenia

 

Utrzymanie w czystości piekarnika to duże wyzwanie. Szczególnie jeśli regularnie przyrządzamy potrawy w sosie, zapiekanki i inne przysmaki, które tryskają tłuszczem i przy długim nagrzewaniu brudzą powierzchnię piekarnika. Na szczęście jest kilka rozwiązań, które znacznie ułatwiają czyszczenie:

 

  • emalia łatwoczyszcząca,
  • czyszczenie pyrolityczne,
  • czyszczenie katalityczne,
  • czyszczenie za pomocą pary.

 

Najpopularniejszym wyborem jest zastosowanie specjalnej emalii ułatwiającej czyszczenie. Powierzchnia emalii jest gładka i pozbawiona porów, przez co zanieczyszczenia do niej nie przylegają. Jest także odporna na korozję, która w piekarnikach starego typu następuje pod wpływem uwalniających się przy pieczeniu kwasów i cukrów. Istnieją także piekarniki z funkcją czyszczenia parowego. Żeby skutecznie je wyczyścić, wystarczy nalać wodę na jedną z blach lub do specjalnego pojemnika i włączyć funkcję czyszczenia. Wówczas we wnętrzu piekarnika wytwarza się para rozmiękczająca tłuszcz i brud, więc po skończonym procesie wystarczy przetrzeć wnętrza ściereczką.

 

Kolejna opcja to czyszczenie pyrolityczne. Pyroliza to – innymi słowy – czyszczenie poprzez wytworzenie dużego gorąca – do kilkuset stopni Celsjusza. Kilkadziesiąt minut w bardzo wysokiej temperaturze wystarcza, żeby zabrudzenia zostały spalone na popiół. Mamy też piekarniki do zabudowy z funkcją czyszczenia katalitycznego. Ta metoda opiera się na wykorzystaniu wkładów katalitycznych o porowatej strukturze, które umieszczone są na ściankach we wnętrzu piekarnika. Absorbują tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Po skończonym pieczeniu, wystarczy włączyć czyszczenie. Po rozgrzaniu do odpowiedniej temperatury zabrudzenia zostają utlenione. Wkłady należy czyścić – nadają się do mycia w zmywarce.

 

Jeśli chodzi o parę, ma ona znaczenie głównie jako forma przygotowania do czyszczenia inną metodą. Para wodna zmiękcza brud i tłuszcz, dzięki czemu znacznie łatwiej go usunąć.

Zobacz ofertę piekarników   ›

Najważniejsze funkcje piekarnika

 

Zastanawiasz się, jaki piekarnik do zabudowy kupić ze względu na funkcje? Wśród najważniejszych należy wymienić przede wszystkim:

 

  • szybkie nagrzewanie,
  • tryb pieczenia pizzy,
  • opóźniony start,
  • inteligentne programy dopasowujące czas i temperaturę do potrawy.

 

Piekarniki starszego typu nie zapewniały wiele możliwości, a dostępne funkcje w zasadzie ograniczały się do regulacji temperatury oraz włączenia minutnika i termoobiegu. Nowoczesny piekarnik do zabudowy, jaki możemy kupić, to natomiast urządzenie, które jest naprawdę intuicyjne i komfortowe w obsłudze w różnych okolicznościach. Jeśli zależy nam na czasie, bardzo dobrą opcją jest funkcja szybkiego nagrzewania. W końcu nie ma nic gorszego niż oczekiwanie, aż piekarnik osiągnie odpowiednią temperaturę. W nowoczesnym piekarniku możemy osiągnąć ponad 200 stopni w ciągu kilku minut. Bardzo przydaje się także dedykowany tryb do odgrzewania potraw. Dzięki temu można używać piekarnika jak mikrofalówki i wówczas można mieć jedno urządzenie mniej, oszczędzając dzięki temu miejsce w kuchni oraz pieniądze. Analogicznie jak w wypiekaczach do chleba i multicoockerach, dobrze mieć także opcję opóźnionego startu. Oprócz funkcji rozmrażania przydaje się także dedykowany tryb do pieczenia pizzy oraz do grillowania. W przypadku piekarników Whirlpool, podobnie jak w innych urządzeniach tej marki, mamy do czynienia z automatyką wagową czyli szeregiem rozwiązań pod nazwą „Szósty Zmysł”. W tym przypadku, oznacza to automatyczne dostosowywanie temperatury i czasu pieczenia do potrawy.

Moc grzejnika i maksymalna temperatura

 

Te elementy decydują o tym, jak bardzo nagrzeje się piekarnik i jak szybko uda się osiągnąć maksymalną siłę grzania. Moc podawana jest z reguły osobno dla górnego i dolnego grzejnika. Jaki piekarnik do zabudowy wybrać pod tym względem? Najwyższa temperatura to 240 do 300°C. Na co dzień raczej rzadko będziemy piec w temperaturze wyższej niż 220°C, jednak dobrze wiedzieć jakie są maksymalne możliwości, jeśli planujemy korzystanie z nietypowych, oryginalnych przepisów, które mogą wymagać nietypowej temperatury. Moc nie przekłada się w dużym stopniu na zużycie energii, bo piekarniki do zabudowy w większości mają klasę energetyczną A albo A+.

 

Bezpieczeństwo

 

Tworzenie wszelkiego rodzaju wypieków to ogromna frajda dla dzieci, trzeba jednak pamiętać o możliwości poparzenia. Na szczęście zarówno dzieci, jak i domowe zwierzęta mogą czuć się bezpiecznie. Możemy spać spokojnie dzięki zastosowaniu kontroli rodzicielskiej. Bardzo przydatną opcją jest także chłodzenie frontu obudowy.

 

Sterowanie smartfonem

 

Telefon umożliwia kontrolowanie wielu domowych sprzętów, jak pralka czy lodówka. Nie inaczej jest z piekarnikiem. Co ciekawe, funkcja zdalnego sterowania z komputera czy urządzenia mobilnego nie jest zarezerwowana tylko dla najdroższych modeli. Zdalne zarządzenie SimplyFi dostępne jest także w piekarnikach Candy.

 

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Polecane modele

 

Poniżej przedstawiamy wybrane modele piekarników, którym w szczególności warto się przyjrzeć.

 

Piekarnik BEKO BBIM18300BS

Model, który kosztuje niewiele ponad 1000 zł i zbiera bardzo pozytywne recenzje. Dzięki zastosowaniu prowadnic teleskopowych w tym modelu piekarnika Beko można bezpiecznie i wygodnie wysunąć tacę z gorącym daniem, bez ryzyka przypadkowego poparzenia. Ma standardowe funkcje, jak grill i termoobieg. Jego pojemność to 72 l.

Piekarnik BOSCH HBG633NB1

Piekarnik łatwy do wyczyszczenia dzięki konstrukcji AutoClean. Specjalna powłoka z ceramicznych mikrokuleczek na wewnętrznych ściankach piekarnika rozbija krople tłuszczu osiadające na nich podczas pieczenia. To sprawia, że oszczędzimy wiele czasu i energii, które normalnie poświęcilibyśmy na szorowanie zabrudzeń. Ma funkcję rozmrażania, pieczenia pizzy i grillowania. Osiąga maksymalnie 275 stopni.

Piekarnik ELECTROLUX Intuit COE7P31X SenseCook

Model wyposażony w termosondę, która monitoruje temperaturę wnętrza potrawy. Gdy potrawa jest gotowa, sygnalizuje zakończenie pieczenia i wyłączy piekarnik. Piecze szybko i równomiernie dzięki technologii Even Cooking. Potrafi szybko się nagrzewać, ma duży zakres temperatur i funkcję rozmrażania. Będzie bezpieczny także w domu pełnym dzieci, ponieważ części zewnętrzne nie nagrzewają się i front pozostaje chłodny, eliminując ryzyko przypadkowego poparzenia. Sterowanie odbywa się za pomocą wygodnego panelu dotykowego.

 

Piekarnik SAMSUNG Dual Cook Flex NV75N5641RB/EO

Pojemny piekarnik umożliwiający podział komory na dwie niezależne strefy. W razie potrzeby można otworzyć tylko połowę drzwi – w ten sposób uzyskamy dostęp do jednej potrawy, nie ryzykując utraty ciepła drugiej. Piekarnik ma klasę energetyczną A+, czyszczenie parowe i wiele przydatnych funkcji.

Piekarnik do zabudowy – jaki wybrać? Patrzmy na kupno w dłuższej perspektywie

 

Szukając piekarnika do zabudowy, należy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych. Skoro inwestujemy taką kwotę, dobrze, żeby wybór był przemyślany i uwzględniał nie tylko aktualne potrzeby, ale również takie, które mogą pojawić się w przyszłości. W końcu sprzęty do zabudowy wymieniamy rzadko, więc lepiej od razu zdecydować się na najlepsze rozwiązanie bez niepotrzebnych kompromisów.

Czytaj więcej
Jaki okap teleskopowy wybrać? Ranking
AGD do zabudowy

19. grudzień

Jaki okap teleskopowy wybrać? Ranking

Jaki okap teleskopowy jest najlepszy do kuchni? To jeden z podstawowych sprzętów AGD, bez których trudno wyobrazić sobie pracę w kuchni. Takie okapy różnią się jednak między sobą: zarówno rodzajem montażu, rozmiarem, wyposażeniem w dodatkowe funkcje, jak i ceną. Dlatego znajdziemy wiele różnic w poszczególnych modelach, wybierając okap podszafkowy (teleskopowy). Ranking okapów pokazuje różne możliwości na konkretnych przykładach.

19. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaki okap teleskopowy wybrać? Ranking
Płyta indukcyjna biała – ranking. Jaką wybrać?
AGD do zabudowy

19. grudzień

Płyta indukcyjna biała – ranking. Jaką wybrać?

Jeśli kuchnia ma wyglądać atrakcyjnie i nieszablonowo, dobrym rozwiązaniem może być płyta indukcyjna biała – ranking takich modeli prezentujemy w artykule. Poznaj wady i zalety płyt w kolorze białym i zdecyduj, czy to wybór odpowiedni dla ciebie!

19. grudzień

Dowiedz się więcej o Płyta indukcyjna biała – ranking. Jaką wybrać?
Szukasz kuchenki gazowo-elektrycznej 50 cm? Zobacz najpopularniejsze modele w rankingu!
AGD do zabudowy

14. grudzień

Kuchenka gazowo-elektryczna 50 cm – ranking

Jeśli potrzebna Ci kuchenka gazowo-elektryczna 50 cm, ranking ułatwi wybranie właściwego modelu! To polecane rozwiązanie do kuchni o niewielkiej powierzchni, na przykład aneksu w kawalerce. Funkcjonalnie mała kuchenka w niczym nie ustępuje większej. Który model wybrać i dlaczego? Sprawdź listę popularnych urządzeń i wybierz najlepszą kuchenkę dla siebie!

14. grudzień

Dowiedz się więcej o Kuchenka gazowo-elektryczna 50 cm – ranking