MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego?

Nie ma opisu obrazu

Czy wiesz, jak podłączyć telefon do radia samochodowego przez USB lub bezprzewodowo przez Bluetooth? Trasa ze Spotify – playlistami lub podcastami – przebiegnie przyjemniej i szybciej, to sprawdzone. Sprawdź, jak podłączyć iPhone do radia samochodowego – a jak smartfon z Androidem!

Po co podłączać telefon do radia samochodowego?


Zanim przejdziemy do tego, jak podłączyć telefon do radia samochodowego, skupmy się na kluczowych motywacjach, które za tym stoją. Podłączony do radia przez USB smartfon niesie na tyle dużo korzyści, że warto robić to odruchowo! Dlaczego dobrze wyrobić sobie taki nawyk?

  • Ładowanie telefonu – zacznijmy od mniej oczywistej sprawy. Myśląc o tym, jak podłączyć telefon do radia przez USB, możemy równie dobrze odwrócić pytanie, szukając sposobów na naładowanie telefonu przez USB w samochodzie. Podpięcie smartfona do wejścia USB w radiu to jedna z możliwości! Nie jest to oczywiście najszybsze ładowanie, niemniej jednak skuteczne. Zwłaszcza, jeśli przed nami długa trasa, a nie chcemy utracić możliwości korzystania z Google Maps.
  • Strumieniowanie ulubionej muzyki – słuchając radia, jesteśmy zdani na dobór muzyki stworzony przez dziennikarzy pracujących w konkretnych stacjach. Tymczasem, odtwarzając muzykę z ulubionego serwisu streamingowego, możemy wybierać lub kreować własne playlisty. Wszystko po to, by dobrze nam się prowadziło samochód – niezależnie od gatunku muzyki, który lubimy. Podpięcie telefonu do radia przez USB pozwala w łatwy sposób strumieniować muzykę ze Spotify lub podobnego serwisu.
  • Odtwarzanie podcastów i audiobooków – niektórzy w trasie wolą posłuchać popularnych ostatnio podcastów lub odtworzyć ulubioną książkę w formie audio. To sposób na to, by w trasie, a jeszcze częściej – stojąc w korku – dowiedzieć się czegoś interesującego. Podłączając telefon do radia samochodowego, możemy korzystać z szerokiej biblioteki tego typu treści – w jakiej aplikacji odtwarzamy podcasty lub audiobooki.
  • Prowadzenie rozmów – podłączenie telefonu do radia samochodowego ułatwia też prowadzenie rozmów przez telefon. Zwłaszcza, że przyciski odbierania lub odrzucania połączeń najczęściej są przy kierownicy – zapewnia to bezpieczeństwo obsługi.
  • Korzystanie z Google Maps – w zależności od modelu radia, połączenie telefonu przez USB, pozwoli nam również na precyzyjne śledzenie trasy ustawionej w mapach Google. To wygodny sposób, zwłaszcza, jeśli to nasza preferowana nawigacja.


Lista nie wyczerpuje oczywiście zalet związanych z połączeniem smartfona przez USB do radia samochodowego, daje jednak pojęcie o korzyściach, które wynikają z takiego rozwiązania.

Jak połączyć telefon z radiem samochodowym? Możliwe opcje


Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście USB, ale nie jest to jedyna możliwość. Jak połączyć radio z telefonem? Oto możliwie sposoby:

  • kabel AUX – to rozwiązanie stosowane w starszych modelach aut. Polega on na połączeniu telefonu z radiem za pomocą specjalnego kabla wyposażonego w dwie końcówki męskie Jack 3.5 mm. Jedną z nich umieszczamy w wejściu słuchawkowym smartfona – drugą – w samochodowym odtwarzaczu. Warto podkreślić, że przy tym rozwiązaniu, nie możemy sterować odtwarzanymi plikami z poziomu radia samochodowego – musimy posługiwać się w tym celu menu telefonu. Dobrze mieć taką świadomość, bo wpływa to na zachowanie ostrożności i bezpieczeństwo. W obsługę powinien być więc zaangażowany pasażer.
  • USB – to popularne i wygodne rozwiązanie, którego najważniejsze zalety omówiliśmy już wcześniej. W dalszej części opiszemy, jak podłączyć telefon z radiem samochodowym przez USB w zależności od tego, czy mamy smartfon z Androidem, czy iOS. Do niedawna posiadacze tego pierwszego rodzaju telefonów, musieli korzystać z Android Auto nieco naokoło, w nie do końca oficjalny sposób. Pod koniec 2021 Google ogłosił aktualizację i od tej pory opcja Android Auto jest dostępna w języku polskim.
  • Bluetooth – łączność bezprzewodowa nie jest jeszcze najpopularniejszym rozwiązaniem, ale pewnie niedługo nim będzie! Parowanie urządzeń odbywa się tak samo, jak w przypadku innych sprzętów – słuchawek bezprzewodowych lub głośniczków Bluetooth. To wygodne rozwiązanie, musimy liczyć się jednak z nieco szybszym zużywaniem baterii w telefonie. Dobrze więc mieć pod ręką możliwość podładowania przez USB.


Czas przyjrzeć się najpopularniejszemu sposobowi, czyli połączeniu telefonu z radiem samochodowym przez USB. Jak to prawidłowo zrobić krok po kroku?

Jak połączyć smartfon z Androidem z radiem samochodowym?


Do niedawna, w języku polskim nie działał system Android Auto. W zgodnych z tym systemem samochodach, pozwala on na korzystanie z telefonu z systemem Android – łatwo, bezpiecznie i wygodnie. I mówimy tutaj nie tylko o odtwarzaniu muzyki czy prowadzeniu rozmów przez zestaw głośnomówiący, lecz bardziej zaawansowane opcje, jak Asystent Google, któremu można wydawać komendy głosowe. To bardzo wygodna opcja w momencie, kiedy ręce powinny spoczywać na kierownicy.
Posiadacze jakich telefonów mogą skorzystać z Android Auto? Posiadacze urządzeń z Android Pie lub starszych, którzy musieli pobierać Android Auto z nieoficjalnych źródeł, bez problemu znajdą go teraz w sklepie Play. Dla użytkowników smartfonów z Android 10, jest nieco łatwiej – w przypadku tych urządzeń, funkcja ta jest wbudowana w system.
Czy Android Auto działa tylko po podłączeniu przez USB?
Innowację przyniósł Android 11, który pozwala na bezprzewodowe korzystanie z Android Auto. Wcześniej, ta funkcja była zarezerwowane tylko dla niektórych sprzętów, takich, jak Pixel oraz niektóre telefony Samsung Galaxy.
Czy w dalszym ciągu można łączyć się z Android Auto przez USB?
Ciągle jest to możliwe, zwłaszcza, jeśli chcemy przy okazji naładować nasz smartfon – to bardzo wygodne rozwiązanie.
Jak połączyć bezprzewodowo telefon z Androidem z radiem samochodowym za pomocą Bluetooth?

  1. Włączamy Bluetooth w samochodzie.
  2. W menu radia samochodowego wybieramy możliwość połączenia się z telefonem – często będzie oznaczone słuchawką lub znakiem Bluetooth. Dokładna kolejność wyboru elementów na panelu, może różnić się w zależności od modelu radia samochodowego – dobrze więc sprawdzić poszczególne kroki w instrukcji obsługi pojazdu.
  3. Po włączeniu – system powinien wykryć nasz telefon – podobnie i my na telefonie powinniśmy zauważyć Bluetooth radia samochodowego.
  4. Klikamy parowanie urządzeń – gotowe!

Jak widzimy, proces nie jest skomplikowany i działa analogicznie do każdego rodzaju parowania urządzeń przez Bluetooth.

Jak połączyć iPhone z radiem samochodowym?


Wbrew pozorom, różnica między iPhone a Androidem, nie będzie wcale duża, jeśli chodzi o konfigurację.
Tutaj, zamiast Android Auto, mamy Car Play. Warto jednak sprawdzić, czy nasz samochód obsługuje tę usługę. Lista modeli aut jest dość spora – jej zaktualizowaną wersję znajdziemy na oficjalnej stronie Apple.
Podobnie jak w przypadku Android Auto, z Car Play można łączyć się bezprzewodowo lub przewodowo, za pomocą USB.

Jak połączyć iPhone z radiem za pomocą Car Play? To proste!

  • Jeśli łączymy się przez USB: podłączamy telefon do złącza USB. Ważne, by używać do tego oryginalnego kabla iPhone'a.
  • Jeśli łączymy się bezprzewodowo: naciskamy i przytrzymujemy przycisk poleceń głosowych na kierownicy i sprawdzamy, czy zestaw stereo znajduje się w trybie Bluetooth lub bezprzewodowym. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak wybór odpowiedniej opcji na telefonie, czyli kolejno: Ustawienia > Ogólne > Car Play > wybór naszego samochodu. Jak widać, połączenie jest naprawdę proste i intuicyjne – powinno zająć zaledwie chwilę!

A może transmiter FM?


Jeśli mamy radio samochodowe starszego typu, do którego nie możemy podłączyć USB lub połączyć się za pomocą Bluetooth, rozwiązaniem może być transmiter FM. To niewielkie urządzenie, które wpinamy do gniazda zapalniczki samochodowej, by następnie połączyć je ze źródłem danych – najczęściej, plików muzycznych. W zależności od transmitera, możemy wybrać pliki zapisane na USB lub karcie pamięci lub, jeśli zdecydujemy się na transmiter Bluetooth, sparować z telefonem przez tego rodzaju połączenie.


Później pozostaje wybranie jednej częstotliwości w radiu i na transmiterze, by móc przekazywać dźwięk. Dobrze poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego transmitera – by zdecydować się na urządzenie wysokiej jakości. Zważywszy, że ogólnie rzecz ujmując nie są to drogie sprzęty, nie warto oszczędzać, by cieszyć się możliwie jak najlepszej jakości dźwiękiem. Przed zakupem, możemy też sprawdzić ranking transmiterów. Znając te wszystkie sposoby, możemy cieszyć się ulubioną muzyką ze smartfona, jadąc samochodem. Szerokiej drogi!

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne