MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Nowe klasy energetyczne – jak wyglądają etykiety energetyczne?

Nie ma opisu obrazu

Klasa energetyczna jest uniwersalnym sposobem na określenie, ile prądu pobiera dane urządzenie i jak głośna jest jego praca. Produkty o lepszych parametrach zużywają mniej energii, generują mniej hałasu i mniejsze rachunki – są bardziej ekologiczne. Dlatego tak często sprzedawcy podają klasy energetyczne jako kluczowy parametr całej specyfikacji. Poznaj nowe klasy energetyczne i patrz na etykiety!

Klasa energetyczna – co to znaczy?

Te oznaczenia zostaną z nami zapewne na bardzo długo – po dekadzie Komisja Europejska wprowadziła modyfikacje etykiet, tak aby parametry były bardziej czytelne dla konsumenta. Co warto wiedzieć o nowych klasach energetycznych? Według badań aż 93% konsumentów w Unii Europejskiej deklaruje, że je rozpoznaje. I aż 79% bierze je pod uwagę przy wyborze sprzętu. Nie zawsze jednak mamy pełną wiedzę na ten temat. W powszechnym rozumieniu: im bliżej początku alfabetu, tym bardziej energooszczędny produkt, więc pralka z klasą energetyczną A opłaca się bardziej niż pralka z klasą energetyczną C. To jednak nie koniec, etykieta energetyczna przekazuje o wiele więcej informacji.

Klasa energetyczna pokazuje:

  • przewidywane zużycie energii (w skali roku, w kilowatogodzinach);
  • poziom hałasu – wyrażony w decybelach i dodatkowo w skali od A do D;
  • inne informacje – na przykład pojemność lodówki w litrach.

Etykieta energetyczna ma także kod QR, który po zeskanowaniu odsyła do szczegółowych parametrów konkretnego urządzenia. Nowa klasyfikacja dotyczy takich sprzętów jak:

Normy są także zdecydowanie bardziej rygorystyczne od tych sprzed 2021 r. Wcześniej zdecydowana większość urządzeń bez trudu uzyskiwała klasę A+, A++ lub A+++. Obecnie, zależnie od kategorii produktowej, wiele urządzeń ma klasę E, F czy najniższą G. Nie ma uniwersalnego algorytmu przeliczenia starej klasy no nową. Większość telewizorów trafiła do klasy E – zostawiono miejsce na rozwój technologiczny do klas A czy B. Większość pralek otrzymała klasę C, ale są już modele klasy A. Odkurzacze czy piekarniki jeszcze czekają na klasyfikację.

Jakie są nowe klasy energetyczne

Zniknęły wszystkie „plusy”, powrócono do pierwotnego założenia oznakowania kolejnymi literami alfabetu.

  • A (najlepsza, zarezerwowana dla naprawdę ekologicznych urządzeń; klasa A nie ma już żadnych plusów)
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
  • G (najgorsza, kwalifikują się do urządzenia bardzo energożerne, np. większość telewizorów, również drogich).

Uważa się, że efektywność energetyczna jest bardzo ważna dla dalszego rozwoju gospodarczego i poprawy jakości życia. Oszczędność energii przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co ma wpływ na klimat. Oprócz tego oznacza oszczędności dla wielu gospodarstw domowych, a to istotne zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii. Związek producentów AGD APPLiA Polska podkreśla to, podając przykład lodówek. Według szacunków tej organizacji tylko w Polsce przy wymianie 1 mln lodówek na najbardziej efektywne konsumenci zaoszczędzą ok. 2 mld zł w ciągu 10 lat. Jednocześnie emisja dwutlenku węgla powinna spaść nawet o 2,5 mln ton!

Jaki sprzęt jest naprawdę energooszczędny?

Najwyraźniej widać rewolucję w etykietach energetycznych na konkretnych przykładach:

  • Telewizor Samsung QE75Q67BAU to jeden z niewielu modeli w klasie energetycznej D, większość TV ma klasę G. W tej kategorii czekamy na rozwój ekologicznych technologii.
  • Znacznie łatwiej zdobyć wyższą klasę energetyczną nowoczesnym pralkom. LG F4WV709S1BE zużywa w trakcie 100 cykli prania tylko 50 kWh i ma klasę energetyczną A.
  • Nowa klasa efektywności energetycznej jest także bezlitosna dla pralko-suszarek. Tylko niektóre są z klasą A, np. LG LSWD100E.
  • Trudno także o prawdziwie ekologiczną lodówkę. Na plus wyróżnia się np. LG GBB92MCB2P z klasą A!
  • A czy łatwo jest znaleźć ekologiczną zmywarkę? Wyróżniamy Bosch SMS4ENC06E z klasą B.

 

Co to wszystko oznacza? Zmiany na lepsze! Konsumenci szybciej dostrzegają różnice między urządzeniami, bo wysoką klasę trudniej uzyskać. Producenci będą mieć natomiast motywację, aby udoskonalać swoje produkty i dążyć do bardziej ekologicznych rozwiązań.

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne