MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak poprawić jakość kamerki? Jak prawidłowo ją ustawić?

Jak ustawić kamerkę w laptopie, aby uzyskać odpowiednią jakość obrazu? Zobacz nasz poradnik.

Zastanawiasz się, jak ustawić kamerkę w laptopie, aby uzyskać optymalną jakość obrazu podczas wideorozmów? Słusznie. Oprócz samego urządzenia wewnętrznego lub wbudowanego w nasz komputer istotna jest także konfiguracja. Dowiedz się, jak poprawić kamerkę oraz co robić, aby uzyskać najlepsze efekty!

Coraz więcej ważnych spraw załatwiamy przez internet. Do przestrzeni wirtualnej przeniosły się także spotkania – nie tylko robocze rozmowy z ze współpracownikami, ale także spotkania rekrutacyjne, konferencje czy przetargi. A zatem, żeby wypaść profesjonalnie, musimy dołożyć wszelkich starań, nie tylko szykując odpowiednią prezentację, ale też dbając o kwestie techniczne. Stabilne łącze internetowe i właściwie ustawiona kamera to podstawa. Jeśli wiemy po poprzednich spotkaniach, że nasz obraz był kiepskiej jakości, a inni prelegenci byli dobrze widoczni, to znaczy, że warto coś z tym zrobić.

Co decyduje o obrazie w kamerce?


O tym, jaki obraz widzi odbiorca, decyduje wiele różnych czynników. Właściwie można podzielić je na cztery kategorie:

  • możliwości sprzętu,
  • ustawienia aplikacji, w której odbywa się spotkanie,
  • jakość łącza internetowego,
  • otoczenie nagrywanej osoby.


W pierwszej kolejności należy ocenić potencjał, jaki mamy na starcie – czy to korzystając z wbudowanej kamery w laptopie, czy z dodatkowej kamery zewnętrznej. Każdy sprzęt ma określone parametry – maksymalną rozdzielczość czy szerokość widzenia. Wiadomo, że na przykład wbudowana kamera w najnowszym MacBooku będzie zapewniała lepszy obraz niż kamerka w tanim, przestarzałym laptopie. Znaczcie szersze możliwości zyskamy jednak, korzystając z zewnętrznego sprzętu. Zewnętrzna kamera ma własne oprogramowanie, gdzie ustawimy szerokość obrazu, balans bieli, ostrość i inne parametry.
To jednak nie oznacza, że wspomniane ustawienia będą z nami przez cały czas. Tak naprawdę wiele ograniczeń narzuca aplikacja, z której korzystamy. Teoretycznie najlepszą jakość transmisji zapewnia live na YouTube – tam możemy teoretycznie osiągnąć nawet rozdzielczość 4K. W przypadku Facebooka czy ClickMeeting standardowa rozdzielczość to skromne 720p.
Jednak samo włączenie się do spotkania nie oznacza, że już nie mamy wpływ na obraz. Warto przyjrzeć się ustawieniom dostępnym w ramach konkretnej aplikacji.
Przykładowo na popularnej platformie Zoom można:

  • zmienić proporcje obrazu,
  • włączyć funkcję lustrzanego odbicia,
  • włączyć funkcję upiększania wygląda, która jest w praktyce rozmyciem mającym zamaskować niedoskonałości.


Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej na testowym spotkaniu wypróbować wszystkie opcje i zobaczyć, przy jakich ustawieniach wypadamy korzystniej. Takie sprawdzenie kamery w laptopie na próbę z pewnością podniesie naszą pewność siebie podczas ważnego spotkania na żywo.

Jak poprawić jakość kamerki?


Wiemy zatem, jak ustawić kamerkę. Czy możemy być pewni sukcesu? Jeszcze nie. Warto zadbać także o to, co znajduje się wokół nas.

  • Przede wszystkim powinniśmy usunąć wszelkie elementy odwracające uwagę od naszej postaci.
  • Idealnie, jeśli będziemy występować na tle białej lub innej jednolitej powierzchni.
  • Bardzo ważne jest także oświetlenie! Gdy w pomieszczeniu będzie zbyt ciemno, jakość obrazu z pewnością nie będzie odpowiednia. Dlatego należy pamiętać o tym, żeby przebywać raczej w jasnych pomieszczeniach.
  • Stosując sztuczne oświetlenie, powinniśmy natomiast pamiętać, aby mając kilka źródeł światła, stosować oświetlenie o tej samej temperaturze barwowej. Jeśli światło jest zbyt ostre, można spróbować je zmiękczyć za pomocą softboxa lub bądź parasolki dyfuzyjnej.

Jak poprawić jakość kamerki? Jak prawidłowo ją ustawić?

Jaką kamerkę kupić do spotkań wideo?


Najskuteczniejszym sposobem na to, jak poprawić jakość kamerki, może być po prostu zakup profesjonalnego urządzenia. Tylko które wybrać?
Szukając odpowiedniego sprzętu, można albo przejrzeć listę urządzeń rekomendowanych przez twórcę aplikacji, albo dokonać wyboru samodzielnie. Poniżej znajdziesz listę sprawdzonych kamer internetowych, które polecamy.

  • Kamera internetowa TRUST Tyro Na początek prosta kamera na USB z maksymalną rozdzielczością Full HD, funkcją autofocus i automatycznym balansem bieli. Można położyć ją na biurku, zamocować na statywie lub przyczepić do ekranu za pomocą klipsa. Waga kamerki to tylko 80 g.
  • Kamera internetowa LOGITECH C922 Pro Stream 960-001088 Profesjonalna kamera do rozmów, nagrań i streamów. Ma funkcję śledzenia twarzy z wykorzystaniem SI, dzięki czemu zapewnia dokładną ostrość i ekspozycją niezależnie od tego, w której części kadru się znajdujemy. Co ważne, kamera ma też wbudowane wielokierunkowe mikrofony, dzięki czemu znakomicie wypada także ścieżka audio.
  • Kamera internetowa LOGITECH StreamCam Biały 960-001297 Kamera z funkcją śledzenia twarzy i inteligentnego kadrowania. Uchwyt do monitora posiada możliwość przechylania i obracania, a nawet montażu na statywie. Wbudowana elektroniczna stabilizacja obrazu zmniejsza drgania kamery w wyniku przypadkowych uderzeń lub ruchu. Podwójny mikrofon wielokierunkowy jest wyposażony w filtr redukujący wszystkie szumy.
  • Kamera internetowa RAZER Kiyo Pro RZ19-03640100-R3M1 Następna propozycja dla wymagających użytkowników, a zwłaszcza graczy i streamerów. Inteligentna matryca optymalizuje parametry obrazu do zmieniających się warunków oświetleniowych. Kamera zapewnia żywe kolory i szerokie kąty widzenia. Jeśli mamy dobrą kamerę i wiemy, jak ją ustawić, możemy mieć pewność, że odbiorcy będą zadowoleni z jakości transmisji lub nagrania. Warto zadbać o ten aspekt, jeśli chcemy być uznawani za profesjonalistów!

Czytaj więcej

Mężczyzna sprawdzający dane treningowe na zegarku sportowym.
Rankingi

14. marzec

Ranking zegarków sportowych 2025 – jaki model wybrać?

Sprawdź naszą ofertę najlepszych zegarków sportowych!

14. marzec

Dowiedz się więcej o Ranking zegarków sportowych 2025 – jaki model wybrać?
Chłopak grający na smartfonie z rankingu telefonów gamingowych.
Rankingi

28. luty

Ranking telefonów gamingowych – najlepsze smartfony do gier!

Sprawdź nasze propozycje telefonów gamingowych!

28. luty

Dowiedz się więcej o Ranking telefonów gamingowych – najlepsze smartfony do gier!
Nawigacja samochodowa na szybie
Rankingi

26. luty

Najlepsza nawigacja samochodowa i dla ciężarówek – ranking

Jeśli szukasz najlepszej nawigacji samochodowej lub do ciężarówki, sprawdź ranking 2025 z urządzeniami TomTom oraz Garmin!

26. luty

Dowiedz się więcej o Najlepsza nawigacja samochodowa i dla ciężarówek – ranking