MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu? Ranking

Nie ma opisu obrazu

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu będzie odpowiedni? Poniższy poradnik powinien pomóc znaleźć odpowiedź. Chociaż każdy smartfon i każdy laptop mają wbudowane mikrofony i kamerki, myśląc o twórczości artystycznej albo po prostu dobrej zabawie, szuka się bardziej profesjonalnych rozwiązań. Jak wybrać właściwy model do wokalu? Na co zwrócić uwagę? Zapoznaj się z artykułem i wybierz najlepszy mikrofon do wokalu!

Dla kogo mikrofon do nagrywania wokalu?

 

Mikrofon może pełnić wiele różnych funkcji i przydawać się w rozmaitych sytuacjach. Dlatego zakup może okazać się perspektywiczny, nawet jeśli zmienią się priorytety i zamiast wokalnej kariery postanowimy użyć go w innym celu.

 

Jak można używać mikrofonu?

 

  • Do nagrywania swojego śpiewu – chociaż szansa na solową karierę i zostanie gwiazdą jest zwykle niewielka, warto nagrywać wokalne popisy swoje lub dziecka – chociażby po to, żeby mieć świetną pamiątkę i w przyszłości wracać do tych występów.
  • Do karaoke – w tej zabawie nie liczy się wrodzony talent, bo przecież „śpiewać każdy może”. Z prawdziwym mikrofonem, zabawa w karaoke jest o wiele lepsza niż bez niego. Mając w zanadrzu takie urządzenie, można zorganizować świetną zabawę dla rodziny i znajomych, bez konieczności odwiedzania lokalu, który ma mikrofon na stanie.
  • Do nagrywania podcastów – podcast to dziś bardzo popularna forma audio. Nie brakuje chętnych do słuchania ciekawych rozmów na rozmaite tematy. Warunkiem jest jednak możliwość nagrania głosu w odpowiednio dobrej jakości, a o to będzie zdecydowanie łatwiej, gdy będzie się mówić prosto do mikrofonu.

 

Jak widać, zastosowań mikrofonu do nagrywania wokalu jest całkiem sporo, więc znajdują się konkretne powody, żeby zagościł on w domu. Mikrofon może być prezentem na urodziny, prezentem na Gwiazdkę albo nagrodą za dobre stopnie dla ucznia o zainteresowaniach muzycznych.

Jaki mikrofon do wokalu wybrać? Najważniejsze cechy i rodzaje mikrofonów

 

Zanim zaczniemy poszukiwania mikrofonu, warto jeszcze zdefiniować, czego właściwie potrzebujemy. Wiadomo, że zadaniem mikrofonu jest rejestrowanie dźwięku. Rzecz w tym, że można to robić na różne sposoby. Pierwszym kryterium, które dzieli mikrofony na kategorie jest to, w jaki sposób zbierany jest dźwięk. 

 

Idąc tym tokiem rozumowania, można wyróżnić:

  • mikrofony wielokierunkowe, które zbierają dźwięk pochodzący z każdej strony,
  • mikrofony jednokierunkowe, rejestrujące dźwięk tylko z przodu.

 

Do zastosowań amatorskich lepiej sięgnąć po mikrofon jednokierunkowy. Wprawdzie używanie go wymaga odpowiedniego ustawienia, ale za to inne dźwięki otoczenia i niewytłumione szumy nie będą się nagrywać, co miałoby miejsce w przypadku mikrofonu wielokierunkowego, zwanego także dookólnym. Osobną kategorię stanowią mikrofony dwukierunkowe, które dokładnie rejestrują dźwięk z przodu i z tyłu, za to ignorujący dźwięki z boków. Może sprawdzić się przy nagraniach duetów czy podczas nagrywania wywiadu.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu mikrofonu? Charakterystyka kierunkowa to nie jedyna rzecz, która będzie istotna przy wybieraniu odpowiedniego modelu. Jest jeszcze kilka innych czynników decydujących o tym, czy mikrofon sprawdzi się, czy raczej nie.

 

  • Długość przewodu – decyduje o tym, jak dużą będziemy mieli swobodę ruchu. Część mikrofonów wyposażonych jest w wymienny przewód połączeniowy, a inne modele mają przewód zamontowany na stałe.
  • Rodzaj złącza – oznacza obsługiwany interfejs niezbędny żeby podłączyć mikrofon na przykład do wzmacniacza. Najczęściej mikrofony mają złącza mini jack 3,5 mm, jack 6,3 mm lub XLR.
  • Jakość wykonania – zastosowane materiały i ergonomia wpływają na komfort używania – dobry chwyt, a także wagę.

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu – ranking

 

Mikrofony do nagrywania wokalu można zakupić zarówno w wyspecjalizowanych sklepach muzycznych, jak również u dystrybutorów oferujących pełen przekrój urządzeń elektronicznych. Z wielu dostępnych możliwości wyszczególniliśmy kilka przykładowych modeli, które powinny przypaść do gustu.

1. miejsce mikrofon THOMSON M152

 

To mikrofon dynamiczny wyposażony w kabel długości 3 m. Dysponuje wtykiem Jack 6,35 mm, ale za pomocą przejściówki w zestawie można go wpiąć także do znacznie popularniejszego gniazda Jack 3,5 mm. Mikrofon jest wyposażony w membranę 30 mm, która zapewnia bardzo dobrą jakość dźwięku. Przemyślany system zbierania i przetwarzania sygnału sprawia, że można go też używać do głośnych źródeł dźwięku i instrumentów muzycznych. Ponadto mikrofon posiada system tłumienia dynamicznych wstrząsów.

2. miejsce mikrofon HAMA DM 40

 

To także mikrofon dynamiczny na długim kablu. Jego minimalne pasmo przenoszenie to 90 Hz, a maksymalne 10 000 Hz. Ten mikrofon o klasycznym kształcie podłączymy do standardowego gniazda Jack 3,5 mm oraz do gniazda 6,35 mm. Waży ok. 250 g.

3. miejsce mikrofon VIVANCO DM 30

 

To opcja budżetowa, ale na początek może wystarczyć. Mikrofon tego typu kupimy już za ok. 50 zł. Jest to mikrofon monofoniczny z  impedancją 500 Ohm i kablem o długości 3 m.

4. miejsce mikrofon THOMSON M152

 

To dobry mikrofon dynamiczny przewodowy. Sprzęt ma pasmo przenoszenia 80-14 000 Hz i impedancję 600 Ohm. Czułość wynosi 78 dB.

Każdy z tych mikrofonów powinien dobrze się spisać. W zależności od producenta, możemy liczyć na roczną lub 2-letnią gwarancję. Niemniej jednak, okres ten można przedłużyć, aby nie martwić się o naprawę lub wymianę sprzętu w razie awarii.

Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione modele to mikrofony dynamiczne. Mowa tutaj o łatwych w obsłudze urządzeniach, które nie wymagają dodatkowego zasilania ani specjalnych warunków, jakie może zapewnić tylko studia nagraniowe. Mikrofony dynamiczne są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, a także dobrze się sprawdzą w dużym hałasie. Taki rodzaj mikrofonu będzie najlepszym wyborem dla zdecydowanej większości początkujących piosenkarzy lub osób, które śpiewają po prostu hobbystycznie.

Szukając czegoś bardziej profesjonalnego, należy rozglądać się za mikrofonem pojemnościowym. To już zdecydowanie bardziej skomplikowany sprzęt charakteryzujący się większą czułością i co za tym idzie  – lepszą jakością dźwięku na nagraniach. Ma to jednak swoją cenę. Taki mikrofon wyłapuje z otoczenia także wiele niepożądanych dźwięków, dlatego mając kiepskie warunki do nagrywania, można spodziewać się wielu szumów. Można także pójść w drugą stronę – zamiast szukać profesjonalnego podejścia, postawić tylko na zabawę. Jeśli parametry mikrofonu w ogóle nas nie interesują, można przecież korzystać z urządzeń dodawanych go muzycznych gier. W komplecie z mikrofonami sprzedaje się chociażby Let's Sing 2024 na konsolę PS5.

 

Mikrofon do nagrywania – ranking ułatwi ci wybór

 

Teraz już wiadomo, jaki mikrofon dynamiczny do wokalu można kupić. Nawet najlepszy sprzęt nie sprawi, że osoba obdarowana takim gadżetem zrobi błyskotliwą karierę, ale przecież nie o to chodzi. Mikrofon otwiera przede wszystkim nowe możliwości w kwestii zabawy i wspólnego spędzania czasu z rodziną i znajomymi. Nawet jeśli śpiewanie szybko się znudzi, naprawdę warto się w to zaangażować, bo na pewno pozostaną wspaniałe wspomnienia. Dobrze mieć świadomość, że mikrofon to inwestycja, która przyda się także do projektów edukacyjnych - w szkole czy na studiach. Coraz więcej prac zaliczeniowych opiera się bowiem na przygotowaniu projektów multimedialnych, w których nagrania głosu są bardzo ważną częścią. Nie jest więc to tylko urządzenie czysto rozrywkowe, lecz również szansa na tworzenie dobrej jakości nagrań dla celów edukacyjnych czy zawodowych. A co jeśli kupimy już mikrofon i poszukujemy innych inspirujących pomysłów na upominek wspierający zainteresowania dziecka i jego rozwój? Polecamy poczytać na przykład, jaki dron dla dziecka wybrać?

 

 

Wpisy które mogą Cię zainteresować:

 

1.  Programy prania w pralce – jaki wybrać? Lista programów

2.  FIFA 22 – jakie są wymagania sprzętowe dla gry na PC?

Czytaj więcej