Brak polskich znaków na klawiaturze? Sprawdź, jak je włączyć!

Niedziałające polskie znaki na klawiaturze komputera to poważny problem. Taka sytuacja praktycznie uniemożliwia napisanie gramatycznie poprawnego zdania, utrudniając tym samym pracę, naukę oraz kontakt z ludźmi. Co można w takim przypadku zrobić i jak włączyć polskie znaki? To proste – czytając nasz poradnik, dowiesz się, jak przywrócić wszystkie znaki diakrytyczne!
Dlaczego w klawiaturze nie działają polskie znaki?
Istnieje kilka głównych przyczyn, przez które w klawiaturze komputera nie działają polskie znaki diakrytyczne („ą”, „ę”, „ł” itp.). Na szczęście większość problemów można łatwo zdiagnozować i naprawić za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszą.
Jakie zatem mogą być powody tego, że polskie znaki nie działają na Twojej klawiaturze?
Korzystanie z więcej niż jednego języka systemowego
Pierwszym powodem braku polskich znaków na klawiaturze jest złe ustawienie domyślnego języka na poziomie systemowym. Może się to zdarzyć, jeśli podczas instalacji systemu wybrana została więcej niż jedna metoda wprowadzania – przykładowo kombinacja polskiego oraz angielskiego. W takiej sytuacji system operacyjny Windows pozwoli korzystać z obu języków, wymuszając konieczność przełączania pomiędzy poszczególnymi układami klawiatury.
Teoretycznie selekcja obsługiwanej metody wprowadzania odbywa się w sposób manualny, jednak w praktyce ustawienie to potrafi czasem zostać zmienione przez aktualnie uruchomiony program. Może być to gra wideo, która nie ma polskiej lokalizacji i wymusza na Windowsie zmianę metody wprowadzania na anglojęzyczną.
Jednak zdecydowanie częstszym powodem przełączenia języka na obcy, w którym nie działają polskie znaki, jest nieumyślne wciśnięcie kombinacji klawiszy „lewy Alt” oraz „lewy Shift”. Może się to zdarzyć podczas pisania, kiedy to chcąc użyć dużego polskiego znaku diakrytycznego, zamiast „prawy Alt” z rozpędu wciśniesz „lewy Alt”. Zmiana języka systemowego jest także możliwa poprzez jednoczesne wciśnięcie kombinacji „Spacja” oraz klawisza „Windows”.
Jak przestawić klawiaturę na polski tryb? W tym celu użyj właśnie kombinacji „Spacja + Windows”.
Korzystanie z elektroniki kupionej poza granicami Polski
Przyczyną braku polskich znaków na klawiaturze może być też sam sprzęt. Problem ten zazwyczaj dotyczy laptopów, które produkowane były z myślą o użytkowaniu poza granicami Polski. Ich domyślny układ klawiatury jest inny niż polski, przez co nie obsługują one naszych rodzimych znaków diakrytycznych.
Diagnoza takiego problemu jest banalnie łatwa i polega na przyjrzeniu się samej klawiaturze urządzenia. Jeśli są nadrukowane na niej obcojęzyczne znaki diakrytyczne, to niezbędna może okazać się zmiana ustawień systemowych.
A jak zmienić klawiaturę na polską? W tym celu czekać Cię będzie wizyta w panelu ustawień językowych.
1. W panelu wyszukiwania zlokalizowanym w lewym dolnym rogu wpisz „Edytuj opcje języka i klawiatury” i kliknij otrzymany wynik.2. W panelu „Preferowane języki” kliknij ikonę „+ Dodaj język”.3. Wyszukaj język polski i potwierdź swój wybór.
Zmiana trybu pracy klawiatury
Za niedziałające polskie znaki może również odpowiadać samo urządzenie wejściowe. Niektóre klawiatury dla graczy, takie jak przykładowo Razer BlackWidow V3, oferują użytkownikom specjalny tryb gamingowy. Jego zadaniem jest uniemożliwienie aktywacji niepożądanych kombinacji klawiszy. W szczególności owianego złą sławą skrótu „Alt + F4”!
Funkcja ta może jednak blokować także inne kombinacje klawiszy, dlatego też w razie problemów z wprowadzaniem polskich znaków powinno się sprawdzić, czy nie została ona przypadkowo aktywowana.
Konflikt systemowy powodowany przez oprogramowanie
Pewne programy mogą sprawiać, że nie działają polskie znaki diakrytyczne, czego dobrym przykładem są niektóre menadżery haseł. Dlatego też, jeśli zauważysz, że podczas pisania nie działają Ci polskie znaki, to sprawdź, jakie aplikacje uruchomione są w tle. Staraj się stopniowo zamykać kolejne programy, jednocześnie testując, czy możesz korzystać ze znaków diakrytycznych.
Uszkodzenie urządzenia wejściowego
Scenariusz ten zdarza się niezwykle rzadko, ale warto wziąć go pod uwagę. Klawiatura to zwyczajne urządzenie mechaniczne, które w pewnym momencie może się zepsuć. W większości przypadków usterkę łatwo jest wykryć, ponieważ wciśnięcie przycisku nie spowoduje oczekiwanej reakcji systemu.
Niestety tego samego nie można powiedzieć o przycisku „prawy Alt” – w końcu niemal zawsze używany jest on w kombinacji z innymi przyciskami. Jak zatem sprawdzić, czy to właśnie on odpowiada za brak polskich znaków na klawiaturze?
Najlepiej przetestować inne popularne skróty klawiszowe. W tym celu otwórz notatnik lub inny dowolny edytor tekstu, wpisz dowolny ciąg znaków i zaznacz go, przytrzymując lewy przycisk myszy. Następnie jednocześnie wciśnij kombinację „prawy Alt” oraz „X”, oznaczającą polecenie „Wytnij”.
Jeśli fragment tekstu zniknie, to znaczy, że Twoja klawiatura jest sprawna mechanicznie. Jeśli jednak powyższa kombinacja nie wywoła żadnego efektu, to oznaczać będzie to konieczność wymiany urządzenia wejściowego na inne.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
Czytaj więcej

21. luty
Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy
Szukasz komputera gamingowego? To świetnie! Poznaj kompleksowy poradnik na temat odpowiednich podzespołów!
21. luty

19. luty
Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?
YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform do oglądania filmów online, dostarczającą użytkownikom treści z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć polskie napisy na YouTube i jak je dostosować do swoich potrzeb.
19. luty

14. luty
Co to jest smartwatch i jak działa?
Jak dokładnie działa smartwatch i co możesz zrobić z inteligentnym zegarkiem – sparowanym i bez telefonu? Znajdź odpowiedzi na te pytania i odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą smartwatch!
14. luty