MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Trzy epoki Sid Meier’s Civilization VII – premiera nowej formuły

Nie ma opisu obrazu

Już wiemy, kiedy premiera Civilization VII – to 11 lutego 2025 r., a konsole po raz pierwszy wystartują równo z PC. Rewolucyjna zmiana: grę podzielono na trzy (i tylko trzy) epoki – antyk, odkrycia, nowożytność – a każdy okres ogrywasz inną cywilizacją, do wyboru ponad 30. Wśród NPCs nie ma Barbarzyńców – wraz z miastami państwami zostali połączeni we frakcję sił niezależnych. Czy też się nie możesz doczekać? Sprawdź fabułę i gameplay Cywilizacji 7!

Premiera Civlization VII – trzy dekady dominacji cywilizacji

Ta seria strategicznej turówki 4X opiera się presji czasu niejako z natury. Od 1991 r. – to era dominacji komputerów stacjonarnych z systemem MS-DOS – ukazało się raptem sześć części głównych i kilkanaście dodatków. Cywilizacja załapała się na Atari, Amigę i NES (Civ1) oraz narodziny Windowsa i macOS (Civ2). Potem przegapiła kilka generacji konsoli, dopiero Civ6 pojawiła się – z dużym opóźnieniem – na PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, a na końcu na smartfony.

Premiera Sid Meier’s Civilization 7 następuje ponad osiem lat po „szóstce”, tak długo jeszcze nie czekaliśmy. 11 lutego gra trafi jednocześnie na PC, konsole PS5, konsole Xbox Series oraz konsole Nintendo Switch – w wersji standardowej, Deluxe, a także Założycieli.

Zawartość zewnętrzna

Aby móc wyświetlać filmy z dodatkowymi informacjami na temat produktów i usług, współpracujemy z serwisem Youtube. Potrzebujemy zgody użytkownika na wyświetlanie treści.

Nowy system epok Sid Meier’s Civilization 7 – zmiany cywilizacji

Studio Firaxis Games obserwowało ruchy konkurencji, część rozwiązań, które wprowadza nowa odsłona, przypomina „Humankind”. Pojawienie się godnego rywala stymuluje rozwój gatunku i samej Cywilizacji. Sid Meier wprowadził podział na trzy – i tylko trzy – epoki.

  • Antyk – społeczeństwa rolnicze grupują się w ośrodki miejskie. Cywilizaje: złote królestwo Aksum, Egipt nad Nilem, demokratyczna Grecja, chińska dynastia Han, niebiańscy Khmerowie, Majowie w dżunglach, Maurjowie w Indiach, oczywiście Rzym i in.
  • Odkrycia – imperia docierają za oceany, religia nabiera zaczenia. Cywilizacje: Mongołowie, muzułmańscy Abbasydzi, Ćolowie w Indiach, Songhajowie, Szaunisi (jako oferta dodatkowa i w wersjach Deluxe i Założycieli) i in.
  • Nowożytność – rozwój technologii i konfliktów globalnych. Cywilizacje: Mongołowie, królestwo Buganda, Japonia, Królestwo Francji i in.

Każda epoka ma nie tylko odrębny zestaw dziesięciu cywilizacji, ale również zasobów, idei, doktryn i technologii, budowli, jednostek cywilnych i militarnych, sił zniezależnych (interakcje przyjacielskie lub wrogie) czy systemów gry, a także swój zakres mapy. Możesz ograniczyć rozgrywkę do jednego okresu albo postawić na kampanię wieloepokową.

Epoka trwa 150-200 tur, czyli kilka godzin gry. Kolejne nagrody oblokowują kolejne bonusy. Aby ukończyć etap, musisz spełnić określone cele militarne, ekonomiczne, naukowe i kulturowe, podążając drogą spuścizny i zaliczając kamienie milowe. W następej epoce otrzymasz dostęp do złotej ery spuścizny lub zostaniesz obarczony ciemnym wiekiem w przypadku ominięcia kamieni. To gracz wybiera, które spuścizny zachowuje, a które porzuca.

Epoka zawsze kończy się kryzysem, który trzeba zażegnać, aby przejść do następnej fazy. W kolejnym okresie – i to najważniejsza, a jednocześnie najbardziej zaskakująca zmiana – wybierasz inną cywilizację, a możliwości są ograniczone drzewem rozwoju, powiązaniami historyczno-geograficznymi. Przekładowo:

  • Maurjowie – Ćolowie – Mogołowie w Indach;
  • Egipcjanie – Abbasydzi – królestwo Buganda w Afryce.

Nowa cywilizacja startuje od zera, a jej drzewo technologii i idee zostają zaktualizowane. Mapa się rozszerza i ujawnia nowe zasoby. Na starych obiektach nadbudujesz nowe, adekwatne do ducha czasu. Jak widać na obrazku powyżej, niezmienne pozostają cuda – to normańskie miasto z Koloseum.

Przywódcy w Cywilizacji 7

Wraz z tobą podróżuje w czasie przywódca – postać towarzyszy ci przez całą kampanię, nie jest przypisana ani do swojej ery, ani cywilizacji. To kolejna wielka zmiana! On lub ona również wpływa na sekwencję dostępności cywilizacji. Podobnie jest z pozostałymi przywódcami NPC, przechodzą do kolejnej epoki ze swoimi atrybutami. Czyli wrogowie pozostają wrogami, a sojusznicy sojusznikami. Jakiego lidera wybierzesz w Civilization 7?

  • cesarz August „Restitutor Orbis” Oktawian
  • Konfucjusz
  • Napoleon
  • Hatszepsut, czyli kobieta faraon
  • japońska szamanka Himiko
  • norodowa bohaterka Wietnamu z samego początku naszej ery Trung Trac
  • wojownicza królowa Amina z Zarii
  • propagator budduzmu Ashoka Wielki
  • Tecumseh w edycji Deluxe
  • i ostatni, ale nie najmniej ważny: Benjamin Franklin

Czytaj więcej