MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Gotowanie na parze bez parowaru – jak przyrządzić danie bez odpowiedniego urządzenia?

Nie ma opisu obrazu

Zastanawiasz się, czy gotowanie na parze bez parowaru jest możliwe? Podpowiemy, jak to można zrobić! Nie trzeba martwić się brakiem specjalistycznego sprzętu! Zdrowe potrawy pełne witamin mogą być dostępne dla każdego. Dowiedz się, jak gotować na parze bez parowaru!

Dlaczego gotowanie na parze jest popularne?

 

Na wstępnie warto zastanowić się, skąd moda na gotowanie na parze. Już od dawna ten sposób przygotowywania potraw przypadł do gustu sportowcom dbającym o zdrowy tryb życia, modelkom, czy osobom przykładającym szczególną wagę do tego, co jedzą. Można jednak polecać tę formę gotowania każdemu, nawet jeśli nie ma specjalnych potrzeb żywieniowych. Największy atut polega na tym, że żywność pozostaje oddzielona od gorącej wody, co pozwala jej zachować więcej witamin i innych składników odżywczych, takich jak przeciwutleniacze czy kwas foliowy. Inaczej jest w przypadku tradycyjnego gotowania w garnku z wrzącą wodą. W tym wariancie, niektóre składniki odżywcze wypłukują się z warzyw do wody. W przypadku zup, nie stanowi to problemu, natomiast przyrządzając warzywa na sałatkę jarzynową czy jako dodatek do mięs, mamy szansę razem z wodą wylać do zlewu wiele cennych składników, które bardziej przydałyby się w organizmie!

Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że gotując na parze, nie używamy tłuszczu - tak, jak w przypadku smażenia na patelni.

Co można gotować na parze?

 

Lista produktów, którą można przygotować w taki sposób jest naprawdę długa. Najbardziej oczywistym wyborem są warzywa. Tu jednak warto podkreślić, że nie wszystkie. Szybko i sprawnie ugotujemy na parze delikatne warzywa, takie jak młoda marchew, kalafior, cukinia albo fasolka szparagowa. Dużo większym wyzwaniem będzie jednak gotowanie twardej kukurydzy czy buraków – tutaj lepszym rozwiązaniem będzie gotowanie tradycyjne.

Oprócz warzyw, na parze można też gotować:

 

· ryby,

 

· chude mięso (szczególnie drób i cielęcinę),

 

· kaszę albo ryż,

 

· jajka (na twardo),

 

· kluski, pyzy, knedle.

 

Czas gotowania uzależniony jest od rodzaju składników. Warzywa można przygotować już w 15 minut. W przypadku ryb i mięs, optymalny czas to bliżej 25 minut. Warto oczywiście korzystać z wskazówek na blogach, portalach tematycznych czy w książkach kucharskich, jednak nie należy gotować z zegarkiem w reku. Jeśli używamy kuchenki gazowej, wiele zależy od mocy palnika, a także ilości wody czy ilości składników. Warto zatem próbować podczas gotowania, czy potrawa ma już odpowiednią miękkość.

 

Wiele osób docenia walory smakowe potraw przygotowanych na parze w porównaniu z innymi. Warzywa nie nasiąkają wodą, natomiast dania mięsne i rybne są bardziej soczyste, a nie wysuszone, jak ich smażone i pieczone odpowiedniki.

 

Skoro znamy już najważniejsze informacje o gotowaniu na parze i jego największych korzyściach, pozostaje zastanowić się, jak się za to zabrać. Oczywiście najprostsze rozwiązanie to parowar. Nie każdy jednak decyduje się na zakup takiego sprzętu. Oprócz dodatkowych kosztów, bariera barierą może być problem z przechowywaniem takiego sprzętu – szczególnie w małej kuchni.

Jak gotować na parze bez parowaru?

 

Jeśli nie chcemy kupić parowaru, a gotowanie na parze nas interesuje, mamy dwa rozwiązania:

  • garnek do gotowania na parze,
  • zwykły garnek + sitko + pokrywka.

W pierwszej kolejności, zajmiemy się specjalnym garnkiem. Widząc takie produkty w sklepie, od razu zobaczymy, że różni się od tradycyjnego. Ma dopasowaną nakładkę z sitkiem na której umieszczamy produkty (na przykład warzywa), a także standardową pokrywkę.

 

A jak gotować na parze bez specjalnego garnka? W takiej sytuacji możemy sami zaaranżować podobny zestaw spośród już posiadanych akcesoriów kuchennych.

Gdy mamy już dobrany garnek z pasującym sitkiem i pokrywką, wykonujemy kolejne kroki:

  • Nalewamy wodę do garnka i podgrzewamy aż do osiągnięcia temperatury wrzenia.
  • Później układamy produkty na sitku i zmniejszamy płomień. Ważne, żeby lustro wody znajdowało się minimum 2-3 cm poniżej sitka. W przypadku mięs i ryb, które gotują się dłużej, garnek powinien być wypełniony mniej więcej do 2/3 wysokości.
  • Następnie, czekamy, aż produkty osiągną odpowiednią miękkość.

 

W przypadku specjalnego garnka do gotowania na parze, jest oczywiście trochę łatwiej, ponieważ elementy idealnie do siebie pasują, a sitko z produktami jest płaskie, a nie wklęsłe. Odrobina doświadczenia wystarczy jednak, żeby poradzić sobie, nawet nie mając idealnego sprzętu. Kluczowy jest tak naprawdę wybór odpowiedniego sitka. Szukając idealnego produktu, można sięgnąć chociażby po sitka składane, bambusowe sitka znane z kuchni azjatyckiej, czy silikonowe.

Teraz wiemy już, jak gotować na parze bez urządzenia. Jest to oczywiście możliwe, co nie znaczy, że wygodne. Być może jest to metoda na pierwszy raz, gdy nie znamy jeszcze tej formy przygotowywania dań i chcemy spróbować czegoś nowego. Docelowo, jednak warto zainwestować w parowar. Jego ogromną zaleta jest duża wydajność. W parowarze produkty mogą znajdować się na kilku poziomach, dzięki czemu zmieści się ich znacznie więcej niż w dużym garnku.

Nie ma opisu obrazu

Jak gotować na parze bez parowaru? Jakie są inne urządzenia?

 

Parowar nie jest jedyną opcją. Para jest wykorzystywana do obróbki termicznej potraw także w nowoczesnych piekarnikach do zabudowy, takich jak BEKO BIS17300BCS albo ELECTROLUX EOD6C77WZ. Innym sprzętem, który można wykorzystać do gotowania na parze, jest multicooker. Taki sprzęt, oprócz gotowania na parze, daje też możliwość gotowania tradycyjnego, duszenia potraw oraz ich odgrzewania. Za pomocą specjalnych programów automatycznych, łatwo przygotujemy ryż, mięsa, zupy, ryby, a nawet ciasto.

Gotowanie na parze bez parowaru jest możliwe!

 

Jak widać, możliwości jest bardzo dużo. Jeśli tylko postanowimy jeść zdrowiej, dzięki gotowaniu na parze, znajdzie się odpowiednie rozwiązanie do każdej kuchni. Kluczowy jest tutaj nie tyle posiadany sprzęt, co chęć wprowadzenia do swojego życia zdrowych, codziennych nawyków. Wybór pary zamiast smażenia to więcej witamin i mniej tłuszczu w diecie.

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować:

1. Jak przenieść dane z telefonu na telefon – zdjęcia, kontakty i inne?

2. Jak naładować laptop bez ładowarki?

3. Z czego składa się komputer? Podstawowe elementy

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne