Laptop dla programisty – o czym pamiętać?
Zawód programisty jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Zapotrzebowanie jest olbrzymie, więc programiści mogą liczyć na wiele ofert pracy i korzystne warunki zatrudnienia. Doniesienia o rosnących zarobkach tej grupy zawodowej sprawiły, że wiele osób zaczęło aspirować do roli specjalisty od programowania albo ucząc się na własną rękę, albo szukając kursów i szkoleń. Szybkie przebranżawianie w tym kierunku nie jest jednak takie proste. Umiejętność programowania zdobywa się latami. Co więcej, oprócz znajomości konkretnego środowiska i doświadczenia, trzeba mieć odpowiednie narzędzia do pracy. Jaki laptop dla programisty będzie dobry? Już wyjaśniamy.
Laptopy dla programistów – najważniejsze cechy
Chcąc kupić komputer dla programisty, należy skupić się na tym, aby dobrze nadawał się do tego typu pracy. Co będzie ważne?
- Wydajny procesor – niezależnie od tego, czy preferujemy rozwiązania od marki Intel, czy AMD, należy brać pod uwagę wyłącznie modele 4-rdzeniowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mierzyć wyżej i sprawdzić też modele z procesorem podzielonym na 6 albo 8 rdzeni.
- Szybki dysk SSD – dziś już właściwie standard we wszystkich laptopach, nawet budżetowych. Te dyski pracują ciszej niż starsze dyski HDD i nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Czy dla programisty duże znaczenie ma pojemność? Niekoniecznie. Większość użytkowników powinna się zadowolić przestrzenią dyskową na poziomie 256 GB, chociaż bez problemu znajdzie się w dobrej cenie także laptopy z dyskiem o pojemności 512 GB.
- Ekran – powinien być duży i mieć odpowiednio wysoką rozdzielczość. To raczej dyskwalifikuje większość laptopów 13 albo 14-calowych.
- Wygodna klawiatura – to, czy wolimy klawiaturę o niskim, czy o wysokim skoku, to kwestia indywidualnych preferencji. Natomiast warto podkreślić, że klawiatura powinna być odpowiednio duża, aby bezbłędnie trafiać we wszystkie klawisze. Mile widziane jest także, żeby była podświetlana. Kwestia klawiatury w laptopie będzie jednak mniej istotna, jeśli zdecydujemy się korzystać na co dzień z klawiatury zewnętrznej. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, nie można zapomnieć o tym, żeby należycie o nią dbać! Przydatne wskazówki na ten temat można znaleźć w poradniku, jak wyczyścić klawiaturę – w laptopie i zwykłą?
- Solidna bateria – im dłużej laptop wytrzyma bez ładowania, tym lepiej. Zwłaszcza jeśli pojawią się nieprzewidziane kłopoty, jak na przykład przerwy w dostawie prądu.
W laptopie do programowania, jak widać, nie potrzeba wielu rzeczy, które są w laptopach do gier. Potężna karta graficzna i rozbudowany system chłodzenia mogą okazać się całkowicie zbędne. Z drugiej strony, programista nie żyje samą pracą. Jeśli po godzinach relaks z grą będzie potrzebny, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym i sięgnąć po laptop dla graczy. Z programowaniem też da sobie świetnie radę.
Jaki laptop do nauki programowania?
Szukając modelu dla początkujących, należy kierować się podobnymi zasadami, co dla starych wyjadaczy. Jedynym ograniczeniem może być tutaj zasobność portfela użytkownika. Jak szukać budżetowych opcji? Na pewno nie należy oszczędzać na procesorze. Do rozważenia jest natomiast zakup laptopa o słabszych parametrach ekranu albo z przeciętnej jakości klawiaturą. Dlaczego? Ponieważ zawsze można podłączyć do laptopa zewnętrzny monitor albo klawiaturę na USB lub bezprzewodową na Bluetooth.