MM logo red
  • Darmowa dostawa od 99 zł
  • Wysyłka w 24h
  • Odbiór w sklepie w 29 minut
Nie ma opisu obrazu

Jaki laptop do programowania wybrać? TOP 3 modele

Nie ma opisu obrazu

Laptop do programowania wybiera się trochę inaczej niż laptop gamingowy albo komputer do prac biurowych. Jakimi kryteriami kierować się, szukając idealnego sprzętu? Jaki laptop dla programisty będzie dobry? Właśnie na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Laptop dla programisty – o czym pamiętać? 


Zawód programisty jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Zapotrzebowanie jest olbrzymie, więc programiści mogą liczyć na wiele ofert pracy i korzystne warunki zatrudnienia. Doniesienia o rosnących zarobkach tej grupy zawodowej sprawiły, że wiele osób zaczęło aspirować do roli specjalisty od programowania albo ucząc się na własną rękę, albo szukając kursów i szkoleń. Szybkie przebranżawianie w tym kierunku nie jest jednak takie proste. Umiejętność programowania zdobywa się latami. Co więcej, oprócz znajomości konkretnego środowiska i doświadczenia, trzeba mieć odpowiednie narzędzia do pracy. Jaki laptop dla programisty będzie dobry? Już wyjaśniamy.

Laptopy dla programistów – najważniejsze cechy


Chcąc kupić komputer dla programisty, należy skupić się na tym, aby dobrze nadawał się do tego typu pracy. Co będzie ważne?

  • Wydajny procesor – niezależnie od tego, czy preferujemy rozwiązania od marki Intel, czy AMD, należy brać pod uwagę wyłącznie modele 4-rdzeniowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mierzyć wyżej i sprawdzić też modele z procesorem podzielonym na 6 albo 8 rdzeni.
  • Szybki dysk SSD – dziś już właściwie standard we wszystkich laptopach, nawet budżetowych. Te dyski pracują ciszej niż starsze dyski HDD i nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Czy dla programisty duże znaczenie ma pojemność? Niekoniecznie. Większość użytkowników powinna się zadowolić przestrzenią dyskową na poziomie 256 GB, chociaż bez problemu znajdzie się w dobrej cenie także laptopy z dyskiem o pojemności 512 GB.
  • Ekran – powinien być duży i mieć odpowiednio wysoką rozdzielczość. To raczej dyskwalifikuje większość laptopów 13 albo 14-calowych.
  • Wygodna klawiatura – to, czy wolimy klawiaturę o niskim, czy o wysokim skoku, to kwestia indywidualnych preferencji. Natomiast warto podkreślić, że klawiatura powinna być odpowiednio duża, aby bezbłędnie trafiać we wszystkie klawisze. Mile widziane jest także, żeby była podświetlana. Kwestia klawiatury w laptopie będzie jednak mniej istotna, jeśli zdecydujemy się korzystać na co dzień z klawiatury zewnętrznej. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, nie można zapomnieć o tym, żeby należycie o nią dbać! Przydatne wskazówki na ten temat można znaleźć w poradniku, jak wyczyścić klawiaturę – w laptopie i zwykłą?
  • Solidna bateria – im dłużej laptop wytrzyma bez ładowania, tym lepiej. Zwłaszcza jeśli pojawią się nieprzewidziane kłopoty, jak na przykład przerwy w dostawie prądu.

W laptopie do programowania, jak widać, nie potrzeba wielu rzeczy, które są w laptopach do gier. Potężna karta graficzna i rozbudowany system chłodzenia mogą okazać się całkowicie zbędne. Z drugiej strony, programista nie żyje samą pracą. Jeśli po godzinach relaks z grą będzie potrzebny, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym i sięgnąć po laptop dla graczy. Z programowaniem też da sobie świetnie radę.

Jaki laptop do nauki programowania?


Szukając modelu dla początkujących, należy kierować się podobnymi zasadami, co dla starych wyjadaczy. Jedynym ograniczeniem może być tutaj zasobność portfela użytkownika. Jak szukać budżetowych opcji? Na pewno nie należy oszczędzać na procesorze. Do rozważenia jest natomiast zakup laptopa o słabszych parametrach ekranu albo z przeciętnej jakości klawiaturą. Dlaczego? Ponieważ zawsze można podłączyć do laptopa zewnętrzny monitor albo klawiaturę na USB lub bezprzewodową na Bluetooth.

Laptopy dla programisty – top 3


To laptop z wyświetlaczem Full HD o przekątnej ekranu 16,1 cala. Szybką, wydajną pracę w tym modelu gwarantuje 12-rdzeniowy procesor Intel Core i5-12500H o takowaniu do 4,5 GHz. Laptop HP Victus ma 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci wewnętrznej na dysku SSD. Sprzęt ten nadaje się do pracy z wymagającymi programami graficznymi i do zabawy z najnowszymi grami – to wszystko dzięki karcie NVIDIA GeForce RTX 3060. Klawiatura wyspowa ma część numeryczną i jest podświetlana, żeby łatwiej można było korzystać z klawiszy także po zmroku, przy słabym oświetleniu. Za sprawą funkcji Fast Charge, można szybko naładować akumulator – od 0% do 50% uzupełnimy energię w ciągu ok. 30 minut. Inną zaletą się dwugłośnikowy system audio i technologia HP Audio Boost.

Komputer o standardowej przekątnej ekranu, czyli 15,6 cala. Ekran NanoEdge ma rozdzielczość Full HD i dobre kąty widzenia – maksymalnie 178 stopni. Mocną stroną jest także powłoka antyodblaskowa. Pracę urządzenia kontroluje czterordzeniowy procesor Intel Core i5-1035G1, wspierany przez 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Komputer daje też potencjalne możliwości rozbudowy. Jest tu wolny slot na dodatkową kość pamięci RAM, a także miejsce na dodatkowy dysk 2,5 Sata. Za grafikę odpowiada zintegrowana karta Intel HD. Klawiatura typu chiclet ma wydzieloną część numeryczną, dodatkowym udogodnieniem jest czytnik linii papilarnych. Komputer ma cztery porty USB, wejście HDMI i wejście słuchawkowe. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, dzięki czemu konstrukcja jest dość lekka – laptop waży mniej niż 2 kg.


Programistom może spodobać się także Lenovo Ideapad 3. Zastosowany w tym modelu procesor mobilny AMD Ryzen 5 5500U z układem graficznym Radeon ma 6 rdzeni, 12 wątków, 11 MB pamięci podręcznej. Maksymalna częstotliwość taktowania w trybie Boost to 4.0 GHz. Komputer ma 8 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci wewnętrznej. W porównaniu z innymi komputerami dla programistów ten model jest dość mobilny – waży tylko 1,62 kg.

Jaki laptop do programowania wybrać?

Nasz ranking to jedynie kilka przykładowych propozycji, które spełniają podstawowe wymagania związane z takim sprzętem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby programować na innym laptopie. To w dużym stopniu kwestia preferencji programisty, jego przyzwyczajeń i sympatii do konkretnej marki. Chociaż wymieniliśmy tutaj modele z Windowsem, należy pamiętać, że wielu programistów, którzy są wiernymi fanami Apple, wybiera komputery MacBook.


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Jaki telefon do 2500 zł kupić? Ranking smartfonów
  2. Najlepsze telefony Samsung – jaki wybrać? Ranking 2024
  3. Woda w lodówce – co zrobić? Dlaczego się zbiera?

Czytaj więcej
Kobieta depilująca nogi depilatorem z rankingu.
Rankingi

20. wrzesień

Jaki depilator laserowy wybrać? Ranking depilatorów IPL 2024

Masz już dosyć tradycyjnych metod depilacji i szukasz rozwiązania, które pomoże Ci cieszyć się jedwabiście gładką skórą dłużej? To właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking najlepszych depilatorów IPL, które pomogą Ci usunąć niechciane owłosienie bez konieczności umawiania sesji w profesjonalnym salonie.

20. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki depilator laserowy wybrać? Ranking depilatorów IPL 2024
Jaki soundbar Sony? Ranking 2024
Rankingi

19. wrzesień

Jaki soundbar Sony? Ranking 2024 i poradnik

Kupiłeś telewizor, a teraz wybierasz najlepszy soundbar Sony? Ranking 2024 prezentuje topowe modele z tegorocznego portfolio (linia Theatre Bar) oraz hity sprzedażowe. Poza samymi listwami polecamy zestawy Sony: soundbar plus subwoofer oraz większe, z dodatkowymi głośnikami. Sprawdź soundbary Sony – ranking jest też poradnikiem, który wyjaśnia nazewnictwo i cechy oraz podpowiada, jak połączyć listwę z TV, aby skorzystać z technologii Dolby Atmos i DTS:X!

19. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki soundbar Sony? Ranking 2024 i poradnik
Studentka korzystająca z iPada do notatek.
Rankingi

3. wrzesień

iPad na studia - jaki wybrać? Ranking 2024

Tablety są nieocenione podczas robienia notatek, przygotowywania projektów lub - po prostu - do przeglądania ulubionych multimediów. Aby ułatwić ci wybór odpowiedniego urządzenia, przygotowaliśmy ranking w oparciu o specyfikację i cenę. Przeczytaj i wybierz swojego idealnego iPada na studia!

3. wrzesień

Dowiedz się więcej o iPad na studia - jaki wybrać? Ranking 2024