MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju wybrać?

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju wybrać?

Czy wiesz, jaki grzejnik elektryczny jest najlepszy dla ciebie? Pomożemy dopasować urządzenie do metrażu oraz charakterystyki pomieszczenia. Jeśli interesuje cię konkretny grzejnik elektryczny, ranking modeli umożliwi wybranie najlepszego. Zobacz listę polecanych propozycji, które cieszą się popularnością i dobrymi opiniami!

Miejsce 1.: grzejnik olejowy HB OFR2901T

Grzejnik olejowy HB OFR2901T z charakterystyczną żeberkową konstrukcją wyglądem przypomina tradycyjny kaloryfer. Jego maksymalna moc wynosi aż 2900 W, dzięki czemu sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny do pokoju 25 m2 będzie dobry, sprawa jest jasna – to nasz zdecydowany faworyt! Jego moc możesz regulować na trzech poziomach, a temperaturę – korzystając z płynnej regulacji. Warto zaznaczyć, że nie daje spektakularnych efektów od razu. Trzeba trochę czasu, by nagrzał się olej, który następnie przekaże ciepło do obudowy i pomieszczenia. Warto jednak poczekać, bo w zamian można liczyć na to, że temperatura będzie utrzymywała się dłużej niż w przypadku grzejników konwektorowych. Po odłączeniu od gniazdka sieciowego urządzenie wciąż jest źródłem ciepła, ponieważ nagrzana ciesz wytraca temperaturę stopniowo. Pamiętaj jednak, że na taki sprzęt potrzebujesz sporo miejsca!

  • Duża moc
  • Utrzymuje ciepło
  • Długo się nagrzewa

Miejsce 2.: grzejnik HB CH-2004ST

Grzejnik HB CH-2004ST to propozycja o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Może pełnić funkcję mobilnego źródła ciepła, które będzie przenoszone z miejsca na miejsca, albo zostać na stałe zainstalowany na ścianie. Na najzimniejsze dni odpowiednia będzie maksymalna moc, czyli 2000 W. Pozostałe ustawienia to 800 lub 1200 W. Pomocna jest także funkcja Turbo, czyli dodatkowy nadmuch w celu szybszej dystrybucji ciepłego powietrza. Możesz jej używać w sytuacji, gdy wracasz do zimnego mieszkania i chcesz szybciej poczuć ciepło w całym pomieszczeniu. Podobnie jak inne grzejniki konwektorowe daje ciepło tak długo, jak długo jest podłączony do kontaktu. Po wyłączeniu bardzo szybko obniża temperaturę. Jak oceniamy ten grzejnik elektryczny? Ranking przyznaje mu drugie miejsce.

  • Duża moc
  • Możliwość instalacji na ścianie
  • Funkcja Turbo

Miejsce 3.: termowentylator HB CFH1503M

Jaki grzejnik elektryczny można kupić do 200 zł? Przy takim budżecie najlepszym rozwiązaniem jest niewielki termowentylator ceramiczny, taki jak HB CFH1503M. Maksymalna moc tego urządzenia jest nieco mniejsza od poprzednika – wynosi 1500 W. Jeśli nie chcesz wykorzystywać pełni potencjału grzewczego, da się też uruchomić sprzęt korzystając tylko z połowy mocy, czyli 750 W. Pożądaną temperaturę nawiewu ustawisz dzięki płynnej regulacji za pomocą pokrętła. Termowentylator HB CFH1503M sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Zalecany maksymalny metraż to około 15 m². Podobnie jak grzejniki konwektorowe nie utrzymuje temperatury, gdy nie jest podłączony do zasilania. Jeśli nie masz dużo miejsca na postawienie grzejnika, docenisz kompaktowe rozmiary urządzenia!

  • Dobra cena
  • Kompaktowy rozmiar
  • Szybko traci temperaturę po odłączeniu zasilania

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Rodzaje grzejników

Ze względu na konstrukcję i sposób działania wyróżniamy:

  • grzejniki konwektorowe;
  • grzejniki olejowe;
  • grzejniki ceramiczne;
  • grzejniki halogenowe.

Warto znać ich mocne i słabe strony, żeby wiedzieć, jaki grzejnik elektryczny wybrać.

Grzejniki konwektorowe, jak wskazuje nazwa, wykorzystują zjawisko konwekcji. Wewnątrz obudowy umieszczona jest elektryczna grzałka. Ogrzane powietrze wędruje do góry, a zimne jest zasysane w to miejsce od dołu. Urządzenie potrafi bardzo szybko ogrzać nawet duży pokój, ale po wyłączeniu szybko traci temperaturę.

Grzejniki olejowe zazwyczaj wyglądem przypominają tradycyjne żeliwne kaloryfery. Są wypełnione olejem, który jest podgrzewany przez elektryczne grzałki umieszczone w środku. W związku tym, że długo się nagrzewają, nie dają efektu natychmiast, za to utrzymują ciepło przez dłuższy czas, nawet po odłączeniu od źródła zasilania. Są stosunkowo duże i ciężkie, ale mają zamocowane koła, więc łatwo je przesuwać z miejsca na miejsce.

Grzejniki ceramiczne nagrzewają się szybko i potrafią trzymać ciepło dłużej niż grzejniki konwektorowe. Ponadto w mniejszym stopniu wysuszają powietrze. Rolę grzałki w tych urządzeniach pełnią płytki ceramiczne.

Z kolei działanie grzejników halogenowych opiera się na promieniowaniu, a precyzyjniej mówiąc – na emitowaniu fal podczerwonych. Fale generowane są w jednym kierunku i mają raczej niewielki zasięg, dlatego taki grzejnik nie zapewni ciepła w dużym pomieszczeniu. Zaletą jest za to niewielkie zużycie energii.

Znając specyfikę działania każdego z tych urządzeń, zdecydowanie łatwiej określić, jaki grzejnik elektryczny sprawdzi się w twoim mieszkaniu. Wiedząc, w jaki sposób urządzenie generuje ciepło, możesz wybrać odpowiedni model. Potrzebujesz grzejnika olejowego czy konwektorowego, a może ceramicznego? Teraz już łatwiej odpowiedzieć sobie na to pytanie!

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju?

Jeśli spędzasz dużo czasu w pomieszczeniu, które chcesz ogrzać, należy szukać takiego urządzenia, które daje długotrwały efekt. W sypialni dobrym rozwiązaniem jest grzejnik olejowy. Nagrzewa się do wysokiej temperatury, więc przez zaśnięciem można wyłączyć go z kontaktu. Podczas zasypiania poczujesz jeszcze przyjemne ciepło, natomiast w nocy temperatura się obniży, co jest także optymalnym rozwiązaniem dla organizmu. 

W salonie sprawdzi się też grzejnik konwektorowy albo ceramiczny. Dobrze natomiast dopasować jego możliwości do metrażu. Raczej nie będziesz się długo zastanawiać nad niewielkim pomieszczeniem. Kwestia, jaki grzejnik wybrać do pokoju o powierzchni 25 m2, wymaga już jednak przemyślenia. Może się okazać, że w tak dużym wnętrzu nie wystarczy jedno źródło ciepła.

W wielu budynkach, gdzie nie ma dostępu do centralnego ogrzewania, źródłem ciepła są właśnie grzejniki pokojowe. Jakie wybrać? To już zależy od skali wyzwania. Modele różnią się mocą i zasięgiem działania. Na przykład grzejniki olejowe mogą mieć siedem, dziewięć albo 11 żeberek, co w oczywisty sposób wpływa na efektywność grzania – im większa konstrukcja, tym więcej ciepła.

Niezależnie od tego, na jaką technologię się zdecydujesz, przy wyborze uwzględnij także ogólne cechy:

  • moc grzania;
  • zakres regulacji mocy i temperatury;
  • wielkość urządzenia;
  • atrakcyjną cenę. 

Bez względu na to, jaki grzejnik elektryczny wybierzesz, nie musisz martwić się o bezpieczeństwo. Każde urządzenie ma fabryczne zabezpieczenie przed przegrzaniem, a także funkcje automatycznego wyłączania, gdy się przewróci. 

Grzejnik elektryczny – jaki wybrać do łazienki?

Innym wyzwaniem jest ogrzanie pomieszczenia, w którym nie spędzasz zbyt dużo czasu, a powiew ciepłego powietrza jest potrzebny przez krótką chwilę, gdy akurat wychodzisz z wanny albo spod prysznica. Dlatego tutaj sprawdzą się takie grzejniki, które działają szybko i niekoniecznie dają długotrwały efekt. Modele halogenowe i konwektorowe dobrze spełnią to zadanie. W końcu łazienka to zwykle niewielkie pomieszczenie, w którym ciepło nie musi utrzymywać się przez dłuższy czas.

O czym jeszcze pamiętać, kupując grzejnik elektryczny?

Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki grzejnik elektryczny kupić. Warto zaplanować ewentualny zakup z wyprzedzeniem, żeby nie dać się zaskoczyć – i tym samym nie dokonywać nieprzemyślanych wyborów pod presją czasu. Zwłaszcza że oprócz skuteczności grzania należy także patrzeć na koszty. Co zatem robić, by osiągać komfort termiczny, a przy tym nie przepłacać? Jest kilka uniwersalnych rad, które zawsze się sprawdzają!

  • Wyłącz grzejnik, gdy nikogo nie ma w domu – jeśli wszyscy są w pracy albo w szkole, nie ma sensu grzać na zapas i ponosić zbędnych kosztów.
  • Uszczelnij okna i drzwi balkonowe – co z tego, że używasz dużo energii na ogrzanie pomieszczenia, skoro zimne powietrze wpada przez nieszczelne okna? Jeśli pozbędziesz się nieszczelności, ogrzewanie będzie skuteczniejsze.
  • Zamykaj drzwi do pokoju – skoro wszyscy siedzą w jednym pomieszczeniu i tam znajduje się włączony grzejnik, nie ma sensu, żeby ciepłe powietrze uciekało do innych pokoi.
  • Pamiętaj o prawidłowym wietrzeniu – otwieranie okien w zimie czasem jest potrzebne. Warto jednak pamiętać o tym, żeby wietrzyć intensywnie, ale krótko. Otwarcie na oścież okna na chwilę to lepszy pomysł niż trzymanie uchylonego przez długie godziny. No i wiadomo, że na czas wietrzenia warto wyłączyć grzejniki!
  • Korzystaj z naturalnego ogrzewania – słońce to nie tylko źródło światła, ale też ciepła. Dlatego w słoneczny dzień nie warto zasłaniać okien żaluzjami czy roletami.
  • Nie zastawiaj grzejnika meblami – to częsty błąd, który może całkowicie zniweczyć wysiłki zmierzające do podniesienia temperatury. Aby grzejnik skutecznie generował ciepło, nie może napotykać po drodze żadnych przeszkód!

Pamiętaj, że stosując ogrzewanie elektryczne, prawdopodobnie przyczynisz się do osuszenia powietrza w swoim otoczeniu. Zbyt mała wilgotność może powodować ból głowy, zmęczenie, a nawet infekcje. Żeby uniknąć tych kłopotów, dobrze zainwestować w nawilżacz powietrza (na przykład marki Philips), który pomoże przywrócić właściwy poziom wilgotności.

Jaki grzejnik elektryczny? Podsumowanie 

Grzejniki elektryczne używają różnych technologii, ale wszystkie mają ten sam cel – podwyższenie temperatury w pomieszczeniu do odpowiedniego poziomu. To, jaki grzejnik elektryczny będzie optymalnym rozwiązaniem, zależy od konkretnych potrzeb oraz warunków mieszkaniowych. Zazwyczaj im większa powierzchnia, tym niezbędna będzie większa moc urządzenia. Zwykle oznacza to również wyższy koszt ogrzewania. Nie bez znaczenia jest także rodzaj sprzętu. Od zastosowanej technologii zależy nie tylko szybkość osiągania właściwej temperatury, ale również to, jak długo się utrzymuje w pomieszczeniu.

Czytaj więcej

Ranking prostownic do włosów
Rankingi

21. marzec

Najlepsze prostownice dla gładkich i zdrowych włosów

Marzysz o prostych, gładkich, lśniących włosach jak po wizycie w salonie fryzjerskim? Zapoznaj się z rankingiem najlepszych prostownic do włosów!

21. marzec

Dowiedz się więcej o Najlepsze prostownice dla gładkich i zdrowych włosów
Baner smartwatche do 1000 zł
Rankingi

20. marzec

Najlepszy smartwatch do 1000 zł – ranking 2025

Znajdź z nami najlepszy smartwatch do 1000 zł damski lub męski, sportowy lub elegancki – przeczytaj ranking 2025!

20. marzec

Dowiedz się więcej o Najlepszy smartwatch do 1000 zł – ranking 2025
Mężczyzna sprawdzający dane treningowe na zegarku sportowym.
Rankingi

14. marzec

Ranking zegarków sportowych 2025 – jaki model wybrać?

Sprawdź naszą ofertę najlepszych zegarków sportowych!

14. marzec

Dowiedz się więcej o Ranking zegarków sportowych 2025 – jaki model wybrać?