Jaka latarka czołowa – ranking czołówek
Treść
- Co to jest latarka czołowa i do czego się przyda?
- Jaką latarkę czołową wybrać? Najważniejsze cechy
- Latarka czołowa – ranking
- Miejsce 1.: latarka czołówka ENERGIZER Vision Headlight 3AAA
- Miejsce 2.: latarka czołowa ENERGIZER Vision HD
- Miejsce 3.: latarka czołowa SUPERFIRE HL65
- Miejsce 4.: latarka czołowa Energizer LED
- Ranking czołówek – podsumowanie

Czym jest dobra latarka czołowa – ranking czołówek odpowie na to pytanie. Jeśli nie masz pewności, który model spełni Twoje oczekiwania, warto przeczytać nasz poradnik. Sprawdź, jaka latarka czołowa do warsztatu, do piwnicy, a jaka na biwak!
Co to jest latarka czołowa i do czego się przyda?
Tradycyjnie latarki na baterie ostatnio trochę odeszły w zapomnienie. To dlatego, że funkcję latarki mają przecież urządzenia, których używamy na co dzień i zawsze mamy je pod ręką – przede wszystkim smartfony i zegarki. W niektórych awaryjnych sytuacjach życia codziennego, faktycznie, taka podręczna latarka może nas uratować. Jednak w pewnych okolicznościach bardziej pomocne będą latarki z prawdziwego zdarzenia – szczególnie latarki czołowe. Fenomen czołówek polega na tym, że gdy mamy źródło światła umieszczone na własnej głowie, uwalniamy swoje ręce. W ten sposób można o wiele sprawniej wykonać wiele czynności. Co więcej, mamy pewność, że nie upuścimy latarki na ziemię, a także będziemy świecić we właściwą stronę. W końcu, gdy poruszamy głową, kierujemy światło dokładnie w tym kierunku, w którym patrzymy.
Latarki czołowe to naturalny wybór grotołazów, ratowników górskich czy żołnierzy. Szybko jednak przypadły do gustu także zwykłym turystom. Latarka czołowa przyda się podczas wędrówki szlakiem po zmroku, na polu namiotowym, kempingu. To jednak nie są jedyne jej zastosowania. Latarka czołowa może się znakomicie sprawdzić także:
- podczas prac czy robienia porządków w warsztacie albo w piwnicy,
- w trakcie biegania lub jazdy na rowerze – szczególnie w drugim przypadku, gdy nieoczekiwanie staniemy przed koniecznością wymiany dętki czy innej drobnej naprawy w kiepskich warunkach oświetleniowych,
- wtedy, gdy nastąpi nieprzewidziana awaria prądu.
Można zatem przyjąć, że każdy będzie miał wcześniej czy później sposobność do tego, aby skorzystać z latarki czołowej. Kiedy pojawi się taka potrzeba, to tylko kwestia czasu. Latarkę czołową oczywiście warto zabrać na wakacje, więc pamiętają o tym wszelkiej maści miłośnicy outdooru. Jednak oprócz tego warto mieć przynajmniej jeden egzemplarz w miejscu zamieszkania – na wszelki wypadek!
Skoro wiadomo, że latarka czołowa przyda się w wielu sytuacjach, warto zastanowić się, jaki model będzie dobry. Co wziąć pod uwagę przy wyborze?
Jaką latarkę czołową wybrać? Najważniejsze cechy
- Liczba i rodzaj diod LED – podobnie jak w przypadku żarówek w domowych lampach, w przypadku latarek także dominują od lat konstrukcje LED. Są one energooszczędne, proste i bardzo efektywne. W latarkach czołowych może występować jedna, dwie albo nawet trzy diody. Jednak nie chodzi o ich liczbę, a to, ile dają światła. Może się okazać, że jedna silna dioda da lepszy efekt niż trzy o niewielkiej mocy.
- Strumień świetlny – im wyższa wartość, tym silniej świeci latarka. Siła światła mierzona jest w lumenach. Warto jednak wiedzieć, że silne światło szybciej rozładuje baterię.
- Możliwość regulacji – im więcej parametrów latarki możemy określić, tym lepiej. Jeśli ustawienia zakładają regulację siły światła, sami zdecydujemy, czy latarka ma świecić krótko i intensywnie, czy raczej długo, ale z mniejszą intensywnością.
- Rodzaj baterii – tak jak w innych urządzeniach z napędem bateryjnym, powinniśmy wiedzieć, ile i jakiego rodzaju baterii jest potrzebne, aby sprzęt zadziałał. Najlepiej wybierać latarkę działającą na takich samych bateriach jak inne domowe sprzęty. W ten sposób, robiąc zapasy baterii na czarną godzinę, będzie łatwiej – wyposażymy się w jeden albo maksymalnie dwa typy baterii do różnych urządzeń.
- Wytrzymałość i niezawodność – często z latarki czołówki korzysta się w różnych ekstremalnych, niebezpiecznych sytuacjach. A zatem nie jest dobrym pomysłem, aby decydować się na zbyt delikatny sprzęt. Dobra latarka czołowa powinna być odporna na wodę, wstrząsy i upadki.
- Ergonomia – często uważana za kwestię subiektywną, a to jednak ważne. Latarka czołowa powinna być przede wszystkim wygodna, nie uwierać i nie być zbyt ciężka – zwłaszcza jeśli ma jej używać dziecko, a nie do dorosły.
Latarka czołowa – ranking
Skoro już znamy najważniejsze cechy latarek czołowych, czas przystąpić do wyboru najlepszej opcji. Poniżej przedstawiamy polecane latarki. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Miejsce 1.: latarka czołówka ENERGIZER Vision Headlight 3AAA
Proste i niedrogie rozwiązanie. Latarka jest wyposażona w 2 diody LED, które pracują w trybie słabego lub mocnego światła. Urządzenie wytrzymuje upadki z wysokości do 1 m. Napędzają je 3 baterie AAA.
Miejsce 2.: latarka czołowa ENERGIZER Vision HD
Minimalnie droższy model od tego samego producenta, ale zapewniający więcej ciekawych opcji. Generuje strumień świetlny o sile 180 lm. Zaletą jest niewątpliwie możliwość kontrolowania intensywności światła w zakresie od 100% do 10%. Głowica jest wodoodporna, a dzięki możliwości odchylania skierujemy światło dokładnie tam, gdzie chcemy.
Miejsce 3.: latarka czołowa SUPERFIRE HL65
Wyjątkowy oryginał – świeci poziomym paskiem na czole i LED-ami z boku głowy, wygląda jak narzędzie astronauty. A do tego to tania czołówka – ranking bierze pod uwagę również cenę urządzenia! Jest leciutka (70 g), bardzo mocna (340 lm) wytrzymała (IPx4). Ładuje się przez USB-C (w 2,5 godz.). Ma horyzontalą regulację 0-60° i pięć trybów świecenia, a bateria 1200 mAh wystarczy na 4,5-8,5 godz. pracy.
Miejsce 4.: latarka czołowa Energizer LED
Jaka jest najlepsza latarka czołowa? Może po prostu najtańsza? W cenie, którą widzisz poniżej, zawarte są dwie baterie. Energizery, a jakże! 55 lm i 17 godzin pracy – to wystarczy na biwakowanie przez tydzień!
Ranking czołówek – podsumowanie
Już wiesz, jaka latarka czołowa będzie najlepsza? Ranking pokazuje, że można znaleźć wiele różnych opcji, w zależności od konkretnych potrzeb. Sami powinniśmy zdecydować, czy priorytetem jest czas pracy, siła światła, czy może maksymalna elastyczność i możliwość dobrania różnych parametrów w zależności od sytuacji.

Czytaj więcej

23. kwiecień
Hulajnoga Motus – idealny pomysł na prezent. Poznaj modele z serii Scooty i Pro!
Dobra hulajnoga elektryczna to najtańszy, a często i najszybszy sposób przemieszczania się po zakorkowanym mieście. Przejechanie stu kilometrów kosztuje złotówkę, możesz zaparkować pod samym biurkiem, zerowa emisja spalin. Hulajnoga elektryczna to doskonały pomysł na prezent – na komunię i dla dorosłego. Jednym z największych i najbardziej uznanych producentów jest polski Motus. Poznaj modele z serii Scooty i Pro!
23. kwiecień

19. marzec
Ranking rowerów elektrycznych – składanych, miejskich i górskich
Podpowiadamy, jaki rower elektryczny wybrać. Sprawdź rowery elektryczne składane, miejskie i górskie – ranking 2025!
19. marzec

18. marzec
Najlepszy termometr elektroniczny – ranking
Dobry termometr elektroniczny bezdotykowy przydaje się w każdym domu, ponieważ podwyższona temperatura to jeden z podstawowych objawów chorobowych. Jaki termometr elektroniczny? Ranking udziela odpowiedzi na to pytanie!
18. marzec