Co to jest anti-ghosting?
W największym skrócie anti-ghosting to technologia, mająca zapobiegać rejestrowaniu komend, które nie zostały w rzeczywistości użyte, czyli tak zwanych „przycisków duchów”. Brzmi enigmatycznie? Pewnie tak, bo żeby zrozumieć, skąd biorą się te samoistnie wciskające się przyciski, należy mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat działania klawiatury komputerowej. Jak to się właściwie dzieje, że komputer rejestruje naciśnięcie klawiszy, których nikt nawet nie dotknął? Żeby to zrozumieć, należy poznać różnice między klawiaturą membranową i mechaniczną.
Klawiatura mechaniczna to taka, w której pod każdym przyciskiem znajduje się niezależny przełącznik, który rejestruje naciśnięcie. Jeśli myśleliście do tej pory, że każda klawiatura działa w taki właśnie sposób, to możecie się rozczarować. Chcąc ograniczyć koszty, producenci klawiatur zdecydowali się na o wiele prostsze rozwiązanie, czyli klawiatury membranowe. Pod przyciskami w takiej klawiaturze nałożona jest wielowarstwowa folia, która w wyniku naciśnięcia klawisza styka się z nadrukowanym obwodem elektrycznym. Sygnał wysyłany jest do komputera w chwili, gdy przycisk zostanie wciśnięty z odpowiednią siłą. Wszystko to działa sprawnie w sytuacji, gdy wciskamy jednocześnie jeden albo dwa przyciski. Gdy wciskamy ich więcej może dojść do błędów, czyli odczytywania dodatkowych klawiszy znajdujących się pomiędzy tymi, które faktycznie zostały wciśnięte. Rozwiązaniem, które ma zapobiegać tego typu problemom w klawiaturach membranowych, jest właśnie anti-ghosting.
Warto zaznaczyć też, że anti-ghosting może działać w różny sposób. W zależności od konkretnego modelu klawiatury, może mieć zastosowanie przy wszystkich przyciskach na klawiaturze lub tylko przy wybranych, najczęściej używanych w grach. Przykładowo, klawiatura przewodowa GENESIS Lith 400 RGB ma anti-ghosting dla 19 przycisków. Komu przyda się ta technologia? Każdemu, kto dużo korzysta z klawiatury. W tym gronie warto wymienić przede wszystkim:
- graczy,
- programistów,
- dziennikarzy,
- copywriterów.
Warto pamiętać o tym, że ghosting jest rzadkim zjawiskiem, więc często nawet nie zdajemy sobie sprawy z jego występowania. Z drugiej strony, niektórzy użytkownicy mają znacznie większe wymagania co do sprzętu i mogą wymagać funkcji anti-ghosting. Dlatego jeśli już, to rozwiązanie się pojawia to raczej w przypadku klawiatury gamingowej, a nie w prostych, tanich modelach do prac biurowych.