MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaki aparat do nagrywania? Najlepsza kamera dla vlogera

Nie ma opisu obrazu

Jak odróżnić vlogera od influencera? Pierwszy zastanawia się, jaki aparat do filmowania wybrać, aby po obróbce i montażu na komputerze ruchomy obraz wyglądał jak w kinie. Drugi nagrywa relacje i krótkie video komórką w pionie. To nieprawda, że smartfony zjadły cały rynek aparatów. Szybki, nieskończenie pojemny internet stworzył miejsca pracy dla firm jednoosobowych – youtuberów z wartościowymi kanałami, których narzędziem pracy jest aparat do kręcenia filmów. Przeczytaj tekst, aby dołączyć do elity i znaleźć najlepszy aparat do filmowania!

Komórka zastępuje aparat do kręcenia filmów. Czy na pewno?

 

W latach 50. telewizja miała zabić kino, „Video Killed the Radio Star” – obwieszczali The Buggles pod koniec lat 70., a od 2008 r. i pierwszego iPhone’a z samotną dwumegapikselową kamerką i 16 GB pamięci wieszczony jest zmierzch tradycyjnych cyfrówek, z których nie można zadzwonić i „zapostować”. Już wtedy wydawało się, że za chwilę nikt nie będzie się zastanawiał, jaki aparat cyfrowy wybrać.

 

Era praktycznie darmowego szerokopasmowego internetu – z perspektywy pokolenia alfa czy nawet generacji Z trwająca od zawsze – przekształciła się w epokę błyskawicznej sieci mobilnej. Odkąd mamy infrastrukturę i smartfony 5G – nie da się go dogonić. TikToka, Instagrama, Facebooka i YouTube’a zalewają shorty, o których po kolejnych paru sekundach nikt nie pamięta, bo nikomu do niczego nie były potrzebne. Nawet autorowi.

 

Oglądamy wideo online – pozostałe media zostały wypchnięte poza kadr. Nie ma co rozpaczać, bo na YouTubie jest mnóstwo wartościowego materiału. Twórcy, którzy mają coś do powiedzenia, dbają też o jakość estetyczną. Smartfon ma małą matrycę i obiektywy o stałej ogniskowej, ciemny obraz jest zaszumiony, a ten w słońcu – prześwietlony. Magia natychmiastowej automatycznej obróbki nie dociąga tam, gdzie dociąga aparat do kręcenia filmów z dużą matrycą i dużą optyką, ruchomą przysłoną i fizycznymi filtrami.

Najlepszy aparat do filmowania to nie smartfon

 

Nie bez przyczyny filmy kinowe nie są kręcone komórkami. Owszem, da się, udanym eksperymentem była np. „Mandarynka” zarejestrowana przed dekadą na iPhonie 5s. Ale matryca telefonu ma przekątną poniżej cala (w rzeczywistości jeszcze mniej, bo ten parametr historycznie podawany jest z zastosowaniem przelicznika 2:3) – to zazwyczaj 1/1,3 do 1/1,1 cala. Wyjątkami są tu np. flagowe smartfony Xiaomi – z matrycą jednocalową. Ale to ciągle powierzchnia wielokrotnie mniejsza niż matrycy aparatu systemowego. To bardzo poważne ograniczenie, bo jej piksele, choćby upchane w milionach – dziesiątkach czy setce milionów – są zbyt małe, aby zbierać obraz tak, jak robi to duża matryca z dużymi pikselami. ISO 800 – na tej wartości kończy się jakość przyzwoitego wideo z komórki przy gorszym oświetleniu. Duże piksele dużej matrycy to także większa rozpiętość tonalna. W dodatku flagowce kosztują przecież więcej niż kompakty czy bezlusterkowce! Nagrywanie aparatem jest lepsze i tańsze.

 

Niezależnie od tego, jaki aparat do nagrywania filmów wybierzesz, jego obiektyw będzie miał nieporównywalnie lepsze właściwości od tego „oczka” w smartfonie. Jeśli to nie jest kompakt – obiektyw możesz wymienić, całkowicie modyfikując charakterystykę obrazu. Tego nie da Ci żadna komórka, nawet jeśli jej dwa, trzy małe obiektywy potrafią współpracować.

 

Jeśli chcesz się przebić do elity profesjonalnych vlogerów i myślisz o tym jako źródle zarobku, konieczny jest najlepszy aparat do filmowania. Komórka, która ten kanał rozwinęła, paradoksalnie – dziś już nie wystarczy.

