MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jakie szkło czy folię do telefonu wybrać? Które rozwiązanie jest lepsze?

Nie ma opisu obrazu

Szkło hartowane czy folia – co lepiej ochroni smartfona przed uszkodzeniem, co jest wygodniejsze? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, to dobrze. Nowoczesne telefony są delikatne, dlatego na pewno warto myśleć o ich ochronie. Dowiedz się, jakie szkło na telefon lub jaką folię wybrać!

Jakie szkło czy folię do telefonu wybrać?

Ekran to zdecydowanie najważniejsza część każdego smartfonaTo jakość wyświetlacza w dużym stopniu wpływa na cenę i decyduje o tym, czy jesteśmy zadowoleni z telefonu. To też najdelikatniejsza część, w największym stopniu narażona na uszkodzenia. Jeśli chcemy spać spokojnie i nie obawiać się każdego upadku smartfona mamy dwie możliwości.

W tym tekście postaramy się przekonać, że warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie na ekran. Taką funkcję mogą pełnić folia ochronna albo szkło hartowane. Jakie jednak szkło do telefonu wybrać? A może zdecydować się na folię? W artykule doradzamy, co będzie lepsze oraz wskazujemy konkretne modele.

Folia ochronna czy szkło hartowane na telefon?

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Przede wszystkim należy podkreślić, że folie to rozwiązanie tańsze od szkła. Są one z reguły cienkie i nie aż tak wytrzymałe jak szkło. Dobrze chronią przez zarysowaniami, ale już niekoniecznie przed rozbiciem ekranu. Hartowane szkło zapewnia zatem zazwyczaj lepszą ochronę przed upadkami. Wyjątkiem są jednak smartfony o zaokrąglonych brzegach – w tym przypadku to bardziej elastyczna folia chroni lepiej niż sztywne szkło.
Wybór sposobu ochrony telefonu nie pozostaje także bez wpływu na parametry ekranu. Używanie folii może zmniejszyć kąty widzenia, a nawet zniekształcić kolory widoczne na wyświetlaczu. Myśląc o tym, co lepsze – folia czy szkło hartowane – warto także uwzględniać sytuację wyjściową. Jeśli nasz smartfon już w standardzie jest pokryty ochronnym szkłem Gorilla Glass, być może zabezpieczenie w postaci folii okaże się całkowicie wystarczające.

Jaka folia na telefon jest odpowiednia?

Kupując folię ochronną, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Dopasowanie do ekranu – folia powinna idealnie przylegać do ekranu.Z tego powodu nie warto kupować modeli uniwersalnych, a wyłącznie te dopasowane do konkretnego modelu smartfona. Najlepsza folia na telefon to taka, która idealnie leży, nic nie zasłania i nigdzie nie odstaje.
  • Jakość wykonania – łatwo daje się wyczuć, czy materiał, z którego wykonano folię, jest odpowiedniej jakości. Dobre akcesoria są odpowiednio grube i łatwo się przyklejają. Kiepskie folie nie tylko chronią w niewystarczający sposób, ale również mogą zniekształcać kolory na wyświetlaczu oraz pogarszać kąt widzenia.
  • Cenę – folie ochronne na smartfona można kupić już za 10 zł, niemniej bardzo niska cena to poważny sygnał ostrzegawczy. Lepiej sięgać po markowe produkty, a nie tanie odpowiedniki nieznanego pochodzenia. Czasem markową folię dobrej jakości można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie na wyprzedaży. Zwłaszcza jeśli nie szukamy folii do najnowszego modelu telefonu, a do takiego sprzed paru lat. 

Jakie szkło ochronne na telefon?

Jeśli chcemy zainwestować w szkło zamiast folii, również trzeba ten zakup przemyśleć. Do tego samego smartfona może być na rynku wiele modeli szkieł od różnych producentów. Jakie szkło hartowane na telefonŻeby to ocenić, warto popatrzeć na te parametry:

  • Twardość szkła – nie ma bezpośredniego wpływu na pęknięcia, ale na ochronę przez zarysowaniem – jak najbardziej tak. Twardość jest mierzona w skali Mohsa od 1 do 10. Jeśli obawiamy się zarysowania ekranu na przykład przez klucze czy monety znajdujące się w kieszeni, najlepiej szukać szkieł, które oznaczone są jako H9.
  • Grubość – może się znacznie różnić, a wpływa nacodzienny komfort przy korzystaniu z telefonu. Grubsze szkło to większe wymiary i waga telefonu – warto mieć to na uwadze, zwłaszcza gdy nawet bez dodatkowego szkła telefon już jest dość masywny.
  • Jakość materiałów– tu warto polegać na opiniach innych użytkowników. Można zapytać znajomych, jakie szkło hartowane na telefon wybrali, i kierować się ich opinią. Materiał dobry jakościowo nie tylko chroni, ale pozostaje również niezauważalny. Z dobrym szkłem ekran dotykowy wygląda dokładnie tak samo jak wcześniej i równie łatwo się go używa. 
  • Zakres ochrony – nie każdy model działa dokładnie tak samo. Trzeba mieć to na uwadze, kupując szkło hartowane. Jakie będzie lepsze? To, które ochroni przed większą liczbą niebezpieczeństw.

Czy ma znaczenie, jakiej firmy szkło hartowane na telefon wybierzemy? Jeśli jest to znana marka, to raczej nie. Kluczowe jest, aby szkło było właściwie dobrane do konkretnego modelu telefonu. 
Warto pamiętać także o tym, że w kategorii szkieł ochronnych występują różne produkty. Producenci akcesoriów ochronnych dostrzegli oczywiste ograniczenia, jakie ma sztywne szkło, i stworzyli ciekawą alternatywę, jaką jest szkło hybrydowe. 

Folia czy szkło na telefon? Jest jeszcze jedno rozwiązanie


Hybryda łączy w sobie zalety szkła i folii. Takie zabezpieczenie składa się z kilku warstw i cechuje dużą elastycznością. Jego grubość to zazwyczaj 2-3 mm. Szkło hybrydowe łatwiej dopasowuje się do kształtu telefonu (także zaokrąglonych krawędzi). Jednak nawet to rozwiązanie nie jest pozbawione pewnych mankamentów. Chociaż dobrze chroni przed ewentualnymi upadkami, znacznie gorzej radzi sobie z zarysowaniami. Jeśli zatem największym zagrożeniem dla ekranu jest zarysowanie przez znajdujące się w kieszeni klucze czy monety – wybierz szkło hartowane. Jeśli najbardziej niebezpieczny wydaje się upadek, lepiej zaopatrzyć się w szkło hybrydowe. Niezależnie od tego, jakie szkło do telefonu wybierzemy, trzeba się będzie zająć także jego montażem.

Jak zainstalować folię lub szkło hartowane na telefon?

Bez względu na to, jakie szkło albo folię na telefon wybierzemy, ich montaż na smartfon wcale nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby wyświetlacz był bardzo dokładnie oczyszczony. Wszelkie drobinki kurzu na ekranie mogą utrudnić założenie folii, sprawiając, że dostanie się tam powietrze. Trzeba też bardzo precyzyjnie dopasować kształt, uwzględniając obecność wszystkich złączy, przycisków aparatów i innych wystających elementów. Gdy samodzielnie próbujemy nakleić element ochronny, często nie udaje się to za pierwszym razem i jesteśmy zmuszeni kupić produkt jeszcze raz. Z tego powodu dobrze jest powierzyć usługę specjalistom. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż w tym samym sklepie, w którym kupiliśmy folię albo szkło. 

Szkło czy folia? Nie warto oszczędzać!

Oszczędzanie na zabezpieczeniu zazwyczaj nie kończy się dobrze. Zbita szybka generuje zdecydowanie wyższe koszty niż odpowiednia ochrona zawczasu. To, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w smartfonie, zależy od modelu, ale zawsze to większa kwota niż inwestycja szkło hartowane czy folia. Pamiętajmy, że nawet szkło HAMA Premium Crystal Glass do Apple iPhone 12/12 Pro o twardości 10H kosztuje… ok. 30 zł.
Podsumowując: zabezpieczenie ekranu przed zarysowaniami i pęknięciem jest bardzo ważne, więc nie należy liczyć na szczęście i tej kwestii bagatelizować. Rozsądnie dobrana folia albo szkło na ekran to powinien być pierwszy zakup zaraz po telefonie!
Na koniec - jeszcze jedna ciekawostka. Wraz z rosnącą popularnością inteligentnych zegarków, które świetnie współgrają ze smartfonami, pojawia się zapotrzebowanie także na inne produkty – ochronne folie na smartwatch! W sklepach dostępna jest na przykład folia ochronna SMART ENGINEERED do Huawei Watch albo folia ochronna SMART ENGINEERED do Apple Watch (44 mm).

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne