Jak wyczyścić przypalony garnek – 8 sposobów
Treść
- Dlaczego warto wiedzieć, czym wyczyścić przypalony garnek?
- Jak wyczyścić przypalony garnek wodą?
- Jak umyć przypalony garnek za pomocą octu?
- Jak wyczyścić przypalony garnek sodą oczyszczoną?
- Jak usunąć przypalenie z garnka, które jest wyjątkowo uporczywe?
- Jak wyczyścić przypalony garnek solą?
- Jak umyć przypalony garnek kwaskiem cytrynowym?
- Jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą coli?
- Co na przypalony garnek, jeśli wszystkie sposoby zawodzą?
- Jak dbać o garnki?

Każdy, kto chętnie i często gotuje, prędzej czy później będzie szukać sposobu na to, jak wyczyścić przypalony garnek. Wystarczy chwila nieuwagi! Nie musisz od razu skazywać naczynia na straty – zazwyczaj garnek można uratować. Jak się za to zabrać? Zobacz nasz poradnik, by poznać najlepsze metody oczyszczenia przypalonego garnka!
Dlaczego warto wiedzieć, czym wyczyścić przypalony garnek?
Nawet jeśli jesteś mistrzem kuchni, przyjdzie ci zmierzyć się z problemem przypalonych naczyń. Niespodziewany telefon, pukanie do drzwi albo wciągające wideo na Tik Toku mogą uśpić twoją czujność i oderwać na dłużej od mieszania potrawy. Jeszcze łatwiej o takie zdarzenie, gdy gotujesz kilka rzeczy naraz. Korzystając z kuchni gazowo-elektrycznej, trzeba liczyć się z takimi sytuacjami. To co innego niż płyta indukcyjna, która podgrzewa wyłącznie zawartość naczynia. Gdzie pojawia się płomień (zwłaszcza na dużym palniku), tam jest też ryzyko. Z tego powodu każdy, kto lubi gotować, powinien wiedzieć, jak umyć przypalony garnek.
Jak wyczyścić przypalony garnek wodą?
Przypalone resztki jedzenia łatwiej rozpuszczają się w wodzie niż bez niej. Dlatego często skuteczny okazuje się najprostszy sposób na przypalony garnek. Wystarczy wlać tyle wody, żeby przykryć dno, a następnie – doprowadzić ją do wrzenia i wyłączyć palnik. Teraz, korzystając ze szpatułki, pozostaje dokładnie zeskrobać osad. Pamiętaj, żeby używać takiej, która nie zarysuje garnka! Wybierz szpatułkę z silikonu albo z drewna.
Alternatywnym sposobem dla zwykłej kranówki jest użycie wody gazowanej. Dwutlenek węgla działa skutecznie na garnki i patelnie z powłoką teflonową.
Jak umyć przypalony garnek za pomocą octu?
Ocet to powszechnie znany domowy środek do robienia porządków. Przyda się do czyszczenia pralki albo lodówki, a nawet odkamieniania czajnika. Okazuje się, że przy ratowaniu przypalonych garnków także może być pomocny! Jak go używać? Tak samo jak wody. Wlej odpowiednią ilość do środka, zagotuj i przystąp do czyszczenia, korzystając ze szpatułki. Ocet pomoże ci pozbyć się tych zabrudzeń, z którymi nie udało się uporać za pomocą gorącej wody. Ważne – nie używaj octu do czyszczenia garnków emaliowanych, bo to może zniszczyć ich strukturę.
Jak wyczyścić przypalony garnek sodą oczyszczoną?
Soda oczyszczona to kolejny domowy środek do zadań specjalnych! Radzi sobie z usuwaniem rozmaitych zabrudzeń – także z przypaleniami. Chcąc wyczyścić garnek za pomocą sody, należy rozsypać proszek obficie na dnie naczynia i dodać tyle wody, żeby stworzyć mieszaninę o konsystencji pasty. Pastę z wody i sody powinno się równomiernie rozprowadzić po przypalonej powierzchni i pozostawić na 15-20 min. W następnym kroku wystarczy opłukać garnek, usuwając ręcznie rozpuszczone resztki jedzenia. To bardzo skuteczny sposób w przypadku garnków zrobionych ze stali nierdzewnej, emaliowanych, ceramicznych i żeliwnych. Naczynia aluminiowe są zbyt delikatne i mogą ulec uszkodzeniu.
Jeśli nie masz w domu sody oczyszczonej, możesz użyć również proszku do pieczenia.
Jak usunąć przypalenie z garnka, które jest wyjątkowo uporczywe?
Używanie wody, sody i octu to najbardziej znane metody. Jest także sposób na przypalony garnek, który łączy skuteczność tych opisanych wcześniej. Należy użyć wszystkich trzech sposobów jednocześnie! Ocet miesza się z wodą w proporcjach dwa do jednego, a po zagotowaniu tego roztworu – dodaje sodę. Tak przygotowaną miksturę trzeba zostawić do ostygnięcia. Następnie, po usunięciu nadmiaru wody, można rozpocząć czyszczenie rozpuszczonego osadu.
Jak wyczyścić przypalony garnek solą?
Potrzebujesz więcej pomysłów? Sięgnij po sól kuchenną. Pół szklanki soli wymieszaj z dwiema szklankami wody i pozostaw na dnie naczynia na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Potem pozostaje doczyścić garnek gąbką. Soli można używać także do czyszczenia na sucho. W tym przypadku posypane obficie solą dno naczynia szoruje się za pomocą szczotki albo gąbki. Używanie soli sprawdzi się przede wszystkim przy usuwaniu przypalonych zabrudzeń z garnków żeliwnych. W przypadku naczyń aluminiowych, ceramicznych czy teflonowych występuje ryzyko uszkodzenia ich powłoki!
Jak umyć przypalony garnek kwaskiem cytrynowym?
Inny domowy środek czyszczący, po który możesz sięgnąć, to sproszkowany kwasek cytrynowy. Jeśli chcesz go zastosować do pozbycia się spalenizny, wysyp kilka łyżeczek na dno i ścianki brudnego garnka. Po chwili zalej gorącą wodą – taki roztwór gotuj przez kilka minut. Gdy woda z kwaskiem ostygnie, możesz przystąpić do czyszczenia za pomocą gąbki.
Jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą coli?
Cola to jeden z najpopularniejszych napojów gazowanych na świecie. Poza walorami smakowymi ma także kilka innych zalet. Znana jest np. jego skuteczność jako środka do udrażniania rur i odpływów. Cola pomoże też rozprawić się ze spalenizną. Napój wlewa się do garnka jak wodę, a następnie – podgrzewa aż do wrzenia. Potem trzeba zmniejszyć ogień i gotować jeszcze przez 15-20 min. Po ostygnięciu wystarczy opróżnić garnek, przetrzeć go dokładnie gąbką i wypłukać.
Co na przypalony garnek, jeśli wszystkie sposoby zawodzą?
Wykorzystując opisane sposoby na przypalony garnek, powinieneś poradzić sobie z tym problemem. Co jednak, gdy żaden z nich nie będzie skuteczny? W ostateczności można sięgnąć po detergenty! W tej roli sprawdzą się pokruszone tabletki do zmywarki lub proszek do prania. Kilka łyżek proszku trzeba wsypać na dno garnka, a następnie wymieszać z dwiema szklankami ciepłej wody. Potem, tak samo jak w przypadku soli, pozostawia się roztwór na kilka godzin i zmywa rozpuszczone resztki. To dobry sposób na garnki ze stali nierdzewnej. Naczynia aluminiowe i emaliowane mogą być na to zbyt delikatne, więc lepiej nie ryzykować!
Jak dbać o garnki?
Wiesz już, czym umyć przypalony garnek. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, jak unikać przypaleń i zachować żywotność naczyń na dłużej. Kluczowe będzie używanie odpowiedniej wielkości palnika, a także zachowywanie właściwej temperatury. Pamiętaj, że ogień powinien podgrzewać dno naczynia, a nie jego ścianki. Jeśli palnik jest zbyt duży, pojawią się przebarwienia po bokach. Nie należy też gwałtownie zmniejszać lub zmniejszać siły grzania. Wszystkie zmiany powinny odbywać się stopniowo. Ostatnia ważna kwestia to unikanie wszelkich ostrych przyrządów, które mogą uszkodzić dno – metalowych łyżek czy druciaków.
Dobrej jakości garnki mogą służyć przez wiele lat – pod warunkiem, że będziesz o nie dbać. Wybierając modele z podwójnym albo potrójnym dnem, możesz liczyć na ich długowieczność. To inwestycja, która się opłaca, bo wtedy garnki wymienia się rzadziej i dzięki temu – ponosi niższe koszty. Jednak nawet te wykonane z materiałów najwyższej klasy z czasem będą się zużywać. Gdy widzisz, że garnek jest już wysłużony i podane powyżej sposoby na czyszczenie okazują się nieskuteczne, czas pożegnać się z naczyniem i kupić nowe. Tylko gdzie właściwie wyrzucić stary garnek? Nie mając odpowiedniej wiedzy, wiele osób wkłada go prostu do odpadów zmieszanych – a to błąd! Garnki powinny trafiać do pojemnika przeznaczonego do odpadów metalowych.
Czytaj więcej

21. luty
Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy
Szukasz komputera gamingowego? To świetnie! Poznaj kompleksowy poradnik na temat odpowiednich podzespołów!
21. luty

19. luty
Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?
YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform do oglądania filmów online, dostarczającą użytkownikom treści z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć polskie napisy na YouTube i jak je dostosować do swoich potrzeb.
19. luty

14. luty
Co to jest smartwatch i jak działa?
Jak dokładnie działa smartwatch i co możesz zrobić z inteligentnym zegarkiem – sparowanym i bez telefonu? Znajdź odpowiedzi na te pytania i odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą smartwatch!
14. luty