Jaki aparat do filmowania – podział i wybrane modele

Zatem decyzja podjęta – jaki aparat do nagrywania filmów możesz wybrać? Przypomnijmy sobie podstawy (zwłaszcza że nikt już o nich nie pamięta) i wskażmy polecane modele.

Aparat kompaktowy

 

Urządzenie z niewymienną optyką – oto cecha wspólna i główne ograniczenie kompaktów. Możesz dokupić mikrofon do aparatu – to właściwie konieczność. Możesz – właściwie też musisz – nabyć statyw, może jakąś lampę. Ale z obiektywem jesteś związany na dobre i złe.

 

 

Lepiej związać się na dobre, pamiętając, że aparaty kompaktowe są różne. Na dzień dobry wróćmy do matrycy – odrzucamy wszystko, co rejestruje poniżej Full HD, a jeszcze lepiej 4K. Do wyboru pozostaje kilka modeli Sony, Canona i Nikona. Przyjrzyjmy się kategorii, analizując bardzo popularny i bardzo kompaktowy aparat do filmowania dla vlogerów Sony ZV-1.

 

Obiektyw tego 290-gramowego, 10-5 centymetrowego maluszka wysuwa się daleko. To zakres ogniskowych 24-70 mm, a więc zoom 2,7-krotny i uniwersalne zastosowanie, od portretu po pejzaż. Matryca typu CMOS Exmor RS firmy Zeiss o przekątnej 1 cala, czyli dwu-, trzy-, czterokrotnie większy niż w smartfonach. To oznacza zdecydowanie lepszy obraz przy słabym oświetleniu – zastosowano przysłonę do f/1.8 – większe możliwości rozmywania tła (dla amatorów jest osobny przycisk do efektu bokeh lub focusu na obiekcie) i świetne natywne 4K (bez łączenia pikseli w grupy). Na takim sensorze obraz Full HD można zapisywać w 120 kl./s, tworząc imponujące slow motion, przy aktywnym wsparciu programowej stabilizacji obrazu. Kiedy oświetlenie jest za mocne, z pomocą przychodzi wbudowany filtr ND – to rewelacja rzadko spotykana w kompaktach!

 

Kolejna sprawa – dźwięk. W urządzeniu tej klasy bardzo rzadko znajdziesz wbudowany trójkapsułkowy mikrofon kierunkowy. Na zdjęciach widać jego charakterystyczną kudłatą osłonę przeciwwietrzną, to część kompletu. O tym, jaki aparat do kręcenia filmów kupić, decydują też względy ergonomiczne, podgląd plus obsługa. Tu do tego wszystkiego służy dotykowy ekran 3 cale, który możesz tak obrócić, by popatrzeć na siebie podczas wideo selfie.

Aparat systemowy – bezlusterkowiec 

 

Pojawiły się przed 15 laty jako jakościowa alternatywa dla drogich i dużych lustrzanek. Pozbycie się komory lustra i pryzmatu pozwoliło znacznie przybliżyć obiektyw do matrycy, co umożliwiło zmniejszenie korpusu, przy zachowaniu dużej matrycy. Dziś systemowce królują na rynku aparatów. Jeśli chcesz kręcić w różnych formatach operatorskich – od ujęcia totalnego po makrodetal, od gwiazd do biedronek – o tym, jaki aparat do filmowania wybrać, decyduje możliwość wymiany obiektywu. Bezlusterkowce to najtańsza i najmniejsza opcja, a w dodatku z dużą matrycą – pod tym względem kompakty przegrywają.

 

Jest kilka systemów mocowań – Nikona, Canona, Sony, bardziej uniwersalny do aparatów Micro 4/3 (Panasonic, Olympus). Można wyjść poza układ i przekładać „z firmy do firmy”, ale konieczne jest zastosowanie adaptera, do Micro 4/3 produkuje też obiektywy Sigma. W tym miejscu warto podkreślić uniwersalność systemu Micro 4/3 – łatwo znaleźć tanie, używane obiektywy w sieci!

 

Wielkość matrycy może być różna, nawet pełna klatka. My polecamy sprawdzony od lat aparat Canon EOS M50 Mark II z matrycą w formacie APS-C. Jest ponad trzykrotnie większa od calowej! W naszym sklepie kupisz go z podstawowym obiektywem 15-45 mm lub w komplecie z dodatkową „długą lufą” 55-200 mm do nagrywania przyrody czy sportu. To system Canon R. Model bardzo popularny wśród vlogerów, chwalony za ośmiostopniową stabilizację, rozpiętość tonalną i – co jeszcze ważniejsze, jak kręcisz sam siebie ze statywu lub człowieka na ulicy – ma bardzo sprawny autofocus (sprawniejszy niż w starszym Mark I). Rejestruje płynne 4K w 30 lub nawet 60 kl./s.

 

Ekran 3-calowy, obrotowy i dotykowy, jak u poprzednika. Podobnie jak Sony to dobry aparat do kręcenia filmów strumieniowanych albo wrzucanych szybko do sieci, bo ma Wi-Fi, a w przesyłaniu, obróbce i uploadzie pomagają firmowe aplikacje na komórkę lub komputer. Oba modele mają też oczywiście wejście mikrofonu. Canona charakteryzuje klasyczny grip, jest większy i grubszy od Sony – znacznie grubszy z dużym obiektywem – ale samo body waży 387 g, czyli niewiele więcej.

Lustrzanka cyfrowa

 

Bezlusterkowce (i smartfony) znacząco wpłynęły na rynek lustrzanek – dziś po lustrzance poznasz prawdziwego fotografa. I najbardziej profesjonalnego vlogera! Pomimo zastąpienia taśmy zapisem cyfrowym, to w systemie soczewek, ruchomych luster, pryzmatu i wizjera optycznego kryje się cała magia fotografii! A do takich dużych korpusów możesz doczepiać obiektywy nawet 80-centymetrowe.

 

Polecamy Nikon D7500, czyli cyfrową lustrzankę z matrycą APS-C, choć przy odpowiednim budżecie możesz oczywiście się pokusić o profesjonalny model pełnoklatkowy. ISO do 52000 – to są wartości, których mniejsze matryce po prostu nie mogą osiągnąć. Takie 720-gramowe (samo body) urządzenie ma wbudowaną lampę, a zarazem oferuje wszystkie nowoczesne udogodnienia i właściwości, jakie aparaty do nagrywania filmów, mieć powinny. Dotykowy i obrotowy ekran, Wi-Fi, oczywiście 4K. Zestaw rozbudujesz obiektywami Nikkor.

Nie ma opisu obrazu

Jaki aparat do kręcenia filmów? Czas na wybór

 

Aparat kompaktowy jest najwygodniejszy, aparat systemowy najbardziej uniwersalny, a cyfrowa lustrzanka – najbardziej profesjonalna. Różnice w cenach proponowanych modeli nie są bardzo duże, dodatkowo kosztować będą jednak obiektywy do bezlusterkowca i lustrzanki. Zastanów się dobrze, poprzeglądaj vlogi na YouTubie – jest dużo materiałów na temat każdego z prezentowanych modeli. Mamy nadzieje, że w ten sposób dowiesz się, jaki aparat do kręcenia filmów wybrać, a twój wybór szybko się zwróci dzięki tysiącom subskrybentów!

Czytaj więcej
Zdjęcia ze smartfona
Drony, foto i kamery

22. lipiec

Zdjęcia z Instagrama? Poznaj tipy, jak robić ładne zdjęcia!

Wakacje to czas, kiedy najczęściej sięgamy po telefon, żeby uwiecznić swoje wspomnienia. Co jednak zrobić, aby zdjęcia odzwierciedlały fantastyczne widoki, czy atmosferę, jakiej mieliśmy okazję doświadczyć? Przygotowaliśmy praktyczne wskazówki, dzięki którym Twoje fotografie będą zapierać dech w piersiach i wyglądać niczym z Instagrama!

22. lipiec

Dowiedz się więcej o Zdjęcia z Instagrama? Poznaj tipy, jak robić ładne zdjęcia!
Dobry aparat fotograficzny dla amatora – jaką lustrzankę wybrać na początek?
Drony, foto i kamery

20. marzec

Dobry aparat do 2000 zł – jaki wybrać? Ranking

Planujesz kupić aparat do 2000 zł? Jeśli zamierzasz rozwijać swoją pasję do fotografii, znajdziesz urządzenia, które umożliwiają wykonanie zdjęć pod wieloma względami lepszych niż smartfonem. Jaki aparat do 2000 zł polecamy? Zobacz listę i znajdź najlepszy aparat do 2000 zł!

20. marzec

Dowiedz się więcej o Dobry aparat do 2000 zł – jaki wybrać? Ranking
Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić?
Drony, foto i kamery

18. marzec

Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest?

Co to softbox i jaki wybrać? To narzędzie pracy znane wielu fotografom, ale też osobom prowadzącym streamy czy wideokonferencje. Zastosowanie tego typu sprzętu rozpowszechniło się wraz ze wzrostem transmisji online, które często zastępują spotkania na żywo. Przeczytaj, jaki softbox jest najlepszy!

18. marzec

Dowiedz się więcej o Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest?