Co ile powinna włączać się lodówka?
Gdy pierwsze uruchomienie masz już za sobą, możesz odetchnąć z ulgą. Po tym, jak lodówka osiągnęła właściwą temperaturę, głównym zadaniem urządzenia będzie utrzymywanie jej na konkretnym poziomie. Klasa energetyczna lodówki powinna być istotnym czynnikiem przy zakupie urządzenia – jest podłączona do prądu cały czas. Czemu? Ponieważ utrzymywanie właściwej temperatury w chłodziarce jest procesem ciągłym. Wystarczy, że otworzysz drzwi i dołożysz kolejne produkty, wpuszczając do środka ciepłe powietrze z zewnątrz – wówczas temperatura wewnątrz ulega zmianie i musi zostać wyrównana. Przez większość czasu silnik lodówki pracuje bardzo cicho, w sposób praktycznie niesłyszalny. Jednak co pewien czas usłyszysz wyraźnie głośniejsze działanie agregatu. Możesz odnieść wrażenie, że sprzęt włącza się na jakiś czas, a potem – wyłącza (cichnie).
W rzeczywistości utrzymywanie właściwej cyrkulacji w lodówkach z kompresorem inwerterowym trwa cały czas. Pobór energii regulowany jest płynnie, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem urządzenia. Wykres parametru wykazuje regularne wzrosty od 2 do kilkudziesięciu watów – i ponowne spadki do minimum. Tak mniej więcej co godzinę, z nielicznymi, krótkimi poborami powyżej 100 W.W sklepach – i w bardzo wielu domostwach – są też jeszcze lodówki z kompresorem tłokowym, starszego typu. To konstrukcja tańsza, jeśli chodzi o koszt zakupu, a taka sprężarka co jakiś czas całkowicie się wyłącza. Lecz w fakturze, jaką dostajesz od dostawcy energii, okaże się, że technologia jest droższa, bardziej prądożerna.
Takie lodówki generują ok. 30% zużycia energii w mieszkaniu! Trudno więc jednoznacznie określić, co ile powinna włączać się lodówka – oraz jak często i jak długo agregat będzie generował większy hałas. Przysłuchując się dokładnie pracy lodówki, można usłyszeć stukanie przypominające odgłos silnika samochodowego, dmuchanie wentylatora lub bulgotanie związane z przemieszczaniem się substancji chłodzących. Czasami możesz też zwrócić uwagę na trzask – to znak, że plastikowe elementy lodówki rozszerzają się i kurczą, co jest normalne przy zmianach temperatury. Częstotliwość pojawiania się tych dźwięków może się zwiększać lub zmniejszać, w zależności od tego, na jakim etapie cyklu chłodzenia jest lodówka w danej chwili.
Charakterystyczne dźwięki wydaje też kostkarka, gdy tworzą się w niej kostki lodu. Opisane odgłosy nie są powodem do obaw, pod warunkiem, że nie są zbyt głośne lub nie występują w sposób ciągły. Niepokojące może być natomiast bzyczenie lub brzęczenie – znak, że zostało przerwane połączenie między wężem a zaworem wodnym. Czasem, gdy urządzenie pracuje głośniej niż zazwyczaj albo częściej da się usłyszeć jego intensywne działanie, możliwe, że właśnie udało ci się wykryć awarię. Sygnałem alarmowym może być także zwiększony pobór prądu przez urządzenie (widoczny na fakturze dostawcy energii). Co robić w tej sytuacji?
- Sprawdź, czy na pewno drzwi lodówki i zamrażarki się domykają.
- Sprawdź, czy nie jest uszkodzona uszczelka.
- Upewnij się, że wewnątrz nie zbierają się lód ani szron – nowoczesne lodówki mają system No Frost, ale w przypadku awarii technologia przestaje działać.
- Zmień ustawienie temperatury – przekonaj się, czy wpłynie to na pracę lodówki. Może się okazać, że przyczyną jest awaria czujników.
- Sprawdź skraplacz – to charakterystyczna kratka, którą znajdziesz z tyłu urządzenia – jeśli jest bardzo zakurzona, może negatywnie wpływać na jakość pracy chłodziarki.
Najczęściej nieprawidłowe działanie lodówki związane jest z awarią agregatu (sprężarki) lub termostatu. Jeśli masz podejrzenia, że sprzęt nie działa prawidłowo, warto wezwać fachową pomoc.