MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Pralka nie grzeje wody – co może być przyczyną?

Nie ma opisu obrazu

Jak reagować, gdy pralka nie grzeje wody? Wyjaśniamy, co może być przyczyną takiej awarii, i jak sobie z nią poradzić. Doradzimy też, co robić, żeby podobne usterki nie pojawiały się w przyszłości. Zobacz, jak sprawdzić, czy pralka podgrzewa wodę, i w jaki sposób wykryć usterkę.

Czy pralka podgrzewa wodę?

 

Wszystkie pralki, niezależnie od pojemności wsadu, sposobu ładowania – od frontu lub od góry – czy liczby programów, działają tak samo. Aby cykl prania przebiegał prawidłowo, woda w bębnie musi mieć odpowiednią temperaturę. W innym wypadku odzież i bielizna będą niedoprane. Niestety – nie ma sposobu, aby ocenić temperaturę wody „z zewnątrz”.

 

Pralki konstruowane są w taki sposób, aby izolować ciepło z wnętrza, dlatego nawet podczas intensywnego prania w najwyższej temperaturze drzwiczki pralki czy obudowa nie powinny być znacząco cieplejsze. Jak sprawdzić, czy pralka podgrzewa wodę, jeśli masz model z dobrą izolacją? Najprostszym sposobem jest obserwacja jej pracy – jeśli woda nie jest podgrzewana, pralka szybko przechodzi przez kolejne cykle. Proces prania jest krótszy niż powinien, np. 25 minut zamiast 40. Warto odnotować, że może to również działać odwrotnie, czyli pranie będzie trwać dłużej. Dzieje się tak, ponieważ pralka próbuje podgrzać wodę, powtarzając tę czynność kilka razy.

Pralka nie grzeje wody – jakie mogą być przyczyny?

 

Masz już pewność, że pralka nie podgrzewa wody w sposób zaplanowany lub nie grzeje jej w ogóle – jaka jest tego przyczyna? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, źródeł problemu może być kilka.

  • Uszkodzona grzałka – jedna z najczęstszych awarii pralek. Grzałka odpowiada za grzanie wody, więc jeśli dojedzie do jej przepalenia, woda pozostanie zimna. Jak rozpoznać, że grzałka jest uszkodzona? Przy przepaleniu pojawia się na niej czarny nalot lub wybrzuszenia świadczące o defekcie. Może pojawić się także kamień. Grzałka w pralce znajduje się pod bębnem. Aby się do niej dostać, musisz zdjąć tylną obudowę po uprzednim odłączeniu urządzenia od zasilania. Dokładna lokalizacja grzałki powinna być podana w instrukcji obsługi.
  • Uszkodzony czujnik grzałki – jeśli grzałka wydaje się w porządku, a pralka nie grzeje wody, przyczyną problemu może być awaria czujnika grzałki, która powoduje, że nie włącza się ona w odpowiednim momencie.
  • Zablokowany filtr – jeśli dojdzie do zatkania filtra, woda może nie przepływać w odpowiedniej ilości, przez co nie dochodzi do prawidłowego grzania. Do objawów zatkania można zaliczyć także pozostawanie wody w bębnie po jej odprowadzeniu na koniec prania, nieprzyjemny zapach odzieży, a także nietypowe odgłosy podczas cyklu.
  • Awaria hydrostatu – awaria spotykana bardzo rzadko, jednak zawsze istnieje szansa na to, że to przez nią pralka nie grzeje wody. To element kontrolujący poziom wodzie w bębnie na podstawie jej ciśnienia, znajduje się pod blatem pralki.
  • Wada elektroniki – chociaż każdy producent umieszcza w swojej pralce podzespoły elektroniczne jak najlepszej jakości, nie ma rzeczy niezawodnych i może się zdarzyć, że któryś z nich ulegnie uszkodzeniu.

Niezależnie od tego, czy zepsuł się hydrostat, zapchany jest filtr czy też uszkodzeniu uległa grzałka w pralce, objawy mogą być podobne. Dlatego należy kolejno sprawdzić wszystkie wymienione podzespoły. Co robić po wykryciu awarii? Zależy od stopnia uszkodzenia danej części. Jeżeli grzałka uległa przepaleniu lub ma poważne ślady eksploatacji, warto wymienić ją na nową. W przypadku kamienia można spróbować ją oczyścić, wykorzystując do tego specjalistyczne środki lub po prostu wodę z octem.

 

Jeśli pralka nie podgrzewa wody, ponieważ filtr został zatkany, należy go jak najszybciej oczyścić. Nie trzeba w tym celu wzywać fachowca. Czyszczenie filtra pralki jest prostym zadaniem, z którym poradzi sobie każdy. W pralce znajduje się on pod klapką umieszczoną najczęściej z przodu lub z boku, przy podłodze. Należy ją otworzyć i wykręcić filtr, chwytając go i obracając w lewo. Potem wystarczy, że podstawisz go pod strumień bieżącej wody, tak by pozbyć się znajdujących na nim zanieczyszczeń. Następnie wkręcasz filtr na poprzednie miejsce, zamykasz klapkę – i gotowe.

 

Najgorzej, gdy uszkodzeniu ulegną podzespoły elektroniczne. Ich lokalizacja różni się w zależności od producenta. Główny moduł jest połączony z programatorem oraz wyświetlaczem. Jeżeli pralka jest na gwarancji, wówczas uszkodzone elementy elektroniczne powinny zostać wymienione na nowe. Jeśli jednak jest już po tym okresie, koszt naprawy lub wymiany modułu na nowy może wynosić nawet kilkaset złotych.

Nie ma opisu obrazu

Pralka nie podgrzewa wody – co robić aby uniknąć tego problemu?

 

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii grzałki lub zatkania filtra, pamiętaj o regularnej konserwacji. W pierwszym przypadku będzie to używanie odkamieniacza, w drugim – czyszczenie filtra, co producenci zalecają wykonywać raz na dwa miesiące. Obie te czynności nie wymagają dużych nakładów czasu ani finansów, a możesz dzięki temu sporo zaoszczędzić na naprawach przez fachowców!

 

Przeczytaj również:

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne