MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak odetkać zatkany zlew? Sprawdzone sposoby

Nie ma opisu obrazu

Gdy woda stoi zamiast spływać, czujesz nieprzyjemny zapach i słyszysz podejrzane bulgotanie, to znak, że trzeba poszukać sposobu na to, jak odetkać zlew. Zdarza się, że odpływu dostaną się resztki jedzenia, a także fusy, obierki czy skorupki jajek – woda z opłukanych naczyń nie jest wówczas we właściwy sposób odprowadzana do rur. Zamiast wpadać w panikę, trzeba działać. Zobacz, jak odetkać zlew w kuchni prostymi metodami!

Jak odetkać zatkany zlew domowym sposobem?

 

Zamiast od razu biec do sklepu, by kupić specjalne detergenty, możesz najpierw sięgnąć po to, co masz pod ręką. Znajdziesz pewnie w domu ocet oraz sodę oczyszczoną – to powszechnie znane i cenione naturalne środki o szerokim zastosowaniu. Przydadzą się na przykład do odkamieniania czajnika albo czyszczenia przypalonego garnka. Okazuje się, że mogą też pomóc przy udrożnieniu odpływu!

 

Zobacz, jak odetkać zlew za pomocą sody oczyszczonej i octu:

  • wsyp do zapchanego zlewu pół szklanki sody i wlej pół szklanki octu;
  • zatkaj odpływ szmatką i poczekaj, aż zajdzie reakcja chemiczna między tymi substancjami;
  • po mniej więcej 30 min zalej zlew gorącą wodą.

Stosując ten prosty domowy sposób, możesz uporać się z zatkanym zlewem bez wzywania hydraulika i ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Jeśli w kuchni akurat zabraknie sody i octu, możesz wziąć proszek do pieczenia. W tym przypadku do zablokowanego odpływu wsypuje się całe opakowanie, które należy zalać gorącą wodą. Efekty powinny być widoczne po upływie 15 min. Pozostanie ci tylko ponownie wypłukać zlew – tym razem korzystając z letniej wody.

 

Następnym domowym sposobem jest użycie soli kuchennej. Sól, gdy zaleje się ją wrzątkiem, może rozpuścić resztki zalegające w odpływie – działa więc podobnie jak soda i ocet.

 

Ostatnim środkiem czyszczącym, który ma szansę zadziałać, jest kwasek cytrynowy. Aby liczyć na odpowiednie efekty, należy wsypać do zapchanego zlewu dwa opakowania, a następnie – zalać dużą ilością letniej wody.

 

Odetkanie zlewu naturalnymi metodami jest proste, tanie i ekologiczne. Dobrze sięgnąć po takie rozwiązania – najprawdopodobniej w zupełności wystarczą.

Jak odetkać zapchany zlew za pomocą chemii?

 

Gdy soda i ocet albo proszek do pieczenia zawiodą, trzeba postawić na mocniejszą ingerencję – jak np. preparat do udrażniania rur i odpływów. Takie środki pozwalają udrożnić nawet mocno zatkany zlew – szczególnie, jeśli zator powstał tuż pod odpływem. Chemiczne substancje czyszczące tworzy się przede wszystkim na bazie wodorotlenku sodu. Pamiętaj, to preparaty silnie żrące i niebezpieczne dla skóry. Trzeba zadbać o przechowywanie w miejscu niedostępnym dla dzieci. Jeśli będziesz używać detergentów zgodnie z instrukcją i w ochronnych rękawiczkach, nie masz jednak powodów do obaw. Zazwyczaj producenci zalecają podobny schemat działania jak przy preparatach do udrażniania toalet. Po wlaniu właściwej ilości płynu należy chwilę odczekać, a potem obficie spłukać odpływ.

Mechaniczne sposoby na zatkany zlew

 

Dobrze jest znać także inne sposoby na to, jak odetkać zlew. Oprócz różnych płynów można także zdecydować się na użycie narzędzi. Na pewno doskonale znasz gumowy przepychacz, stosowany również do udrażniania WC, umywalki czy odpływu w wannie. Żeby pozbyć się stojącej wody, należy zatkać otwór przelewowy, a następnie przystawić gumowy kielich do odpływu i energicznie dociskać, używając drążka. Czynność powinno się powtarzać tak długo, aż woda zacznie prawidłowo spływać.

 

Bardziej zaawansowaną wersją zwykłego przepychacza jest pompka do udrażniania rur. Kupisz ją za mniej niż 100 zł – taniej niż wizyta fachowca.

 

Ale to nie koniec możliwości! Inne narzędzie przydatne w walce z zalegającymi odpadkami to sprężyna kanalizacyjna, zwana również żmiją lub spiralą. Takim sprzętem często posługuje się wezwany na pomoc hydraulik. Możesz spróbować i ty! Sprężyna skonstruowana jest w ten sposób, że na jednym końcu znajduje się ostry szpic, a na drugim – korba. Standardowa długość to 5 m, chociaż są też sprzedawane dłuższe wersje, do bardziej skomplikowanych instalacji.

 

Jeśli chcesz z niej skorzystać:

  • zdejmij syfon;
  • następnie za pomocą korby wkręcaj drut, aby przedostał się w głąb odpływu. Potrzebna będzie pomoc drugiej osoby – jedna trzymać sprężynę, a druga – kręci korbą;
  • później pozostaje tylko wyciągnąć drut, kręcąc korbą w przeciwną stronę.

 

Gdy odpadków zatykających rurę jest bardzo dużo, czynność trzeba powtarzać kilkakrotnie, za każdym razem usuwając z wyciągniętej sprężyny zabrudzenia, które się do niej przykleją. Spirala (sprężyna) to, podobnie jak pompka, niewielki wydatek i dobra inwestycja. Zakupiony sprzęt masz pod ręką w razie sytuacji awaryjnej.

 

Używanie sprężyny wymaga siły, precyzji i odrobiny cierpliwości – nie jest więc dla każdego. Osobom, które chciałyby odetkać zlew samodzielnie, ale w nieco prostszy sposób, polecamy spiralę z napędem elektrycznym. Niektórzy używają spirali w postaci nakładki na wiertarkę.

Co robić, gdy zlew jest dalej zapchany?

 

Teraz już wiesz, jak odetkać mocno zatkany zlew. Co jednak w sytuacji, gdy wszystkie metody zawodzą? Czasami to nie brud czy odpadki są największym problemem. Winę mogą też ponosić usterki konstrukcyjne, powstałe przy tworzeniu instalacji kanalizacyjnej. Jeśli przy montażu popełniono błędy, zlew może wciąż się zapychać – niezależnie od twoich starań. W tej sytuacji warto wezwać specjalistę, żeby to dokładnie zweryfikować i dokonać niezbędnych poprawek.

Nie ma opisu obrazu

Jak uchronić się przed zatkaniem zlewu?

 

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego zamiast martwić się zatkanym zlewem, staraj się nie doprowadzać do sytuacji, by taki problem w ogóle powstał. Tylko jak to zrobić?

 

Przede wszystkim nie należy traktować kuchennego zlewu jak śmietnika. Wiele odpadków po prostu nie powinno tam trafiać. Dotyczy to przypalonych resztek potraw, ale również gorącego tłuszczu z patelni. Może on po zastygnięciu zalegać w rurze, tworząc barierę nie do pokonania. Warto zatem na co dzień starannie kontrolować, co trafia do zlewu. Możesz też umieścić w odpływie sitko, które skutecznie zatrzyma zdecydowaną większość zanieczyszczeń. Nawet jeśli w pełni nie zażegna, to przynajmniej znacząco opóźni pojawienie się problemu ze stojącą wodą.

 

Niektórzy idą o krok dalej i decydują się na specjalny młynek do odpadów organicznych, nazywany też rozdrabniaczem lub rozdrabniaczem zlewozmywakowym. Dobrej jakości sprzęt tego typu rozbija odpady do wielkości 2 mm, by w takiej formie trafiły wprost do rury kanalizacyjnej.

Jak odetkać zlew? To proste!

Po zapoznaniu się z poradnikiem już wiesz, jakie są możliwości, gdy zlew odmówi ci posłuszeństwa i przestanie należycie spełniać swoją funkcję. Sposobów na udrożnienie jest sporo – możesz sprawdzać je po kolei, zaczynając od tych najprostszych. Najlepiej na co dzień uważać, by w zlewie nie lądowały odpadki, które mogą go zatkać. Dzięki temu uda ci się uniknąć konfrontacji z zapchanym odpływem. A to przecież nic przyjemnego!

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne