Czołowa turystyczna, taktyczna – jaka latarka będzie najlepsza?
Jak widać kryteriów jest całkiem sporo. Co więcej, latarkom towarzyszy specjalne nazewnictwo. Biorąc pod uwagę zastosowanie i sposób działania, można wyróżnić różne rodzaje latarek.
- Latarki czołowe – to charakterystyczne urządzenia montowane na czole. Dzięki temu rozwiązaniu, osoba używająca latarki ma wolne ręce, a światło kieruje w to samo miejsce, gdzie skierowany jest wzrok. Czołówki często mogą być używane przez ratowników, ale również elektryków czy mechaników samochodowych podczas pracy w zaciemnionych miejscach.
- Latarki turystyczne – to proste modele, do zastosowania na przykład na wakacjach podczas wycieczek, spływów kajakowych, czy na koloniach dla dzieci.
- Latarki taktyczne – to zaawansowane modele dla wymagających użytkowników. Cecha charakterystyczną jest długa żywotność lampy LED, a także duża moc i jasność.
Zawsze są to modele odporne na wodę i pyłoszczelne. Zazwyczaj stosuje się solidną aluminiową obudowę. Chociaż nazwa kojarzy się militariami, nie są to takie same latarki, jak używane w wojsku, chociaż często producenci się takimi inspirują. Niektóre modele są przystosowane do montowania do broni (na przykład karabinach ASG). Ponadto, podkreśla się ich charakter obronny – gdy ktoś nas zaatakuje, za pomocą takiej latarki taktycznej można kogoś oślepić albo nawet użyć twardego korpusu do zadawania ciosów.
Omawiając polecane modele, pokażemy ogólne zestawienie a nie osobny ranking latarek taktycznych i turystycznych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że czasami granice mogą być płynne, a nazewnictwo producenta – mylące.