Jak działa soundbar Sony?
Soundbar – głośnik do telewizora – to listwa o długości:
- ok. 50 cm (mini, najczęściej 1.0 do 2.1 kanałów);
- ok. 100 cm (uniwersalna, 3.1 do 7.1.x kanałów);
- 120+ cm (zaawansowane, 7.0.x do 13.1 kanałów).
Ma procesor, przetwornik DAC, wzmacniacz i zestaw głośników, zazwyczaj od dwóch do ośmiu, często także niskotonowych, rozmieszczonych na całej długości. Skierowane są do przodu, a często także do góry (do zapewnienia prawdziwego Dolby Atmos) i na boki. Jej zadaniem jest wytworzenie wielokanałowego wirtualnego dźwięku przestrzennego, „oszukanie” odbiorcy, że słyszy dialogi filmu czy odgłosy gry z każdej strony. Choć przecież urządzenie leży lub jest zamocowane tuż przed tobą, pod telewizorem... To kwestia inżynierii – fizycznego rozmieszczenia membran i przetworników, ich profilu – a jeszcze bardziej programistycznych rozwiązań związanych z obróbką sygnału cyfrowego i jego zamianą na falę dźwiękową.
Soundbary Sony sprzedawane są jako niezależne jednostki lub w kompletach z bezprzewodowymi:
- subwooferem;
- głośnikami tylnymi.
W ten sposób uzyskasz realny, fizyczny dźwięk przestrzenny. Oczywiście, głośniki basowe i soobwoofery czy zestawy głośników możesz też dokupić. Wybierz konkretnie modele wskazane w instrukcji producenta soundbaru (znajdziesz je na dole tej strony). Takie urządzenie to nie wielofunkcyjny amplituner i wzmacniacz do kina domowego, nie ma wejść głośnikowych.
Soundbary Sony możesz używać z telewizorem każdego producenta. Tak samo jak do TV Sony możesz podłączyć soundbar innej marki. Jednak najlepsze połączenie to soundbar Sony plus telewizor Sony! Piszemy o tym pod koniec artykułu, wyjaśniając zalety takiego combo pod hasłem Sony Bravia Acoustic Center Sync.
Soundbar Sony jako głośnik Bluetooth
Każdy z polecanych soundbarów marki Sony może też działać jako głośnik Bluetooth sparowany ze smartfonem, tabletem czy laptopem i notebookiem. Pamiętaj, że przy takim sposobie transmisji dekodowany jest tylko dźwięk stereo.