Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera gamingowego?
Pierwszym elementem każdego udanego stanowiska gamingowego jest – oczywiście – odpowiedni komputer do gier. Tak naprawdę nie istnieje ostateczna definicja tworząca klarowną granicę pomiędzy pecetami „zwykłymi” oraz gamingowymi. Można jednak z pewnością zauważyć pewne różnice wynikające z potrzeb grup docelowych.
Komputery gamingowe są, zazwyczaj, po prostu mocniejsze. Mają dedykowane karty graficzne, a nie zintegrowane w procesor (tak, jak ma to miejsce w pecetach biurowych). GPU oczywiście nie może być dedykowane i jest to sformułowanie dalece niepoprawne w języku polskim, aczkolwiek w „branży” tak właśnie określa się karty graficzne jako podzespoły osobne od procesora. Mowa tutaj najczęściej o GPU z serii RTX od NVidii lub o Radeonach AMD. Na rynku znajdziemy także produkty Intela, jednakże one są względnie nowe i nieczęsto spotykane – zwłaszcza w nowych – komputerach dla graczy.
Nie ma tutaj wielkiej filozofii – im nowszy model i większy numerek, tym karta będzie po prostu mocniejsza. Chociaż można oczywiście dywagować nad różnymi stopniami opłacalności w stosunku do oferowanej wydajności, tj. czy zamiast RTXa 4060 lepszy będzie RTX 3070. I tak dalej.
Jeśli chodzi o same procesory – czasami nawet w biurowcach znajdziemy CPU, które śmiało znajdzie swoje miejsce w gamingu. Na przykład Intel i5 12400 lub Ryzen 5 5600. To bardzo popularne modele używane w wielu konfiguracjach. Jednak prawdziwymi potworami są uniwersalnie AMD Ryzen 7 7800X3D oraz Intel i5 14600, choć to właśnie wybór AMD jest zazwyczaj bardziej opłacalny.
Nie można również zapominać o odpowiedniej ilości pamięci RAM. Jeszcze do niedawna mówiło się, że 16 GB jest rozwiązaniem w zupełności wystarczającym, a same pamięci DDR5 są JESZCZE zbędnym kosztem. Zdania jednak bardzo szybko się zmieniły, ponieważ gry – chcąc nie chcąc – optymalizowane są coraz gorzej i wymagają o wiele więcej pamięci.
MINIMALNYM wymogiem stało się te 16 GB, ale warto mieć już w zanadrzu 32, aby komfortowo grać we współczesne tytuły AAA zwłaszcza. Ponadto typ DDR5 tanieje i również warto go rozważyć jako przyszłościowe rozwiązanie wobec długoletniego DDR4, który również sprawdza się okej, ale już znacząco gorzej.
Na sam koniec trzeba wziąć pod uwagę dysk SSD. Jest to nowa formuła, która nie wykorzystuje fizycznego zapisywania danych igłą na płytce magnetycznej. Dzięki temu jest mniej podatna na uszkodzenia i ZNACZNIE szybka w zapisie oraz odczycie danych. Najpopularniejszą formą nośników SSD są te wykorzystujące slot M.2 oraz interfejs PCIe 3.0 znajdujące się na płycie głównej. Jednak nie chodzi o samo przesuwanie plików pomiędzy dyskami, a o czasy ładowania i zapisu. Zarówno gry, jak i sam komputer będą działały oraz włączały się znacznie szybciej niż na starszych modelach HDD (które, swoją drogą, możemy wykorzystać do przechowywania np. dużych ilości plików drugiego kontaktu, tj. zdjęcia, filmy, dokumenty…).