iOS18 – co nowego? Konferencja: Apple Intelligence, macOS Sequoia, iPadOS18 i inne nowości WWDC24
Treść
- System iOS18 – twoje centrum sterowania i wiadomości RCS
- Zmiany w PadOS18 – przejmowanie ekranu i… kalkulatorr
- Co nowego w macOS Sequoia – mirroring iPhone’a
- Nowości w watchOS 11 – aplikacja Vitals i obciążenie treningowe
- Apple Intelligence – co to? Sztuczna inteligencja Apple!
- Inne nowości Apple WWDC24: AirPods Pro, HomeKit, TV+, Ubistoft
Za nami konferencja Apple WWDC24, na której zaprezentowano systemy macOS Sequoia, watchOS 11, iPadOS18 oraz ten najważniejszy na świecie, czyli iOS18. Co nowego czeka nas jesienią? Płatności między użytkownikami iPhone’ów aktywowane zetknięciem, zarządzanie smartfonem przez MacBooka, przejmowanie kontroli iPada iPadem czy aplikacja Vitals dla Apple Watch oferująca innowacyjną i przyjazną oku analizę danych zdrowotnych… Najważniejsze wydają się jednak możliwości – uwaga! – Apple Intelligence, czyli rozwiązań sztucznej inteligencji (tekst, grafika, foto) realizowanych bezpośrednio na sprzętach z najmocniejszymi procesorami – serii Apple M oraz A17 Bionic. Poznaj ogłoszenia Apple Worldwide Developers Conference 2024!
System iOS18 – twoje centrum sterowania i wiadomości RCS
Podobnie jak większość systemowych oraz programistycznych nowinek konferencji WWDC24 przeznaczonej dla deweloperów system iOS18 pojawi się jesienią. Natomiast już teraz został udostępniony beta testerom, czyli powszechnie, bo do programu Apple Beta Software może przystąpić każdy z Apple ID i kompatybilnym urządzeniem. Podczas prezentacji iOS18 firma skupiła się przede wszystkim na rozwiązaniach graficznych i udogodnieniach interfejsu iPhone’a. Bez rewolucji – ale z mnóstwem przydatnych drobnostek!
Personalizacja w iOS18
- Centrum sterowania – wybór dowolnych widżetów, w tym od producentów zewnętrznych.
- Wybór dowolnych przycisków na dole ekranu blokady.
- Swobodne rozmieszczanie ikon, bez geometrycznej siatki.
- Nowe style ikon oraz przyciemnianie i zabarwianie. Po raz pierwszy możesz modyfikować elementy systemu iOS do tego stopnia!
- Ekran blokady spersonalizowany za pomocą widżetów, stylów czcionek i kolorów.
iOS18 – Wiadomości SMS i iMessage
- RCS – bogate w multimedia komunikaty SMS wysyłane do użytkowników Androida, informacja o statusie odczytania wiadomości i in. W naszym artykule wyjaśniamy, co to jest czat RCS.
- Pełne komunikaty SMS (nie tylko alerty SOS) przez łączność satelitarną, w wypadku braku zasięgu sieci komórkowej. To funkcja jeszcze niedostępna z terytorium Polski.
- Dynamiczne animacje i formatowanie liter w iMessage.
- Ustawienia godziny wysłania wiadomości iMessage.
iOS18 – bezpieczeństwo
- Nowa aplikacja Passwords agreguje i zabezpiecza hasła logowania aplikacji, sieci Wi-Fi czy kody weryfikacyjne.
- Ukrywanie aplikacji i blokowanie powiadomień, aby nie podejrzał ich nieuprawniony użytkownik. Autoryzacja np. przez Face ID.
- Możliwość wyboru konkretnych kontaktów do udostępnienia poprzez aplikacje.
Zdjęcia i poczta w iOS18
Nowe opcje sortowania i konfiguracji. Apple chwali się największą w historii metamorfozą aplikacji Zdjęcia – nowym widokiem karuzeli czy przeglądaniem kolekcji po tematyce. Także aplikacja Poczta daje bogatsze opcje sortowania i grupowania (priorytety, polecenia zapłaty, powiadomienia, promocje).
Pozostałe zmiany iOS18
- Tap to Cash, czyli płatność z iPhone’a na iPhone poprzez ich zetknięcie!
- Nowy tryb gry, który optymalizuje wydajność i czas reakcji.
- Mapy typograficzne amerykańskich parków narodowych.
Zmiany w PadOS18 – przejmowanie ekranu i… kalkulatorr
System tabletowy iPadOS idzie „liczba w liczbę” ze smartfonowym iOS, więc tradycyjnie duża część nowych udogodnień jest jednakowa. To dotyczy m.in. wspomnianych opcji personalizacji, wiadomości, zdjęć, trybu gry, aplikacji Password czy nowości w Mapach. Co iPadOS18 przynosi iPadowi na wyłączność?
- Udostępnianie i przejmowanie ekranu z iPada na iPada w ramach funkcji SharePlay. Pokaż na żywo, jak rysujesz lub notujesz, albo pozwól znajemu dokonać korekty zdalnie!
- Kalkulator – tę aplikację Apple przedstawiło z pewną dozą autoironii. Tak, po 14 latach wreszcie mamy kalkulator na iPadzie. Ale matematyka na tym tablecie to coś znacznie więcej, zwłaszcza jeśli korzystasz z rysika i odręcznych notatek (Math Notes). System procesuje i podpowiada formuły matematyczne, zapisując rozwiązania Twoim charakterem pisma.
- Notatki Smart Script – nawet jeśli są wprowadzane na szybko i niedbale za pomocą rysika, to oprogramowanie wyrówna do linijki, zachowując Twój styl kaligrafii. Tekst ręczny możesz łatwo przesunąć czy skreślić, aby wprowadzić dodatkowe treści – edycja tak prosta, jak przy zdaniach wpisywanych za pomocą klawiatury. Uwaga, funkcja na razie niedostępna w języku polskim.
Aktualizacja do iPadOS18 już dostępna dla deweloperów, publiczna beta za miesiąc, premiera jesienią.
Co nowego w macOS Sequoia – mirroring iPhone’a
Nazwa kolejnego systemu operacyjnego MacBooka jak zawsze ma konotację przyrodniczą, geograficzną, dogłębnie amerykańską. Tym razem padło na sekwoję i kalifornijski Park Narodowy Sekwoi, czyli Sequoia National Park (z największymi drzewami świata i ich królem, 84-metrowym Generałem Shermanem). Co tak dużego przynosi macOS Sequoia?
Przede wszystkim mirroring ekranu iPhone’a na MacBooka. Czyli możesz zostawić smartfon na bezprzewodowej ładowarce i nie tylko przechwycić obraz, ale także korzystać z większości funkcji. Otwierać aplikacje, odpisywać na wiadomości – obsługa z użyciem klawiatury i myszki może być wygodniejsza.
Wersja beta jest już dostępna dla deweloperów, publiczna pojawi się w lipcu.
Nowości w watchOS 11 – aplikacja Vitals i obciążenie treningowe
Apple Watch jest młodszy od iPhone’ów i iPadów, więc doczeka się „dopiero” jedenastej wersji.
- Aplikacja Vitals – to nowy sposób grupowania i prezentowania na wykresach wszystkich informacji dotyczących kondycji fizycznej z sugestiami, co należy zrobić, jeśli co najmniej dwa wskaźniki wykraczają poza normę. Zobaczysz tu pomiary za dnia, nocne, a także treningowe. W ten sposób zawsze będziesz wiedział, czy tętno, natlenienie krwi, częstotliwość oddechów, temperatura nadgarstka i długość snu są lub były znacznie poniżej, poniżej, stabilne, powyżej czy znacznie powyżej średniej
- Obciążenie treningowe – nowy wskaźnik, porównujący aktualny wysiłek (intensywność i długość) z wynikami historycznymi. Wyciągana jest średnia ważona. Te informacje przedstawione są graficznie i tekstowo, liczone w skali 10-stopniowej. Sugerowaną ocenę można modyfikować lub wprowadzać samemu (np. treningi siłowe). Zależnie od rodzaju treningu pod uwagę brane są pomiar tętna, wskazania GPS-u, barometru, a także informacje o wieku, wzroście czy wadze.
- Pierścienie aktywności – możesz wstrzymać pomiary na wybrany okres, aby dni odpoczynku nie wpływu na nagradzane serie.
