MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Czy lodówkę można przewozić na leżąco? Jak ją przetransportować?

Nie ma opisu obrazu

Nie wiesz, czy lodówkę można przewozić na leżąco? Jeśli planujesz w najbliższym czasie transport takiego sprzętu, warto to sprawdzić. Niezależnie od tego, czy chcesz się zająć wszystkim samodzielnie, czy skorzystać z pomocy firmy, powinieneś wiedzieć, jak przewozić lodówkę. Właściwe ułożenie i zabezpieczenie są konieczne, żeby w nowym miejscu działała prawidłowo. Wyjaśniamy krok po kroku, jak się za to zabrać!

Transport lodówki – dlaczego to takie trudne?


Transport dużych urządzeń AGD to jedno z większych wyzwań, przed którymi stajesz, wymieniając sprzęt w kuchni. Spore rozmiary i ciężar nie ułatwiają tego zadania. Przy tym wszystkim pojawiają się bariery architektoniczne, takie jak schody, wąskie futryny, brak windy, trudny dojazd pod drzwi budynku. To wszystko sprawia, że zamawiając nowe urządzenie, zastanawiasz się, jak przewozić lodówkę, kuchenkę czy zmywarkę. Zwłaszcza transport tego pierwszego urządzenia jest problematyczny ze względu na budowę, która narzuca sporo ograniczeń.

Jak przewozić lodówkę ze sklepu? Zrobisz to na kilka sposobów


Zanim odpowiemy, czy można przewozić lodówkę w pozycji leżącej, warto jeszcze wspomnieć o różnych wariantach transportu.Kupując lodówkę, masz do wyboru kilka opcji. Na którą się zdecydować? To zależy od możliwości czasowych, tego, jakim samochodem dysponujesz i czy masz ekipę zaangażowanych pomocników.
Przewożenie lodówki kupionej w sklepie online może odbywać się na kilka sposobów.

  • Dostawa do domu – zamówiona lodówka trafi pod twoje drzwi w określonym terminie. Nie musisz zaprzątać sobie głowy tym, czy lodówkę można przewozić na leżąco, czy nie jest to wskazane – zyskujesz pewność, że fachowcy dowiozą sprzęt profesjonalnie i bezpiecznie!
  • Dostawa do domu z wniesieniem – ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy mieszkasz w budynku bez windy, winda znajduje się na półpiętrze bądź po prostu nie masz ochoty ani możliwości transportowania lodówki bezpośrednio do mieszkania. W tym wariancie także nie martwisz się, jak przewozić lodówkę – specjaliści robią to za ciebie.
  • Dostawa z wniesieniem i dodatkowymi usługami – to wygodny sposób, by móc od razu rozpocząć korzystanie z zamówionego urządzenia. W MediaMarkt masz do wyboru pakiety. Jeden obejmuje wniesienie, ustawienie i przygotowanie urządzenia do podłączenia, drugi zaś – wniesienie, ustawienie i podłączenie chłodziarko-zamrażarki. Inna dodatkowa usługa, na którą możesz się zdecydować, to przełożenie drzwi w lodówce, by otwierały się w drugą stronę. Podłączenie lodówki to duże wyzwanie dla osoby, która nigdy tego nie robiła. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że nie zrobisz niczego źle, a sprzęt będzie działał tak, jak obiecuje producent, warto skorzystać z usług dodatkowych.
  • Odbiór w sklepie – to ostatnia opcja transportu lodówki, gdzie odpowiedzialność za bezpieczne dowiezienie sprzętu na miejsce jest po stronie kupującego. Może się wydawać, że to okazja, by zaoszczędzić na dostawie i uniknąć dostosowania swojego harmonogramu dnia do terminów dostaw. To jednak opcja dość ryzykowna, bo żeby dobrze ją zrealizować, potrzebujesz nie tylko ludzi, sprzętu i pojazdu, ale przede wszystkim wiedzy o tym, jak transportować lodówkę. Musisz wiedzieć, czy lodówkę można przewozić na leżąco.

Jak przewozić lodówkę podczas przeprowadzki?


Fachowcy realizujący usługi dla sklepu AGD dobrze wiedzą, jak przewozić lodówkę. Dlatego o transport nowego sprzętu możesz być spokojny. A co w sytuacji, gdy się przeprowadzasz i trzeba przetransportować nie fabrycznie zapakowany sprzęt, tylko użytkowany już model? Taka sytuacja wymaga dodatkowych przygotowań. Przed planowaną datą przewiezienia lodówki:

  • opróżnij ją ze wszystkich produktów;
  • wyjmij także ruchome elementy – szuflady, półki, pojemniki na jajka;
  • odłącz lodówkę od zasilania – minimum 4 godziny przed planowanym transportem!

W przypadku lodówki side-by-side należy także zakręcić zawór dozujący wodę w dystrybutorze. Tak przygotowaną lodówkę można samodzielnie transportować. Trzeba tylko wiedzieć jak! Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania i rozwiewamy wątpliwości.

Czy można przewozić lodówkę na leżąco?


Lodówkę należy generalnie przewozić pionowo. Czy można przewozić lodówkę w pozycji leżącej? Można, choć wiąże się to z ryzykiem. To wynika z konstrukcji układu, który odpowiada za proces chłodzenia. Umieszczenie lodówki na płasko sprawi, że olej z agregatu może dostać się do instalacji chłodzącej. Efekt? Zniszczenie urządzenia, które przecież dużo kosztuje! Dlatego jeśli nie masz odpowiedniego środka transportu, zamiast myśleć o „upchnięciu” lodówki do auta osobowego, lepiej skorzystać z dostawy realizowanej przez profesjonalne firmy. Koszt będzie znacząco niższy niż koszt zakupu nowej lodówki – w miejsce tej uszkodzonej w transporcie. Zasady transportu określa szczegółowo każdy producent w instrukcji obsługi, dlatego wybierając określony model, dobrze zerknąć do tego dokumentu – dostępnego choćby online, na stronie firmy, której logo widnieje na twoim urządzeniu.

Nie ma opisu obrazu

Czy lodówkę No Frost można przewozić na leżąco?


Transport lodówki na leżąco nie jest wskazany. Może się jednak zdarzyć, że z różnych powodów nie będzie innego wyjścia. Połóż urządzenie na jednym z boków. Pod żadnym pozorem nie należy kłaść lodówki przodem albo tyłem do podłoża!

Na którym boku przewozić lodówkę?


Optymalnym rozwiązaniem jest zawsze transport lodówki w pionie. Jeśli samochód dostawczy jest odpowiednio wysoki, właśnie w takim położeniu powinna się znajdować lodówka przez całą drogę. Jeśli nie ma takiej możliwości, dopuszczalny jest transport na boku lewym lub prawym, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia kompresora. Najważniejsze, aby po ponownym postawieniu lodówki odczekać kilkanaście godzin przed włączeniem. To czas potrzebny do tego, by olej, który mógł się dostać do rurek wychodzących z kompresora, powrócił na swoje miejsce.

Jak zabezpieczyć lodówkę w transporcie?


Zarówno ustawienie pionowe, jak i transport lodówki na leżąco, wymagają właściwego przygotowania. Decydując się na własny transport, powinieneś mieć do dyspozycji duży samochód, najlepiej vana o wysokości ponad 2 m – zależnie od wymiarów lodówki – aby ustawić ją pionowo. Sprzęt na czas przewożenia trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Przydatnym rozwiązaniem będą taśmy zabezpieczające drzwi przed otwarciem, a także sporo folii bąbelkowej do owinięcia urządzenia. Wewnątrz auta urządzenie należy przypiąć za pomocą systemu specjalnych pasków lub lin – by w razie gwałtownego hamowania się nie przesuwało. Firmy dostawcze dysponują odpowiednimi zabezpieczeniami i wiedzą, jak je zainstalować. Decydując się na samodzielny transport, dobrze najpierw dokładnie sprawdzić, jak dobrze przymocować lodówkę wewnątrz samochodu. Mogą pomóc w tym instrukcje i tutoriale z YouTube’a lub konsultacja z bardziej doświadczonymi osobami.

Czy lodówkę można położyć podczas wnoszenia?


Przewiezienie lodówki na miejsce to dopiero połowa sukcesu – czeka cię jeszcze jej wniesienie! Ze względu na gabaryty do dostarczenia lodówki do mieszkania zwykle trzeba co najmniej dwóch osób. Czy każdą lodówkę da się wnieść w pozycji pionowej? Jeśli mowa o modelu podblatowym, to jest taka możliwość. W przypadku większych rozmiarów – to praktycznie niemożliwe. Głównie ze względu na to, że po drodze masz przecież do pokonania drzwi i schody! Czy lodówkę można położyć podczas wnoszenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami.
O czym pamiętać przy wnoszeniu lodówki?

  • Staraj się trzymać lodówkę w pozycji jak najbardziej pionowej. Jeśli konieczne jest przechylenie lodówki, należy się starać, by kąt nachylenia nie był większy niż 75°.
  • Podczas noszenia po schodach lodówka powinna być układana drzwiami do przodu, a skraplaczem do tyłu.
  • Nie chwytaj za żadne wystające, boczne części – może to prowadzić do uszkodzenia sprzętu.
  • Wnosząc lodówkę w dwie osoby, jedna powinna odpowiadać za stabilizację urządzenia, pilnując, by zbytnio się nie przechylało.

Udało się przewieźć lodówkę – co dalej?


Jeśli podczas transportu stosowałeś się do najważniejszych zasad wyjaśniających, jak przewozić lodówkę i zachowałeś ostrożność podczas jej przenoszenia, możesz odetchnąć z ulgą. Chłodziarka dotarła w całości i możesz z niej korzystać…, ale nie od razu! Zaleca się, żeby lodówka po transporcie i instalacji we właściwym miejscu pozostała jeszcze 2-4 godziny, zanim zostanie podłączona do gniazdka sieciowego. W przypadku transportu lodówki na boku zaleca się jeszcze dłuższe oczekiwanie – producenci zalecają 12-24 godziny! Dodatkowy czas potrzebny jest do tego, by olej chłodniczy wrócił na swoje miejsce. Pamiętaj również o właściwym wypoziomowaniu lodówki!

Jak przewozić lodówkę – podsumowanie


Teraz już wiesz, czy można przewozić lodówkę na leżąco, w jaki sposób ją wnosić, a także ile czasu trzeba odczekać od transportu do uruchomienia. Pamiętaj, że to delikatny sprzęt, z którym należy obchodzić się ostrożnie!

Zobacz również inne artykuły: