MM logo red
  • Dostawa Kurierem DPD na sobotę
  • Wysyłka w 24h
  • Odbiór w sklepie w 29 minut
Nie ma opisu obrazu

Jak sprawdzić kondycje baterii w telefonach iPhone i z Androidem?

Nie ma opisu obrazu

O tym, jak swobodnie możemy korzystać ze smartfona, w dużej mierze decyduje kondycja baterii. Często dbamy o odpowiednią ochronę wyświetlacza telefonu, nie myślimy jednak w dłuższej perspektywie o tym, jak zadbać o baterię. To duży błąd - w końcu dobrze działająca bateria to gwarancja płynnego działania urządzenia, a także tego, że nagle sprzęt nam się nie wyłączy w najmniej odpowiedniej chwili - oczywiście, o ile zignorujemy monity przypominające o konieczności naładowania. Jak sprawdzić stan baterii w telefonie? Jak zadbać o baterię? Podpowiadamy w tym artykule!

Jak zadbać o baterię w telefonie?


Beztrosko korzystając z wszystkich możliwych funkcji smartfona, a ten przecież oferuje ich tak wiele, nie poprawiamy kondycji naszej baterii. Przeciwnie, narażamy się na ciągłe pozbywanie energii, którą moglibyśmy zachować na bardziej przydatne procesy.Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić żywotność baterii w telefonie, zastanówmy się nad tym, dlaczego ta żywotność spada. Dzięki prostym sposobom, zadbamy o lepszą kondycję baterii i funkcjonującym telefonem będziemy cieszyć się przez dłuższy czas między naładowaniami.


Czemu warto się przyjrzeć, chcąc zadbać o żywotność swojej baterii? Oto lista elementów, na które warto zwrócić uwagę:

•  Podświetlenie ekranu – to rzecz, na którą na co dzień nie zwracamy większej uwagi. Tymczasem, zmniejszenie jasności ekranu pozwala oszczędzać baterię! Zwłaszcza, jeśli przez większość czasu korzystamy z telefonu w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. W wielu przypadkach, zredukowanie jasności nawet nie będzie dla nas zauważalne.
•  Automatyczne aktualizacje – możemy zdecydować o zahamowaniu pobieraniu uaktualnień aplikacji automatycznie. Oczywiście, wtedy obowiązek pamiętania o aktualizacjach spada na nas, jednak przy odrobinie dobrej woli i praktyki, uda nam się zbudować zwyczaj pamiętania o instalowaniu uaktualnień.
•  Umiejętne ładowanie baterii – często zdarza się, że ładujemy baterię do 100%. To błąd - lepiej ładować baterię częściej i krócej niż rzadziej i dłużej. Idealnie, gdybyśmy utrzymywali naładowanie w okolicach 50% - chociaż nie zawsze to możliwe. Powinniśmy jednak unikać całkowitego rozładowywania baterii smartfona i nie ładować go do 100%.
•  Korzystanie z telefonu podczas ładowania może obniżyć żywotność baterii. Dobrze wtedy postawić na inne sposoby spędzania czasu, aż bateria zostanie odpowiednio naładowana.
•  Korzystanie z internetu przez Wi-Fi – w ten sposób, smartfon zużywa mniej energii niż podczas łączenia się przez sieć komórkową. W dłuższym wymiarze czasu - wolniej też rozładowują telefon niż poleganie na połączeniach przez sieć 5G lub 4G.
•  Skrajne temperatury – urządzenia nie przepadają za zbyt wysokimi lub zbyt niskimi temperaturami. Tak, jak smartfony mogą wyłączać się na mrozie, mogą zachowywać się podobnie podczas przebywania w miejscach o bardzo ciepłym klimacie. Jeśli możemy, powinniśmy unikać korzystania sprzętu w takich warunkach - oczywiście, o ile nie jest to konieczne.
•  Etui na telefon podczas ładowania – co ciekawe, niektóre etui sprawiają, że podczas ładowania może mieć miejsce niekorzystna akumulacja ciepła, co prowadzi do szybszego zużywania się baterii. Dobrze jest rozważyć zdejmowanie etui na czas ładowania, a przynajmniej wtedy, gdy wiemy, że telefon musimy nie tylko trochę „podładować”, ale naprawdę naładować, by odzyskał odpowiedni poziom energii.

Tryb niskiego zużycia energii – co to jest?


Większość nowoczesnych smartfonów, jak APPLE iPhone 15, ma tryb niskiego zużycia energii. Pozwala to wydłużać czas pracy baterii. Aktywuje się samoistnie, gdy poziom baterii zbliża się do całkowitego rozładowania, a następnie wyłącza, gdy poziom naładowania baterii przekracza 80% – wskaźnik baterii zmienia wtedy kolor na żółty.
Ogranicza on wtedy takie elementy, jak: automatyczne pobieranie poczty, odświeżanie w tle, autoblokadę, zdjęcie iCloud czy łączność 5G. Wszystko po to, by maksymalnie wykorzystać pozostałą moc baterii i przedłużyć działanie sprzętu do czasu, aż zostanie on naładowany. Wtedy funkcjonowanie iPhone, wraca do normy, ze zwyczajnym korzystaniem z aplikacji. Chyba, że dokonaliśmy wcześniej opisanych wyżej zmian, które pomogą nam w optymalizacji pracy baterii.
Podobne tryby oszczędzania baterii znajdziemy też w telefonach z systemem Android, na przykład XIAOMI Redmi Note 13. Możemy je również włączyć ręcznie – wiedząc, że bateria może nam się rozładować, a przez najbliższy czas nie będziemy mieli dostępu do ładowarki – na przykład w trasie między spotkaniami.
Dobrze być przygotowanym zawczasu, aktywując odpowiedni tryb w telefonie. To proste – wystarczy przejść do „Ustawienia”, a następnie – „Bateria”, by później wybrać „Oszczędzanie baterii”. Przełoży się to na zatrzymanie odświeżania w tle i wyłączenie powiadomień. Możemy to oczywiście zrobić wcześniej ręcznie, szukając sposobów na optymalizację pracy baterii. Jeśli jednak do tej pory nie zrezygnowaliśmy z tych elementów, przejście do trybu oszczędnego, wprowadzi nam te rozwiązania automatycznie.


Czy warto korzystać z trybu oszczędzania energii? To dobre rozwiązanie, gdy liczymy się z tym, że telefon może nam się za jakiś czas rozładować, a nie będziemy mieć czasu ani możliwości, by uzupełnić energię. Lepiej aktywować ten tryb przy wyższym poziomie naładowania, co spowolni ubytek energii, niż czekać do ostatniego momentu (i na przykład włączenia automatycznie tego trybu w iPhone).

Jak sprawdzić kondycję baterii – iPhone?


W przypadku iPhone, sprawdzenie kondycji baterii, nie jest trudnym wyzwaniem. Wystarczy, że zajrzymy do „Ustawienia”, następnie „Bateria”, a później „Kondycja baterii”. Podgląd oferuje nam wiele istotnych danych na temat tego, jak przedstawia się kondycja baterii. IPhone bardzo ułatwia gromadzenie tych informacji - także po to, by pracować nad swoimi nawykami i lepiej zarządzać na przykład procesem ładowaniem baterii, unikając ładowania do 100% lub całkowitego rozładowania. To kwestia nawyków, jednak dysponując odpowiednimi danymi, łatwiej nam je kształtować w pożądany przez nas sposób. Wiedza na temat tego, co poprawić, pomoże nam wypracować schematy lepszego dbania o baterię w telefonie.
Opisany sposób sprawdzania kondycji baterii, działa dla telefonów iPhone 6 i nowszych, z z system iOS 11.3 i nowszym.

Jak sprawdzić kondycję baterii – Android?


Gdy mówimy o telefonach z Androidem, mamy na myśli zarówno smartfony ze średniej półki cenowej, jak i flagowe sprzęty, jak SAMSUNG Galaxy S24 5G. Istnieje jednak uniwersalny sposób, który pozwoli sprawdzić kondycję baterii dla wielu telefonów z tym systemem operacyjnym!
Wystarczy użyć na klawiaturze kodu: *#*#4636#*#*. Po jego wpisaniu, wyświetli się menu, w którym znajdziemy podstawowe informacje na temat baterii i jej zużycia. Sposób ten nie jest jednak na tyle uniwersalny, by zadziałał za każdym razem. Dlatego zdarza się, że może być potrzebna zewnętrzna aplikacja, którą łatwo można pobrać ze sklepu Google.
Wśród polecanych, często wymieniana jest AcuBattery lub Battery Info. Pierwsza oferuje szersze spektrum danych, w tym takie związane z kolejnymi cyklami ładowania i rozładowywania. Druga aplikacja to zaś szybkie informacje na temat baterii – jej napięciu czy temperaturze.


Oczywiście, dobrze postawić na gromadzenie możliwie pełnych danych, by móc lepiej pracować nad swoimi nawykami związanymi z korzystaniem z telefonu. Dzięki temu, bardziej będziemy przykładać się do tego, kiedy i od jakiego poziomu, ładujemy baterię.
Powyższe metody zadziałają również wtedy, gdy zastanawiamy się, jak sprawdzić pojemność baterii w telefonie. To kolejna z przydatnych informacji, która pomoże nam lepiej kształtować sposób korzystania z urządzenia, tak, by działało ono optymalnie.

Czytaj więcej