Obudowy komputerowe – jak przewietrzyć swój gamingowy PC?
Wybór odpowiedniej obudowy komputerowej jest BARDZO łatwy. Jednocześnie przy kupnie „budy” (naprawdę tak się to określa w branży!) należy pamiętać o kilku charakterystykach, które zminimalizują szansę na zły model.
Zaczynając od początku, obudowy komputerowe są o wiele tańsze niż kiedyś i jest ich na rynku coraz więcej. Większość z nich ma wbudowane światełka RGB (lub LED), którymi możemy dowolnie sterować z poziomu aplikacji lub podłączając kontroler pod przycisk reset (który oczywiście pozbywa się wtedy funkcji resetu).
Napotkamy także wersje obudów ze szkiełkiem (najczęściej pleksa) lub bez. Jest to funkcja wyłącznie estetyczna, aczkolwiek istnieją także modele z panelem bez szkła, ale za to z otworkami. I tym samym płynnie przechodzimy do bardzo ważnej części akapitu, a mianowicie przepływu powietrza.
Im więcej otworów w obudowie, tym (zazwyczaj) lepiej. Pomaga to w odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Oznacza to, że do środka maszyny wejdzie więcej chłodnego powietrza i wyjdzie więcej tego ciepłego, wydalonego z podzespołów.
Należy także mieć na uwadze, że jak najwięcej otworów powinno mieć filtry przeciwkurzowe w postaci plastikowych siatek na otwory. Chroni to – jak sama nazwa mówi – przed nadmiernym osiadaniem kurzu na płycie głównej. Większość obudów wyposażona jest w takowe filtry fabrycznie i znajdują się one na szczycie, z przodu oraz na samym dole obudowy. Mowa tu szczególnie o tzw. obudowach meshowych, które charakteryzują się tym, że góra, dół oraz przód same wykonane są z cienkiej, metalowej siateczki.
Na sam koniec ważna rzecz przy samodzielnym składaniu komputera z gotowych części – obudowy mają rozmiary w różnych standardach ustalonych bardzo dawno temu przez Intela. Określa się je mianem ATX (ang. Advanced Technology Extended) i znajdziemy w nim:
- ATX – klasyczny rozmiar płyt, pasujący do większości „standardowych” obudów.
- Micro-ATX – trochę mniejsza wersja ateiksa, świetnie pasuje do troszkę mniejszych obudów.
- Mini-ITX – co bardziej spostrzegawczy mogą zobaczyć, że nazwa zmieniła się już na ITX, ponieważ nie mamy już do czynienia z ATX, a z całkowicie nową linią. Są to najmniejsze obudowy, często ze słabszymi sekcjami zasilania. Stosuje się je głównie w mini pecetach oraz budżetowych komputerach.
Jednakże to nie wszystkie rozmiary, ponieważ są różne standardy i patrząc na samą Wikipedią, znajdziemy ich dziesiątki. Same płyty ITX mają dodatkową linię prowadzącą aż do rozmiarówki „pico” oraz „mobile”. Nie ma to jednak żadnego znaczenia, gdyż wyłącznie ATX-y oraz mITX stosowane są na rynku konsumenckim.
Oczywiście, gdy kupujemy gotowego PC, to możemy całkowicie o tym zapomnieć, gdyż producenci sami zadbali o odpowiednie rozmiary obudowy i płyty głównej. Jeśli szukasz właśnie takiego komputera, to sprawdź naszą ofertę komputerów gamingowych!