Jaki aparat cyfrowy dla dzieci? Oto najważniejsze cechy
Żeby nie szukać odpowiedniego aparatu fotograficznego dla dziecka po omacku, warto poznać najważniejsze cechy, które pozwolą ocenić jego wartość.
Urządzenia, które cenią dorośli, mogą zupełnie się nie sprawdzić jako aparaty fotograficzne dla dzieci, bo młodsi użytkownicy często mają zupełnie inne potrzeby. Co będzie ważne?
Wśród najważniejszych cech należy wymienić:
- Kompaktowe rozmiary.
- Stabilizację obrazu.
- Odporną obudowę.
- Automatyczne tryby pracy.
- Obiektyw szerokokątny.
- Kolorystykę i design.
Kompaktowe rozmiary
Jeśli to pierwszy aparat i dziecko jest jeszcze małe, wiadomo, że nie będzie sobie radzić z obsługą dużego aparatu równie dobrze jak dorosły.
Samo utrzymanie nieruchomo aparatu to pewne wyzwanie, nie mówiąc już o noszeniu aparatu fotograficznego przez dziecko – czy to w kieszeni, czy na szyi. Dlatego właśnie należy szukać aparatów o kompaktowych rozmiarach, które nie sprawią małemu fotografowi żadnych problemów. Model najlepiej dopasować do wieku dziecka, uwzględniając układ wszystkich przycisków, wielkość całej obudowy oraz wagę.
Najlepiej, gdyby ta nie przekraczała 200 g, a urządzenie bez problemu mieściło się w torbie, plecaku lub kieszeni.
Stabilizacja obrazu
Rozmazane zdjęcia, wykonane przez dziecko, pewnie będą częstym widokiem, szczególnie na początku przygody z fotografią. Z czasem jednak kadry powinny wychodzić ostre, szczególnie jeśli ułatwi to dziecku odpowiedni system stabilizacji obrazu. To z jednej strony zniweluje efekt drżących, niepewnych dłoni, z drugiej zaś – pozwoli uchwycić różne obiekty w ruchu. Fotografowanie czy filmowanie domowych zwierząt, szkolnych rozgrywek sportowych albo przedstawienia będzie na pewno dużo prostsze i przyjemniejsze.
Stabilizator obrazu może być elektroniczny (cyfrowy) lub optyczny albo może łączyć cechy obu systemów. Aparaty z optyczną stabilizacją są droższe – tutaj musimy się raczej przygotować na wydatek od 500 zł w górę.
W przypadku aparatu dla przedszkolaka należy zastanowić się, czy to na pewno potrzebny wydatek, w przypadku starszych dzieci – już można przychylniej patrzyć na ten pomysł.
Odporna obudowa w aparacie fotograficznym dla dziecka
Awarie smartfonów spowodowane przez dzieci to dla wielu rodziców chleb powszedni. Serwisanci wcale nie są zdziwieni opowieściami o telefonach zrzucanych ze stołu czy wrzucanych do toalety przez najmłodszych, zostawionych sam na sam z drogim urządzeniem dosłownie na chwilę. Z tych samych powodów na liczne uszkodzenia narażone są także aparaty fotograficzne.
Jak się zabezpieczyć przed zniszczeniem aparatu fotograficznego dla dziecka? Mamy tutaj dwie alternatywne drogi.
- Pierwsza opcja – to kupienie najtańszego aparatu cyfrowego dla dziecka, z przekonaniem, że jeśli się zepsuje, to nie będzie szkoda – najwyżej kupi się drugi aparat.
- Druga opcja – to świadome wybranie jednego z modeli, które są uodpornione na rozmaite zdarzenia. Na rynku znajdziemy aparaty fotograficzne odporne na upadki z dużych wysokości, zalanie wodą, pył, a także odporne na bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Z takim aparatem można czuć się bezpiecznie chociażby na plaży, na boisku szkolnym czy na spływie kajakowym.
Czy warto inwestować w taki sprzęt? To zależy od dziecka. Rodzice najlepiej wiedzą, w jaki sposób maluch obchodzi się z innymi przedmiotami. Jeśli jest uważny i odpowiedzialny, przez co rzadko psuje przedmioty, może nie będzie takiej konieczności. Druga sprawa to sposób spędzania czasu. Jeśli dziecko zazwyczaj jest pod opieką dorosłych, zawsze można wybić mu z głowy takie pomysły jak kąpiel czy nurkowanie z aparatem. Natomiast jeśli dziecko często bywa z dala od rodziców, chociażby jeżdżąc na obozy letnie i wycieczki, to lepiej pomyśleć o czymś trwalszym.
Automatyczne tryby pracy
Możliwość odpowiedniego naświetlenia zdjęć, ustawienia kontrastu i innych kluczowych parametrów to na pewno duża przyjemność dla doświadczonego fotografa. Jednak w przypadku aparatu dla dzieci (szczególnie najmłodszych) cała zabawa najczęściej będzie się ograniczała do pstrykania zdjęć. Wiadomo jednak, że inaczej należy podejść do zdjęć wykonywanych w dzień i w nocy, do krajobrazów i do portretów. Dlatego bardzo przydają się dedykowane tryby, które od razu optymalizują ustawienia, w zależności od potrzeb i sytuacji.
Bardzo często tryby w prostych cyfrówkach są podobne. Warto natomiast zwrócić uwagę, czy wybór automatycznych ustawień jest prosty i intuicyjny, a ich oznaczenia czytelne. Szczególnie jeśli mówimy o obsłudze aparatu przez osoby, które jeszcze nie potrafią czytać i bazują na obrazkach. Te powinny możliwie czytelnie wskazywać, do czego przeznaczony jest dany tryb. Kluczowa zatem nie jest liczba różnych trybów w aparacie cyfrowy dla dzieci, tylko to, jak łatwo je wybrać i czy są dobrze opisane.
Priorytetem będzie zatem prostota – często im mniej możliwości do wyboru, tym lepiej dla dziecka – nie pogubi się wówczas wśród skomplikowanych ustawień. Jeśli spojrzymy na to od strony ergonomii, wygodniejsze na pewno będzie wybieranie trybu za pomocą zewnętrznego pokrętła na obudowie niż wybieranie trybu na ekranie za pomocą przycisków.
Obiektyw szerokokątny
Im więcej uda się dziecku uchwycić na zdjęciu, tym lepiej. Odpowiednie wykadrowanie zdjęcia to duża sztuka, dlatego lepiej będzie uchwycić na fotografii jak najwięcej i potem ewentualnie przyciąć obraz w odpowiednim programie graficznym.
Aparaty szerokokątne w smartfonach w ostatnich latach zrobiły prawdziwą furorę, wiec siłą rzeczy przyzwyczailiśmy się do tego, że w kadrze widać nie tylko to, co na wprost, ale również po bokach. Dlatego idealne aparaty fotograficzne dla dzieci to takie z szerokim obiektywem.
Kolory i design
Parametry techniczne są ważne, ale w świecie dziecka często nie mają kluczowego znaczenia – liczą się modny, kolorowy wygląd i design dopasowany do potrzeb danej grupy wiekowej. Producenci często to wykorzystują i w ładnej obudowie umieszczają sprzęt bardzo wątpliwej jakości. Jeśli widzimy w sklepach z zabawkami dla dzieci aparaty z bohaterami z bajek, lepiej zastanowić się trzy razy, nim zdecydujemy się na zakup. Może się zdarzyć, że taki aparat, choć kosztowny, będzie miał znacznie gorsze możliwości niż przeciętna kamera w smartfonie.
Dobrze wybierać żywe kolory i nowoczesną bryłę, a unikać typowych zabawek, które z fotografowaniem często nie mają zbyt wiele wspólnego. Dobre aparaty dla dzieci to jednak takie, które łączą odpowiedni wygląd z odpowiednimi możliwościami technicznymi, umożliwiającymi komfortowe fotografowanie.
Inne cechy aparatu fotograficznego dla dziecka
Jeśli dziecko jest aktywne w mediach społecznościowych, kluczowa będzie
możliwość szybkiego udostępniania zdjęć z aparatu. Niektóre modele oczywiście to umożliwiają, dzięki łączności Wi-Fi i odpowiedniej aplikacji. Dzięki temu można przekonać nastolatka do fotografowania nie tylko za pomocą smartfona.
Dobrze też zwrócić uwagę na ładowanie, szczególnie w przypadku planowanych wyjazdów dziecka. Jeśli mamy do wyboru model z akumulatorkami oraz zasilanymi zwykłymi paluszkami, lepiej wybrać baterie. W niektórych miejscach znacznie łatwiej o kupienie nowych baterii niż naładowanie starych – chociażby w przypadku wyjazdu nas obóz w głębi lasu!