- Nowe interaktywne widżety w funkcji Stos inteligentny, automatycznie wyświatlającej informacje na dowolnej tarczy zegarka (np. wydarzenia na żywo – przyjazd Ubera, dane pogodowe – nadchodzi burza, tłumacz – gdy podróżujesz).
- Aplikacja Zdjęcia – rekomenduje i kadruje fotografie, wycina obiekty, modyfikuje kolory i nadaje głębi, a ujęcia na tarczy mogą rotować.
- Możliwość tworzenia własnych tras na iPhonie czy iPadzie i zapisywania w zegarku.
Już jest beta jest dla deweloperów, publiczna za miesiąc.
Apple Intelligence – co to? Sztuczna inteligencja Apple!
Czas na najważniejsze, najciekawsze i najbardziej oczekiwane ogłoszenie WWDC24. Sztuczna Inteligencja Apple to nie Artificial Intelligence, to Apple Intelligence! Akronim się zgadza, firma nie mogła tego nie wykorzystać, świetny copywriting. System będzie operował hybrydowo, czyli bezpośrednio na urządzeniu oraz w chmurze. Firma zapewnia, że dane, które jej wysyłasz do zasilenia AI, są w pełni bezpieczne i nieudostępniane (Private Cloud Compute). Jak pisze producent, Apple Intelligence „rozumie i tworzy wypowiedzi i obrazy, działa we wszystkich aplikacjach i korzysta z osobistego kontekstu, żeby uprościć i przyspieszyć wykonywanie codziennych zadań”.
Działania Apple Intelligence będą przejawiały się niemal w każdym elemencie systemu!
- Od ulepszonej Siri, rozumiejącej nawet nieskładne polecenia, której działanie sygnalizuje podświetlenie krawędzi iPhone’a 15 Pro (możliwość integracji z Chatem GPT),
- przez tworzenie, redagowanie czy streszczanie tekstu w określonym stylu, także w aplikacjach firm zewnętrznych,
- kreatywną transkypcję nagrań,
- generowanie grafiki na podstawie opisu (wesołe Genmoji, animacje, ilustracje, szkice) oraz poprawianie twojej twórczości,
- korektę kaligrafii,
- inteligentne wyszukiwanie i retuszowanie zdjęć,
- montowanie wspominkowych filmów,
- po priorytetyzowanie powiadomień i e-maili.
Do tego konieczny jest mocny procesor – granicę ustawiono na A17 Bionic, obecny w iPhone’ach 15 Pro i Pro Max. Możliwości Apple Intelligence wykorzystają też oczywiście wszystkie iPady, MacBooki, komputery iMac i Mac Studio z procesorami M1, M2, M3 i M4.
Jak to wszystko zadziała? Sprawdzimy już jesienią!
Aby móc wyświetlać filmy z dodatkowymi informacjami na temat produktów i usług, współpracujemy z serwisem Youtube. Potrzebujemy zgody użytkownika na wyświetlanie treści.
Inne nowości Apple WWDC24: AirPods Pro, HomeKit, TV+, Ubistoft
- AirPods Pro – gesty do obsługi Siri (potrząśnięcie głową na „nie” lub skinięcie na „tak”). Usprawniona Izolacja głosu – aby rozmówca lepiej cię słyszał.
- Apple Home Kit – odkurzacze automatyczne. To nowa kategoria urządzeń, które dołączysz do swego ekosystemu Apple. Na razie nie wiemy jeszcze jakich producentów.
- W aplikacji Apple TV+ pojawi się możliwość podejrzenia informacji o tym, co się aktualnie dzieje na ekranie, np. o aktorach czy muzyce (funkcja InSight).
- Zapowiedzi nowych gier, duże wsparcie Ubisoftu, który miał własną prezentację podczas konferencji. Na urządzeniach z z procesorem M1 lub mocniejszym (MacBook, iPad, iPhone) pograsz m.in. w „Assassin’s Creed Shadows”, a premiera nastąpi w tym samym dniu, gdy tytuł trafi na pozostałe platformy (w tym samym trybie już w lipcu pojawi się nasz polski „Frostpunk 2”!). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niedawno na topowe urządzenia Apple trafił „Assassin’s Creed Mirrage” – początek rozgrywki do pobrania za darmo! Zimą w App Store pojawi się również „Prince of Persia: The Lost Crown”.