MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Stacja pogodowa – ranking najlepszych. Jaką wybrać?

Nie ma opisu obrazu

Przedstawiamy ranking stacji pogodowych, który rozwieje wątpliwości w kwestii wybory tego typu urządzeń. W artykule omawiamy także parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Zastanawiasz się, jaką stację pogodową wybrać? A może myślisz, że to zbędny wydatek i lepiej polegać na informacjach z innych źródeł? Dowiedz się, czym się charakteryzuje dobra stacja pogodowa!

Do czego jest potrzebna stacja pogodowa?

 

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie dostarczy nam aktualnych informacji na temat pogody. Jest to sprzęt zdecydowanie dokładniejszy niż zwykły termometr za oknem. Termometr może bowiem zakłamywać dane, w zależności od tego, w jakim miejscu jest położony – gdy znajdzie się na przykład w mocno nasłonecznionym miejscu, można się spodziewać, że będzie zawyżał wszystkie pomiary. Stacja pogodowa, działająca dzięki odbieraniu sygnałów radiowych, jest też skuteczniejsza niż informacje o prognozie pogody z telewizji albo z serwisów internetowych. Czujniki dostarczają danych z naszej najbliższej okolicy, a nie z bardzo dużego obszaru, jak na przykład Warszawa czy Kraków. Stacja pogody przyda się:

  • na co dzień w domu,
  • na działkę,
  • na wakacyjny wyjazd.

Warto pamiętać, że oprócz mierzenia temperatury i innych zmiennych na zewnątrz, dostarcza także cennych informacji na temat warunków w pomieszczeniu. Mając na bieżąco takie dane na temat temperatury i wilgotności, będziemy wiedzieć, kiedy włączyć nawilżacz powietrza lub osuszacz - albo kiedy podkręcić kaloryfer. Stacje pogody to raczej prosty i niedrogi sprzęt, a może zdecydowanie ułatwić życie. Dzięki aktualnym danym i wartością prognozowanym każdy użytkownik będzie wiedział, jak się ubrać na dany dzień i co zaplanować z poprawką na pogodę. Jak widać, jest sporo argumentów, żeby zainwestować w stację pogody. Tylko jaki model wybrać, aby potem nie żałować? Zaraz odpowiemy na to pytanie!

Czym się charakteryzuje dobra stacja pogodowa?

 

Chociaż wszystkie modele działają na tej samej zasadzie, w zależności od konkretnego wyboru, możemy być bardziej lub mniej zadowoleni z formy prezentowania wyników, dokładności pomiarów czy dodatkowych funkcji. Co powinno być istotne przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie urządzenie wybrać?

  • Wyświetlacz – może być monochromatyczny albo kolorowy, jednak najważniejsze jest to, żeby był czytelny. Wszystkie informacje powinny być widoczne na pierwszy rzut oka i zrozumiałe. Z tego powodu, wiele osób preferuje stacje wyświetlające nie tylko suche liczby, ale też ikony reprezentujące konkretne warunki pogodowe.
  • Liczba i rodzaj czujników – to sprawa mocno subiektywna. Z jednej strony, większa liczba czujników zwiększa dokładność pomiarów, z drugiej – wymaga to większej liczby baterii i konieczności instalacji elementów w konkretnym miejscu. Czujniki mogą mieć też różny zasięg. Są stacje pogodowe, które komunikują się z czujnikami oddalonymi o 50 metrów, a są takie, dla których maksymalna odległość to 30 metrów.
  • Wyświetlane informacje – standardem jest pomiar temperatury – to jednak potrafi każdy termometr. Oprócz tego stacja pogody może też analizować dane na temat ciśnienia, wilgotności, wiatru, faz księżyca, wschodu słońca.
  • Dodatkowe funkcje – najciekawszą z nich jest możliwość prognozowania pogody. Oprócz tego, stacje pogody mogą także wskazywać datę i godzinę, działać jak budzić z funkcją drzemki, a także generować rozmaite ostrzeżenia i alerty w przypadku gwałtownych zmian pogodowych.
  • Dokładność pomiarów – najlepsze stacje pogodowe mylą się o nie więcej niż 0,5 stopnia Celsjusza. Większość modeli ma jednak większą tolerancję na błędy – wahania w odczycie ze stacji i faktycznej temperaturze mogą wynosić 1,5 – 2 stopnie.
  • Obsługiwany zakres temperatur – to maksymalna i minimalna temperatura zewnętrzna i wewnętrzna, przy której stacja może działać i prawidłowo mierzyć wszystkie dane. Im większa rozpiętość, tym lepiej, bo można mieć wówczas pewność, że nawet w ekstremalnych warunkach sprzęt stanie na wysokości zadania.
  • Sposób zasilania – bez baterii stacja pogodowa nie będzie działać. A zatem warto wybierać te modele, które korzystają ze standardowych baterii (paluszków), które zazwyczaj mamy pod ręką. Im więcej czujników, tym więcej będzie potrzebnych baterii.

Wiesz już, czym się wyróżnia stacja pogodowa. Jaką wybrać? W tym na pewno pomoże zamieszona poniżej lista stacji pogody.

Ranking stacji pogodowych

 

Z wielu dostępnych modeli, wybraliśmy te, które są najbardziej praktyczny i niezawodne, a przy tym – mają atrakcyjną cenę. W zestawieniu znajdują się propozycje od różnych producentów.

 

1. miejsce stacja pogody HAMA Color Edge

 

Bardzo dobra stacja pogodowa z kolorowym wyświetlaczem. Oprócz temperatury mierzy także wilgotność na zewnątrz i w środku, więc w okresie grzewczym może podpowiadać, czy potrzebne będzie uruchomienie nawilżacza powietrza. Listę przydatnych funkcji uzupełnia pokazywanie faz księżyca oraz prognozowanie pogody w formie symboli graficznych. Stacja ma także bardzo szeroki zakres temperatur, w jakich może pracować – od -40 do +60 stopni. Jako źródła zasilania stacja używa 3 baterii AAA.

2. miejsce  stacja pogody TECHNISAT iMeteo X2

 

Następne urządzenie wyświetlające wszystkie dane w kolorze. Czujnik zewnętrzny ma zasięg 60 metrów i potrafi mierzyć temperaturę i wilgotność. Dodatkowe przydatne funkcje to:

  • alarm możliwości wystąpienia gołoledzi,
  •  alarm temperaturowy,
  •  fazy księżyca,
  •  trend zmian temperatury.

Dokładność pomiarów deklarowana przed producenta to 1,5 stopnia.

Ranking stacji pogodowych – podsumowanie

 

Wiesz już, który model najbardziej przypadł Ci do gustu? Jak widać, jest wiele przydatnych funkcji, które pełnić może stacja pogodowa. Ranking powinien ułatwić dopasowanie konkretnego urządzenia do indywidualnych potrzeb.

 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz mnóstwo innych gadżetów! O praktycznych urządzeniach piszemy również na blogu

 

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować:

 

 

 

1.  Jaki uchwyt na telefon do samochodu kupić? Ranking

 

 

2.  Rodzaje aparatów cyfrowych – jakie typy wyróżniamy?

 

 

3. True Wireless – co to za słuchawki? Ranking TWS

Nie ma opisu obrazu
Czytaj więcej