MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory? Czy zawsze da się to zrobić?

Nie ma opisu obrazu

Kiedy jeden TV znajduje się w salonie, a drugi w sypialni, pokoju dziecka czy kuchni, pojawia się pytanie, jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory. Skorzystaj z rodzielacza sygnału TV, aby podłączyć dwa lub więcej odbiorników do jednej anteny naziemnej. Przeczytaj, jaką działa rozdzielacz antenowy oraz jak go używać!

Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny naziemnej? Poznaj funkcje rozdzielacza antenowego


Większość gospodarstw domowych odbiera sygnał za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Do tego celu potrzebne są dwa elementy: antena i odbiornik telewizyjny oraz – opcjonalnie – dekoder. Podłączenie jest proste, jeśli masz jeden telewizor. Co jednak, kiedy chcesz oglądać różne programy na dwóch lub więcej odbiornikach? Zakup dodatkowych dekoderów anten byłby nie tylko kosztowny, ale i niepraktyczny. Z kolei jeden sygnał DVB-T, a także DVB-T2 rozdzielony na większą liczbę telewizorów, byłby za słaby, żeby wyświetlać obraz w prawidłowy sposób. Ucierpiałby na tym także dźwięk.

  • Oferta
    Telewizory

    Telewizory na podium!

    Polecane telewizory

    Sprawdź najlepsze telewizory do oglądania sportu i nie tylko!

Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory? Użyj rozdzielacza antenowego


Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny naziemnej? Tu z pomocą przychodzi rozdzielacz antenowy (ang. splitter) – nieduże urządzenie o pudełkowym kształcie wykonywane z metalu. Koszt jest niewielki, kupisz go już za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych w zależności od wybranej wersji. Rozdzielacz ma jedno wejście (na antenę) oraz różną liczbę gniazd wyjścia sygnału. Rozróżniamy m.in. rozgałęźniki dwuwyjściowe, trzywyjściowe itp. Wybierając typ rozdzielacza antenowego, kieruj się liczbą telewizorów, do których chcesz doprowadzić sygnał.

Rozdzielacz antenowy – jak podłączyć to urządzenie?


Przygotuj rozdzielacz sygnału. Następnie doprowadź kabel antenowy do każdego odbiornika telewizyjnego, korzystając ze wszystkich wyjść: dwóch, trzech, czterech itp. Nie zapomnij połączyć rozdzielacza z anteną i – jeśli Twój wybór padł na rozgałęziacz aktywny – podłącz go do prądu. Wskazówka: zadbaj o to, aby kabel antenowy dochodził do różnych dekoderów. Wtedy każdy telewizor będzie wyświetlał odmienny program: serial, film czy informacje.

Nie ma opisu obrazu

Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny satelitarnej?


Podczas zakupu rozdzielacza antenowego, musisz zwrócić uwagę na ważną kwestię. Jeśli mówimy o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, sygnał jest nadawany na określonych częstotliwościach: 174-790 MHz, a w standardzie DVB-T2 do 700 MHz. Rozdzielając sygnał antenowy w przypadku telewizji satelitarnej, sygnał lokowany jest w zakresach 950–2150 MHz, więc rozgałęźnik musi obsługiwać podane zakresy – na jednym, dwóch czy trzech wyjściach.

Uwaga na stratę mocy sygnału, czyli rozdzielacze pasywne i aktywne


Rozgałęziacze do sygnału antenowego są dostępne w dwóch wersjach: pasywnej i aktywnej. Pierwsza nie wymaga podłączenia do zasilania, za to jej działanie wiążę się ze stratą mocy sygnału. W jakich okolicznościach rozdzielacz pasywny wystarczy? Kiedy siła sygnału wynosi od 0,001 do 0,005 V (pamiętaj, że musisz podzielić wartość przez liczbę odbiorników). Na obniżenie mocy sygnału wpływ mają tzw. tłumienia – tym większe, im więcej rozgałęzień.
Jak wygląda to w praktyce? Uznaje się, że normą jest tłumienie od 4 do 6 dB.  Rozdzielacz pasywny dla:
●    dwóch telewizorów – 4 dB straty mocy;
●    trzech telewizorów – 8 dB straty mocy;
●    czterech telewizorów – 11 dB straty mocy.
Natomiast rozgałęziacz aktywny musi być podłączony do zasilania, a dodatkowo jest wyposażony we wzmacniacz, który niweluje stratę sygnału. Negatywnie na moc sygnału wpływa też odległość między rozdzielaczem a odbiornikiem telewizyjnym. Nie powinna być większa niż 10–15 m. Jeśli sygnał będzie zbyt słaby, trzeba koniecznie zainstalować wzmacniacz przed rozdzielnikiem, który również wymaga podpięcia do prądu.

Jedna antena, dwa telewizory – podsumowanie


Rozdzielacz antenowy to przydatne urządzenie, które pozwala rozdzielić sygnał na dwa lub więcej telewizory: w kuchni, sypialni czy pokoju dziecka. Istotną zaletą rozgałęziacza jest nie tylko uniknięcie zakupu kolejnych dekoderów lub anten, ale przede wszystkim swoboda w aranżowaniu wnętrza pod kątem oglądania ulubionych programów. Niewielkie wymiary i cena rozdzielacza antenowego sprawiają, że jest to przedmiot, który przyda się w wielu gospodarstwach domowych.

Przeczytaj także:

Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne