MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Co to jest AirPlay? Jak włączyć?

Nie ma opisu obrazu

Co to jest AirPlay? Przyzwyczailiśmy się już do bezprzewodowego przesyłania danych czy strumieniowania obrazów z jednego urządzenia na drugie. W ten trend doskonale wpisuje się technologia AirPlay. Co to takiego i jak włączyć? Jeśli masz iPhone'a, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dziala AirPlay!

Co to jest AirPlay?

 

AirPlay to nowoczesna technologia opracowana przez Apple, służąca do bezprzewodowego przesyłania multimediów, takich jak pliki muzyczne, filmy, obrazy. Warto podkreślić, że nie musimy znajdować się blisko urządzenia, na które chcemy przekazać multimedia – spokojnie możemy znajdować się na przykład w innym pokoju.Jak działa AirPlay? Przekazuje dane za pomocą domowej sieci Wi-Fi do urządzenia, które obsługuje AirPlay. Na szczęście, jest coraz więcej kompatybilnych z tą technologią urządzeń różnych producentów. Dlatego kupując nowy telewizor czy na przykład soundbar, dobrze upewnić się, że skorzystamy na nim z AirPlay. W końcu to duża wygoda!

Jak działa AirPlay? Najważniejsze założenia

 

Przekazywanie multimediów krok po kroku, odbywa się na bardzo prostej zasadzie. Nadajnik, czyli smartfon lub tablet, za pomocą transmitera, czyli domowej sieci Wi-Fi, przekazuje skompresowany sygnał do odbiornika, czyli telewizora lub głośników bluetooth. Warto podkreślić, jak ważną rolę w całym procesie odgrywa kompresja danych. Aby móc je poprawnie zdekodować i odtworzyć, potrzebny jest czas. Trwa to bardzo krótko, niemal niezauważalnie  i zajmuje ok. 2 sekund. Opóźnienie w stosunku do tego, co widzimy na ekranie smartfona, może być jednak minimalnie widoczne, ale raczej dla wprawnego oka.Takie działanie ma swoje uzasadnienie: minimalne opóźnienie to gwarancja tego, że w przypadków problemów z łącznością Wi-Fi, obraz na telewizorze lub dźwięk w sprzęcie audio, nie będzie od razu zerwany. Przeciwnie, zostanie podjęta próba, by przywrócić połączenie lub poradzić sobie z zakłóceniem i powrócić do normalnej transmisji.

 

Warto jednak podkreślić, o czym przekonamy się za chwilę, porównując obie wersje, że w AirPlay 2, czyli nowej odsłonie tej technologii, bufor został zastąpiony innym rozwiązaniem. Umożliwia pobieranie tylu informacji naraz, z maksymalnym wyprzedzeniem, ile jest mu w stanie dostarczyć urządzenie streamujące. To rozsądne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy w mniejszym stopniu doświadczać niedogodności związanych z potencjalnymi zakłóceniami transmisji przez sieć Wi-Fi.

Czy AirPlay jest przełomową technologią?

 

Patrząc wstecz – niekoniecznie. Podobne rozwiązania oferował nawet wcześniej Google Chromecast, do teraz pozostający ciągle bardzo rozwiniętą technologią, wybieraną przez wielu użytkowników. Zwłaszcza, że AirPlay jako rozwiązanie dla konsumentów, wywodzi się wprost od AirTunes, czyli sposobu na przesyłanie muzyki z iTunes poza komputer za pomocą odrębnego urządzenia, AirPort Express. To ciekawe początki technologii, która z czasem rozwinęła się w AirPlay.

 

Najnowszą wersją AirPlay jest AirPlay 2, różniący się od poprzednika bez oznaczenia liczbowego, kilkoma ciekawymi detalami, które zwiększyły swobodę korzystania z bezprzewodowego przesyłu danych.

Czym się wyróżnia AirPlay 2?

 

Wiemy już, co to AirPlay, czas przyjrzeć się wersji oznaczonej cyfrą 2! Nowa odsłona jest naturalnym elementem rozwoju technologii i oferuje więcej rozwiązań ułatwiających korzystanie z tego rodzaju przesyłania danych.

 

Na czym polegają kluczowe zmiany AirPlay 2, wprowadzonego w 2018 roku?

  • Buforowanie – o nim już wspomnieliśmy: nieco inaczej to działa niż w pierwotnej wersji.
  • Multiroom – dostaliśmy opcję podłączenia kilku urządzeń jednocześnie, z czego każde z nich może odtwarzać coś innego!
  • Rozdzielenie audio i video – wynika trochę z poprzedniego punktu: na telewizor możemy przesyłać sam obraz video, zaś audio – bezpośrednio na głośniki.
  • Poprawiony został przesył video w 4K.

Znając już największe zalety i innowacje, jakie oferuje nam AirPlay. Jak włączyć, by korzystać z tego wygodnego rozwiązania?

Jak włączyć AirPlay?

 

Instrukcja jest prosta i intuicyjna, składa się z zaledwie kilku kroków. Oto one!

 

1.  Musimy najpierw sprawdzić, czy urządzenie, z którym chcemy się połączyć, obsługuje AirPlay. Opcję tę znajdziemy w wielu modelach telewizorów, a także sprzętach audio, jak np. amplituner stereofoniczny DENON DRA-900H.

 

2.  Łączymy iPhone lub iPada z tą siecią Wi-Fi, do której podłączone jest urządzenie, na które chcemy przekazać multimedia.

 

3.  Wybieramy element wideo, który chcemy strumieniować.

 

4.  Następnie, wybieramy opcję AirPlay, oznaczoną charakterystycznym symbolem prostokąta z trójkątną podstawą, przypominającego telewizor.

 

5.  Pojawi się opcja wyboru urządzenia Apple TV lub smart TV zgodnego z funkcją AirPlay.

 

6.  Wybieramy to z nich, na które chcemy strumieniować nasze video.

 

Gotowe! Wystarczy kilka kroków, by z sukcesem włączyć AirPlay. Jak wyłączyć? Tutaj też nie napotkamy wiele trudności. Wystarczy stuknąć ikonę AirPlay w aplikacji, w której strumieniujemy, a następnie - wybrać iPhone lub iPada na liście.

 

Jak widzimy, korzystanie z AirPlay w praktyce jest proste i intuicyjne, a przekazywanie obrazów, filmów i dźwięków - to zaledwie kwestia kilku sekund uruchamiania usługi.

Jaki telewizor z AirPlay warto wybrać?

 

AirPlay znajdziemy w wielu sprzętach  – to coraz popularniejsza opcja. Trudno się dziwić - oferuje dużą wygodę w przekazywaniu video z iPhone lub iPada na duży ekran.

 

Przeglądając specyfikację telewizorów, możemy znaleźć w opisach informację na temat AirPlay. Jeśli to dla nas istotny element, a przecież chyba każdy chętnie pozbyłby się wszelkich możliwych kabli, warto wziąć taki zapis pod uwagę, decydując się na zakup. Zwłaszcza jeśli zależy nam na możliwie nowoczesnym modelu, który ma być dobrą inwestycją na najbliższe lata. Uwzględnienie takiej technologii jak AirPlay to wpisanie się w trendy i wyjście naprzeciw rozwiązaniom bezprzewodowej transmisji. Jakie telewizory z AirPlay znajdziemy w ofercie? Oto przykładowe modele!

  • TELEWIZOR LG 55NANO763QA 65-calowa propozycja od LG. Filmy i transmisje sportowe obejrzymy w rozdzielczości 4K. Świetnej jakości, żywy obraz, pozwoli zanurzyć się w rozrywce. Znajdziemy w tym modelu aż 9 funkcji obrazu, a także Filmmaker Mode, wyłączający automatyczne wygładzanie obrazu, pozwalający cieszyć się filmem w wersji oddającej zamysł twórcy dzieła. Telewizor obsługuje AirPlay 2.
  • TELEWIZOR SONY KD75X75WLAEP To wyjątkowa propozycja od Sony. Robiący wrażenie, 75-calowy telewizor z rozdzielczością 4K. Wiele zastosowanych, innowacyjnych technologii, sprawia, że to świetna inwestycja na najbliższe lata. Oprócz AirPlay, znajdziemy tam rozwiązanie Chromecast built-in, czyli wbudowany Chromecast, które również pozwala przesyłać treści z urządzeń mobilnych. Z ciekawszych trybów obrazu, które oferuje ten sprzęt, jest tryb kalibracji Netflix, umożliwiający oglądanie ulubionych filmów i seriali, ciesząc się świetną jakością tego, co widzimy na ekranie.

 

AirPlay to bardzo przydatna funkcja – nic dziwnego, że coraz więcej urządzeń jest w nią wyposażonych. Transmisja bezprzewodowa multimediów to technologia przyszłości – warto już dzisiaj wybierać sprzęty ją umożliwiającą!

 

Wiesz już, co to AirPlay, teraz dowiedz się, jak włączyć i sprawdzić kamerkę w laptopie.

 

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne