AMOLED – co to jest? Czym różni się od OLED?

AMOLED vs OLED – który ekran jest lepszy? Jeśli nazwy technologii związanych z wyświetlaniem obrazu nic ci nie mówią, warto uporządkować swoją wiedzę, żeby nie popełnić błędu przy wybieraniu nowego smartfona albo tabletu. Wyjaśniamy, czym wyświetlacz AMOLED różni się od innych. Zobacz najważniejsze cechy tej technologii!
AMOLED – co to za takiego?
Technologie optymalizacji obrazu rozwijają się w imponującym tempie. Trudno za tym nadążyć, ponieważ wciąż pojawiają się nowości. 10 lat temu wielkim przełomem było wprowadzenie telewizorów OLED. Dzięki zastosowaniu konstrukcji z wykorzystaniem diod organicznych nie potrzebują one dodatkowego podświetlenia. Sprawia to, że mogą pokazywać lepiej odwzorowane barwy, idealny kontrast i prawdziwą, głęboką czerń, oraz są wyjątkowo smukłe.
Ekrany tego typu można znaleźć także w wielu telefonach, a także w konsoli Nintendo Switch OLED. Nie ma jednak takiej technologii, której nie da się rozwinąć czy udoskonalić. Właśnie na bazie odkryć w praktycznym zastosowaniu organicznych diod powstała ulepszona wersja, czyli wyświetlacz AMOLED. Skrót Active Matrix Organic Light Emitting Diode wiele mówi o zasadzie jego działania. Kluczowym elementem jest tu aktywna matryca służąca do sterowania przepływem prądu w każdym pikselu. Dzięki temu rozwiązaniu można bardzo precyzyjnie sterować podświetlaniem i wygaszaniem każdego elementu na ekranie oraz intensywnością światła. Wygaszone, nieaktywne diody, nie zużywają prądu, co czyni taki sprzęt energooszczędnym.
AMOLED vs OLED – najważniejsze różnice
Ekrany AMOLED są obecnie stosowane w najlepszych telefonach marki Samsung czy Xiaomi. Zdecydowanie przewyższają możliwościami wyświetlacze ze starszą technologią TFT LCD lub TN LCD. Mają znacznie lepsze kąty widzenia, dzięki czemu obraz jest tak samo czytelny, niezależnie od tego, z której strony spoglądasz. Poza tym, tak samo jak OLED-y, znakomicie odwzorowują barwy.
Ekrany AMOLED składają się głównie z organicznych materiałów emitujących światło, takich jak organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED). W matrycy znajdują się elektrody wykonane z materiałów przewodzących, często z tlenku indu lub cynku. Jedna z elektrod jest zazwyczaj wykonana z metalu, a druga jest przezroczysta i służy do odbijania światła. Wszystkie te warstwy są nanoszone na szklane podłoże, które stanowi główną bazę ekranu. Wyświetlacz jest dodatkowo zabezpieczany, aby zapewnić trwałość i ochronę przed uszkodzeniami.
Praktyczną różnicą w starciu AMOLED vs OLED jest kwestia poboru prądu. Wyświetlacz AMOLED zużywa mniej energii, dzięki czemu właśnie to rozwiązanie idealnie nadaje się do smartfonów, gdzie żywotność baterii ma kluczowe znaczenie.
OLED jest technologią znaną przede wszystkim ze Smart TV. Oprócz telewizorów sprzedawane są m.in. monitory OLED, a także laptopy z matrycą OLED – takie jak Asus Vivobook Go 15 OLED. Mankament w postaci większego niż w ekranach AMOLED zużycia prądu nie przeszkadza w przypadku urządzeń, które są przecież cały czas podłączone do źródła zasilania. Trudno jednoznacznie wskazać istotniejsze różnice pomiędzy OLED i AMOLED, ponieważ ekrany wykorzystujące ten rodzaj matrycy nie konkurują ze sobą. Te pierwsze są używane przede wszystkim w telewizorach, laptopach, ewentualnie – monitorach, a te drugie w smartfonach oraz inteligentnych zegarkach (zwłaszcza tych z funkcją always on display).
AMOLED vs Super AMOLED
Ekrany AMOLED różnią się między sobą. Dla bardziej zaawansowanych konstrukcji stworzono termin Super AMOLED. Tym mianem określa się matryce nowszej generacji. Co je wyróżnia? Głównym atutem jest zintegrowanie panelu dotykowego ze szkłem chroniącym matrycę. W starszych modelach pomiędzy szkłem i czujnikami dotykowymi była warstwa powietrza. To prowadziło do tego, że promienie słoneczne odbijały się w nierównomierny sposób, a ekran mógł reagować na dotyk z minimalnym opóźnieniem. Dzięki zastosowanym innowacjom ekrany Super AMOLED dużo lepiej radzą sobie z właściwym wyświetlaniem obrazu przy silnym świetle słonecznym. W mniejszym stopniu odbijają światło, dzięki czemu można liczyć na perfekcyjne odwzorowanie barw nawet w słoneczny dzień. W starciu AMOLED vs Super AMOLED minimalnie wygrywa drugi typ ekranu, stosowany np. w Samsungu Galaxy A34. Wybierz telefon z ekranem Super AMOLED, jeśli często będziesz z niego korzystać przy silnym słońcu.

AMOLED vs IPS – co jest lepsze?
W tym przypadku dużo łatwiej wskazać istotne różnice niż porównując AMOLED vs OLED. Wyświetlacze IPS (ang. In-Plane Switching) to rodzaj matrycy LED z dodatkowym podświetleniem. Chociaż dobrze odwzorowują barwy, nie mogą się równać z AMOLED-ami w kwestii kontrastu. Widać to przede wszystkim w ciemnych scenach, gdzie na ekranie AMOLED zobaczysz absolutną czerń (czyli całkowite wygaszenie ekranu w wybranych miejscach), natomiast na wyświetlaczu IPS widoczny będzie odcień szarości. AMOLED to także szybszy czas reakcji, niższe zużycie energii oraz lepsze kąty widzenia. W zestawieniu AMOLED vs IPS na korzyść tej drugiej opcji, poza ceną, może działać jedynie trwałość matrycy. Ekrany OLED i AMOLED teoretycznie wypalają się szybciej niż IPS. Tylko to, co może mieć pewne znaczenie przypadku telewizorów, w kwestii smartfonów pozostaje już nieistotne. W końcu i tak telefon wymienia się mniej więcej co dwa lata, głównie po to, aby mieć lepsze aparaty fotograficzne. Myślisz o nowym modelu? Zobacz polecane smartfony.
Podsumowując, mając do wyboru smartfon z ekranem AMOLED lub IPS, lepiej wybrać AMOLED. W szczególności jeśli chcesz często oglądać filmy albo grać w mobilne gry. Przy takich aktywnościach łatwo dostrzec istotną różnicę!
POLED vs AMOLED – na czym polega różnica?
Okazuje się, że kwestia technologii ekranu może być jeszcze bardziej złożona. Wprowadzamy nowy termin – pOLED. Czym różni się ten typ ekranu od wszystkich wymienionych już wcześniej? Termin jest akronimem angielskiego plastic OLED. Kluczowe w przypadku tych wyświetlaczy jest zastosowanie w konstrukcji ekranu warstwy plastiku zamiast szkła. To czyni ekran zdecydowanie bardziej elastycznym. Ze względu na te właściwości oraz niższe koszty produkcji szybko zaimplementowano wyświetlacze pOLED m.in. do składanych smartfonów, takich jak Motorola Razr 40 Ultra. Przewiduje się, że odporne na zginanie czy zwijanie, lekkie i wyjątkowo cienkie wyświetlacze tego typu to przyszłość!
Podsumowanie – AMOLED vs OLED
Odkąd dotykowe ekrany w urządzeniach zostały szeroko rozpowszechnione, trwa wyścig o to, kto stworzy wyświetlacze o lepszych możliwościach. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu udaje się pokonywać kolejne ograniczenia. Ekrany mogą lepiej odwzorowywać barwy, szybciej reagować na dotyk, są bardziej energooszczędne.
Czytaj więcej

21. luty
Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy
Szukasz komputera gamingowego? To świetnie! Poznaj kompleksowy poradnik na temat odpowiednich podzespołów!
21. luty

19. luty
Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?
YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform do oglądania filmów online, dostarczającą użytkownikom treści z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć polskie napisy na YouTube i jak je dostosować do swoich potrzeb.
19. luty

14. luty
Co to jest smartwatch i jak działa?
Jak dokładnie działa smartwatch i co możesz zrobić z inteligentnym zegarkiem – sparowanym i bez telefonu? Znajdź odpowiedzi na te pytania i odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą smartwatch!
14. luty