MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Kiedy pierwszy smartfon dla dziecka i jaki wybrać? Ranking

Nie ma opisu obrazu

Pierwszy telefon dla dziecka to ważna sprawa! Dzieci wychowane w cyfrowym świecie, przyzwyczajone do dotykowych ekranów i dostępu do internetu, chcą mieć własny smartfon do zabawy i kontaktu z rówieśnikami. Kiedy można sprezentować takie urządzenie i jaki smartfon dla dziecka jest odpowiedni? Zobacz poradnik i listę najlepszych telefonów dla dzieci!

Kiedy kupić pierwszy telefon dla dziecka?

 

Główną funkcją telefonu jest możliwość komunikowania się dziecka z rodzicem – zarówno dzięki rozmowom, jak również przez SMS-y czy wiadomości wysyłane za pośrednictwem komunikatorów. Dodatkową korzyścią może być korzystanie z funkcji lokalizacji. Pamiętaj jednak, że to głównie perspektywa rodziców – z punktu widzenia dziecka własny smartfon daje przede wszystkim możliwość bezpośredniego kontaktu… z kolegami. Idzie za tym również dostęp do gier, aplikacji i dobrej jakości aparatu fotograficznego. W związku z tym, że z telefonu dużo łatwiej korzystać, gdy można już płynnie czytać, idealnym wiekiem na rozpoczęcie przygody ze smartfonem będzie wiek szkolny. Wiele dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat ma już swoje urządzenie. To, czy dziecko potrzebuje własnego urządzenia już w pierwszej klasie, czy lepiej poczekać do drugiej albo trzeciej – to już decyzja rodzica. Często dobry smartfon jest wymarzonym prezentem na komunię, choć nie zawsze jest to pierwsza komórka – może to być następny model, lepszy od tego, które dziecko już posiada.

Smartfony
Oferta

Najniższe ceny i największy wybór

Polecane smartfony

Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy - wybierz idealnego dla Ciebie smartfona!

Telefon dla dziecka – czy to bezpieczne?

 

Kwestia posiadania własnego telefonu przez dziecko budzi wśród rodziców wiele emocji. Często opinie są podzielone, podobnie jak w sytuacji, gdy rozmawia się na temat tabletów multimedialnych. Cechą wspólną smartfonów i tabletów jest dotykowy ekran i to właśnie z korzystaniem wyświetlaczy wiążą się kontrowersje. Niektórzy rodzice uważają, że dziecko należy oswajać z technologią jak najwcześniej, bo kompetencje cyfrowe są w obecnych realiach bardzo ważne. Inni twierdzą, że czas przed ekranem może być szkodliwy, bo odciąga od innych aktywności, uzależnia, powoduje zaburzenia snu czy zanik kompetencji społecznych. Wobec tych szans i zagrożeń warto zachować właściwe proporcje – nie rezygnować całkowicie z używania smartfona przez dziecko, tylko rozsądnie mierzyć czas korzystania z tego sprzętu i nie zaniedbywać innych aspektów związanych z prawidłowym rozwojem.

 

Według aktualnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia:

  • dzieci poniżej roku nie powinny w ogóle korzystać ze smartfonów i tabletów;
  • dzieci w wieku od dwóch do czterech lat mogą korzystać ze smartfona lub tabletu maksymalnie godzinę w ciągu dnia pod nadzorem osoby dorosłej;
  • dzieci powyżej czterech lat mogą korzystać w ciągu dnia z tego typu urządzeń przez nie więcej niż dwie godziny dziennie.

Jakie cechy ma dobry telefon dla dziecka?

 

Dziecko nie potrzebuje najdroższego, flagowego smartfona o dużej wartości. Zakup zaawansowanego modelu to nie tylko niepotrzebny wydatek, ale też potencjalne niebezpieczeństwo – taki drogi sprzęt może przecież zostać skradziony, zgubiony, zniszczony. Wybierając smartfony, lepiej patrzeć na średnią półkę i zwracać uwagę na trochę inne parametry niż w przypadku zakupu urządzenia dla dorosłych. Jaki telefon dla dziecka wybrać?

  • Atrakcyjny wizualnie – dzieci przywiązują uwagę do designu często w większym stopniu niż dorośli. Telefon po prostu musi prezentować dobrze i stylowo – im starsze dziecko, tym ten aspekt będzie ważniejszy.
  • Wygodny w obsłudze i poręczny – większość urządzeń dopasowana jest do potrzeb dorosłych, a nie drobniejszych, dziecięcych dłoni. Duży telefon trudniej obsługiwać czy zmieścić do kieszeni. Dobrze wybierać mniejsze konstrukcje, choć dziś jest ich bardzo niewiele.
  • Wytrzymały – dorośli często niszczą telefony, a co dopiero dzieci! Zbite szybki i zalane baterie to codzienność. Dlatego dobry telefon dla dziecka nie powinien być zbyt delikatny. Może przydać się wzmocnienie ekranu, a także zabezpieczenie przed wodą i pyłem.
  • Z dobrym aparatem fotograficznym – dla dzieci również naturalne jest robienie zdjęć telefonem. Kup sprzęt z aparatem szerokokątnym, może też się przydać optyczna stabilizacja obrazu.

Jaki smartfon dla dziecka? Ranking

 

Czas przystąpić do wyboru odpowiedniego sprzętu. Jaki telefon dla dziecka polecamy? Oto nasza lista!

Miejsce 1.: Samsung Galaxy A55

 

Na czele rankingu znajduje się nowy model – Samsung Galaxy A55. Telefon jest następcą Galaxy A54, czyli najczęściej sprzedawanego smartfona w Polsce (obok A14 i A34)! Warto zaznaczyć, że sprzęt jest wodoodporny i pyłoszczelny, co potwierdza certyfikat IP67. Dzięki temu nie ma żadnych obaw, żeby używać go podczas deszczu albo na plaży. Ekran o przekątnej 6,6 cala (0,2 cala większy niż u poprzednika!) jest jasny i wyraźny – nawet przy silnych promieniach słonecznych. Design jest miły dla oka – zwłaszcza że producent zdecydował się na oryginalne kolory obudowy. Oprócz wersji białej i czarnej jest także wariant limonkowy oraz fiolet – każdy powinien znaleźć coś, co najlepiej odzwierciedla jego styl i osobowość. Smartfon jest bardzo szybki – to zasługa procesora Samsung Exynos 1480 i aż 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Omawiany model zaskoczy cię doskonałą jakością zdjęć – nawet tych zrobionych w gorszych warunkach oświetleniowych. Co ważne, nie trzeba samodzielnie uruchamiać trybu nocnego – aparat zrobi to automatycznie! Zdjęcia grupowe czy piękne panoramy wyjdą świetnie dzięki obiektywowi szerokokątnemu, a optyczna stabilizacja obrazu pomoże złapać właściwą ostrość. Wybór Samsunga oznacza też łatwiejsze wejście w cały ekosystem urządzeń oferowanych przez tego producenta. W przyszłości będzie to oznaczało łatwą integrację telefonu z zegarkiem z serii Galaxy Watch czy sterowanie urządzeniami domowymi w ramach aplikacji SmartThings.

 

Miejsce 2.: iPhone SE (3. generacji)

 

Według wielu opinii to najlepszy telefon dla dziecka. Urządzenie jest wodoodporne i dobrze zabezpieczone przed pyłem i kurzem – dowodem jest certyfikat IP67 – taki sam, jak w zajmującym pierwszą pozycję Samsungu. iPhone SE różni się jednak znacząco od koreańskiego smartfona wielkością i designem. Konstrukcja z dużymi ramkami na górze i na dole i niewielkim wyświetlaczem (przekątna 4,7 cala) to prawdziwy ewenement, który wymyka się obecnym trendom. Większość modeli tak wyglądała kilka lat temu! Zaletą takiego rozwiązania jest pewny chwyt i niska waga – tylko 144 g. Telefon, niezależnie od wersji kolorystycznej (czarny, biały albo czerwony), prezentuje się bardzo dobrze. Smartfon Apple szybko otwiera aplikacje i wykonuje wymagające zadania dzięki wydajnemu procesorowi A15 Bionic. Ten chip od Apple wykorzystywany jest do wielu przydatnych funkcji związanych z fotografowaniem. Aparaty w tym modelu są tylko dwa, ale znajdziesz tu wszystko, co najważniejsze dla młodego użytkownika. Realistyczne portrety z rozmytym tłem, nagrania w 4K, filmy poklatkowe czy w slow motion – nie ma problemu! Kupienie iPhone’a oznacza wprowadzenie dziecka w świat systemu iOS – to dobry pomysł, jeśli rodzice również korzystają z niego na co dzień.

Miejsce 3.: Oppo Reno7 Lite 5G

 

Wracamy do telefonów z Androidem. Na trzecim miejscu rankingu smartfonów dla dziecka znalazł się Oppo Reno7 Lite 5G. Konstrukcja otoczona cienkimi ramkami jest dość duża (ekran ma przekątną 6,43 cala), ale trochę lżejsza od Samsunga z pierwszego miejsca (173 g). Obudowę zaprojektowano tak, aby nie zbierała zabrudzeń, w tym odcisków palców. Miłośnikom oryginalnych wykończeń na pewno spodoba się w wersji wielokolorowej. Smartfon działa szybko dzięki procesorowi Qualcomm Snapdragon 695 i 8 GB pamięci RAM. Możliwości fotograficzne są bardzo dobre. Korzystając z Oppo, można spróbować wielu sztuczek, np. wideo portretowego czy funkcji upiększania przez AI. Jak w innych sprzętach dobrej jakości, można liczyć na obiektyw głębi i nagrania w 4K. 

Miejsce 4.: Motorola Moto G72

 

Miejsce czwarte wśród smartfonów dla dziecka zajmuje całkiem niezły smartfon firmy Motorola. Należy do modeli z dużym wyświetlaczem – 6,6 cala. Mimo sporych rozmiarów waży 166 g. To zasługa obudowy wykonanej z lekkiego tworzywa. Certyfikat IP67 to znak, że może się zanyrzyć w wodzie! Obudowa może być biała, czarna lub niebieska – bez większych szaleństw. Szybkość pracy jest jak zadowalająca – procesor MediaTek Helio G99

 

dobrze działa z 8 GB pamięci RAM. Motorola Moto G72 pomoże też dziecku zrobić ładne zdjęcia. Oprócz głównego aparatu o imponującej rozdzielczości 108 Mpix są obiektywy szerokokątny i głębi ostrości, a wśród funkcji – tryb portretowy czy do zdjęć nocnych. Choć odstaje nieco od liderów tego zestawienia, Motorola to dobry smartfon na start, zwłaszcza jeśli dziecko nie ma wygórowanych wymagań na tym etapie.

Jaki pierwszy telefon dla dziecka? To ważna decyzja!

Wiesz już, jaki telefon dla dziecka 10 lat? Spokojnie możesz wybrać dobry telefon dla dziecka z pięciu przedstawionych propozycji. Pamiętaj, żeby dziecko było włączone w proces wyboru urządzenia – to na pewno zwiększy szanse na pozytywne nastawienie do nowego sprzętu.

Czytaj więcej